חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

1500 מתים – ולאף אחד לא איכפת

נושאים בריאות ואיכות סביבה, זכויות אדם, חדשות ב 28.06.11 5:45

1500 איש מתו בחורף האחרון בבתי החולים מזיהום, אבל נראה שאת אף אחד זה לא מעניין. אולי כי רוב החולים שמתים מזיהומים הם זקנים. את משרד האוצר, זה בטח לא מענין. זקנים זה מאד לא כלכלי
מאת: יפעת סולל*

דו"ח מבקר המדינה קבע שחולים מתים במחלקות הפנימיות מזיהומים. רובם זקנים. בישיבת הוועדה לביקורת המדינה בכנסת, בעקבות דו"ח המבקר התברר שיש מספרים מאחורי ההצהרות – 1500 איש מתו בחורף האחרון בבתי החולים מזיהום שקיבלו בבית החולים. כמעט פי 5 ממספר ההרוגים בשנה בתאונות דרכים, פי עשרות מונים מאשר באירועי טרור. ובכל זאת דבר לא נעשה. האם זה מפני שרוב החולים שמתים מזיהומים הם זקנים?

כולם יודעים שחולים זקנים מתים מתנאי האשפוז במחלקות הפנימיות בבתי החולים, ובכל זאת מחזיקים אותם שם במקרים רבים שלא לצורך: בדו"ח נקבע, שחולים רבים מאושפזים במחלקות הפנימיות, כי אין מקום במחלקה המתמחה, בה היו צריכים להיות מאושפזים, או כי הם מחכים שיתפנה מקום בשיקום או במוסד סיעודי. הבעיה אינה רק במחלקות הפנימיות, אלא בעומס שמונע אשפוז במחלקות המתמחות, אשר פשוט אינן מקבלות חולים, כשהן מלאות – פריבילגיה שאינה ניתנת למחלקות הפנימיות.

תפוסת מיטות האשפוז הממוצעת במדינות ה- OECD היא 75%, בישראל הממוצע הוא 98%  ובמחלקות פנימיות, בחורף, מגיעים גם ל- 150%. השאיפה המוצהרת בישראל, היא לרדת ל- 85% תפוסה – הרבה יותר מהממוצע, אבל גם את זה אף אחד לא רואה באופק. במקביל, אין מספיק תקנים לרופאים ולאחיות ועל פי דו"ח מבקר המדינה, גם התקנים הקיימים אינם מאוישים בחלקם.

העובדה, שאנשים מתים בשל העדר תקצוב נאות של מערכת הבריאות ובעיקר המנעות ממתן פתרונות הולמים לטיפול בזקנים, לא עוררה מהומות. מצוקת זקנים אינה מוציאה אנשים לרחובות, מקסימום, מוציאה כתב רווחה לצלם מקרר ריק.

בחודש שעבר, קבעה שופטת בית המשפט המינהלי, שהסכום שהמדינה משלמת עבור אשפוז סיעודי למוסדות, אינו מאפשר טיפול ברמה שעולה עד כדי שמירה על כבוד האדם. לאחר דרישות חוזרות ונשנות, נאלץ משרד האוצר להודות, שהחישוב לפיו הוחלט על הסכום לתשלום נעשה שנתיים מוקדם יותר, כך שאפילו לפי חישובי האוצר, לא ניתן לתת שירות בסכום המשולם.

כמו במקרים רבים אחרים, האוצר מנסה להסתיר ולהציג מצג של דיסאינפורמציה. לפני שבועיים נציג האוצר ניסה לטעון בוועדת הכספים של הכנסת, שהוספו תקציבים לניצולי שואה, כאשר בפועל רק הועברו תקציבים המיועדים לניצולי שואה מסעיף אחד לאחר.

צריך להודות על האמת: זקנים זה לא כלכלי. ומדינת ישראל, כבר מזמן מנוהלת כעסק קפיטליסטי לכל דבר. בחישוב קר – היה צריך להפטר מהנכס המכביד הזה.

בדו"ח החדש של מבקר המדינה מוקדשים חמישה פרקים לפגיעות בזקנים בישראל: דו"ח המציג את המנעותן של קופות החולים מלספק טיפול רפואי בבית לזקנים מרותקים ועושות הכל כדי שאף אחד לא ידע ולא יבקש; המבקר קבע, כי הביקורת על הטיפול הסיעודי שניתן באמצעות המוסד לביטוח לאומי, לא יעילה, ושלחברות שמעסיקות עובדים זרים בסיעוד, ניתן פטור למעשה מרוב המחוייבויות שהוגדרו להן, אבל הן עדין גובות מהזקנים תשלומים חודשיים.

דו"ח מבקר המדינה אינו מעלה מסקנות חדשניות במיוחד, הוא מאשש בעובדות, דברים שכולנו יודעים – שהשירותים החברתיים בישראל אינם תואמים מדינה מודרנית ושבכל מה שקשור בזקנים, הזלזול רב במיוחד.

את העובדה שזקנים מתים מתנאי האשפוז בבתי החולים בישראל, אני מכירה מקרוב מדי: לפני קצת יותר משנה, היה סבא שלי לאחד הקורבנות. בדיוק כפי שמתואר בדו"ח מבקר המדינה, החזיקו אותו זמן מיותר באשפוז במחלקה פנימית, עד שיתפנה מקום במחלקה ייעודית – במחלקת שיקום. זה לקח שבועיים. כבר לא נותר מה לשקם. זיהום אחר זיהום אחר זיהום – מועברים בקצב מסחרר בשלושת חדרי השירותים שבקצה המסדרון, הנדרשים לשרת יותר משבעים חולים במחלקה בכל רגע נתון.

1500 מתו בחורף שעבר בבתי חולים בגלל תנאי האשפוז. אנחנו לא יודעים כמה נוספים מתו בבית, כי לא הספיקו לחזור. הטיפול הביתי בחולים זקנים זכה גם הוא לקיטונות של ביקורת ממבקר המדינה – שירותי הבריאות הציבוריים מתדרדרים בקצב מפחיד. פעם אחר פעם מתקבלות החלטות בדבר הוספת מיטות אשפוז. ההחלטות אינן מספקות – אולם גם ההחלטות שנתקבלו אינן מבוצעות ובתי החולים הופכים למקומות מסוכנים  ממש.

__________
* הכותבת היא עו"ד המתמחה במשפט ציבורי וזכויות אדם, היועצת המשפטית של "כן לזקן – לקידום זכויות הזקנים"

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , , ,

2 תגובות

 1. עמית-ה :

  כדאי לראות מה היא ההוצאה הלאומית לבריאות בישראל לעומת העולם – http://www.cbs.gov.il/publications11/1444_hotzaa_lebriut_2009/pdf/gr10_h.pdf
  אנחנו יותר בסדר מפולניה, נפלא.
  רוצים לדעת מדוע מספר שלטי התורמים עולה כל הזמן? בקישור הבא רואים מי מקטין את ההשקעה בבריאות – http://www.cbs.gov.il/publications11/1444_hotzaa_lebriut_2009/pdf/gr07_h.pdf
  לצערי לא מצאתי השוואה של ההשקעה בבריאות לנפש בשלושת העשורים האחרונים אבל גם 15 שנים נותנות מושג עד כמה ממשלת ישראל דואגת לאזרחיה –
  http://www.cbs.gov.il/publications11/1444_hotzaa_lebriut_2009/pdf/gr02_h.pdf

 2. הצועד בנעליו :

  על רגל אחת

  מה לא יורה, לא נאמד בהון, לא מתנחל, לא יצביע כבר לממשלה – לא שווה לה שיחיה. תורת המלך ביבי.
  ואידך זיל גמור.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.