חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

העלאת גיל הפרישה לנשים – סיעת נחל בהסתדרות המורים מתנגדת

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 4.07.11 15:38

וועדת ניסן לבחינת גיל הפרישה לנשים, הגישה את עיקרי המלצותיה לשר האוצר. לפיהן יש להעלות בהדרגה את גיל הפרישה לנשים ל-67. גילה קליין וסיעתה מהסתדרות המורים מצטרפים למתנגדים להעלאת גיל הפרישה. בועידת הסתדרות המורים הוצגה בקשה ליו"ר יוסי וסרמן להתנגד למהלך

במושב השני של ועידת הסתדרות המורים שהתקיים ביום א' ה 3.7.2011  בתל אביב דרשו נציגי נחל בראשות גילה קליין, מיו"ר הסתדרות המורים, להביע עמדה נחרצת נגד הצעת החקיקה  להעלאת גיל הפרישה לנשים.

הם ציינו  כי מהלך זה יפגע במיוחד בציבור עובדי ההוראה שרובו המכריע נשים, אשר לרוב פורשות פרישה מוקדמת. העלאת גיל הפרישה לנשים תפגע בהן באופן חמור ביותר.

סיעת נחל קראה להנהגת הארגון  לעשות הכול לביטול הגזירה ולשמירה על מעמד הנשים.

בנוסף הביעה הסיעה הסתייגות מהצעת המשרד לפיתוח הנגב והגליל, בראשות השר סילבן שלום, לקיצור שבוע העבודה ומעבר לסוף שבוע ארוך (שבת-ראשון) . לטענתם, המעבר יפגע פגיעה נוספת בשכבות החלשות, כמו גם אי התאמתו למערכת החינוך בעידן האופק החדש.

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

9 תגובות

 1. מנחם לוריא :

  לא הבנתי...

  ביום חמישי במהדורת הערב של גלי צה"ל שמעתי את שטייניץ מתהדר ומתפעל מהאופן שצרכנים הסתדרו עם חברות המזון בקשר למחירי הקוטג' וכמה נפלא,בעיניו, שהסתדרו מבלי שהממשלה התערבה.

  קרנות הפנסיה כולן הן חברות פרטיות בסקטור הפרטי, מה זה עינינו של שטייניץ מקדש השוק הפרטי – הפנסיה של נשות ישראל. הן הסתדרו עם תנובה,שטראוס/דנונה וטרה ובוודאי שתיסתדרנה עם קרנות הפנסיה שישקיעו את כספן אצל הטייקונים וכשתגיע העת להחזיר את ההשקעה יבקשו,מאותו שטייניץ ודומיו, ערבות ממשלה לחובות שצברו בניהולם הכושל.

  לא הבנתי למה ממשלת ניאוליברלים בגרסת ישראל 2011 מתערבת בנושא הזה.

  ואולי…? ואולי כדאי לנו ללמוד מהצרפתים. כששם רצו להעלות את גיל הפנסיה (מ 60 ל 65) הם השביתו את המדינה. דבר לא זז איש לא עבר הכל עמד מלכת והממשלה נסוגה…

  מנחם.

 2. עמית-ה :

  כשקפיטליסטים עם ג'וב ניהולי בכיר באופק מדברים על פנסיה הם אוהבים להזכיר את ביסמרק שקבע את גיל הפנסיה לגברים 65.
  בימים ההם תוחלת החיים עמדה על בערך 40 שנים, והטענה היא שהיום אי אפשר לממן את הכפלת תוחלת החיים.
  קפיטליסטים כמו כל מאמין שוטה מתעלמים מהשינוי שחל ביעילות מאז המאה ה- 19 היעילות בתחומי הייצור גדלה כל כך שניתן בניהול נבון לממן פנסיה שתתחיל גם בגילים מוקדמים מ- 60/65.

 3. איתי :

  1. עוד לא גיבשתי עמדה לגבי הצעת סוף שבוע ארוך שבת ראשון, אשמח לשמוע נימוקים קצת יותר מפורטים.

  מעניין מאוד מה יגיד וסרמן, כי פורסם שארגון המורים בעד:
  http://www.themarker.com/career/1.664489#haaretz

  2. זה הזכיר לי שבעניין קיצור החופש הגדול הסתדרות המורים התנגדה וארגון המורים שתק/נטה לקבל.

  ספקולציה – אולי נוצר פה מצב שארגון המורים והסתדרות המורים התחלפו בכובעי הפשרן והלוחמן?

  ספקולציה בריבוע – וסרמן הוא כמדומני בעל זיקה למפלגת העבודה, מה שמסביר למה הוא לא עשה צרות ליולי תמיר. האם ייתכן שיש קשרים בין רן ארז לליכוד?

  3. עמית, אני לא מבין את הקשר בין היעילות בתחומי הייצור ובין פנסיה. הרי עלות המחייה בעולם המערבי גם היא עלתה מאוד.

  אם אדם בעל הכנסה חציונית חסך לפנסיה מגיל 21 (הנחה אופטימית) עד גיל 67, יש לו כמות מסוימת של כסף בקופה.

  אם הכסף הזה יתחלק על 15 שנות חיים כגמלאי, מצבו יהיה סביר מינוס. ככל שתוחלת החיים גדלה, הקצבה החודשית שיכולה קופת הפנסיה לתת קטנה.

  במקרה קיצוני – אם יכחידו את הסרטן מחלות הלב האלצהיימר וכו' והוא יחיה עוד 100 שנה נוספות לגיל 167 – ברור שהקצבה החודשית תקטן מאוד ולא תספק את צרכיו.

  יש פה מתמטיקה פשוטה (טוב לא ממש פשוטה) = קיימת נקודה שבה הטיעונים של הסוציאליסטים לא מחזיקים מים (אפילו אם הם יוצאים לרחובות בהמוניהם) והטיעונים של הקפיטליסטים מנצחים.

 4. מנחם לוריא :

  אכן בנושא הפנסיה מזכירים את ביסמארק ולא בכדי. מאז כמה וכמה דברים השתנו.

  לפני שאמשיך הפרטים הבאים אינם תחום המומחיות שלי ואפשר להתווכח איתם מפה עד הירח.

  מכל מקום: הרעיון של חישוב הפנסיה הוא בערך כזה:

  גיל העבודה (לא בישראל אגב) הוא 15 שנה וגיל הפרישה הוא 65 עד 67 (ברוב העולם).
  בתחילת הדרך העובד מרוויח מעט כי הוא חסר ניסיון ולכן לא חוסך לפנסיה.זה השלב הראשון.

  בשלב השני העובד מנוסה ושכרו עולה והוא מתחיל להפריש לפנסיה. ההפרשה היא של אחוז מההכנסה ברוטו והוא מחושב אקטוארית מיום תחילת ההפרשה ועד לגיל הפרישה. נחזור לזה מיד.

  באמצע חייו,בסביבות גיל 45 48, מגיע העובד לשיא ההשתכרות שלו ומפה ועד לפרישה מניחים שישמור על רמת ההכנסה שהשיג ועימה יפרוש לגמלאות.

  החישוב האקטוארי הוא כזה שהעובד יפריש היום סכום מספיק שבסופה של הדרך יוכל לפרוש כשבידיו ההכנסה האחרונה שקיבל בחודש העבודה האחרון שלו וכך ישמור כגימלאי את רמת החיים שהורגל אליה ערב פרישתו.

  בישראל,ואינני יודע מהי הסיבה, מקובל לחשב את הפרישה עד לגובה של 76% מההכנסה האחרונה ערב הפרישה. ברוב המקרים,בגלל מדרגות המס, השכר הפנוי (אחרי מס הכנסה וביטוח לאומי) לא משתנה.

  אני שוב מדגיש: הדברים הנ"ל מאוד כללים וממש לא בתחום הידע שלי.

  לעניין ביסמארק: אין זה אפשרי לקבוע גיל פרישה הגבוהה מתוחלת החיים,ברם: תוכלת החיים הולכת ועולה,מצד אחד, ומנגד לא כולם מגיעים לשיא תוכלת החיים. הפנסייה לא תדביק את תוכלת החיים אבל ההתפלגות הטבעית של מאריכי החיים ואלה שלא מאזנת את המצב ובעצם יש פה ביטוח שהוא מעין ערבות הדדית כלומר: אם אני אתפגר אחרי 3 שנות פנסייה ומשהו אחר יסתלק מהעולם אחרי 30 שנה לקרן הפנסיה יהיה מספיק כסף לתמוך בשנינו וגו וגו.

  החישובים המתמטיים הם חישובים אקטאריים תחום התמחות ספציפי במדעי המתמטיקה.

  הבעיה בחברה הישראלית שתיקרת הזכוכית של ההשתכרות נמצאת בשנות הארבעים של העובדים וכתוצאה מזה,אם הדברים לא ישתנו ותוכלת החיים תתארך, נפרוש עניים ונהייה לנטל על החברה. לכן חוץ משינוי בגיל הפרישה צריך לעשות שינויים מפליגים בשוק העבודה הישראלי למען ההווה והעתיד גם יחד.

  מנחם.

 5. דליה :

  הועדה שהחליטה על העלאת גיל הפרישה מורכבת מאנשי האוצר. כשמסתכלים על העולם מזווית הראייה של החור בגרוש אפשר להתערב בכל תחום בחיי האזרח. הגיע הזמן להעמיד את פקידי האוצר וראשיו על מקומם, ולהחזיר למשרדי הממשלה האחרים את הזכות לעסוק בתחום ענייניהם. לא לאוצר להחליט על כך, אלא אם כבר למשרד הרלבנטי. אבל קודם כל, על הנשים עצמן להשמיע קולן בעניין, והן אכן משמיעות. יש להקשיב להן, לטליה לבני, ללימור לבנת, לציפי חוטבלי, ועוד ועוד.

 6. איתי :

  אין ספק שארגוני הנשים צריכים להיות שותפים מלאים (ולא רק משמיעים קול) בתהליך קבלת ההחלטות, לצד נציגת האוצר, נציגת קרנות פנסיה, נציגת הביטוח הלאומי וכו'.

  השאלה היא מה החלופה שהמתנגדים מציעים לטיפול בבעייה שנוצרת של עליית תוחלת החיים.

  בישראל אחוז גבוה מאוד מהעובדים משתכר שכר נמוך. לרבים ההפרשות לפנסיה הן בשיעור נמוך מאוד מהברוטו, או שיש חלקים גדולים מהשכר שכלל לא נחשבים לפנסיה.

  ככל שמשך שנות הפנסיה מתארך (עלייה בתוחלת החיים ו/או הורדת גיל הפנסיה לכיוון צרפת) זה גוזר על הפנסיונר חיי עוני.

  מצד שני העלאת גיל הפנסיה לא בהכרח תסייע לרווחה כלכלית, אם יש קושי עצום להתקבל לעבודה אחרי גיל 60.

  בתנאים של אפליה נגד נשים ונגד העסקת מבוגרים התוצאה עלולה להיות פגיעה במצבן הכלכלי (גם יהיו מובטלות, גם לא יקבלו את חסכונות הפנסיה וגם לא יקבלו קצבה מהביטוח הלאומי).

  פה בפירוש האישה (והגבר) צריכה להסתכל על הדברים גם דרך החור שבגרוש לפני שהיא נוקטת עמדה.

 7. מנחם לוריא :

  איתי

  יפה דיברת.

  השאלה,ואני באמת לא יודע, היא מה הן החלופות. כאמור המהלך מנוהל על ידי פקידי האוצר שלא רק מסתכלים דרך החור שבגרוש אלא גם יש להם אגנדה חברתית כלכלית ידועה והקונספט שלהם ידוע מראש.

  אני חושש שבתחום הזה למי שיש את הידע ינצח ומאחר ולפקידי האוצר יש את הידע (המקצועי אני מתכוון) יחד עם הכוח הלא מידתי שלהם ההחלטה שלהם יכולה להיות טובה כשם שהיא יכלה להיות בכייה לדורות.

  הפנסיה ותוחלת החיים אלה תחומים מאוד מורכבים שבנוסף לעניין החברתי יש פה חישובים אקטואריים שצריך להיות בקיא בהם. רק לדבר ולהשמיע קול זה לא מספיק צריך הבנה בתחום ולהציג חלופות.

  לצערי אינני יכול לתרום בתחום הזה…

  מנחם

 8. איתי :

  דוגמה קלאסית לתהום הפעורה בין השיח הכלכלי לשיח החברתי.

  החברתיים צועקים על צדק ופערים, אבל כל עוד אין להם תותחי-על בתחום הכלכלה הם לא ינצחו כי הם לא מצליחים לשכנע את האדם הסביר. מהסיבה הזו עדיין חלק ניכר מהאזרחים כאן חושבים ש"ביבי הציל את הכלכלה".

  בששינסקי הצליחו להעלות את תמלוגי הגז כי היו כלכלנים מומחים בצד שלנו, ובהם גם אמנון פורטוגלי (שהשכלתו במנע"ס) שלשמחתי הצטרף לחבורתנו.

  בויסקונסין הצליחו "דרך החור שבגרוש" להראות שהתוכנית המופרטת יקרה יותר ויעילה פחות.

  הרבה "חברתיים" נוטים לזלזל בשיח הכלכלי-מתמטי, ולהתיחס לכל מי שמדבר במספרים בתור איש קר וחסר רחמים, בכך הם מאבדים בני ברית ויורים לעצמם ברגל.

  כפי שהארגונים הסביבתיים החלו להעסיק אדריכלים ומתכננים לצורך הצגת חלופות טובות לתוכניות "פיתוח" מזיקות, הגיע הזמן שארגונים חברתיים, תנועות סוציאליסטיות וגם אתרי אינטרנט יתנו מקום של כבוד לכלכלנים ולשיח הכלכלי.

 9. עמית-ה :

  איתי
  המודל הכלכלי שאתה מתייחס אליו והשולט קיים איננו בר קיימא ואינו צודק והאתר הזה מסביר את זה בהרבה דרכים.
  כשאני מדבר על הפנסיה אני מדבר על הפנסיה במודל שאני שואף להיות בו מודל סוציאל דמוקרטי.
  נכון שתוחלת החיים עלתה פי 2 מאז ימי ביסמרק, ונכון שרמת החיים עלתה, אבל הדבר שעלה באופן הכי מרשים הוא היעילות.
  אני חושב שאם תתחיל היום לקרוא את זה ואני אמשיך (התחלתי אתמול) נדע יותר מחרתיים http://129.3.20.41/eps/mac/papers/0502/0502023.pdf
  היעילות הזאת מאפשרת לנו היום לבנות מודל חלוקת עושר שונה שבו יהיה לכל אחת/ד פנסיה מכובדת.
  יתרה מזאת הוא מאפשר לבנות מודל מדינת רווחה נדיב מאוד לכל מי שמתקשים למצוא פרנסה גם בגילים צעירים מאוד.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.