חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

העיקר ששברו את השביתה

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלת בית ב 28.06.11 6:00

לקחים מהשביתה שהממשלה, בסיוע ההסתדרות הכללית שברו וגם "הצליחו" להעמיק את הפערים בין עובדים סוציאליים שהם עובדי המדינה לבין עבדי העמותות
מאת: ק. טוכולסקי

שביתת העובדים הסוציאליים חוסלה בצורה מכוערת. הממשלה באמצעות בית הדין לעבודה שברה את השביתה והותירה את העובדים הסוציאליים עם רוב הבעיות שהיו להם לפני שהשביתה פרצה, עם שכר עלוב ותנאים מחורבנים. עם רוב מוחלט של העובדים הסוציאליים כעבדים של עמותות. נחמתם היחידה של העובדים הסוציאליים הייתה בפירורים שניתנו להם בהסכם שהושג במשא ומתן, נדחה אמנם בידי האיגוד אולם נכפה בידי בית המשפט.

מצורף לפוסט זה מכתב שנשלח באמצע יוני, כמה שבועות אחרי סיום השביתה (שגם אחרי שנסתיימה כמובן עבר זמן ניכר עד שנחתם הסכם חדש).  בסך הכל עובדים סוציאליים הם לא עובדי רשות שדות התעופה והם גם לא רופאים, את השביתות שלהם אפשר לשבור ומותר להתמקח איתם.  להוותם עובדים סוציאליים הם גם לא עובדי הרכבת שעשו את הדבר הנכון וצפצפו על בית המשפט וברובם הם בכלל לא עובדים שיש להם זכויות כי הם לא עובדי המגזר הציבורי אלא עובדים של העמותות שנותנות שירות למגזר הציבורי.  רוב העבדים הסוציאליים הם בסך הכל עובדים בגורמים שנחשבים נותני שירותים ולכן מותר לא לשלם להם כראוי גם לא לפי ההסכם החדש.

בפסקה הלפני אחרונה של מכתב יו"ר האיגוד אחרי שסיפר לעובדים סוג א' בשירות הציבורי שהכסף עומד להכנס רטרואקטיבית מינואר כבר במשכורת הקרובה, מתייחס יו"ר האיגוד לעבדים סוג ב':

"באשר לעובדי העמותות – ההסכם להחלת שכר מינימום ענפי נחתם, אולם יישומו מורכב יותר, ואנו נמשיך לפעול ולדאוג כי הוא יבוצע במלואו בהקדם האפשרי."

קרי: חברה, אין כסף עכשיו, אולי מתישהו בעתיד, יש הסכם אבל הוא על הנייר ושברו לנו את השביתה בלי שנצליח לדאוג לכם, אז שלום.

וכך נותרו רוב העובדים הסוציאליים אחרי השביתה בלי כלום. בית המשפט שבר אותם, האוצר שכל מה שעניין אותו היה איך לא להשיג זכויות שוות לעובדי העמותות הצליח, האיגוד אכזב אותם וההסתדרות הכללית התעלמה מהם.  הם ימשיכו לעבוד אותה עבודה קשה בתנאי עבדות ובשכר ירוד.  כך ניצח משרד האוצר במאבקו בעובדים הסוציאליים. לאף אחד לא אכפת. האוצר יכול לסמן ניצחון חשוב, מטרת ההפרטה מעולם לא הייתה ייעול השירות או הוזלת הוצאות המדינה, היא הייתה לקיחת עובדים מאורגנים שיכולים להגן על עצמם ועל זכויותיהם ולהפכם לעבדים, שמועסקים בידי נוגשי עבדים חיצוניים.  אחת המטרות החשובות של השביתה הייתה הפיכת ההפרטה ללא זולה יותר וללא פוגענית בתנאי ההעסקה של העובדים, מהלך זה כשל והעובדה שעובדי העמותות לא יקבלו תוספות שכר מראה את המשמעות האיומה.
המדיניות הממשלתית בברכת בית הדין לעבודה ובשיתוף פעולה של האיגוד המקצועי הגדול והחשוב בישראל, נתנה לגיטימיות להעסקה הלא ישירה תוך הכרה בכך שמשמעותה העיקרית היא העסקה בתנאים ירודים ובשכר עלוב ללא שום ביטחון תעסוקתי או אופק מקצועי.

העובדים הסוציאליים ספגו לאחרונה מכה אחר מכה, תחילה נטשה אותם התקשורת, אחר כך מכר אותם האיגוד המקצועי ולבסוף בית המשפט היה לבית משפח.  זה קשה אבל דווקא השפל הזה מצביע על מה שנדרש מהם לעתיד לבוא, להתארגן מחדש, להדיח את הנהגת האיגוד הכושלת, לדרוש מההסתדרות לייצג אותם ברצינות או לעזוב את ההסתדרות לטובת ארגון רציני יותר בהגנה על זכויות עובדים חלשים כמו כוח לעובדים. אסור להתייאש יאוש פירושו המשך הניצול, עכשיו לפני ששוקעים בשגרה אדישה צריך לחזור ולהלחם.

להלן מכתבו של יו"ר ארגון העובדים הסוציאליים


‏‏‏י"א סיון, תשע"א
‏‏‏13 יוני, 2011

לכבוד
העובדות והעובדים הסוציאליים

ביום 1 ביוני 2011 נחתם החלק המשפטי של הסכם השכר הקיבוצי בין ההסתדרות ואיגוד העובדים הסוציאליים למשרד האוצר.

מכוח אחריותו, מסיים עתה משרד האוצר, להחתים את כל ארגוני המעסיקים השותפים להסכם ובימים הקרובים אמור הממונה על השכר באוצר לפרסם הוראות ביצוע לכל חשבי השכר במקומות העבודה השונים. עם פרסומן של הוראות ביצוע אלה נפרסמן באתר האיגוד.

משמעות הדבר היא שהחל ממשכורת חודש יוני 2011, המשולמת בתחילת חודש יולי, ההסכם ישולם במלואו לכלל עובדי המגזר הציבורי, כולל תשלום רטרואקטיבי, החל מינואר 2011.

באשר לעובדי העמותות – ההסכם להחלת שכר מינימום ענפי נחתם, אולם יישומו מורכב יותר, ואנו נמשיך לפעול ולדאוג כי הוא יבוצע במלואו בהקדם האפשרי.

בשאלות נוספות יש לפנות אל יושבי ראש המחוזות.

ב  ב  ר  כ  ה ,
עו"ס איציק פרי
יו"ר איגוד העו"ס

 

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

5 תגובות

 1. יוני בלבן :

  את מי שבר ביה"ד לעבודה? האיגוד שבר אותם?

  ביה"ד לעבודה לא הוציא צווי מניעה ולא החליט שום החלטה. היה קל לפקידי האיגוד וההסתדרות להיתלות בביה"ד ובנילי ארד כדי להצדיק את ההתקפלות שלהם. ההסתדרות איימה על האיגוד שביה"ד יוציא להם צווי מניעה אבל אי אפשר לדעת האם זה היה קורה, ההסתדרות והנהגת האיגוד היו עסוקים בהצדקת ההסכם המביש שההנהגה דחתה במקום בניסיון להשיג הסכם טוב יותר. לעניין העמותות, ההסכם לא שווה את הנייר שהוא כתוב עליו. עובדת עמותה שההסכם יופר לגביה לא תוכל לתבוע וגם להסתדרות אין מעמד בסוגיה כיוון שרוב מוחלט מעובדי העמותות אינם מאוגדים כלל. עו"סים מופרטים- התאגדו יחד עם כלל עובדי העמותה שלכם! אף אחד לא ידאג לכם אם לא תיקחו אחריות על מקום העבודה שלכם.

 2. נדב פרץ :

  בית המשפט לא החליט, אבל כן הבהיר לעוסים שאם הם לא יגיעו להסכם על בסיס ההסכם הקיים – הוא יוציא צווי מניעה.

 3. ק. טוכולסקי :

  יוני ההסכם היה עלוב, יו"ר האיגוד עלוב, כל זה נכון. אבל לא ההסתדרות שברה את השביתה ועל העובדים לבחור בין להמשיך באיגוד הקיים להקמת איגוד אחר או נטישת הארגון המייצג לטובת ארגון אחר.
  שים לב להמלצות שלי בפסקת הסיכום.

 4. עמית-ה :

  ק.
  אני חושב שאפשר להוסיף גם המלצה פוליטית, לבחור מפלגה שתייצג את האינטרס הציבורי של העובדים.

 5. דקל-דוד עוזר :

  העובדים הסוציאליים הם הרב החילוני, אם היה לקברניטי המדינה טיפ טיפה היגיון בסיסי, הם היו מבינים שעובד סוציאלי בשכר ראוי חוסך שני שוטרים, ניידת, כלאי ותא כלא. כל עובד סוציאלי בשכר ראוי שווה למדינה 20,000 שקל לפחות.

  זו המשוואה שהעובדים הסוציאליים חייבים להנחיל לציבור.

  ובעניין נוסף:
  מדינת ישראל זורקת לפח 4.5 מילארד (!) שקל ברדיפת צרכני הקנאביס:
  מילארד (אם לא שתיים) על הוצאת משטרה, פרקליטות, בתי משפט ובתי כלא.
  מילארד שקל נזק מצטבר ל-40,000 אזרחים שנעצרים ומתוכם ל-15,000 נוצר רישום פלילי.
  מילארד שקל על כספים שהולכים לברוני פשע במקום למטרות ברוכות
  ומילארד שקל בפסדי מס.

  ב1/4 מהסכום, מילארד שקל אפשר להעסיק צבא של 10,000 עובדים סוציאליים בשכר של 8,000 שקל שיעוט על שכונות העוני ויהפוך את המדינה מארץ רודפת יושביה למדינה שעוזרת לתושביה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.