חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נחמן שי, פעל לרווחת העובדים במסגרת שדולת "כחול לבן" שיזמת

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מכתבים ב 4.07.11 6:02

ההודעה באתר האינטרנט של ח"כ שי, המבשרת הקמת שדולת "כחול לבן", הובילה למכתבו של חבר "עבודה שחורה" איתי אשר, המבקש שבשדולה ידאגו לעידוד תעסוקה של אזרחים ישראלים

חה"כ שי שלום,

אני שמח מאוד על פועלך למען עידוד של ייצור מקומי, שכן יש בכך לעודד תעסוקה ולמנוע אבטלה, בייחוד בקרב אוכלוסיות שמגוון אפשרויות התעסוקה שלהן קטן.

בהמשך לשיחותינו על שילוב בין פועלך למען האינטרס של מעבידים (סליחה, מעסיקים) ובין רצונך המוצהר לקדם את האינטרס של העובדים, הנה כמה נקודות למחשבה לגבי עידוד צריכה של מוצרי "כחול לבן".

1. עד לשנים האחרונות מוצר ישראלי נחשב כזה שלפחות 50% ממרכיביו יוצרו בארץ. אלא שמגמות גלובליזציה הגדילו את הייבוא של חומרי גלם ויצרנים רבים לא עמדו בקריטריון זה. כנהוג בארצנו, שתדלנות (לובינג) של התעשיינים גרמה להנמכת הרף ל-35% בלבד. כלומר – במקרים רבים אנו הצרכנים חושבים שאנחנו קונים מוצר "כחול לבן", ואיננו יודעים שרוב רכיביו מיובאים. אם נכונה הטענה שהעדפות הצרכנים יכולות למנוע אבטלה, אזי עדיף שנבחר במוצר "כחול לבן אורגינל" ולהציל יותר עובדים מפיטורין, על חשבון הפחתת הרווח השולי של התעשיינים.

2. בשנים האחרונות הולכת ורווחת מגמה של ייצור מותגים ישראלים ע"י מפעלים בחו"ל. זוהי תופעה חוקית אך בעיני יש בה שמץ הונאה. הצרכן חושב שהוא מעדיף "כחול לבן" אם הוא קונה דווקא פסטה של "אוסם" ולא מותג איטלקי או טורקי, אך טעות בידו. צרכנית אחרת מעדיפה שוקולד "עלית" על פני שוקולד שוויצרי, גם אם מחירו נמוך יותר, ואינה יודעת כי השוקולד שרכשה מיוצר ע"י פועלים בפולין. העיתונאי המצוין עודד שחר הקריא ברדיו רשימה ארוכה של מוצרים כאלה (כמה טוב שיש לנו עדיין שידור ממלכתי…), שרוב הציבור מתייחס אליהם בתמימות כאל "מוצרי כחול לבן". מה בדיוק הקשר בין "גאווה ישראלית" ו"מניעת אבטלה בישראל" ובין הפועלים האיטלקים והפולנים שמייצרים פסטה "אוסם" ושוקולד "עלית"?

3. לא מצאתי בנהלים לקבלת תו "מוצר ישראלי" כל התייחסות לאופן ההעסקה של העובדים. לא הייתי רוצה לתמוך במפעל ישראלי רק משום שהוא ישראלי, אם מועסקים בו עובדים תוך הפרת חוקי עבודה וחוקי בטיחות. אלו תופעות שהן נפוצות מאוד בארצנו, בייחוד בעסקים קטנים יחסית, הנמצאים בתחרות קשה עם התאגידים הגדולים.

הייתי שמח אם במסגרת השדולה החשובה שהקמת, היית מתגייס לטיפול בנקודות אלה, גם במחיר של עימות עם התעשיינים מדי פעם.

בברכה,

איתי אשר

ירושלים

 

לקריאה נוספת – מאמר מעולה של מנחם רבוי, שכיהן בתפקידים בכירים במשרד התמ"ת, בבנק ישראל ועוד.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

  1. "כחול לבן" עם שדולה בכנסת אבל בלי איכות ומחיר מתחרה ביבוא « מנחם רבוי – הבלוג :

    […] שיש חכי"ם הנוהגים כך. על כן פנה חבר מערכת "עבודה שחורה" איתי אשר , לח"כ שי והפנה תשומת ליבו למספר נושאים שיש להקדיש […]

  2. אלה אלטמן :

    נקודות חשובות- אני מניחה שהסיבה אליהן היא ששתדלנות מצד התעשיינים הרבה יותר משפיעה על ח"כים דוגמת נחמן שי, מאשר צדק עם הצרכנים או האבטלה הישראלית.

    אשמח להתעדכן במידה ותגיע תשובה ממנו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.