postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » התחבורה הציבורית: המהפכה שלא קרתה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התחבורה הציבורית: המהפכה שלא קרתה

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, תחבורה ב 6.07.11 6:04

בימים אלה נכנסה לתוקפה "מהפכת הקווים בגוש דן". שר התחבורה ישראל כץ מייחס את הרפורמה לעצמו. אלא שלא כך הוא. יוזמי הרפורמה, שהחלה לפני 9 שנים , הם עיריית תל-אביב ונתיבי איילון. על השר להתפטר בשל מחדליו, ולפנות מקום לשר שיבצע את הדרוש

מאת: מנחם לוריא

פתח דבר:

בימים אלה נכנסה לתוקפה "מהפכת הקווים בגוש דן". ביקורת רבה נכתבה על המהלך המשותף למשרד התחבורה, חברת נתיבי איילון, חברות התחבורה הציבורית וראשי הערים בגוש דן. לא נחזור על דברי הביקורת אלא נוכיח שבידי משרד התחבורה סל של אמצעים, שיכולים לגרום לאזרחי המדינה להעדיף תחבורה ציבורית על פני רכב פרטי אולם הוא מקדש את עשיית הלא כלום.

אתר משרד התחבורה:

אתר משרד התחבורה כתוב בכלי תוכנה חופשית ואין לי אלא לגמור עליו את ההלל. מדובר באתר נוח נגיש וניתן לשימוש בכל מערכת הפעלה שנכתבה בשני העשורים האחרונים. בהחלט דוגמא למופת וראויה לחיקוי.

כל המידע שיובא במאמר זה מתבסס על נתונים שנמצאים באתר משרד התחבורה, ופורסמו על ידי המשרד באופן חופשי ונגיש בהינף עכבר.

מה צריך לקרות כדי שהציבור יעדיף תחבורה ציבורית על פני שימוש ברכב פרטי?

ארבעה דברים נמצאים ביסוד יצירת שינוי שבו הציבור הישראלי יעדיף שימוש בתחבורה ציבורית על פני רכבו הפרטי:

1.      מחיר (כרטוס משותף).

2.      זמינות ואמינות.

3.      תעדוף תחבורה ציבורית על פני שאר כלי הרכב.

4.      רכבת.

כרטוס משותף ושינוי הרגלי הצריכה:

השתרש, בישראל, הנוהג לשלם עבור שימוש בתחבורה הציבורית בתשלום במזומן בעת קבלת השירות. ב 1996 החליטה ממשלת ישראל לשבור את העבודה המאורגנת בקואופרטיב אגד ודן והציגה "מהפכה" שבה ייכנסו שחקנים חדשים לשוק הסעת ההמונים, כשהממשלה תדאג, באמצעות רישיונות התפעול, להסדיר את נושא עלות הכרטיס כך שירד למשתמש הקצה, ומנגד: במעלה הדרך אף הסדירה את שכר העובדים (נהגי האוטובוס) אצל הזכיינים. באפריל 2011 הושלמה פריסת הזכיינים החדשים במרכז ודרום הארץ והפריסה בצפונה צפויה להסתיים באמצע העשור הנוכחי.

ריבוי המובילים גרם לצורך לבצע אחידות בנושא כרטיסי הנסיעה ובשלב כלשהו של יישום התוכנית, ובאמצעות חברת דן, הוכנס לשימוש כרטיס הרב קו שהוא, בעצם, אמצעי תשלום אלקטרוני לתשלום עבור הנסיעה כשעלות הנסיעה נרכשת מראש. נכון להיום,החל מ 1/7/11, יש כרטוס משותף אך ורק בגוש דן בין החברות אגד,דן,מטרופולין וקווים. בשאר הארץ לא הוחל.

ה"רב קו" הינו שינוי בהרגלי הצריכה. לא עוד תשלום לנהג בעת קבלת השירות, לא עוד התעסקות עם כסף מזומן, עודף והשתהות אצל הנהג בעת העלייה לאוטובוס. האזרח יכול לרכוש, מראש, את הנסיעות החודשיות שלו לטעון לכרטיס ולהשתמש בתחבורה הציבורית כאוות נפשו. העלות המקסימאלית של הרב קו בגוש דן הינה 3000 ש"ח בשנה,כרבע מעלות הדלק לשנה ברכב פרטי ממוצע.

זמינות ואמינות:

במשך השנים צברו חברות התחבורה הציבורית ניסיון רב ובתיאום עם משרד התחבורה קווי האוטובוסים (העירוניים והבין עירוניים) מתוגברים בשעות העומס וקווים ייעודיים מופעלים על פי צריכה עונתית, כמו למשל, תגבור הקווים לאילת במהלך הקיץ. על הנייר, תכיפות האוטובוסים בקווי השירות תואמת את הדרישה. בנוסף, מאז נכנסה רכבת ישראל לתמונה, התחבורה הציבורית נותנת מענה טוב לצריכה הן בשעות השפל והן בשעות הגאות. בשל היות מדינת ישראל הלכה שיש לה מדינה, אין בישראל תחבורה ציבורית בסופי שבוע בערבי חג וחגים למעט יום העצמאות.

תעדוף התחבורה הציבורית:

ב- 2005 הבינו במשרד התחבורה שתעדוף התחבורה הציבורית חייב להיעשות באמצעים טכניים, בנוסף לנתיבים ייעודיים לתחבורה ציבורית. המשרד ביצע ניסוי המאפשר למערכת הרמזורים לזהות אוטובוס מתקרב, ולשנות את מחזור הרמזור, על מנת לאפשר לאוטובוס לעבור את הצומת בבטחה, תוך מתן תעדוף לאוטובוס על פני שאר כלי הרכב. בשל תקצוב לא נכון, הניסוי לא הושלם, אולם המסקנות שהופקו ממנו היו, שהדבר בר ביצוע ויש לו הצדקה תפעולית  וכלכלית.(למסמך המקורי קורי ראה כאן

על מנת לתעדף תחבורה ציבורית ולנהל את התחבורה בכלל, יש צורך במערכת בקרה על הכבישים. ישנן מספר מערכות כאלה המופעלות במספר כבישים בארץ, אולם הן אינן מחוברות זו לזו, ויעילותן נמוכה עד אי יעילות. ב 2005 גיבש משרד התחבורה נוהל שיישר קו בין מערכות הבקרה, ויהפוך את כולן למערכת בקרה ארצית, המנוהלת על פי סטנדרטים שיובאו מארה"ב. גם כאן הדבר הסתיים בכתיבת מסמכים ובאין מעשה.(הפרטים כאן)

שוב ב 2005 צוות של משרד התחבורה היה אורח של משרד התחבורה בצרפת, שם למדו כיצד צרפת מתעדפת תחבורה ציבורית, וכיצד מבוצעת הבקרה, ואילו הם אמצעי הבטיחות שהוחלו, על מנת לשמור על חייהם של הנוסעים והולכי הרגל. גם זה הסתיים במצגת, יפה יש לומר, של מסקנות הביקור, ומעשה אין.(פרטים בקישור מעלה).

רכבת:

רכבת ישראל היא אמצעי התחבורה הציבורית השכיח והגדול בישראל. ברם, אין תיאום בין הרכבת למפעילי התחבורה הציבורית. במקומות שיש, כמו למשל בכפר סבא והוד השרון, האוטובוסים אינם מסונכרנים עם הרכבת ואין כרטוס משותף. בנוסף לזה, החל מ 1/7/11 מחיר הנסיעה ברכבת יקר ב 40% ממחיר הנסיעה בתחבורה הציבורית בגוש דן. אם נוסיף לעלות הגבוהה של הרכבת את עלות הרב קו, ההצדקה הכלכלית להשתמש בשני אמצעי התחבורה הזו נשמטת.

“מהפכת התחבורה הציבורית בגוש דן":

ביוזמה של עירית תל אביב ב- 2002 החלה חברת נתיבי איילון (המשותפת לעירית תל אביב ומדינת ישראל) בבדיקת היעילות של קווי האוטובוס במטרופולין של גוש דן. ב- 2003 ביצעה החברה סקר משתמשים וחזרה עליו, באופן חלקי, ב 2008 והמליצה לבצע שינויים בקווי התחבורה, שינויים שנכנסו לתוקפת לפני 3 ימים. בבסיס ה"מהפכה" היה, ונותר, הרצון של פרנסי העיר תל-אביב להקל על גודשי התנועה בעיר,על בעיות החנייה ועל הנגישות לתחבורה ציבורית והפחתת זיהום האוויר.

חיפה:

עוד באלף הקודם החלה עירית חיפה בתהליכי תכנון מחדש של התחבורה הציבורית בעיר. בעקבות מלחמת לבנון השנייה וקבלת פיצויים מהמדינה, הואצה תוכנית ההתייעלות של התחבורה הציבורית. התחבורה בציבורית הבין עירונית הוצאה מן העיר, והונחה בסמוך לתחנות הרכבת המרכזיות בעיר. המטרונית, שהיא "רכבת על גלגלים" (BTR) הואצה, ונבנו עבורה נתיבים ייעודיים. בחלקים של עיר נבנה נת"צ, שהשימוש בו נאכף, ובמקומות רבים מופרד פיזית מהכביש הציבורי. בימים אלה קיבלה חברת דן את הזיכיון להפעלת המטרונית והיא צפויה להיכנס לשירות במהלך השנה הנוכחית, ובתקווה שלא תהייה אחות לרכבת הקלה של בירת ישראל. התחבורה הציבורית בחיפה איננה מושלמת, אבל המודל של שילוב נתיבים ייעודיים לאוטובוסים, סמיכות לתחנות הרכבת, המטרונית, הכרמלית וראש עיר, שעושה ולא מדבר, ראוי לחיקוי.

כפר-סבא:

בשנת 2010 פרסמה עירית כפר-סבא תב"ע חדשה, לאחר שהתב"ע שתוכננה ב 1962 השיגה את יעדיה במלואם. התב"ע הונגשה לציבור לביקורת ומעורבות התושבים, כך שבישיבות העירייה על התב"ע החדשה, הציבור משתתף, מעיר ומאיר, והתוכנית אמורה צאת לדרכה בשנה הבאה, ולהסתיים בסוף העשור הנוכחי. הרחוב הראשי של העיר, בהמשך לתב"ע החדשה, אמור להיסגר לתנועת כלי רכב, ולשלב בין תנועה רגלית של האזרחים לתחבורה ציבורית, שתעשה בו שימוש אל ומאת העיר,יחד עם תיכנון המע"ר והנגשתו. התוכנית מתוקצבת על ידי העירייה, וכאמור יצאה לדרך בברכת תושבי העיר, עם לא מעט בעיות תעבורה שטרם באו על פתרונן.

דיון:

על פי אתר משרד התחבורה עד 2008 בוצעו במשרד מחקרים ופעולות אחרות שנועדו ליעל את התחבורה הציבורית. מאז 2008, עת כניסתו של השר כץ לתפקיד, ישנה סטגנציה בפעילות המשרד בהיבט הזה, וישנה הקדשה של עשיית הלא כלום. אתם מוזמנים לעיין באתר בקישורים מעלה ולהיווכח במו עיניכם.

השר כץ ייחס לעצמו את השינויים בקווי התחבורה בגוש דן, אולם בפעול עשה לא כלום בעניין. ומדובר ביוזמה של עירית תל אביב וחברת נתיבי איילון שהחלה את דרכה לפני 9 שנים!!!

ישנם בנמצא אמצעים טכנולוגיים לתעדוף התחבורה הציבורית, לרבות תעדוף בעת גישה לרמזור וניהול מרוכז ופיקוח מרוכז על כבישי ישראל. הדברים נבדקו והיתכנותם הטכנולוגית אוששה. משרד התחבורה בראשותו של השר כץ בחרו בהקדשת עשיית הלא כלום.

במהלך "המהפכה בגוש דן" רכבת ישראל הוזנחה. לכותב דברים אלה ברור שהזנחת הרכבת ואי שילובה בכרטוס המשותף, כמו גם המחירים הגבוהים של השימוש בה, הם חלק מאי עשייה על מנת להפריט את הרכבת, שפירושו החלת אסון על משתמשי התחבורה הציבורית ובכלל.

גם כשכבר נעשו דברים לקידום התחבורה הציבורית משרד התחבורה בחר לשבת על הגדר ולא להסביר את השנוי, המבורך, בהרגלי הצריכה. שוב, מתוך הקדשת עשיית הלא כלום. גם משטרת ישראל אינה עושה, ואיננה אוכפת את השימוש בנתיבי התחבורה הציבורית עבור התחבורה הציבורית בלבד.

אם רוצים: זה אפשרי יונה להב בחיפה הוכיח את זה הלכה ולמעשה, עירית כפר-סבא מאתגרת את עצמה בתוכנית דומה. גם עירית תל אביב הלכה בכיוון הנכון אולם, כעת חיה, היישום נתקל בקשיים מרובים, ועולה ממנו ריח רע של "יהיה בסדר" ו"אל תדאגו".

בשורה התחתונה של הדברים אין מנוס, אלא לקרוא מכאן לשר כץ להתפטר מתפקידו, שכן לא רק שאיננו עושה בעצמו דבר, אלא שהוא, גם, לא מעודד את פקידי משרדו להכניס לשירות את כל אותם אמצעים, שהם עצמם המליצו עליהם, ועשו שימוש בכסף ציבורי על מנת לבדוק את היתכנותם. השר צריך להתפטר ולפנות את מקומו למשהו שיקדש את העשייה וייקח אותה מהיכן שנעצרה ב 2008.

ויפה שעה אחת קודם.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

5 תגובות

 1. דליה :

  ועדת הכלכלה ערכה דיון בנושא. הנה תגובתו של ח"כ דב חנין:
  בדיון בועדת הכלכלה בנושא רפורמת הקווים בגוש דן דרש ח"כ דב חנין ממשרד התחבורה לבצע באופן מיידי שדרוג אמיתי של הרפורמה.
  בדבריו בוועדה, אותם הפנה למשרד התחבורה, ציין ח"כ דב חנין (חד"ש), יו"ר הועדה המשותפת לסביבה ובריאות, כי הרפורמה בקווי התחבורה הציבורית בגוש דן, אותה מוביל המשרד, יוצרת הזדמנות לשינוי אמיתי במטרופולין, אך נחוצים צעדים אותם יש לבצע באופן מיידי בכדי לייצר שדרוג ושינוי שכזה: "יש להאזין באמת לציבור ולהפנים במהירות את הערותיו וביקורתו – מוטב מאוחר מאשר אף פעם", אמר ח"כ חנין. הוא הוסיף כי "הפחתת מחירי הנסיעה בתחבורה הציבורית והנהגת כרטיסיות וכרטיסי חופשי – חודשי במחיר אזורי מוזל תהיה צעד חכם שיעודד תושבים להשתמש בתחבורה הציבורית ולבחון את הרפורמה החדשה".

  ח"כ חנין הוסיף: "חייבים לייצר רשת אמיתית של נתיבי תחבורה ציבורית שישחררו את האוטובוסים מהפקקים ויתנו להם עדיפות ברמזורים ובצמתים".

 2. מנחם לוריא :

  לא צריך לדבר לעשות.

  יפה דרש ח"כ חנין. מה לעשות יודעים וכבר ניסו שיעשו…

  מנחם

 3. מעין :

  http://tahbura.wordpress.com/

  מנחם, יפה דרשת. כמה תיקונים:

  1. ראש העיר חיפה הוא יונה יהב ולא יונה להב.

  2. לגבי "זמינות ואמינות", בדו"ח מבקר המדינה האחרון נכתב שדן מוציאה פחות נסיעות מהמספר הרשמי. כמו כן תדירות האוטובוסים בשעות הערב בחיפה ובגוש דן מזעזעת. רק לשם דוגמא, קו 76 וקו 31 בחיפה מסתיימים בשעה 19:30 (!!!). עבור גוש דן אפשר לקרוא כאן:
  http://tahbura.wordpress.com/2011/06/21/knesset/

 4. אלחנן :

  צמצום תאונות דרכים

  לכבוד
  שר התחבורה ובטיחות בדרכים
  מר ישראל כץ
  שלום רב

  הנדון : צמצום תאונות דרכים

  צמצום תאונות דרכים באמצעות מערכת לחינוך והחדרת תרבות נהיגה .
  המערכת תקצר את אורך זמני הלימוד לסדרי גודל של חודשים . צורת החינוך במערכת
  המוצעת היא בדומה להוספת מאות אלפי שוטרי תנועה . המערכת עובדת על בסיס חונכות
  אישית . לכל נהג סורר יוצמד "שוטר חונך" . השוטר יהיה כמובן שוטר ווירטואלי אבל
  יהיה בנוכחות מלאה .
  "אפקט האח הגדול" מטופל ביסודיות והשוטר הווירטואלי יופיע רק כאשר הנהג עובר
  עברה. פרטיות האזרחים תשמר בקפדנות ולא ירשם ולא ישמר כל מידע הקשור לנהגים
  הנוהגים כחוק . יש לי הרגשה לא נעימה כי ניתן להציל מאות אנשים בשנה ולא מצילים .
  לכך נלווים הפצועים באלפים וכן הפסדים כספיים ניכרים .
  כיום ניתן להפעיל מערכת מצומצמת בסדר גודל של עשרות רכבים להדגמת ייתכנות .
  כל הכלים קיימים ולא משתמשים בהם .
  אני מוכן להתייצב בכל מקום ובפני כל פורום על מנת להסביר את המערכת המוצעת ולענות על שאלות, ככל שאדרש.

  כתובתי : ת. ד. 75 תמרת 36576 .

  בברכה
  אלחנן שוחט

 5. עבודה שחורה » ישראל כץ, פעל למתן תעדוף לתחבורה ציבורית בכבישים :

  […] במסגרת תכנית הנת"צים החדשה בגוש-דן? האם נזכה סוף סוף למהפכה בתחבורה הציבורית?  מכתב לשר […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.