חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האוצר נחוש לסגור את הטלוויזיה החינוכית

נושאים חינוך ותרבות, כלכלה ותקציב ב 27.08.08 6:05

החלטת הממשלה לסגור את הטלוויזיה החינוכית מקבלת דחיפה ממשרד האוצר. בדיון בוועדת החינוך הביעו ח"כים, אנשי חינוך ותקשורת התנגגדות לסגירת התחנה, אך נציג האוצר טוען שלא ראה שם אף תכנית, ונראה שידו על העליונה

ועדת החינוך התרבות והספורט של הכנסת דנה אתמול בכוונת הממשלה לסגור את הטלוויזיה החינוכית כחלק מחוק ההסדרים. בישיבת הוועדה הוברר כי למרות הפרסומים בכוונת משרד האוצר להביא לסגירת החינוכית, בהתאם להחלטת הממשלה. נציג האוצר יונתן רגב סייג בוועדה ואמר כי יתקיים מו"מ על תוכנית התייעלות ובמידה ויעלה יפה תשנה הממשלה את החלטתה בנושא.

 בדיון טען רפרנט האוצר לתקשורת,  אורן משה, כי לא ראה מעולם תוכנית בטלוויזיה החינוכית וכי הוא לא רואה צורך בקיומה. בתגובה לאמירתו של ח"כ שגל כי הטלוויזיה החינוכית סייעה לו להשתלב בארץ עלב נציג האוצר בחבר הכנסת ואמר  "איזה תוכנית ראית בדיוק שלימדה אותך על היסטוריה?… אני כבוגר של מערכת החינוך לא ראיתי מימי אף תוכנית של הטלוויזיה החינוכית. אנו באגף התקציבים חושבים שיש למקד את ההשקעה הציבורית ברשות השידור ותו לא".

 ח"כ הרב מיכאל מלכיאור הגיב בחריפות לדברים: "זו אינה תחרות טריוויה. מספר כאן חבר כנסת על חוויותיו האישיות ואתה חוקר אותו חקירה נגדית? זוהי חוצפה" עוד הוסיף יו"ר הועדה ואמר כי "ועדת החינוך של הכנסת שוללת מכל וכל את החלטת הממשלה לסגור את החינוכית. אנו חושבים שיש ערך עליון- חינוכי ותרבותי לקיום החינוכית. כל ההחלטות על חלוקת המשאבים בישראל  עוברות דרך אגף התקציבים ללא קשר לשיקולים מקצועיים. אנו ניזום כוועדה חקיקה שתבטיח ותעגן את המקום של הטלוויזיה החינוכית. אני בטוח כי יהיו תומכים בנושא באוצר מכיוון שאנו מחדשים הצעת חוק מהכנסת הקודמת של שר האוצר רוני בר און".

 יפה ויגודסקי, מנכלי"ת הטלוויזיה החינוכית אמרה בישיבה כי: "הטלוויזה יכולה להיות מנוף לצימצום פערים ואכן לקחה על עצמה ליישם את דו"ח שטרן המתווה את קהלי היעד ומטרות הטלוויזיה החינוכית כטלוויזיה המשמשת זרוע חינוכית הפונה לא רק לתלמידי בתי הספר אלא גם לציבור הרחב. התייעלנו בצורה ניכרת- הוזלנו את עלויות ההפקה והורדנו את מצבת העובדים והטלוויזיה החינוכית הכניסה השנה 30 מיליון ₪ נוספים על 90 מיליון ₪ של תקציבה. אנו יעילים ותורמים- אסור לסגור את החינוכית".

 יונתן רגב, רפרנט משרד האוצר לחינוך: "העמדה של ראש אגף התקציבים היא כי יש לסגור את הטלוויזיה החינוכית אך הממשלה החליטה ללכת למו"מ ולכך אנו מחויבים במידה ויתקדם המו"מ ויגיעו למתווה מוסכם תשונה החלטת הממשלה לסגור את הטלוויזיה".

 בן כספית: "אני עיתונאי במשך 22 שנה. בגלצ ציינו הבוקר כי מאז פרל הרבור לא היה שידורים כמו זה של כוכב נולד היום ובערוץ 10 מתמרקים לקראת העונה השנייה של הישרדות. הנוער שלנו לא יודע כלום ובקושי יודעים מי זה היה בן גוריון. אני עובד בחינוכית מבחירה כבר שנים, ובחינוכית יש הבדל בין מודעות לרייטינג ותלות בו. לטלוויזיה יש אצלינו תוכניות שמשאירות משהו אחריהן פרט לרווח מפרסומות".

 חנה מרון: "הזדעזעתי לשמוע שרוצים לסגור את הטלוויזיה החינוכית. אני מבקשת מהאוצר ומהממשלה- אנחנו נשארנו מאוד עניים בענייני שפה, אמנות, תרבות- אנחנו יורדים ממש לאפס ואני מרשה לעצמי לומר כי לא כל העם רוצה את הזבל הזה שנותנים לנו בטלוויזיה המסחרית- יש גם שירה, תרבות, אומנות. תנו לנו לעבוד בטלוויזיה החינוכית ואנחנו נביא את הרייטינג".

 רן ארז: "הטלוויזיה החינוכית היא אחד הכלים החשובים במערכת החינוך. ואני רוצה לומר לכם מדוע הם נותנים אפשרות נוספת למו"מ- הסיבה היא כדי למכור את המגרש. מדובר בשישים דונם של האיזור היקר ביותר בתל אביב. השיטה היא להרוויח זמן, לשחוק אותם ואז למכור את המגרשים. היום כשאנו חיים בישראל, עם פיחות כה גדול בערכים ובאיכות החיים, סגירת הטלוויזיה החינוכית גובלת בפשע".

 חבר הכנסת זבולון אורלב: "קשה למצוא איש חינוך אחד שיסכים לסגירת הטלוויזיה החינוכית. לטלוויזיה יש מרכיב חשוב במערכת. את תפקיד זה לא יכולה לבצע טלוויזיה מסחרית המונעת משיקולים מסחריים בלבד. האוצר מביא למצב קשה בו הממשלה מחליטה והכנסת מסרבת בדרך שאתם פועלים אתם תשיגו את הדבר ההפוך".

 ח"כ אבשלום אבו וילן: "עם כל הכבוד לבחורינו המצויינים מאגף התקציבים- מה אתם מבינים בחינוך? התרגילים שלכם מזכירים את המאפיה- באוצר אומרים למנכלי"ת אם את לא תסכימי למה שסגרנו בקרן זווית עם עופר עיני נסגור אותך. הראיה שלכם היא גזברית אך אין עסק אחד שהגזבר מנהל אותו.  אין ועדת חינוך אחת שתאשר את הדברים. לח"כ מלכיאור יש רקורד מוכח בלהביא דברים נגדכם וזה בגלל שהוא עבד על פי השכל הישר. אין שום סיכוי שנעביר את זה".

 

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , , ,

5 תגובות

 1. לקסי :

  התשמוע שלי באגף הקצבים שמע:
  "הכלבים נובחים והשיירה עוברת"

  הפרד ומשול, סכסך והיבנה, זוהי השיטה שם.

 2. דני בלוך :

  הייתי חבר בוועדת האוזר שמינתה לימור ליבנת על עתיד הטלוויזיה החינוכית. הרוב בוועדה, בהשראת האוצר, רצה לסגור את התחנה כגוף משדר. אני התנגדתי ובלחצי נתקבלה ההצעה להמשיך בקיום הגוף, שיתמקד בעיקר בערוץ 23 כערוץ תרבותי- חינוכי, תוך התייעלות. המלצות הוועדה שימשו בסיבס להמלצות ועדת שטרן. אגב, משום שלא תמכתי בדרישה להמשיך בקיום הגוף במתכונתו המליאה, אני מוחרם ולא מוזמן להשתתף בשידורי החינוכית. פעם הוזמנתי להשתתף בתיק תקשורת על-ידי מפיקה שלא ידעה על החרם אך כשהדבר נודע בוטלה הזמנתי בתרוץ כלשהו.
  אבל, אין הדבר משנה מגישתי הבסיסית שיש צורך להמשיך בשידורי הטלוויזיה החינוכית בערוץ 23 ואסור לסגרם. תיאורטית, יש מקום לחשוב על מיזוג כל השידור הציבורי לגוף אחד, אך יהיה מקום לכך רק כאשר תושלם הבראתה של רשות השידור. עד אז אין להרוס את החינוכית.

 3. יוני יצחק :

  ערב טוב,
  המשרד לענייני גמלאים התערב בנושא ובתיאום מול הגופים השונים הרלוונטיים מתנהלים מגעים לסיוע כספי לערוץ.
  מצ"ב קישור בנושא
  http://www.ifat.com/PersonalMail/ShowClip.aspx?clip=EHLJJHIMG&qp=0

  אעדכן בהמשך,
  יוני יצחק
  דובר המשרד לענייני גמלאים

 4. דני בלוך :

  אני, כאמור, בעד המשך שידורי הטלוויזיה החינוכית אבל הפתרון אינו בכך שמשרד ממשלתי יממן תוכניות בתחומי עיסוקו. הגמלאים – לעל בעיות הקשישים, משרד הבריאות – תכניות בעניייני רפואה, משרד החקלאות – בענייני גינון ועוד. האם באמת מה שחסר לגמלאים זה עוד תכנית בטלוויזיה? יש למשרד תקציבים מיותרים?

 5. יוני יצחק :

  דני שלום,

  אני מבין אותך ואני לא מבין אותך.

  מצד אחד אני מסכים איתך שהטלויזיה החינוכית צריכה לעמוד על רגליה בעצמה, ללא שום סיוע ממשרד ממשלתי כזה או אחר.
  מצד שני, אני לא מבין אותך. יש יוזמה של משרד ממשלתי, המשרד לענייני גמלאים, לסייע לטלויזיה החינוכית ובמקביל להוסיף תכנים רלוונטיים עבור אוכלוסיית הגמלאים. מה הבעיה? לא לסייע לטלויזיה החינוכית ובכך להביא לסגירתה?

  אני חושב שהכיוון, אליו מופנים חיצי הביקורת שלך, הוא לא הכיוון הנכון.

  בברכה,
  יוני יצחק
  דובר המשרד לענייני גמלאים

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.