חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

קמפיין מפעלי ים המלח ותיאוריית הקשר של האחים עופר

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות, כלכלה ותקציב ב 11.07.11 2:55

בניגוד לנהוג בעולם, "כימיקלים לישראל" לא ביטחה את עצמה כנגד תביעות לתקן את הנזק שגרמה לטבע. את המיליארדים שישלמו על כך תוכל הקבוצה להשיג בחזרה מהמדינה (מאיתנו) בעזרת שני צ'ופרים – אישור לכריית פוספטים בשדה בריר ואישור להשתמש לצרכיהם בנמל אילת המופרט

מאת: מנחם לוריא

האמת מאחורי הקמפיין של מפעלי ים המלח.

כללי:

 חברות הכרייה בכלל וחברות המפיקות אוצרות טבע מן הארץ הבינו כבר לפני כשני עשורים שיבוא היום והן תידרשנה להחזיר את המצב לקדמותו,או לכל הפחות, לתקן את המצב על מנת למזער את נזקי הכרייה.

 מדינות כמו אוסטרליה,צילה,מדינות באירופה וארה"ב החלו לדרוש מחברות המפיקות אוצרות מן הארץ לקחת על עצמן את החזרת המצב לקדמותו או מיזעור הנזקים לטבע ולאדם.

הדרישה הזו הניבה פוליסת ביטוח שהחברות מבטחות את עצמן כנגד תביעות נגדן בגין היזק לטבע ולאדם. מדובר בפוליסות ביטוח בסכומי עתק המונפקות בשיטת המבטח הראשי (חברת ביטוח מקומית) וביטוח משנה בחברות הביטוח הרב לאומיות כמו,למשל, הלוידס וחברת ג'נראלי ודומיהן.

 בעשור האחרון ממשלות ארה"ב,הולנד, השוק הארופאי המשותף וגופים של האו"מ מימנו מחקר הנדסי על מנת לבדוק היתכנות של בניית ערים (ערי Mega Metropolin) מתחת לפני האדמה. מחקר אחד בוצע בארה"ב ובו נבדקה ההיתכנות של הקמת עיר מתחת לאגם מישיגן בפאתי העיר דטרויט שבמדינת מישיג ארה"ב. באמסטרדם בוצע מחקר להקמת עיר מתחת לתעלות העיר הקיימת. שני המחקרים הגיעו למסקנה שהדבר אפשרי מבחינה טכנולוגית אולם,כרגע, איננו כדאי כלכלית. באמסטרדם המדינה מממנת בנייה של חניונים מתחת לתעלות העיר והפרוייקט אמור להסתיים בסוף העשור הנוכחי. גם במוסקבה נבנה קניון רחב ידיים ובו מרכזי מסחר וחניונים מתחת לפני העיר. הפרויקט במישיגן נגנז לעת עתה עד שתוברר כדאיותו הכלכלית.

בישראל:

החברה לישראל בע"מ,בשליטת משפחת עופר, מחזיקה בזיכיון מהמדינה הן לכריית פוספטים בנגב בשיטת המכרה הפתוח והן לכריית אוצרותיו של ים המלח.

חברת נובל אנרג'י ביחד עם חברת דלק אנרגיה ואחרים מחזיקים בזיכיון לחיפוש הפקה הולכה ומכירה של גז טבעי ונפט ממימי הים התיכון השייכים,על פי הדין הבינ"ל, למדינת ישראל.

בשני המקרים,בעת הענקת הזיכיון, המדינה לא דרשה מהזכינים לבטח עצמם כנגד הדרישה להחזיר את המצב לקדמותו ו/או לתקן את המצב לטובת הטבע ותושבי המדינה.

דיון:

החברה לישראל בע"מ (בשליטת משפחת עופר) לא ביטחה את עצמה כנגד הדרישה להחזיר את המצב לקדמותו. הדבר נכון לגבי ים המלח והדבר נכון לגבי המכרות הפתוחים בנגב.

גם זכייני הגז והנפט לא נדרשו לבטח את עצמם כנגד הדרישה להחזיר את המצב לקדמותו. מקרה שלהם,ובמיוחד של השותפות נובל אנרג'י ודלק אנרגיה, בעוד כ 30 שנה יגמרו מאגרי הגז ואנחנו נישאר עם צינורות גז ומגדלי קידוח והפקה ש"תקועים" להם בים שלנו כפסל/חפץ שאין לו הופכין.

מאחר ומדינה ישראל מונהגת בשיטת שגרי ושכחי את אזרחיך, משפחת עופר מחזיקה בנכס נדלני שעלול להפוך לנכס יקר ערך אם וכאשר הטכנולוגיות ליישוב בני אדם מתחת לפני האדמה ו/או במכרות פתוחים (מדובר בטכנולוגיות זהות מבחינת יישום) תהייה כדאית כלכלית ובכך המדינה מתרשלת ומזניחה הן את העתיד שלנו,הן את היכולת להפוך לשחקן טכנולוגי,אם וכאשר הטכנולוגיות האלה תבשלנה כלכלית, ואם על ידי זה שאיננה מבקשת להחזיר את המצב לקדמותו ולהחזיר לידינו את הנכסים. בים המדינה מתרשלת,כמצויין לעיל, ואני לא רוצה לחשוב מה יקרה אם נפט יפרוץ ויברח לים שלנו – הדוגמה של קצא"א בנחל צין היא תמרור אזהרה אדום וחריף למדינה המתרשלת ולרשויותיה המעדיפות את הטייקון וכיסו על האזרחים שלה.

מה מסתתר מאחורי הקמפיין של מפעלי ים המלח:

ראשית נבהיר כי הדברים הבאים מבוססים על מידע שלוקט מרשת האינטרנט משיח עם אנשים ומחיבור של פיסות מידע לתמונה כללית ברוח השלטון הנוכחי.

כאמור: מפעלי ים המלח לא ביטחו את עצמם כנגד תביעה להחזרת המצב לקדמותו. לאחר שהממשלה "החליטה" שמפעלי ים המלח יהיו אלה שישאו בעלות קציר המלח ובהצלת התיירות בדרומה של הימה, מפעלי ים המלח התלוננו שאין ביכולתם לעשות כן מאחר ואין להם ביטוח שיכסה את ההוצאה הנאמדת בכ 4 מליארד שקלים. העניין – הושתק.

כידוע, ראש הממשלה העביר ללוחש על אוזנו/ראש המל"ל מר עמידרור הן את הטיפול בישובים הלא מוסדרים של הבדואים בנגב והן את הטיפול במסירת שדה בריר לעידן עופר והחברה לישראל שבשליטתו.

לא קשה להניח מה חשב מר עמידרור ומה הוא לוחש על אוזנו של אדוניו, ולא קשה להניח שהמטרה היא לגרום לבדואים,ובעיקר אלה הגרים בסמיכות לשדה בריר, להשליך אבנים על הנוסעים בכביש 31 מה שההויה הישראלית  הנוכחית יהפוך אותם משותפים לדרך לאויבים שמקיימים מהומות כנגד השלטון בכלל והיהודים בפרט והם יסווגו כאויבי העם. לא קשה להניח ששדה בריר,תחת שרביטו של היועץ לבטחון לאומי עמידרור, יהפוך לאתנן שישולם למשפחת עופר בעבור ה"השקעה" שלהם בקציר המלח והצלת התיירות בדרומה של הימה.

מפרסומים בעתונות, לאחים עופר והחברות שברשותם, נאסר להשתתף במכרז להפרטת נמל אילת,ברם: מפעלי ים המלח מפעילים בשטח הנמל מסוף טעינה לפוספטים הנכרים על ידם, הן בים המלח והן במכרות בנגב. הזיכיון להשתמש בשטח הנמל ובמסוף הפוספטים הסתיים ב 2008 ולא חודש מעולם. לא יהיה זה דמיוני שבעת מכירת הנכס הציבורי שנקרא נמל אילת ממשלת נתניהו תשפה בצורת אתנן את משפחת עופר ותאפשר להם להמשיך להינות ממסוף הפוספטים ומהאוצר בשדה בריר – בעלויות שיגלמו את "ההפסד" כביכול של 4 מליארד השקלים הכרוכים בתיקון הנזקים שגרמו בדרומו של ים המלח

גם אם אין ברשותי ראיות מפלילות לאמור לעיל,מהאופן שבהם מתנהלים יחסי הון שלטון ומהעובדה הידועה בציבור שמר עידן עופר סומך על שולחנו של מר נתניהו בעודו נהנה ממטעמיה של גב' נתניהו הרי שהדברים האמורים אינם משוללי המציאות כלל ועיקר.

יוצא איפה שהקמפיין הציבורי, שבינתיים הוסר חלקית, נועד לאוזניים של מר נתניהו ומר עמידרור ונועד להשפיע עליהם להאיץ את תהליכי מסירת האתנן לטייקון עופר ו"על הדרך" לנסות להרים האווירה הציבורית אוהדת לחברות של משפחת עופר כדי שהציבור יבלע,ובקלות, את צפרדע האתנן. (שדה בריר ואינטרסים כלכליים במסוף הפוספטים בנמל אילת המופרט).

 חומר למחשבה.

 מקורות מידע:

 המידע על ביצוע מחקרי היתכנות ליישוב אדם מתחת לפני הארץ באדיבות ערוץ Discovery הבריטי.

מידע נוסף: עבודה שחורה – כאן

אתר Ynet – כאן

 הערת המערכת: קמפיין ים המלח עורר תגובות סוערות במערכת הפוליטית ופעילות מחאה של אזרחים

ח"כ דב חנין (חד"ש) פנה אתמול ליו"ר ועדת הכלכלה בכנסת, ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד) בבקשה לקיים דיון מהיר על קמפיין מפעלי ים המלח. בבקשתו כתב ח"כ חנין: " הקמפיין מעורר שאלות קשות על הצגה מוטה של מידע בפני הציבור, תוך שימוש בכוח הכלכלי של מפעלי ים המלח וניסיון להטות את הדיון הציבורי מן הביקורת על המפעלים ואופני פעולתם". ח"כ חנין הוסיף כי "קמפיין מפעלי ים המלח מעורר סערה בציבור. מאות אזרחים כבר פנו לנציב תלונות הציבור של הרשות השנייה ולכן חיוני שגם ועדת הכלכלה של הכנסת תקיים דיון בנושא".

חה"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) פנתה לרשות השנייה לטלויזיה ולרדיו בבקשה להפסיק את שידור הקמפיין של מפעלי ים המלח.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.