אופק חדש: מורים, עצרו את ההרעה בפנסיה

רפורמת "אופק חדש" מציעה שינוי חוקתי והרעה בתנאי הפנסיה של המורים. השינוי החוקתי מחייב אשרור של ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, שתתכנס ביום א'. הצטרפו למכתבה של ענת וכתבו גם אתם לחברי הוועדה

ביום ראשון הקרוב, 31 באוגוסט, תתכנס ועדת העבודה והרווחה בכנסת כדי לאשרר את השינויים בפנסיה המוצעים באופק חדש. תנאי הפנסיה ברפורמה מהווים הרעה לעומת המצב הנוכחי.

מורים רבים מתנגדים לסידור הפנסיוני החדש, לפיו למורים המבוטחים בפנסיה תקציבית יהיו שתי תקופות פנסיה: תקופה א –פנסיה לפי התקופה לפני אופק חדש. תקופה ב – פנסיה לפי תנאי אופק חדש.

כדי למנוע מצב שבו התעלמות משרד החינוך מהתנגדות המורים, ובמחשבה שדחיפות הבקשה לאשרור תגרום לחברי ועדת העבודה והרווחה להסכים בלי לדון בכך לעומק, המורים והציבור בכללותו, מתבקשים לכתוב לחברי הוועדה, ולהסביר להם את  הנזקים בסידור הפנסיוני החדש

 

להלן מכתבה של ענת ליו"ר ועדת העבודה, ח"כ יצחק גלנטי:

 

לכבוד

ח"כ

יצחק גלנטי

יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות

 

הנדון: הרעת תנאים ברפורמת אופק חדש

 

ברצוני להסב את תשומת לבך, כי רפורמת אופק חדש מכילה סעיפים המבטלים זכויות שצברו המורים במשך שנים רבות, והיא מהווה הרעת תנאים קיצונית לעומת המצב כיום.

סעיפים 20 21 בחוק ההסכמים הקיבוציים תשי"ז 1957 מורים על:

20. איסור לוותר על זכויות

זכויות המוקנות לעובד בהוראות אישיות שבהסכם קיבוצי אינן ניתנות לויתור.

21. שמירת זכויות

זכויות עובד הקבועות בחוק יכול הסכם קיבוצי להוסיף עליהן אך לא לגרוע מהן.

 

הרפורמה הנ"ל מתעלמת מן הסעיפים הנ"ל.

להלן מספר דוגמאות להרעת התנאים המופיעים גם בטבלה זו  :

א. כמות שעות ההוראה בפועל בכיתה או בקבוצה גדלה לרמה לא ריאלית, והיא לא תאפשר הוראה איכותית של המורה.

ב. כל גמולי השעות שלהם היה זכאי המורה, בוטלו, למרות שהתפקידים עבורם קיבל המורה את גמולי השעות, ממשיכים להתבצע.

ג. ביטול גמול ההשתלמות.

ד. הרעה בתנאי היציאה לשבתון.

ה. הרעה בתנאי הפנסיה.

ו.  הרעה בקידום המורה במשך שנות עבודתו.

ז.  הרעה בתנאי הפיטורין.

 

מורים רבים, שחתמו על סירוב לאופק חדש, אינם מוכנים לוותר על זכויותיהם במצב הקיים. הסעיפים הנ"ל בחוק ההסכמים הקיבוציים עומדים לטובתם.

העובדה שיו"ר הסתדרות המורים ייצג באופן לא הולם את המורים שהוא מייצג, כשהגיע להסכמות על אופק חדש עם שרת החינוך, לא צריכה לתת גושפנקא רשמית לעוול גדול שנעשה למורים.

אני מבקשת ממך לבדוק את הרפורמה ביחס לחוק ההסכמים הקיבוציים, ולמנוע גרימת עוול גדול בחתימה על הסכם קיבוצי, שאין עליו הסכמה של המורים הנוגעים בדבר. אופק חדש יגרום להידרדרות מצב החינוך ולא לשיפורו. המחסור במורים ילך ויגדל.

בברכה ,

ענת 

 

לנוחותכם קישורים לחברי הכנסת בוועדה  (לחיצה על תמונת הח"כ תשלח אתכם לדף עם הדוא"ל שלו(

 

Tags: , , , , , ,

29 Responses to “אופק חדש: מורים, עצרו את ההרעה בפנסיה”

 1. צפי הגיב:

  הנני תומכת בכל מילה שנכתבה במכתבה של ענת שניידר, לגבי הרעת תנאי עבודתם של המורים על פי הרפורמה באופק חדש.מוחה על שינוי התנאים והרעתם ופגיעה חמורה בפנסיה שאין תקדים לה . איננו רוצים להיות מקבצי נדבות עם פרישתנו לגמלאות .אנו רוצים לחיות בכבוד לאחר שנים רבות של תרומה למערכת החינוך בישראל .

 2. שימרית הגיב:

  בואו נודה על האמת.
  הכותרת הזאת היא פולמוסית.
  כשיורדים לעומק מספר מאמרים (מגמתיים) כאן, מגלים את המשפטים הבאים:
  "מאחר ועדיין לא פורסמו הפרטים, אי אפשר לבדוק אם החיסרון תוקן." (אמירה המתייחסת לסעיף התיקונים בפנסיה)

  ועוד אחד:

  "הפרסום האחרון באתר הסתדרות המורים תיקן את העניין, ולפיו, המורים הפנסיונרים יזכו לתוספת אחידה של 7.5% על כל שנת-פנסיה."

  אם יש מה לתקן, מסתבר שאפשר. עובדה.
  שלא לדבר על כך שיש נתונים שעדיין לא ברורים וסגורים.

  מבחוץ (כן, מבחוץ. יש גם קוראים כאלה) זה נראה כמו עוד דרך לנגח את תוכנית הרפורמה, שברור מה חושבים עליה כאן.

 3. תמר הגיב:

  צודקת ענת בקביעתה שרפורמת אופק חדש מכילה סעיפים המבטלים זכויות שצברו המורים במשך שנים רבות והיוו "נחמה" למשכורותינו העלובות…אין ברפורמה אופק פדגוגי אלא הסכם שכר חדש ומביש עוד יותר מקודמו…הגיע הזמן שהמחוקקים "ידפקו על השולחן" ולא יאפשרו לנערי האוצר לנהל את המדינה…מערכת החינוך נמצאת כעת בגסיסה ונושמת את נשימותיה האחרונות…אם לא ימוגר האופל נמצא עצמנו מול שוקת שבורה, ללא מורים וללא עתודת מורים…אנא אל תובילונו לזמן שכזה…!!!

 4. אהרן לוינשטיין הגיב:

  למגיבה שמרית ולשאר המפקפקים

  ענת שניידר חשפה במלוא מערומיהם את " המשחק המכור" שבו נציגי הסתדרות המורים – ווסרמן את דיעי נתנו ידם להרעה מוחשית בתנאי ההעסקה של חברי הסתדרות המורים. הם ניסו להסתיר את האמת המרה ולהציג את מחדליהם כהשגים.

  מתנגדי רפורמת אופק חדש – נרדפים על ידי המנהלים והמפקחים – על אף שהתנגדותם מעוגנת בהסכם אופק חדש עצמו. רק מורים ששוכרים עורך דין בכספם לצורך המאבק מצליחים למנוע(בינתיים) את ההרעה בתנאיהם.

  ענת שניידר פירטה מעט מהממצאים. שרת החינוך ומנכלית משרדה- בגיבוי נערי האוצר – עושים כל שביכולתם על מנת לקדם את רפורמת אופק חדש בצורה דורסנית פוגענית ובלתי חוקית בעליל (כיוון שלא נחתם עדיין הסכם עם הסתדרות המורים) המזיקה הן למורים והן לתלמידים. המורים יאלצו לעבוד יותר שעות ולהשתכר פחות. והתלמידים ימשיכו להצטופף בכיתות של 40 ילד. שום שעה פרטנית לא תקדם מורה מתוסכל או תלמיד מבולבל. הרמה החינוכית וההשכלתית שמוביל משרד החינוך מצביעה בבירור על התדרדרות מדאיגה נוספת. מממשלת ישראל חייבת להבין כי השקעה בחינוך הינה מנוע צמיחה חיוני לכלכלת המדינה. רפורמת אופק חדש – מצמצמת את תקציב החינוך ומרחיקה ממנו מורים מצויינים ומנשירה תלמידים בעייתיים אל הרחוב -ולזרועות הפשע.

  אינכם חייבים להסכים עם ענת שניידר. אך לפחות אל תלכו שולל אחר הצהרות פופוליסטיות וספינים מתוכננים ומתוקשרים מראש על "ההשגים הנפלאים" של רפורמת אופק חדש – ובמיוחד של העומדים בראשה. עדיף להיות חשדן מאשר פתי.

  אל תתבישו לשאול שאלות נוקבות אותם ואת שלוחיהם. תגלו במהרה שאינם מגיבים כלל – כפי שחוויתי באופן אישי על פניותי בענין אופק חדש. האמת המרה היא שהפוליטיקאים אינם סופרים את האזרחים ממטר.

  לכן אני מציע לכם להצביע בפרימריס ובבחירות לכנסת רק עבור מפלגות ופוליטקאים שהאגנדה שלהם היא חברתית – ויש להם קבלות ביצועיות על כך. בכך תתרמו את חלקכם לקידום החברה בישראל ותמנעו מלתת פרס למושחתים.

 5. צוות חינוך הגיב:

  תיקון
  את המכתב לא כתבה ענת שניידר אלא ענת אחרת.

 6. נירה הגיב:

  הפסקה במכתבה של ענת לגבי גימלאים אינה מדוייקת: ההחלטה היא לפצות את הגימלאים ב-7.5% על כל שנת גימלה, דהיינו מי שפרש לפני שנה יקבל רק 7.5% לגימלתו כתוספת חד פעמית ומי שפרש לפני 20 שנה יקבל מענק חד פעמי של 150% של גימלתו. התוספת הקבועה תהיה 5%.

  מכיוון שאני גימלאית וותיקה – 13 שנים, ערכתי חישוב ומצאתי שגימלתי עלתה לפי ההצמדה למורים הפעילים ב=47.5% במשך שנות הפרישה שלי ולפי התחשיב החדש בעוד 13 שנים (אם אחיה) תהיה התוספת לגימלתי 5.0575%. הפגיעה היא עתידית וככל שהוותק בפרישה קטן יותר, הפגיעה היא משמעותית יותר!

  על זה עדיין להסתדרות המורים אין תשובה. הם בונים על כך שמורות לא יודעות חשבון!!!

 7. דב הגיב:

  מצטער לומר אבל הייתי בין המתנגדים לתוכנית אופק חדש אבל אחרי שקראתי היטב את סעיפיה והבנתי את משמעויותיה אני מעט חוזר בי.ודרך אגב לגבי המחסור במורים התוכנית דווקא אמורה להוסיף מורים רבים למערכת החינוך

 8. זיו הגיב:

  הרעה בתנאי הפנסיה.

  רן כהן שאל מספר פעמים בישיבת הוועדה הקודמת ונענה שאין ולו מורה אחד שיפגע בעקבות שינוי תנאי הפנסיה. אם כך, מספיק להביא דוגמה אחת של מורה שלפי החלוקה החדשה, תנאי הפנסיה שלו נפגעים על מנת להפיל את התוכנית בוודאות.
  לא נראה לי שקשה למצוא דוגמאות וביחוד אצל מורים ללא תואר. (צריך רק קצת עבודת הכנה של אקטואר).

  וביתר שאת:
  כל מורה מהשורה שעובד בפחות ממשרה, אפשר להוכיח שהפנסיה שלו נפגעת.
  ניקח את תוספת השעות שהוא נותן במסגרת הכאילו "רפורמה" ונחשב את שכרו והפנסיה שלו בהתאם לעולם הישן, והופ, הפלה ופלא – משכורתו הקובעת לפנסיה גדלה – כלומר, הוא נפגע מהרפורמה.

  צודק האוצר שאומר שהמורים יקבלו יותר. זה נכון בערך מוחלט של הכסף. רק נערי האוצר "שכחו" לספר לחברי הוועדה שהמורה עובד יותר ולכן מגיע לו יותר פנסיה.
  התוספת לפנסיה היא לא בגלל "הרפורמה" אלא בגלל תוספת עבודה. אבל תנאי הפנסיה לאחר הרפורמה מריעים את זכויותיו המוקנות לו לפי חוק – הגובר על הסכמים קיבוציים ולכן אסור לחברי הוועדה לאשר את זה.

 9. זיו הגיב:

  שני תיקונים קטנים בתוספת לתגובתי:

  א. לא המשכורת הקובעת לפנסיה תגדל, אלא הפנסיה הכוללת של המורה תגדל.

  ב. בךי הרפורמה, יש לחלק לא קטן מהמורים עוד אופק התקדמות במשכורת הקובעת (השתלמות, תפקידים ועוד) דבר שכן יעלה את המשכורת הקובעת שלהם לפנסיה.
  החלוקה לשתי תקופות עוצרת את התקדמות המשכורת של המורה על התקופה הראשונה ועל כן כל הפנסיה שלו תפסיד באופן כללי.
  דבר זה קיים אצל מורים רבים – וחבל שחלק לא מבינים זאת וחלק מבין אך מתעלם.

 10. מורה לאזרחות הגיב:

  אנחנו רואים את ההרעה כביכול שיחולו על משכורתנו,תנאי הפנסיה וכ'ו שזה בהחלט בעייתי אבל ופה האבל הוא גדול צריך במקום לפסול את הרפורמה לראות כיצד ניתן לשפר אותה כי בסה"כ היא באה למען התלמידים וזה מה שחשוב בה לדעתי

 11. גידי הגיב:

  הגיע הזמן שתפנימו גם לי היה קשה אבל עם כל הכאב אין דרך אחרת לצערי לצאת מהמצב המחפיר של מערכת החינוך רק "אופק חדש".לפחות זו פעם ראשונה שנעשה ניסיון כלשהוא במקום לשבת בחיבוק ידיים ולקשקש שמצב החינוך בארץ במצב נוראי.אז עם כל הכבוד לביקורות…

 12. סיגל הגיב:

  צריך להעביר את תוכן ההודעה לכל מורה ומורה בישראל. חבל שלא פרטת את הפגיעה בתנאי הפנסיה החדשים, זה מאוד משמעותי וכדאי שידעו ויבינו, המורים וחברי הכנסת, את הפגיעה העתידית. תודה רבה על חשיפת האמת.

 13. גליה הגיב:

  אני מניחה שדב, גידי והמורה לאזרחות אחד הם. הם אינם מעלים שום טיעון ענייני.

  ניראה כי שוב מנסים נערי האוצר לעשות שינוי חוקתי בתהליך מזורז. בדומה לסעיפים השונים בחוק ההסדרים.
  אני מקווה שחברי הועדה יקראו בעיון את המכתבים שנשלחו אליהם ויבינו את האחריות המוטלת על כתפיהם.

 14. לאה הגיב:

  הפגיעה במורים עלולה בהחלט להיות קשה,חמורה ובלתי הפיכה.אינני יודעת מי פה הם אדם אחד או כמה אנשים אבל צריך לשקול בכובד ראש את הטיעונים בעד ונגד התוכנית.גליה אל נא תקפצי למסקנות.אני מסכימה שהפגיעה במורים קשה אך יש לבחון את האלטרנטיבות בוודאי שאי אפשר לא להתקדם בדרך כלשהיא ואם יש רפורמה או תכנית אחרת שעשוייה לפתור אפילו חלק מהבעייה מה טוב אי אפשר רק להתלונן צריך למצוא פתרון

 15. זיו הגיב:

  איזה תשובות אדיוטיות (סליחה על המילה הלא פרחמנטרית, אבל לא מצא משהוא יותר טוב) אני שומע ביחוד מתומכי הרפורמה וביחוד מאלה שאינם מורים!!

  "אי אפשר לא לעשות כלום ולכן צריך להתחיל עם הרפורמה המוצעת ומקסימםו לשפר אותה…בלה בלה בלה…".

  אם יש חולה בנזלת אז ניתן לו זריקה נגד אדמת הרי חייבים לעשות משהוא ולא להשאיר אותו במצב כזה?!

  מערכת החינוך גוססת בגלל שלא משקיעים בה, אז הפיתרון להרוג אותה לגמרי העיקר לעשות משהוא?!

  הרי הרפורמה הזאת מוציאה ממעגל המורים עוד ועוד אידיאלסטים שעוד סחבו את העגלה למרות התנאים הקשים – אז הולכים להקשות עליהם עוד בשם "רפורמה" – העיקר שתיהיה?!

  אין בעייה לעשות רפורמה,
  יש הרבה מאוד רעיונות לרפורמה,
  אבל…
  זה עולה כסף.

  עכשו השאלה:
  המדינה מוכנה להשקיע או לא מוכנה?!

  אם לא מוכנה – אז שתעזוב את החולה לגסוס לבד, אולי נוכל עוד להציל ממנה משהוא.

  אם המגדינה מוכנה להשקיע, מדוע לא להתחיל לדוגמה בהקטנת התלמידים בכיתה לדוגמה?
  מדוע לא להתחיל בתמריצים למורים חדשים/מצטיינים?

  רוצים עוד תוספת שעות? אין בעייה, עוד תקציב=עוד שעות לעוד מורים.

  אין בעייה למצוא רעיונות לשיפור מערכת החינוך – אבל צריך לשים את הכסף בשביל זה.

  אם מנסים בשם "רפורמה" לבצע שינויים ולא חשוב מה העיקר לעשות שינויי להגיד "ששינינו, עשינו רפורמה, ולא מוכנים לשים על זה כסף – בסך הכל יגמרו את מערכת החינוך יותר מהר.

  ושוב סליחה על המתקפה,
  פשוט אלו טיעונים שחוזרים על עצמם שוב ושוב וזה רק מראה שאין טיעונים אמיתיים בעד הרפורמה אז רק זה מה שנשאר.

 16. קטי הגיב:

  ניתן להסכים שכל מטרתה של "אופק חדש" היא לפגוע כלכלית במגזר נוסף. מדיניות שאגב כל ממשלות ישראל מאמצות מזה כמה שנים. זו לא רפורמה חינוכית אלא אידיאולוגיה כלכלית-חברתית שבינה לבין "שיפור החינוך/השכלה אין דבר וחצי דבר. מדינת ישראל אינה מוכנה ולא תהיה מוכנה להשקיע תקציבית באי אילו תכנים חברתיים כי אין בהם תשואה כלכלית ראויה. תחרות-תחרות ועוד תחרות אלה המילים שיביאו בסופו של דבר את "דירוג האשראי" המיוחל ועל כן המטרה הרישמית של המדינה היא הפרטה. אופק חדש משמש מטרה זו בדרך נפלאה, מורה שחוק, הכנסה נמוכה צפיפות בכיתות- כל אלה מביאים את בעלי היכולת לבנות מסגרות חלופיות שיממנו בסופו של דבר את המורה הטוב, האחראי והמשכיל. אופק חדש תהפך במהרה לאופק של החלשים והנכשלים, הכל לפי הדגם הכלכלי הרצוי, הוא יכשיר את חוטבי העצים ושואבי המים של העתיד ואז… איזה יופי, אולי אפילו לא נצטרך להעביר את המפעלים לסין, השכר יוכל לרדת ל1$אחד ליום. הם יקראו לכך צמיחה, ושיפור רמת החיים ואז סוף סוף ישראל תתקבל לOECD. מיהו האדם שעוד יכול להאמין לפוליטקאים שעומדים בראשנו?!

 17. נעמי הגיב:

  לא בדקתי לפרטי פרטים את אחרון סעיפי ה"רפורמה". אבל
  ברור שלא מדובר ברפורמה חינוכית פדגוגית אלא בהסכם עבודה חדש עם המורים.
  ברור שכדי להיות אפקטיביים צריך לשכור מומחים חיצוניים שיבדקו את
  כל הסעיפים, הגלויים והסמויים אחד לאחד.
  ברור שקבוצה לא מאורגנת תתקשה למצוא מומחים כאלה.
  ברור שהזמן דוחק, אבל לצורך העניין צריכים לגייס מומחים שאינם מורים, אנשים ששמם יתן גושפנקה לדו"ח שהם ינפיקו.
  ענת שניידר וחברותיה עושות עבודה גדולה וחשובה, וצריך לגייס עזרה.
  איפה עכשיו כל הסוציאל דמוקראטים? איפה הסולידריות עם המורים? איפה כל בעלי המקצוע שצריכים לתת כתף?
  אם זה ישאר רק מאבק של המורים, הוא יכשל, לצערי.

 18. מפוקחת הגיב:

  ובהמשך לתגובות שנכתבו פה, האופק החדש מהווה הרעת תנאים לכול מורה הן בתנאי העבודה והן במשכורת וחישוב הפנסיה.
  נגזלות הרבה מזכויות המורים, אין התחייבות על גובה המשרה כבעבר וניתן לפטרם בקלות. גם התוספת כרגע אינה נחשבת לפנסיה. ויש עוד הרבה הרעות תנאים; עופר עייני סירב מיידית לדרישת האוצר להחיל את חישוב הפנסיה המדובר על המגזר הציבורי והוא צודק, חבל שהסתדרות המורים משתפת פעולה עם משרדי החינוך והאוצר לכפיית הסכם שכר שערורייתי זה על המורים. לא נעשה כזאת לאף סקטור במדינה וכאשר נעשה נסיון לכפות על המרצים הם סירבו, שבתו וניצחו. גם ארגון המורים סירב ולפי שעה אין כפיה על מורי הארגון, טלמרות שהוצהר שיש התלהבות מהאופק, בפועל מורים מתלוננים על הרעת תנאים ואווירה קשה בביה"ס, אך הם פועלים באווירת פחד ולחצים.

 19. שושי פולטין הגיב:

  לנעמי,
  גם לו רצית, לא יכולת לבדוק את אחרון פרטיו של ההסכם (האם הוא בכלל כבר נחתם?!..) משום שלמיטב ידיעתי גם לא פורסמו כל הפרטים.

 20. ענת שניידר הגיב:

  שושי ונעמי,

  לא ניתן לבדוק את פרטי ההסכם כיון שההסכם עדיין לא קיים.

  למרות ששרת החינוך ווסרמן מדברים על הסכם קיבוצי חדש, הוא עדיין לא נכתב, לא נחתם ולא הוגש לרשם ההסכמים.

  ישנם הבנות בועדת ההיגוי, ישנו ההסכם הקיבוצי הזמני שנחתם בספטמבר 2007 , אך תוקפו של הסכם זמני זה פג בדצמבר 2007.
  בדצמבר 2007 היה אמור להחתם ההסכם הקיבוצי הקבוע, אך עד היום טרם נחתם.

  היום בערב אולי יחתמו על ההסכם, או שיחתמו רק על החלק הקובע עבור הפנסיה התקציבית, כדי להביאו לוועדת העבודה והרווחה לאשרורו.

  אם יחתמו רק על החלק הקובע לפנסיה התקציבית, אנחנו מתחילים שנה נוספת שבה מכריחים מורים להיכנס לעבודה בתנאי עבודה חדשים, שלא כתובים ולא חתומים עדיין. ומורים שלא רוצים להיכנס לעבודה בתנאי עבודה מורעים אלה, מוצע להם לצאת לחופשה ללא תשלום או לעבור לעבוד בבית ספר או בעיר אחרת בהן אין אופק חדש.

 21. נעמי טלטש הגיב:

  לשושי ולענת-
  בכל מקרה אני חושבת שכדאי לגייס אנשים מחוץ להוראה.
  שיעברו אפילו על ההסכם הזמני.
  יש כאן מקום להתיעצות עם כלכלנים ומשפטנים.
  כי אני בכלל לא מבינה מה פירוש להפעיל רפורמה כשאין בכלל הסכם חתום.
  ברור שמה שדחוף, כרגע עניין הפנסיה, צריך לפעול מול הוועדה בכנסת.
  אני מוכנה להציע שםשל מישהו שאולי יסכים להתגייס לעניין (ואולי לא), ענת , יש לך את האימייל שלי.
  הבעייה היא באמת שיש מסך ערפל כבד ומתבקשת התגייסות
  של מביני דבר שאינם חלק מהמערכת.

 22. שלוי הגיב:

  במילים פשוטות, כל ההסכם הזה מוביל לעובדה פשוטה:
  מורים הפכו לעובדים זולים!
  מהיום ניתן להטיל עליהם כל מטלה וכל משימה ללא תוספת שכר.
  כל החוקים שהגנו על מורים בוטלו!
  למשל ביטול או "המרת גמול" השתלמות. עובדה זו גרמה לכך שניתן יהיה להטיל על מורה מקצועי ללמד ב -26 כיתות שונות, כל שעה פרונטלית מול כיתה (780 תלמידים), בנוסף אפשר לתת לו ללמד 5 קבוצות שונות (עוד 25 תלמידים במסגרת פרטנית).
  שאלתי את הגברת חנה להב מהסתדרות המורים, כיצד הם מתכוונים להגן על מורים שמנהלים לא יתחשבו בהם, הסברתי לה את האפשרות שתארתי, היא ענתה לי: "באמת לא חשבנו על הנקודה הזאת"…
  לא שמו סייגים למצבים בלתי אפשריים כמתואר.
  כבר היום, מורים מוצאים את עצמם מלמדים מספר גדול של תלמידים, במקצועות רבים ושונים. אף אחד לא נתן את הדעת להשקעה המרובה הנדרשת.
  מפקחת בית הספר ענתה לי לאותה שאלה, אנחנו נשתדל שזה לא יקרה…
  קבלתי טלפונים ממורים רבים שהתלוננו, כי הם נפגעים באופן שתארתי, הם כמובן פוחדים להתלונן.

 23. ענת שניידר הגיב:

  נעמי,
  את צודקת, חשוב שאנשי מקצוע בלתי תלויים יבדקו את ההסכם ויגיעו למסקנות.

  לוועדת העבודה והרווחה היגעתי עם רו"ח מאיר לביא, שבא להראות לוועדה את הפגיעה הקשה במורים בפנסיה. כיון שיו"ר הוועדה טען שאין מה לדבר על השינוי כל עוד הוא לא כתוב בכתב, נמנע מהרו"ח לדבר לנושא, ובצדק.

  לצערי פניתי ליועץ פנסיה חיצוני, על פי מה שבידינו הוא ראה את הפגיעה הגדולה במורים, אך אין טעם שיביע את דעתו כל עוד אין את ההסכם כתוב, כיון שבאוצר טענו שיהיו שינויים.

  זו שערוריה שעד עכשיו עדיין אין בידינו את ההסכם החדש, ומחר בבוקר אמור להיות דיון אינסטנט כדי לאשרר את ההסכם בנוגע לפנסיה.

 24. זיו הגיב:

  לענת, ברור שאי אפשר להתייחס לנושאי הפנסיה כי כל הזמן הוא משתנה.

  בהתחלה דובר על שתי תקופות שהתקופה הראשונה "נסגרת ואינה ניתנת לשינוי.
  אחרי שהכח שזה פוגע אנושות בפנסיה, שינו (ככה אמרו, לא ראיתי את זה כתוב) שיהיה צמוד למדד. כאשר התברר שעדיין יש פגיעה חמורה, שמעתי שיהיה צמוד להתקדמות באופק חדש.
  בינתיים טענתי שבאופק חדש ההתקדמות יותר איטית ולכן יש פגיעה.
  בנוסף, יש וויתור על כל פוטנציאל הרווח העתידי.

  אייך אפשר לשכנע את הוועדה שיש פגיעה בפנסיה כאשר ההסכם לא ידוע?!

  איךי מחר כאשר תראי את ההסכם לראשונה, יהיה אפשר לעשות את החישובים על מנת לראות שאכן אין שום פגיעה בפנסיה?

  האם חברי וועדת העבודה טמבלים ולא יודעים שתפקידם לבדוק טוב טוב שאין פגיעה בעובדים ועל כן זה אמור להגיע לשולחנם?!

  אני מתחיל להבין בדמוקרטיה כל יום יותר ויותר.

 25. שושי פולטין הגיב:

  תגובתה של ח"כ אורית נוקד – מיידית:

  עקב מחוייבויות קודמות, לא אוכל להופיע בוועדה.

  עם זאת, אני רואה בנושא כחשוב ביותר. לכן דיברתי במהלך סוף השבוע עם יו"ר הוועדה, יעקב גלנטי. בסוף השיחה הבהיר לי גלנטי כי הוא מבין את חשיבות העניין ויפעל לטפל בו בצורה הטובה ביותר.

  אשמח לקבל עדכונים.

  אורית

 26. מילכה הגיב:

  אופק חדש מהווה הרעת תנאים ובהסעם קיבוצי אין זה חוקי לעשות זאת כמו כן הפרסום מעל גלי האתר הינו שיקרי קיים פרסום האומר שההסכם נחתם והוא עדיין הסכם הבנות. כך נראה "כלב השמירה" של הדמוקרטיה???

 27. […] "עבודה שחורה" יצאו בקריאה  "מורים , עצרו את ההרעה בתנאי הפנסיה  קריאה שבה ביקשו  לכתוב לחברי ועדת העבודה של […]

 28. שלוי הגיב:

  לא רק הפנסיה מטרידה מורים. מורים נותרו חשופים, ללא הגנת האיגוד המקצועי שלהם.

  עוד מכתב שהעתקתי מאתר התעוררות, מורים כל כך מיואשים…
  אני חשה ברת מזל, שאינני שייכת יותר למערכת כפויית טובה.

  להלן המכתב:

  "עם הצטרפות בית ספרי לאופק ותנאי עבודתי נפגעו מאוד.
  ניסיתי לפנות לגורמים שונים בהסתדרות המורים, כולם מרחו אותי בתשובות, רובם גם לא מעודכנים בשינויים הדינמיים תכופות. כך למשל הופתעתי לגלות דרך אתר זה את המסמך שאתבקש לחתום עליו עד ה-10/9 בו אודיע שאני מתחייבת לחתום על השלמת לימודי תואר ראשון, בהצטרפות לאופק. המסמך מוען למנהלים ואין ספק שהמנהל הופתע לקבל אותו דרכי ולא דרך משרד החינוך.
  אחרי 31 שנות וותק בהוראה לא משתלם לי …
  קיבלתי תשובות שונות מההסתדרות, כמו את חייבת להצטרף, אין מסמך כזה לחתימה-שלחי לי ואבדוק אותו…אז מה הבעיה?! תחתמי ועל תעמדי במילתך…
  למשרד החינוך תחתמי על הטופס ולנו ההסתדרות תכתבי שאין לך כוונה לעמוד במילתך ויהיה בסדר(משמע, תלמדי מאיתנו, תראי איך אנו מתנהלים…וזה עובד מצויין עד כה)
  לצערי, הארגון שאמור לצאת להגנתי על פגיעה בתנאי עבודתי, אינו קיים עוד. כיום יש לי 2 מעסיקים: משרד החינוך והסתדרות המורים כגוף המבצע!
  הסתדרות המורים מתנהלת בשנתיים וחצי האחרונים בשו-שו, בעמימות…
  את הערפל מידי פעם מפזרת ענת שניידר עם אתרה המצויין שמספק את האינפורמציה שבדיעבד מתבררת כנכונה. נציגות הסתדרות המורים מכחישה פעם אחר פעם את המשתקף כאן. ניסתי להיתלות בדברי הארגון שלי, לא האמנתי שיוכלו לפגוע בי, להפקיר אותי ועוד רבים כמותי, האמנתי שבטוח שחשבו על אופציה שתטיב עם ההיגיון הבריא והצדק! ניסתי לתרץ לעצמי ולהסביר התנהוגתם, לצערי היום אני במקום של הרמת ידיים. אני נפגעת משמעותית ומחר אגיע לעבודה עם התלמידים "מחוייכת"ועם "תקוה" ככסות לעצב רב וייאוש מהמערכת שבועטת אותי -החוצה! הכושי עשה את שלו והוא יכול ללכת… "

 29. […] “עבודה שחורה” יצאו בקריאה  “מורים , עצרו את ההרעה בתנאי הפנסיה קריאה שבה ביקשו  לכתוב לחברי ועדת העבודה של הכנסת  […]

Leave a Reply