postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » רשתות המזון עושקות את הצרכן (פרסום חוזר)

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

רשתות המזון עושקות את הצרכן (פרסום חוזר)

נושאים כלכלה ותקציב, על עצמנו ב 20.06.11 4:05

*מאמר זה פורסם כאן ב-4.03.09.  נוכח שיבת הנושא לכותרות נראה לנו שהוא ראוי לפרסום מחדש, כלשונו.

בישראל נוצר פרדוקס בו השכר הממוצע נמוך מאירופה, אך מחירי מוצרי היסוד גבוה בהרבה. מה שמבדיל את מדינת ישראל ממדינות אירופה הוא חוסר פיקוח של הרגולטור על מחירי רוב מוצרי הצריכה, והיעדר תחרות ומודעות צרכנית.

מאת: גלעד נתןמחיר של קרטון חלב 3% של ליטר 1 היה בגרמניה בשנת 2003 55 יורו סנט (2.75 ₪), בשנת 2007 ולאחר שהמע"מ בגרמניה עלה מ-16% ל-19% נותר מחירו בגרמניה 55 יורו סנט. בשנת 2009 אחרי עליית מחירי הסחורות בעולם נותר מחירו 55 יורו סנט. החלב אינו לבד, למעשה השוקולד הגרמני הפשוט כל כך זול שהמבקר בשווקי ישראל וברשתות השיווק הזולות לכאורה שנפתחו באזורי התעשייה יוכל למצוא שוקולד גרמני במחיר נמוך מהמחיר של שוקולד ישראלי. שוקולד חלב אגוזים שמחירו בגרמניה 39 יורו סנט (2 ₪) לחבילה יימכר בישראל במחיר שנע בין 2.5 ₪ בשוק מחנה יהודה ל-4 ₪ בסופרמרקט.

מחיר החלב והשוקולד הפשוט בגרמניה אינו יוצא דופן ומשקף את מחירם הנמוך של מוצרי מזון ומוצרי צריכה פשוטים אחרים בגרמניה, גרמניה אינה מדינה יוצאת דופן בכך בעולם המתועש, דווקא ישראל היא היוצאת דופן במחיר הגבוה באופן יחסי ולעתים אף האופן מוחלט של מוצרי המזון שבה. לאור העובדה שהשכיר בישראל מרוויח פחות מעמיתו באירופה וברוב המקרים אף בצפון אמריקה והתל"ג לנפש בישראל נמוך מהתל"ג ברוב המדינות הנזכרות לעיל קשה שלא להשתומם לנוכח עובדה זו.

מה שמבדיל את מדינת ישראל ממדינות אחרות הוא חוסר הפיקוח של הרגולטור על מחירי רוב מוצרי הצריכה והיעדרותן של תחרות, הגנה על תוצרת מקומית ומודעות צרכנית. במדינת ישראל שרעב לא פקד אותה בשישים שנותיה לא קיימת המודעות של מדינות אירופה לחוסר היציבות הפוליטית שרעב ומחסור במוצרי מזון גורמים, לכן לדוגמה, המע"מ על מוצרי צריכה ביתיים פשוטים בגרמניה נמוך מהמע"מ על מוצרים אחרים. באמצעות סובסידיות לתוצרת חקלאית וסובסידיות לתעשיות המזון במקביל לפיקוח על יציבות המחירים שומרות ממשלות אירופה על הקיבה המלאה של האזרחים כמפתח ליציבות. הצרכן האירופאי שמרוויח יותר מהצרכן הישראלי הנו בעל מודעות וערנות לגבי המחירים שהוא משלם על מוצרי צריכה, הוא אינו מהסס לקנות מוצרים ברשתות שונות על בסיס של מודעות לאיכות המוצר, היותו מקומי והיותו זול ככל שניתן. אולם בנוסף לפיקוח והתמיכה של הממשלה והמודעות הצרכנית של התושבים לשוק מוצרי הצריכה באירופה מאפיין בולט נוסף.

בשכונת מוסואלד בעיר פרייבורג חיים כ-20,000 תושבים, הם נהנים מהעובדה שבשכונתם שישה סופרמרקטים של רשתות שונות ועוד שני מחסני קניות של רשתות זולות. בשכונה או ישוב  ישראלי של 20,000 תושבים לא נמצא לרוב יותר מסופרמרקט אחד. התחרות בין הרשתות והעובדה שהצרכן יכול בהליכה של דקות ספורות להחליף את הרשת בה הוא קונה את קניותיו או את חלקם ברשת מתחרה. בעולם המתיימר להיות תחרותי, לעצם קיומן של תחרות ואפשרות בחירה אמיתית חשיבות קריטית בשמירה על יציבות המחירים. במדינה כמו גרמניה קיימות חמש רשתות גדולות ועוד מספר רשתות קטנות המתחרות זו בזו בכל עיר, עיירה ושכונה. במדינת ישראל 2 רשתות שולטות על 80% משוק המזון ומהוות למעשה דואופול, העובדה שברוב העיירות והשכונות נמצא סופר בודד אינה מאפשרת לתחרות להתקיים ומונעת בכך מהצרכן לההנות מההבטחה המרכזית של שוק חופשי. בגרמניה אין הבדל במחיר בין סניף של רשת במרכז עירוני לסניף כפרי נידח, בישראל הסניפים בפריפריה יקרים בשל התירוץ של הוצאות תובלה.

בכל רשת ורשת בגרמניה נמצא מוצרי יסוד כמוצרי שתייה, חלב ובשר הנמכרים באותה הרשת בלבד לצד מותגים הנמכרים ברוב הרשתות, גם המגוון של היצרנים תורם לתחרותיות המוצאת את ביטויה במחירים זולים, גם בזאת לוקה ישראל בחסר. לכאורה המשק במדינת ישראל אמור להיות חופשי, אלא שבצד העדרן של רגולציה על המחירים ותמיכות ליצרני המזון מקומיים, המשק הישראלי אינו חופשי, מונופולים ודואופולים שולטים ביצור, ביבוא ובמכירה של מוצרי צריכה בסיסיים בישראל. מדינת ישראל רחוקה מהעולם המפותח גם בתחום זה והצרכן הישראלי מרוויח פחות מעמיתו בגרמניה אולם משלם יותר על חבילת גבינה, קרטון חלב, שוקולד, סבון רחצה, נייר כסף ושאר מוצרים. קבוצה קטנה של אוליגארכים אמנם מתעשרת  מהשיטה הנוחה, אבל הצרכן הישראלי יוצא קירח מכאן ומכאן.

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

  1. אלי סתוי :

    כתבה מצויינת שנשלחה על ידי לפני כשבוע בתוספת פנייתי כיור פורום מזון ומכולת לוועדת הריכוזיות של ממשלת ישראל.

  2. אלי סתוי :

    המהפכה מתעצמת
    http://www.themarker.com/consumer/1.658102

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.