חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הקוטג' – תמונת מצב לפני החברה הישראלית

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 24.06.11 5:00

סקירת "פרשת הקוטג'" כפי שעולה מסיקורה של התקשורת הישראלית

מאת: מנחם לוריא

מבוא:

המאמר הזה מבוסס על סקירת מאמרים שפורסמו בעיתונות המקוונת: הארץ,דה-מרקר,Ynet,כלכליסט,וואלה ואתר NRG של מעריב.

 

תפוצת הידיעות:

מאז פרץ "משבר הקוטג'" אתר Ynet מקדיש לו מאמרים כל יום. מזנב בו ,בכמות המלל, אתר הארץ . שאר האתרים המקוונים מביאים ידיעות ספוראדיות על ה"משבר" או שכלל לא מתייחסים אליו.

 

משק החלב:

על פי חוק משק החלב בישראל איננו חשוף ליבוא מתחרה מחו"ל. תנובת החלב בישראל ,פר פרה, היא הגבוהה בעולם.

 

מי מיצר את מוצרי החלב?

ישנם מספר שחקנים בשוק מוצרי החלב, ברם: שלושה שחקנים (תנובה שטראוס וטרה) מחזיקים בחלק הארי של השוק כשתנובה היא השחקן הראשי המחזיקה בכ-70% משוק מוצרי החלב והחלב עצמו. שטראוס איננה חברה ישראלית אלה שייכת לחברת דנונה הבין לאומית שמחזיקה במניות השליטה בחברה. טרה שייכת לחברה למשקאות הידועה כיצרנית קוקה קולה בישראל.

 

מי משווק את החלב:

השחקנים הראשיים באספקת חלב ומוצריו הן רשתות השיווק הגדולות המחזיקות מספר מותגים אך למעשה מרוכזות בידי שני שחקנים גדולים באמצעות שליטה על בעלות החברות.

 

הקוטג' בישראל זול או יקר יותר מזה המשווק באירופה?

הקוטג' בישראל מהווה למעשה מוצר יסוד בסל הקניות הישראלי. באירופה הוא מוצר זניח. במחירים נומינאליים מחיר הקוטג' באירופה זהה או נמוך מזה בישראל אולם במונחים ראליים וכוח קנייה הקוטג' הישראלי יקר ואפילו יקר מאוד וזה נובע מפערי השכר בין הישראלי לאירופאי לרעתו של הישראלי.

 

ממה נובע מחירו המנופח של הקוטג'?

16% ממחיר הקוטג' הוא מס (מע"מ) ו 43% ממחירו הוא הרווח של רשתות השיווק. היתרה מתחלקת ,לא שווה בשווה, בין הרפתנים לבין המחלבות.

 

דיון:

העיתונות המקוונת הישראלית לא ממש נרתמה לתפקידה ככלב השמירה של הדמוקרטיה והשיח הציבורי וזאת בשל בעלות צולבת של בעלי העיתונים ו/או בעליי עניין בהם לבעלות על רשתות השיווק הגדולות.

 

חשיפת המשק הישראלי ליבוא מוצרי חלב פירושו האחד הוא: מכת מוות סופית לרפתנים ותלות של ענף המזון במצרך מזון בסיסי בנדיבות ליבם של אירופאים. במצב הביטחוני מדיני שיש היום מדובר בחשיפת הציבור למצב שבו הוא יהיה סחיט על ידי אירופה עד כדי כך שבאמצעות שליטה על סל המזון שלנו תהיה זו אירופה שתחפה את רצונותיה על מדיניות החוץ והביטחון של ישראל. בחשיפת משק החלב לייבוא חושפת הממשלה את המדינה למצב שבו ניתן יהיה להפקיע מאזרחי המדינה את היכולת הדמוקראטית להכריע לגבי עתיד יחסי החוץ והביטחון שלה.

 

שטראוס היא השחקנית השנייה בגודלה במשק החלב הישראלי אולם היא איננה חברה ישראלית. בעלת הבית ,דנונה, היא יצרנית מוצרי חלב מהגדולות באירופה ותשמח להעמיד לרשות הצרכן הישראלי את כושר היצור שלה ולהציף את השוק במוצרי חלב מיובאים ואגב כך לשנות את מפת השחקנים ולהפוך את שטראוס לשחקנית הגדולה ביותר במשק החלב. באדיבות שר העל לענייני כלכלה חברת דנונה תשמח לקבל את המובילות על משק החלב הישראלי.

 

פתרון מחיר הקוטג' איננו נעוץ רק בפיקוח ממשלתי. יש צורך ,בנוסף לפיקוח, לסבסד את מחיר הקוטג' ,על מנת להשאירו כמוצר לוואי של הרפתות הישראליות, וגם ,באמצעות רגולציה, להוריד את מתח הרווחים של רשתות המזון כחלק מהרגולציה והסבסוד במשק החלב, לא יעשו כן ימיטו אסון על הרפתות או ,שוב, כסף ציבורי ילך לידיים פרטיות במקום לקיבה הרעבה של משלמי המיסים.

 

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

6 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  מחיר המטרה המובטח ליצרן מבטיח את קיום הרפתות, פיקוח על המחיר לצרכן שיקבע בעצם את שיעור הרווח (בין מחיר המטרה למחיר לצרכן) בהחלט מספיק וזה יכול לתת מענה לא רק במשק החלב.

 2. ק. טוכולסקי :

  דרך אגב, בהובלת ג'קי אדרי ואלי סתוי מתנהל כבר קמפיין נרחב יותר והשיח הציבורי מתפתח כמו שציינתי בטור שלי אתמול אנחנו כבר לא עוסקים רק בקוטג' ואם יותר אנשים מודעים יתערבו במאבק וישפיעו על השיח יכולים להגיע מאוד רחוק.

 3. אלי סתוי :

  , אני מצרף קישור לדף המחאה ,שכווווווווווווווולם חייבים יהיו לדעתי ,באיזה שהוא שלב בקרוב להצטרף אליו בחדווה רבה. התודה מראש http://www.facebook.com/home.php?sk=group_121569457927086

 4. דקל-דוד עוזר :

  עם עם תודעה של איכרים

  לפוליטיקאים נוח מאוד עם מחאות הרחוב והפייסבוק, הם הרי לא נבחרים בציבור, אלא במפלגה.
  עשרות ואף מאות אלפים מוחים והפוליטיקאים קוראים להם: צאו לרחוב! צאו לצומת הקרובה! תעשו חרם! כאילו מדובר בשנת 1800 והדמוקרטיה טרם הומצאה.
  צאו לרחוב כדי שאוליגרכיית החכים תימשך-העיקר אל תתפקדו לליכוד או לעבודה, תמשיכו לזחול על גרונכם ולהתחנן לפוליטקאים שאינם נאמנים לעמם שדופקים אתכם.
  תיצאו לרחוב ולצמתים, שם נמצאות הזונות ועלובי החיים, אל תתפקדו שם נמצאים מי שמשפיעים.
  20000‏ בוחרים את יור העבודה. 35000 את יור הליכוד ומאות אלפים עם תודעה של איכרים מסכנים יוצאים לרחובות כמו טיפשים במקום להתפקד ולשנות את המדינה.

 5. ק. טוכולסקי :

  דקל זה לא כל כך פשוט, מפלגת העבודה לדוגמא צריכה להגיע לעם לא להיעלב כשהעם לא מגיע אליה.
  אנשים יוצאים לרחוב, עוברים ברחוב וחיים את הרחוב וברחוב והאנשים האלה מגיעים בסוף היום הביתה ומתחברים לאינטרנט ושם הם מתקשרים אחרי עוד יום של מאבק הישרדות. למפלגות כבר אין פנים, אין בית מפ"ם ואין סניף העבודה, למפלגות כבר אין עיתונים וחוגים ופעילות אז למה בדיוק אתה רוצה שיצטרפו? למפקדים לצורך בחירת יו"ר ופריימריז? לא ממש מפתה.
  הייתי שמח לראות יותר חברים מעבודה שחורה (לא שחסרים) נוטלים חלק בקבוצה של ג'קי אדרי ואלי סתוי במיוחד לאור העובדה שגורמים שלא ממש חושבים כמונו כבר מקננים שם. במקום לרטון ולהטיף לאנשים מה לעשות, כדאי להצטרף ולעבוד על המטרות המשותפות.

 6. דקל-דוד עוזר :

  ק. אתה חושב הפוך

  אתה חושב שאני רוצה לחזק את מפלגת העבודה והליכוד – בדיוק ההפך, אני רוצה לבצע הפיכה.
  רק עם עם תודעה של איכרים לא מבין שהדרך לשנות עוברת בהתפקדות.
  במקום לצאת לצרוח ברחוב – צריך לעשות צעדה למצודת זאב ולהתפקד לליכוד – כצעד מחאה.

  תאמין לי שמהלך מחאה כזה ישפיע פי מיליון מכל צעד אחר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.