חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ברפורמת התחבורה הציבורית בגוש דן אין עליית מחירים

נושאים חדשות, כלכלה ותקציב, תחבורה ב 30.06.11 5:20

מחצות הלילה תופעל התחבורה הציבורית בגוש דן במתכונת חדשה.  ניתוח משווה של המחירים לנסיעה באוטובוסים לפני ואחרי הרפורמה מראה שלנוסעים המרבים להשתמש בתחבורה זו, גלום ברפורמה חיסכון לא קטן.  הבעייה היא בהסברה הלקויה
מאת: מנחם לוריא

עוד בטרם יצאה הרפורמה לדרכה, ובהתחשב בביקורת הציבורית המדברת על לא מעט רעות חולות ברפורמה הזו אני רוצה להזים את הטיעון שבנוסף לרעותיה החולות הרפורמה טומנת בחובה עלייה במחיר הנסיעה באוטובוס.

הרעה החולה העיקרית והראשית של הרפורמה היא שאיננה מוסברת כיאות.  ציבור משתמשי התחבורה הציבורית רגיל לשלם במזומן ובמעמד קבלת השירות עבור כרטיס הנסיעה.  ברפורמה עצמה יש שינוי בהרגלי הצריכה שבא לידי ביטוי ברכישת מנוי "חופשי חודשי" שבפועל מזיל את הנסיעה בתחבורה הציבורית והופך אותה לכדאית כלכלית.

נסביר: אזור הרפורמה חולק לשלושה גושים. הנסיעה בתוך כל אחד מהגושים היא בעלות של 6.40 לנסיעה כשבסכום הזה ניתן לבצע נסיעת המשך תוך 90 דקות ללא עלות נוספת. הנסיעה בין גוש אחד לשני היא בעלות של 10.00 שקלים וגם כאן ניתן,תוך 90 דקות, לבצע נסיעת המשך ללא עלות נוספת. ניקח כדוגמא נסיעה בגוש 21 הכולל את אזור השרון ונסיעה מגוש 21 לאזור 1 הכולל את המטרופולין של ת"א ובנותיה.

נסיעה יום יומית,הלוך ושוב, בתוך גוש 21 בתשלום במזומן בעת קבלת השירות תעלה 281.6 ש"ח (נסיעה הלוך ושוב 22 פעמים בחודש לפי 6.40 ש”ח לנסיעה). עלות כרטיס חופשי חודשי לאזור 21 – 159 ש"ח. הפרש של 122.6 ש"ח שהם כ-19 נסיעות בודדות.

נסיעה יום יומית מגוש 21 (כפר-סבא למשל) לגוש 1 (תל -אביב למשל) בתשלום במזומן בעת קבלת השירות תעלה 440 ש"ח (10 ש"ח לכיוון אחד, 20 ש"ח לשני הכיוונים כפול 22 ימי עבודה). כרטיס חופשי חודשי המאפשר נסיעה בכל גושי התוכנית (כולל גוש 22) תעלה 248 ש"ח הפרש של 192 ש"ח או 19 נסיעות בודדות.

נציין כי בשעות הגודש הנסיעה מגוש 21 לגוש 1 ובתוספת הנתצי"ם החדשים שבתוכנית הופכת את התחבורה הציבורית לאמצעי התחבורה המהיר יותר גם מרכבת ישראל שאיננה מגיעה למע"ר בתל אביב אלא רק לקרבתו ולצערי איננה משתתפת בתוכנית הקווים החדשה.

נסיעה במכונית ממרכז כפר-סבא למרכז תל אביב (רכבת מרכז עזריאלי): המרחק הוא 22 ק"מ. נניח שאין גודש ונניח שמדובר ברכב הצורך ,בממוצע, כ 10 ק"מ לליטר בנזין. כל כיוון יצרוך הרכב 2.2 ליטר ובסך הכול 4.4 ליטר נכפיל ב-7.46 שקלים לליטר דלק  נקבל הוצאה חודשית של 722.1 ש"ח שהם פי 2.9 מעלות אותה נסיעה באוטובוס בכרטיס חופשי חודשי לכל גושי התוכנית. לא הוספתי הוצאות חנייה וכמובן את נושא הגודש והזמן המבוזבז בעטיו.

לשם השוואה: במחיר לפני התוכנית נסיעה בתוך גוש 21 יום יומית בתשלום במזומן בעת קבלת השירות 264 ש"ח או 159 ש"ח בחופשי חודשי לגוש עצמו. במחיר החודשי חופשי בתוך הגוש לא חל שינוי ברם, הוא כולל אזורים שקודם לכן היו כרוכים בתשלום מלא ולא נכללו באזור המכוסה על ידי החופשי חודשי. נסיעה לת"א במצב טרם התוכנית תעלה 594 ש"ח לחודש בתשלום במזומן בעת קבלת השירות בעוד כרטיס חופשי חודשי לנסיעה הזו לא היה קיים.

בשורה התחתונה: לאותם אנשים שרוצים להגיע למקום עבודתם בתל אביב מנתניה בצפון דרך אזור השרון וכולל פתח תקווה, מבחינה כלכלית התחבורה הציבורית זולה יותר ואפילו מהירה יותר. לאלה שלא ינצלו את הפוטנציאל הגלום בתעריף החופשי חודשי,היינו בנסיעות מזדמנות, התעריפים החדשים אינם אטרקטייבים בהשוואה לאוטובוס ורכבת.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , ,

3 תגובות

 1. עמית-ה :

  אולי השינוי הזה טוב אני לא גר במרכז לא מכיר ולא יודע לצפות מה יהיה בתחבורה.
  אבל ברורים כאן שני כישלונות אופייניים להתנהלות בארץ, אחד אהבת הרפורמות והשני חוסר שיתוף הציבור.
  בישראל לא מאמינים באבולוציה רק ברבולוציה לכן אנחנו עדים בדרך כלל ל"רפורמות" שמתדרדרות ל"תיקונים" ב רפורמות ומשאירות אותנו עם צער עמוק שהתחלנו בזה בכלל.
  בנושא שיתוף הציבור, אנחנו תמיד חושבים שהבעיה היא בהסברה (גם כשמדובר בפירטיות בלב ים), ואנחנו צודקים –
  לא הסברנו טוב לנבחרים שלנו ולמשרתי הציבור שלנו ולכן הם לא מבינים איך לשרת אותנו (אולי נעבור להסברה בידיים?).
  אם במקום להסביר לנו היו שואלים אותנו, מתייעצים אתנו, מוציאים אותנו מהטמבלוויזיה לאספות של שיתוף הציבור.
  אילו היו עושים את זה היו עושים הרבה פחות שטויות וצורכים הרבה פחות יועצים "אסטרטגיים".

 2. לקסי :

  מעורבות הציבור - אפשר אחרת

  מעורבות אזרחית ותכנון בהולנד ובישראל

  http://www.blacklabor.org/?p=12606

 3. מנחם לוריא :

  עמית,

  אני כן גר במרכז וכן צרכן כרוני של תחבורה ציבורית.

  השלומיאליות של "המהפכה" הזו זועקת לשמיים.

  באתר משרד התחבורה,המתפאר ביצירת המופת שלו, רק אתמול עלתה הודעת דוברות בנגישה בדף הבית של האתר והיא מפארת וממהללת את השר ומהפיכת התחבורה הציבורית שלו. מי שרוצה מידע מפנה דובר השר לאתר אחר שנבנה על ידי חברת נתיבי איילון שבשלומאליות זועקת לשמיים,כבר מ 2002, מנהלת את ה"מהפכה" הזו.

  אגב,וכהרגלו, השר כץ מיחס לעצמו כביסה משומשת של המשרד שלו. המהפכה הזו כבר בקנה מ 2002 ושוב פעם עלתה ב 2008.

  אם מר כץ היה מחטט היטב במכונת הכביסה שלו היה מגלה שכבר מזמן נמצא פיתרון טכנולוגי לתעדף את התחבורה הציבורית לא רק בגוש דן אלה במדינה כולה, הכביסה ההיא + השינוי (המבורך לטעמי) בהרגלי הצריכה הם כן מהפכה. על הכביסה שמצאתי בחצר האחורית של מר כץ בפוסט נפרד (מבטיח!).

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.