חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

צמיגים – סכנת מוות בהעדר רגולציה (2)

נושאים דעות ב 22.06.11 1:45

בחלק הראשון התוודענו להעדר אכיפה ורגולציה בתחום הצמיגים בישראל – מה שעלול לגרום לתאונות קטלניות.  בחלק זה נלמד כיצד אנו יכולים להיות הרגולטורים של עצמנו ולדעת שהצמיגים שברשותנו בטיחותיים ועומדים בתקן

מאת מנחם לוריא

צמיגים – סכנת מוות בהעדר רגולציה

לצמיגי הרכב תפקיד מכריע בבטיחות. מחסור ברגולציה ובפיקוח מעמיד בסכנה את הכל הנוסעים בכביש מאת מנחם לוריא

לקריאה נוספת

אז מה זה הדבר השחור הזה?

לכאורה, תפקידו של הצמיג הוא להניע את הרכב קדימה,אחורה וצדדים כשיש צורך בכך. זהו התפקיד המשני של הצמיג. תפקידיו העקריים הם להשאר שלם כשהרכב מאיץ, מאיט, מטפס בעליה, יורד בירידה, בולם בשעת חירום ומעביר את כוחות התנע של המנוע ותיבת ההילוכים אל הכביש על מנת להניע את הרכב למחוז חפצכם.

 

אין זה תפקידו של הצמיג לשכח את מהמורותיו של הכביש הישראלי, זה תפקידם של מערכות המיתלים ובולמי הזעזועים שבכלי הרכב. הצמיג ,גם, איננו אחראי לנשיאת משקלו של הרכב כל עוד הרכב נמצא בגבולות המשקל המותר לו ,על פי הוראות היצרן, הצמיג יתפקד כשורה. משקל יתר משפיע על הצמיג והוא משול לנסיעה במרכבתו של מלאך המוות.

 

תפקידו העקרי של הצמיג הוא לשמור את כלי הרכב דבוק לכביש ולהעביר את העומסים הפיזיקליים שהרכב מיצר אל הכביש ,וממנו, על מנת להניעו קדימה, אחורה ובמידת האפשר לצדדים.וגם לעצור אותו ,כשצריך.

 

גודל הצמיג, לחצי הניפוח ,סוג הצמיג ומהירות נסיעתו הסופית נקבעים על ידי יצרן הרכב ובהתאם לתקנות וחוקים של השוק האירופאי המשותף שתקפות גם בישראל.

 

איך אני יודע שהצמיגים שלי תיקניים ומתאימים לרכב שלי?

 

ובכן, בעת תיכנון כלי הרכב קבע היצרן את המידות, האיכויות, לחצי הניפוח והמהירות הסופית של הצמיגים שיורכבו על אופני כלי הרכב. כל חריגה מהקביעה הזו ,כלפי מטה או כלי מעלה,הופכת את כלי הרכב לארון מתים נוסע. את המחיר הוא יגבה במוקדם או במאוחר.

 

מיקומו של הצמיג ברכב (?!):

לכאורה בהחלט כותרת תמוהה. לא כך. החל מ 2010 אין חובה בצמיג רזרבי ברכב אבל ישנה חובה להחזיק חומר ניפוח מיוחד המאפשר ניפוח הצמיג בעת תקר ונסיעה עליו לצמיגן הקרוב. כמו כן ,משיקולי עלות, ישנם יצרנים שהגלגל הרזרבי שונה במידויו וביעודיו משאר גלגלי הרכב והוא מוגבל בתנועה הן מבחינת מהירות והן מבחינת משך הזמן. זאת ועוד, ישנן כלי רכב שמידות הצמיגים הקדמיים והאחוריים אינם זהות ואסור לשים צמיג מהציר האחורי על הקדמי ו/או להיפך. בנוסף לזה, במבט העין, נראה שצמיגי הרכ מקבילים זה לזה ושהם נעים בקו ישר או שהם ניצבים במקביל למרכב הרכב ובקו ישר. אין כך פני הדברים, הצמיגים הקדמיים נוטים ,שניהם,כלפי פנים מרכב הרכב בזויות לנעות בין חלקי מעלות ועד למעלה וחצי. כל מי שנתקל ב"אכילת גלגלים" או בגלגלים שיצאו מאיזונם נתקל בתופעה הזו. הצמיגים הקדמיים בכל רכב ,כאמור, מוטים כלפי פנים הרכב ,מסיבות פיסיקאליות, זוית הנטייה ואחוזי החריגה ממנה נקבעים על ידי יצרן הרכב ולכן מאוד חשוב להשתמש בצמיגים על פי הוראות היצרן אחרת הם יתכלו באופן בלתי אחיד ויהוו סכנה בטיחותית.

 

אז איך אני יודע שהצמיגים שלי תקינים?

לכל צמיג וצמיג בצופן החיצוני שלו ישנם מספרי קוד המציינים את הפרמטרים השונים שבהם הצמיג יכול לעמוד וכן מידות ומשקלות. יש להתאים את הפרמטרים האלה להוראות היצרן. הקוד כולל את הפרטים הבאים: שם יצרן הצמיג או שם המותג (Goodyear, Yokohama וכו). גודל הצמיג יופעי תמיד קוטר הצמיג על רוחבו,למשל: 185/65 לאחר הנתון הזה תופיע אות מהא"ב האנגלי המציינת את המהירות המירבית שבה יכול הצמיג לעמוד (ראה בהמשך) ואחריה מספר ,למשל 13, המציין את גובה הצמיג מהכביש לחישוק עליו הוא מורכב. בהמשך הכתוב (עם כיוון השעון) יופיע קוד השימוש בצמיג היינו, צמיג לכביש, צמיג לנסיעה בבוץ, צמיג לנסיעה בשטח מלא אבנים וכו וכו. בהמשך יופיע לחץ האוויר המקסימאלי המותר לצמיג, אין הכרח שמספר זה יתאם את הוראות היצרן ויש ,על כן, לנפח בלחצים שהורה היצרן אבל בשום מקרה לא יותר ממה שיצרן הצמיג מציין. קוד המורכב מספרות ואותיות המציין את אישור היצרן לבדיקות האיכות שביצע לצמיג הקוד הזה משתנה מיצרן ליצרן ולצמיגן יש את הספרות הנוגעת בדבר (וראה בהמשך). סימון המתחיל באותיות DOT המסמן את עמידתו של הצמיג בתקן. במקרה שלנו בתקן של השוק הארופאי המשותף. ואחרון חביב סימון ארץ היצור של הצמיג.

 

המהירות:

קוד המהירות המוטבע על הצמיג הוא המהירות המקסימאלית שבה יכול לנוע הצמיג למשך 10 דקות בלבד. היינו אם הצמיג ברכב שלכם הוא בקוד S אזי הוא יכול לנוע במהירות של 180 ק"מ למשך 10 דקות בלבד. בסופן יתפוצץ הצמיג ותעשו ביקור אצל מלאך המוות. יצרן הרכב ,ורק הוא, קובע את קוד המהירות של הצמיג ואין הוא ,בהכרח, המהירות הסופית שבה יכול הרכב לנוע על פי הוראות היצרן. גם פה ערך נמוך מידי או ערך גבוה מידי מהווה סכנת חיים.

 

יעוד הצמיג:

בכלי רכב פרטיים (מכונית נוסעים עד למשקל כולל של 4 טון) הצמיגים המורכבים על ידי היצרן הם לכביש בלבד. באוטובוסים ,אלה של חברות התחבורה הציבוריות, ישנו תקן מיוחד שנקרא Regional שפרושו יכולת של הצמיג לעמוד במשקל כולל של האוטובוס של 18 טון לשרוד עד למליון ק"מ וכן יש לו שפות מחוזקות שכן מטיבעו האוטובוס מתחכך בשפת המדרכה. צמיג שאיננו Regional יתפוצץ במגע הראשון של האוטובוס בשפת המדרכה. צמיגי האוטובוסים מוגבלים למהירות של 160 קמ"ש. כלי רכב שאינם נוסעים בכביש ,למשל רכב שטח, חייבים בהתאמה של יעוד הצמיג למטלות של הרכב ובהתאם להוראות היצרן.

במשאיות יעוד הצמיגים הוא נושא סבוך. ניתן דוגמא לשם המחשה:

נניח שיש לי שתי משאיות האחת ,יש לה ציר אחד מקדימה (אליו מחובר ההגה ואיננו משתתף בספירת המשקל המותר) ושני צירים כפולי גלגלים מאחור. התקן האירופאי (והישראלי בעקבותיו) מאפשר משקל מקסימאלי של המשאית על הכביש של 18 טון לכל ציר לא כולל הציר שאליו מחובר ההגה של המשאית. לכן המשקל המקסימאלי של המשאית הזו הוא 36 טון(משקל כולל). יצרן המשאית ייעד לה צמיגים לנסיעה על כביש שכל צמיג מוגבל למשקל של 4 טון כל אחד. מאחר ומשקל המשא על המשאית מתחלק על כל הרכב 4 טון לגלגל מספיקים. השהמשאית  השנייה שלי היא באותו תצורת מרכב אולם היא מיועדת להיות מערבל בטון. מערבל בטון נוסע במחצבה וכן בשטח הבניין ולכן הוא צריך גלגלים יעודיים שלהם דפנות מחוזקות, יכולת נשיאת משקל מחוזקת ויכולת אלסטיות מוגברת. תחשבו ,למשל, שמערבל הבטון שלנו צריך להעביר בטון למקלט ולשם כך הוא עומד בזווית של 10 מעלות כשחלקו הקדמי למעלה והאחורי למטה ,נמוך יותר. במצב כזה כל משקל הבטון יושב על שני הצירים האחוריים וכל זה בעוד המערבל עצמו נע על צירו והבטון בפנים זז ומשנה ,כל הזמן, את מרכז הכובד של המשאית. גלגלים לא מתאימים יתפוצצו או יגרמו למשאית להתהפך.

 

קצת על מהירות והסדרה עצמית:

כלי רכב בייצור סידרתי יכולים להגיע ,תיאורטית, למהירות המירבית של 350 קמ"ש. המהירות הסופית של כלי הרכב היא פונקציה של הספק המנוע, גודלו, משקל הרכב, יחסי העברה בתיבת ההילוכים וצמיגי הרכב. יצרני הרכב הסדירו בינם לבין עצמם את נושא המהירות וכל כלי רכב שמשקלו הכולל 12000 ק"מ יכול לנוע במהירות סופית של 160 קמ"ש בלבד. יצרני הרכב הפרטי השיטו על עצמם רגולציה עצמית ובאופן אלקטרוני מגבילים כל רכב ביצור סידרתי למהירות של 250 קמ"ש גם אם ,טכנית, כלי הרכב יכול לנוע במהירות הגבוהה מזו. אוטוסובים מוגבלים טכנולוגית למהירות סופית של 160 קמ"ש ומוגבלים על פי חוק (התקן האירופאי) למאה קמ"ש בלבד.משאיות מוגבלות טכנולוגית ,על ידי יצרני הרכב,למהירות של 160 קמ"ש אולם החוק (והתקן האירופאי) מגבילים משאיות שמשקלן הכולל מ 12 טון והלאה ל 90 קמ"ש בלבד.

רעש:

הרעש העקרי הבוקע מן הכביש הוא רעש חיכוך הצמיגים באספלט. הרעש של מנוע הרכב ,כולל משאית ואוטובוסים, נבלם באמצעים טכניים כאלה ואחרים אולם הרעש שאליו ישנה חשיפה גדולה ביותר (לרבות בתוך העיר) הוא של הצמיגים והחיכוך שלהם בכביש. צמיגים העומדים בתקן האירופאי גם עומדים בתקני הרעש של השוק הארופאי המשותף כשתקן הרעש הוא ל 90 דציבל ממרחק של 1 מטר ממנוע כלי הרכב. לגבי הרעש מהצמיגים אין תקן מקובל בעניין הזה אולם יצרני הרכב מגבילים אותו לעוצמה של עד 70 דציבל  בתוך תא הנוסעים, ובדרך כלל פחות מכך.

 

מילה על הספקים וכוחות התנע:

יצרני הרכב ,והסוחרים בו, מציינים לא אחת שני נתונים השונים מהותית זה מזה. הספק המנוע בכוחות סוס וכוח התנע בק"ג על סמ"ר. להספק המנוע בכוחות סוס אין קשר לגלגלים ו/או לביצועי המכונית. זהו מספר המציין את הכוח המקסימאלי שיכול המנוע לפתח על מנת לבלום את כלי הרכב. כוח התנע (ק"ג על סמ"ר) הוא הנתון שמציין את היכולת של המנוע (המיצר אנרגיה וכוח אנכיים) להניע אתת המכונית באמצעות הצמיגים קדימה או התמרת כוח אנכי לאופקי. הכוח הזה עובר לגלגלים ומניע את הרכב כמו כן מטיל עליהם עומסים שבתנאים מסויימים (כביש משובש, האצה בלימה וכו) מפעילים עליהם כוחות פיסיקאליים קיצוניים. על כן ישנה חשיבות מכרעת לצמיגים תקינים ובמידות והנתונים של יצרני הרכב, אחרת הצמיג מהווה סכנת חיים.

 

 

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.