חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משה כחלון, הקפא את מכרז המקלטים לנשים מוכות

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות, מכתבים ב 30.06.11 6:00

משרד הרווחה הוציא למכרז את הפעלת 7 מקלטים לנשים מוכות, שהופעלו ע"י עמותות (בלי מטרת רווח).  חלק מהמקלטים עלולים לעבור לחברות שמטרתן רווחים. פורום העל של המקלטים פנה אל השר ח"כ משה כחלון שיקפיא את המכרז ושיקים ועדה ציבורית


‏23 יוני 2011
‏כ"א סיוון תשע"א

לכבוד
שר הרווחה והשירותים החברתיים, חה"כ משה כחלון
משרד הרווחה והשירותים החברתיים
רח' קפלן 2, קריית הממשלה
ירושלים

כבוד השר,

הנדון: מכרז מס' 112/2011 – הפעלת 13 מקלטים לנשים נפגעות אלימות וילדהן ברחבי הארץ

בעקבות קבלת תוצאות המכרזים למקלטים לנשים נפגעות אלימות וילדיהן, התקיימה היום ישיבת חרום, שכללה את פורום מנהלות המקלטים וארגון העל של העמותות המנהלות מקלטים בארץ. אנו מבקשות במסמך המצורף בזאת להביא בפניך את עיקרי הדברים שעלו ואת בקשתנו להתערבותך בהקדם.

1.                 המקלטים לנשים נפגעות אלימות וילדיהן, הוקמו לפני למעלה מ-30 שנה ע"י עמותות, מתוך מחויבות חברתית, מוסרית, ערכית וכלכלית. עם השנים, נוצרה שותפות מקצועית וכלכלית עם משרד הרווחה והשירותים החברתיים, שהלכה והתרחבה.

עם זאת, ניכר יחס הפוך בין התקצוב לבין השיח המקצועי – ככל שרמת התקצוב של המדינה עלתה, הצטמצם השיח המקצועי עם מטה משרד הרווחה והשירותים החברתיים להנחיות ולדרישות חד צדדיות. שיאו של התהליך הינו המשבר סביב פרסום תוצאות המכרז, וההשלכות מרחיקות הלכת על המענים, שיינתנו לנשים נפגעות אלימות וילדיהן מעתה ואילך.

2.                 אנו חוות רעידת אדמה, שבר גדול וכשל מהותי ביחסי העבודה עם מטה משרד הרווחה והשירותים החברתיים בכל הקשור בטיפול בנשים נפגעות אלימות וילדיהן, הניתן שנים רבות על ידי ארגוני הנשים במקלטים.

3.                 התרענו מלכתחילה על כך שהמכרז נגוע בחוסר הסכמה על עקרונות מקצועיים בסיסים, בחוסר הערכה עד כדי ביטול המקצועיות והניסיון רב השנים של הארגונים המפעילים את המקלטים.

4.                 הטיפול בנשים נפגעות אלימות והפעלת מקלטים מחייבים, בראש ובראשונה תפיסת עולם, מחויבות חברתית, מסירות, מומחיות וניסיון. עקרונות אלו הינם תנאי סף, ולא יתכן לאפשר לגופים עסקיים, פרטיים, חסרי ניסיון ומומחיות מוכחת להתמודד על מתן השירות הנדרש והראוי.

5.                 ההשלכות אינן נוגעות רק לשבעת המקלטים שנפסלו אלא לכלל המקלטים. כיצד   יכול מקלט להתנהל אם קיים איום סגירה מעל ראשו אחת ל 3 שנים? כיצד יגייסו הארגוניים את השלמת ההון לכל סל השירותים הנדרש להפעלה אותם המשרד כלל אינו מממן, אם התורמים ידעו שבהינף חרב סוגרים את המקלט, מפטרים את כל העובדות ומותירים את הבניין שומם? איזו יכולת תיוותר לעמותות לפעול במציאות שכזו לגיוס כל אותם המשאבים הנדרשים מידי שנה, כמתחייב מן המכרז.

6.               ארגוני הנשים מפעילים במשך ארבעה עשורים מקלטים בתמיכה ממשלתית חלקית ומשתנה מתקופה לתקופה. הארגונים פעלו בחירוף נפש כדי לבנות ולהחזיק את המקלטים. תוצאות המכרזים שנוצרו כתוצאה מגישה לקויה לנושא כולו הינן סטירת לחי מבישה מצד מטה משרד הרווחה והשירותים החברתיים.

7.               מפאת חשיבות הנושא, ומן הטעם שהוא בנפשה של החברה בישראל, ולטובת המענה המקצועי הראוי לנשים נפגעות אלימות וילדיהן מכל המגזרים, יש לבחון את הנושא לעומקו. אנו מבקשות הקפאת המהלך ותוצאות המכרז, והעברת העניין כולו לבחינה של וועדה ציבורית בהשתתפות נציגות ארגוני הנשים. הועדה תבדוק את הנסיבות שהובילו לפסילתם של שבעה מקלטים וההשלכות החמורות הנובעות כתוצאה מכך.

8.               בעבר הלא רחוק, התגייסת לבקשתנו לבחינת תנאי המכרז הנדון, ובכך מנעת משבר. אנו פונות אליך גם הפעם בבקשה, כי תירתם למען הבניית תוכנית כוללת, הנותנת מענה לסוגיה החברתית, החשובה והמעצבת את המענים העתידיים לנשים נפגעות אלימות וילדיהן בישראל.

בברכה,

ארגון העל של העמותות המפעילות מקלטים                                                                            פורום מנהלות המקלטים

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

  1. עמית-ה :

    אחרי שראינו לאן מגיעים ניצולי שואה בני 80+ לאחר הפרטת הטיפול בהם וילדים בני 8- לאחר הפרטת אחיות ביה"ס,
    מגיע הפרק של "בואו נראה לאן יגיעו נפגעות אלימות, או חטפתם בבית? זה כלום לעומת מה שממשלת ישראל מכינה לכם!

  2. דליה :

    הלחץ הציבורי עזר. משרד הרווחה משנה המכרז להפעלת מקלטים לנשים מוכות
    http://www.themarker.com/career/1.665207

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.