חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תרגיל העורף – הונאת האזרחים

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 23.06.11 4:26

תרגיל נקודת מפנה 5 שהתבצע אתמול לא באמת מתרגל את האזרחים. העורף אינו מוכן למלחמה והתרגיל לא ישנה זאת, רק יאפשר לפוליטיקאים לכסות על כך

מאת: מנחם לוריא

התרגיל.

 

בשעות אלה מתבצע בישראל תרגיל  נקודת מפנה 5 המתרגל את העורף בתרחיש קיצון של הפגזות טילים בקצב של כאלף ליום. טיל בלתי קונבנציונאלי נחת בתשע בבוקר בנצרת עלית, בית חולים אסף הרופא יתורגל בנפילה של טיל בלתי קונבנציונאלי וטיפול בנפגעים, טילים מבצעים ביקורי נפץ בתחנת הכוח בחדרה ובנמל אשדוד, מטוס מבצע חראקירי על ארובותיה העשנות של תחנת הכוח רידינג וחומרים מסוכנים משחררים מבקבוקם ברמת חובב ועושים דרכם לאפיהם של תושבי הנגב מבלי להבחין בין בדואים ליהודים כשרים. הרשויות המקומיות יתרגלו תפקוד בשעת חירום, כוחות חילוץ והצלה יתורגלו בכמה ישובים בארץ ויחולקו ערכות מגן לאזרחים שטרם טרחו להצטייד בהן. אחד מיעדי התרגיל ,כך אומרים לנו מנהליו, הוא להביא באמצעות התלמידים את המודעות להישמע להוראות כוחות הבטחון. לעת ערב תושמע אזעקה והאזרחים יתבקשו להכנס לחדרי הבטחון ולמרחבים המוגנים בבתיהם.

 

בסיום התרגיל יופיע השר להגנת העורף, מתן וינאי, ויספר על הצלחותיו הפנומנאליות של התרגיל. אזרחי ישראל תורגלו. המשוגע שעמד עד לא מזמן בראשות המוסד יכול להרגע. אפשר לתקוף את אירן. האזרחים – הם יודעים מה לעשות.

 

הייתכן?

האיום האסטרטגי על ישראל הוא בלוחמת טילים קונבנציונאליים מאלה הידועים לנו כמוחזקים בידי החזבאללה והחמאס בגבולותיה הדרומיים והצפוניים של ישראל. גם עם תקיפת אירן צפויי להיות פה מבול של טילים קונבנציונאליים בין השאר באדיבותם של חאלד משעל ונסראללה.

 

בתי החולים עובדים במתכונת של שביתה, אך גם כשעבדו במלוא תפוקתם ,למשל בחורף האחרון, לא הצליחו להדביק את הביקוש וקרסו בזה אחר זה. התלמידים: למעלה ממליון מהם בכלל נמצאים בחופשת הקיץ וספק אם הם מתורגלים. מאז השריפה בכרמל מצבת כוח האדם והציוד של כוחות ההצלה לא השתנתה ואין ביכולתם לספק מענה לשום תרחיש מעבר לשריפת קוצים מקומית. משטרת ישראל לא מצליחה בשגרה לטפל בבעיות הגודש בכבישים. ברי, שבעת בהלת החירום תקרוס ולא תתפקד. אין תקציב להחזרת ערכות המגן ל 50% מאוכלוסיית ישראל ועד כה חולקו רק כשליש מהערכות שנלקחו לרענון. אין לחברת החשמל אמצעי גבוי למקרה שתחנות הכוח רידינג וחדרה תושבתנה ומן הסתם, במקרה הטוב נשב באפלה. חברות הסלולר לא מתפקדות באירועים ספורדיים של בהלת המונים ,כמו למשל האזעקה שפתאום החלה לפעול בכל רחבי הארץ בחורף האחרון, וספק אם הן יכולות ו/או רוצות להעביר SMS לכל תושבי המדינה כמתואר במתווה התרגיל. התחבורה הציבורית לא מתורגלת אולם בימי ראשון וחמישי היא בקריסה מחמת ביקוש העולה על ההיצע.

 

דיון וביקורת:

תרחישי התרגיל והכוחות הכביכול מתורגלים הם פרי דמיון שאין לו שום אחיזה במציאות. במצב חירום אי אפשר להמצא יש מאין. אם המשק איננו מתפקד בעת עליות קטנות בביקוש  בכל התחומים שהם שירות שהמדינה צריכה לתת לאזרחיה, מדוע שבשעת חירום הכל יעבוד – כפי שמיד יספר לנו השר לעיניני העורף וילנאי?

 

התלמידים שאמורים להשפיע על ההורים ולהוות כלי של המדינה למסירת מידע לעורף, ובכן: למעלה ממליון מהם בחופשת הקיץ ומי שיאמר שהם מתורגלים משקר במצח נחושה.

 

עד סוף שנת התקציב הזו תסתיים חלוקת ערכות מגן לכשליש מאזרחי המדינה ועד סוף שנת התקציב הבאה תגיע חלוקת ערכות המגן לכ 50% מאזרחי המדינה. שאר האזרחים לא יקבלו חזרה את ערכות המגן כי הדבר לא תוקצב בתקציב הדו-שנתי לתפארת מדינת ישראל.

 

בתי החולים אינם עומדים בביקוש השוטף בעת רגיעה אין ספק שלא יעמדו בביקוש שעה שיש פה אלפי נפגעים הסובלים מתסמיני חרדה, פציעות, כוויות ועד לפגיעה בחומרי לחימה כימיים. מי שיתפאר בהצלחת הרפואה האזרחית בתרגיל העורף משטה במאזיניו.

 

בנימין נתניהו, השר להגנת העורף, הרמטכ"ל ומפכ"ל המשטרה –  הם ספונים בבונקר השליטה אי שם בהרי ירושלים. אין תמרור אזהרה חמור מזה!!! מנהיג צריך להמצא בצמתי ההחלטה ובמקומות האירוע ולא בבונקר חסון ונוח אי שם בהרי ירושלים. ביבי וחבורת מרעיו הפריטו את בטחון הציבור לידי הציבור ויאמרו ,בעת הצורך, אמרנו לכם תירגלנו אתכם.

 

בנימין נתיניהו מצטרף לסדאם חוסיין ולנסראללה שבעוד הם ספונים בבונקרים הממלאים את כל צרכיהם האזרחים שלהם נאלצים להתמודד עם נחת זרועו של צבא זר.

 

נקודת מפנה 5 אכן הצליח להשיג את יעדיו ,עוד בטרם הסתיים. בנימין נתניהו וחבר מרעיו בטוחים שלמים ובריאים ואזרחי המדינה? אזרחי המדינה תורגלו והם ידאגו לביטחונם האישי ,לא רק בשגרה, אלה גם בעת מלחמה.

 

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

  1. פלונית :

    מסכימה, אך המחדל מתמשך ואינו

    נחלת ממשלה אחת.
    חייבת לספר מה ענו לי במשרד הביטחון, אגף השיקום. פניתי בעניינו של נכה צה"ל קשה בנושא. לנכה אין חדר ביטחון, מקלט, או מרחב מוגן שאליו הוא יכול להגיע. מנהלת באגף ענתה לי שנכה צה"ל אינו צריך מרחב מוגן… שאלתי אותה על מה היא מסתמכת, לא היתה לה תשובה הגיונית, או מנומקת. אני לוקחת לעצמי את החרות לפרש את תשובתה: כיוון שניצל פעם אחת יש לו חסינות, או שאולי כך מקווים להיפטר מהנכים, שטיפול בהם כרוך בהוצאות.

  2. מערכת עבודה שחורה :

    פלונית,נשמח לקבל את הסיפור בפירוט כדי שנוכל לפרסם אותו גם לעיני מי שלא קורא טוקבקים (=רוב הגולשים באתר, בדגש על עיתונאים)

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.