postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » לא על הקוטג' לבדו

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לא על הקוטג' לבדו

נושאים דעות, כלכלת בית ב 23.06.11 4:29

המאבק שהחל השבוע הוא לא רק מאבק על הקוטג'. צריך להפוך אותו למאבק על החזרת מוצרים לפיקוח והבטחת מחיר ליצרנים ולצרכנים

מאת ק. טוכולסקי

אחרי כל הלעג מצד אחד והזעם מהצד השני מאבק הקוטג' הלך והתפתח, דיון ציבורי אמיתי נפתח והתקשורת הצטרפה לסערה ברשת. יש לכך את כל היתרונות והחסרונות, חברי הכנסת תאווי הכותרות הצטרפו ונתניהו הקוסם מצידו מנסה לתת פתרונות קסם. משק החלב ונושא מוצרי היסוד בישראל עומדים להשתנות ועכשו רק נשאר לשאול לאן ילך המאבק. כי הכיוון חשוב, וזה הזמן שגם מי שזלזלו במאבק יפנימו שמאחורי הקלעים כבר מתגבשים המחנות והכוחות לקרב איתנים. למרות שמאז שהקוטג' ושאר מוצרי היסוד כבר לא בפיקוח מחירם עולה ועכשו מסתבר שהדרך המועדפת על נתניהו היא לא להחזיר את הפיקוח ("חס וחלילה! סוציאליזם" יזעקו שטרסלר ואדוניו הטייקונים ) אלא לפתוח את השוק ליבוא.

פתיחת שוק החלב ליבוא מעלה גיחוך ראשוני, אי אפשר באמת לייבא חלב ניגר, כי המחיר של יבוא חלב במיכליות או בטיסות לישראל יהיה גבוה והתפוגה של מוצרי חלב עד שיגיעו למדפים מהנמלים תהיה מאוד מאוד קצרה. אבל מה שמסתתר מאחורי המזימה לא ראוי כלל וכלל לגיחוך אלא לגינוי. אפשר לייבא אבקת חלב, ולהפוך את משק מוצרי החלב שלנו ממשק שמתבסס על חקלאות מקומית איתנה ותוצרת טריה למשק המתבסס על מוצר מיובא ועל מוצרים מעובדים. זה ישחק לידי המחלבות וקרטלי השיווק כי זה יוזיל משמעותית את מחיר מוצרי החלב והם יוכלו לייבא בזול, מארצות ששוק החלב בהן מסובסד בכבדות, עודפי אבקת חלב ולשבור את ענף היצור המקומי. אני רוצה להזכיר לכולם שהחקלאי מקבל על ליטר חלב 2.2 ₪ מחיר הגון ומחושב שמאפשר קיום בכבוד, לא פחות ולא יותר. אין בעלי מכסת חלב במגדלי אקירוב גם לא בקיסריה. לא הם מי שעושקים את צרכן מוצרי החלב בישראל. המחלבות הפרטיות ורשתות השיווק גורפות את הרווח המשמעותי בשוק החופשי מפיקוח/היגיון/צדק, הרשתות והמחלבות עושקות את הציבור ומגלגלות עינים לשמים והן מעדיפות יבוא, זה יהיה זול יותר ויאפשר להן להרוויח יותר ואחרי חיסול ענף החלב המקומי אפשר יהיה גם להעלות מחירים.

לכן אנחנו צריכים להיות מאוד מעורבים במאבק כי יש בתוכו כבר אינטרסנטים ויש בתוכו כבר טוקבקיסטים מטעם ויש בתוכו מסרים מושתלים וניסיונות לעשות ספינים. המסר צריך להיות, פיקוח על המחירים עכשו ולא רק במשק החלב. זה הזמן לבחון את עלות מחירי מוצרי המזון ולעודד מעבר להגנה על המחיר ליצרן (מכסות יצור ו/או מחיר מטרה ו/או ביטוח מחיר) לתוצרת החקלאית שמיועדת לשוק המזון המקומי בצד פיקוח על המחיר של התוצרת לצרכן. חקלאים בקושי חיים מגידול ירקות ופירות, למה לא להבטיח את פרנסת החקלאי ואת המחיר לצרכן? זה מוכיח את עצמו יותר מאשר השוק הפרוע והקרטליסטי שבו מחלבות ורשתות שיווק מעדיפות לא להתחרות האחת בשנייה אלא להרוויח ביחד.

אנחנו צריכים תכנון ופיקוח, זה מוכיח את עצמו במחירי הביצים זה מוכיח את עצמו במחירי מוצרי החלב והלחם שבפיקוח. החקלאים חיים בכבוד, הצרכנים נהנים מהמחיר וגם גורמי התיווך מרוויחים. לא צריך וועדות חקירה, לא צריך לבנות מודלים כלכליים ולשכלל את השוק, צריך הבטחת מחיר ליצרן ולצרכן, את הניסויים בשוק החופשי שיעשו על מוצרים בסיסיים פחות. מכוניות לדוגמא, ממש ניסוי מוצלח, עשרות מותגי רכב, שוק שלכאורה נפתח לתחרות של יבואנים עם יבוא מקביל ושום תחרות במחיר. קרטל משוכלל של יותר משניים שלושה שחקנים.

מתפתח כאן מאבק מעמדי, חברתי, כלכלי, צרכני ואידיאולוגי ממדרגה ראשונה, יש כאן הזדמנות לשינוי ממשי אם רק נהיה מרוכזים ומעורבים. זה כבר לא רק הקוטג' זה כעס על העושק של השיטה הקיימת ואם נעבוד נכון זה יהיה הבסיס להחלפתה. זה מתחיל בדרישה לפיקוח על מחירים, דרישה שאומרת הקץ לג'ונגל של השוק החופשי כי מי יודע היכן זה יגמר. אם לא נאבק זה עוד יגמר בחיסול משק החלב הישראלי, פגיעה אנושה בתעסוקה בפריפריה ועוד ניצחון לקרטלים של המחלבות ורשתות השיווק. זה הזמן להפשיל שרוולים ולדרוש פיקוח ותכנון, רגולציה והבטחת מחיר ליצרנים והצרכנים על חשבון גורמי התיווך.

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , , ,

5 תגובות

 1. ארז צ. :

  מילים כדורבנות

  פיקוח על מחירים ותכנון, הן תשובות נכונות והוגנות, חלק מהגורמים החשובים בתכנית הייצוב 19841.

  בברכה, ארז

 2. אלי סתוי ציר העבודה :

  ידידי טוכולסקי היקר, כמי שמוביל קמפיין מחאה צרכני מסוג אחר לגמרי
  בכותרת קוניo פחות שוברים מחיר
  http://www.facebook.com/home.php?sk=group_121569457927086

  אני מצהיר בזאת , שלא אנוח ולא אשקוט עד שאראה במו עיני ,את פירוקו הטוטאלי של קרטל המזון בישראל, שהוא הגוף הדומיננטי והפלטפורמה המרכזית של קשרי הון, שלטון, תקשורת ורגולציה, הסרטניים במיוחד לחברה, לכלכלה ,לבטחון ולדמוקרטיה בישראל. ומאחר ונבחרי הציבור בכנסת ישראל, הם לדעתי ולדעת רבים, שותפים סמויים לכאורה, אך חשובים ביותר למחדל הכשל שנוצר בעקבות השתלטות הקרטל, שנינו ידידי היקר כנראה מסכימים שמשבר הקוטג' הוא רק הסימפטום
  http://www.themarker.com/markets/1.656978 המגלה לעיני הציבור היום בזכות מחאת הציבור לכלל הציבור, עד כמה מורכבת ומסובכת הבעיה ועד כמה חשוב לא לאפשר לאיש למסמס אותה לאחר שלמזלנו נגלתה לעיני כל.

 3. ק. טוכולסקי :

  אלי הקבוצה הזו חשובה מאוד ואני גאה להיות בין חבריה, לכיוון של המאבק הנרקם בה מכוון גם מאמר זה.

 4. אלי סתוי ציר העבודה :

  לכל החברים בעבודה שחורה —–שלום רב

  הקמפיין המוצלח אותו אני מנהל בהצלחה לאחרונה , בדף הפייסבוק קונים פחות שוברים מחיר
  שם לו כמטרה מרכזית ,להצליח ולנטרל את מה שאני מגדיר לא מהיום
  , קרטל המזון המשמש לדאבוננו הרב כפלטפורמה מרכזית למינוף קשרי הון ,שלטון ,תקשורת ורגולציה. את רוב החומרים הקשורים לנושא המחאה החברתית, כלכלית ,דמוקרטית, שהיו אצלי כבר בשנת 2006 מסרתי ברוב כבוד בהוראתו של מי שהיה אז מועמד לראשות ממשלה בישראל ומי שכהן כיו"ר מפלגת העבודה ערב הבחירות לכנסת ה17 חכ עמיר פרץ ידידי היקר , למועמדת לחברות בכנסת הגברת שדרנית הטלויזיה, שלי יחימוביץ , באמצעות עוזרה המסור ידידי היקר מר אמודעי מעיין, שכך גם החלה הכרותי הראשונית הקרובה יחסית איתו ועם שלי. עברתי עם ח"כ עמיר פרץ וח"כ שלי יחימוביץ תקופה מסקרנת ויפה של לוייאליות ונאמנות הדדית מושלמת ,עד לאותו ארוע שפורסם בזמנו באתר עבודה שחורה , שבו הזמנתי דרך עוזרה פגישה בכנסת לדיון בינינו בנושא ענף המזון בישראל וארגון פורום מזון ומכולת שהקמתי לפני כ7 שנים ובראשו אני עומד עד היום. ושח"כ שלי יחימוביץ ,בחרה להודיע לי דרך מאמר בדה מרקר, שהיא מעדיפה לבטל את הפגישה איתי מסיבת תמיכתי ברמי לוי, שלא מקובל עליה כמעסיק עובדים שנוי במחלוקת מבחינתה במדינת ישראל. נעלבתי קשות מהתנהלותה החד צדדית ואף נפגעתי מהדרך הפופוליסטית מדי לטעמי, להודיע לחברך למפלגה ולמי שעשה ימים ולילות למען היבחרך ,ועדיין כל מכתבי התודה שלך שמורים ברוב כבוד אצלי, שאת מבטלת פגישה מקצועית ,משיקולים הזויים לטעמי ולא ראויים מכל הבחינות לטעמי ואלף לא בדוקים ל מיטב ידיעתי . בשלב זה של משבר הקשר בינינו ,נפרדו כמובן דרכנו ואיש איש פנה לעיסוקיו השוטפים. לא פעם פרסמתי את דעתי כמי שלמד בזמנו להכיר מקרוב את חברת הכנסת והתאכזב מרה ,וחלקם אף פורסמו באתר עבודה שחורה,
  עם החלטתה של שלי לנטוש רעיונית ולעניות דעתי , פשוט לבגוד במי שהביא באופן ישיר ,לכניסתה המטאורית לפוליטיקה ומי ששם את כל השפעת כובד משקלו אז ,להיבחרה כחברת כנסת אלמונית וחסרת סיכוי תאורטי להיבחר ללא הגיבוי של היו"ר בדיוק כפי שח"כ הנוספת שצnחה מהתקשורת הגברת ציפי חוטובלי מהליכוד, שבלעדי התמיכה העוצמתית של ביבי, ספק עם היה ביכולתה האישית המוכשרת מאוד לדעתי ,לעבור בהצלחה את משוכת בחירות הפריימריס בליכוד,
  לכל אורך הדרך הקפיד תומכה המוצהר דקל עוזר החבר בקבוצת עבודה שחורה להיות התומך הנלהב של שלי ודוברה בקבוצה העונה במקומה על כל התגובות אותם פרסמתי בעבודה שחורה, והמתיחסות לנושאים הקשורים לח"כ האמורה. ח"כ שלי יחימוביץ משיקוליה שלה שאני אישית בטוח שאני יודע מהם, מעדיפה בימים אלה של מחאות הקוטג המפורסמות בכל התקשורת בישראל וכן שאר המחאות נגד ענף המזון הריכוזי בעולם , מעדיפה שלי להתעלם כמעט לחלוטין ממוערבות במחאה החברתית הצודקת ביותר בשנים האחרונות לדעתי ולדעת רבים, בניגוד גמור לחכ עמיר פרץ שבעזרתי למד היטב את הנושא ואף הגדיל לעשות והוא מקפיד לשתף אותי כיור פורום מזון ומכולת בכל הדיונים העוסקים בנושא במסגרת וועדת הכלכלה בה הוא חבר פעיל היום התברר לי דרך חברי למאבק יצחק גקי אדרי הלוחם החברתי העשוי ללא חת לדעתי , שדקל לדעתו מנסה בכל כוחו להכפיש אותי במסגרת המחאה אותה אנו מובילים אני וגקי יחד ,על הקשרים האישיים שלי לכאורה עם רמי לוי, שכיניתי אותו בעבר כאן בעבודה שחורה ואני עדיין מחזק את דברי ובמיוחד במשבר הקוטג, היום כרובין הוד האמיתי של ענף המזון בישראל. אני מצפה מהחברים בעבודה שחורה שינקטו עמדה וישפטו את התנהלותי לכל אורך הדרך בחברותי כמיטב יכולתי במסגרת הראויה אותה כולכם מפעילים בכשרון רב ,לעומת דרך התנהלותו הקנטרנית נגדי למרות העובדה שמעולם לאיצרתי במתכווין חיכוך כל שהוא עם דקל ויעמידו אותי או את דקל או את שנינו במשפט הקבוצה , במקרה שחטאנו לרוח הקבוצה החברתית ,כלכלית ,המסמלת את הקבוצה. יותר מכל , תודה

 5. עמית - לאלי סתיו :

  בבקשה אל תהפוך את הדיון הזה לפוליטי

  לאלי סתיו,
  ספינים לא חסרים גם לידידך עמיר פרץ – אבל אני לא נכנס לזה.
  הנושא הזה חוצה גבולות פוליטיים ואפילו אני כבן אדם שמחרים חלב מסיבות אידיאולוגיות ,יודע לעשות את ההבחנה שמדובר במאבק נגד קרטלי המזון ולמען החקלאים ה"קטנים" שמנסים להתפרנס בכבוד.
  אז בבקשה ,לא חסרים פוליטיקאים קטנים שמנסים לעשות הון פוליטי על הקמפיין המוצדק הזה ,בוא לא נלבה את המהלכים הללו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.