חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הצעות חוק נפיצות עוברות מתחת למכ"מ של התקשורת

נושאים דעות, זכויות אדם, מדיני-בטחוני ב 16.06.11 3:28

המאמר סוקר שלוש הצעות חוק פרטיות שהגישו חברי כנסת מן הליכוד. החוקים המוצעים נוגעים לשאלות קרדינאליות ביחסי החוץ והבטחון של המדינה, אך משום מה לא מתקיים על כך כמעט דיון ציבורי

מאת: מנחם לוריא

הצעות החוק

ביטול ההתיחבויות של ישראל לרשות בקשר לשינויים בסטאטוס החוקי של שטחי יהודה ושומרון

בהסכמי אוסלו חתומות מדינת ישראל והרשות הפלסטינית על סעיף שבו שני הצדדים מתחייבים שלא לשנות את הסטאטוס החוקי של שטחי המגדה המערבית. ח"כ דני דנון מציע לכנסת ישראל לחזור בה מההסכם הזה ולבטל את ההתחייבות הזו. ח"כ דנון הגיש הצעת חוק מספר פ/3313/18 שהונחה על שולחן הכנסת ב 13/6/2011 לקריאה ראשונה. המקור כאן (והצעה דומה ב-2002 כאן)

איסור קבלת תרומות לעמותות שדעתן אינה עולה בקנה אחד עם דעת הממשלה

 

ח"כ אופיר אקוניס טוען שישנן עמותו הפועלות, לדידן, בתחום זכויות הפרט מקבלות תמיכה כספית/תרומות ממדינות באירופה. לדידו של ח"כ אקוניס התרומות האלה הן כלי של מדינות באירופה לנגח את השלטון בישראל ובאמצעות התרומות מנסות המדינות התורמות להשפיע על השיח הפוליטי בישראל.ח"כ אקוניס מציע לאסור את קבלת התרומות האלה בחוק.  ח"כ אקוניס הגיש הצעת חוק מספר פ/3312/1 שהונחה על שולחן הכנסת ביום 13/6/2011 לקריאה ראשונה.

המקור כאן. סיקור תקשורתי בנושא: , כאן, כאן, כאן (התנועות הירוקות מבקשות החרגה), כאן (מאמר דעה של "אם תרצו").

סיפוח שטחים ביו"ש למדינת ישראל:

 

מדינת ישראל מעולם לא קבעה אמות מידה כלשהם לגבי הסטאטוס החוקי של שטחי יהודה ושומרון. המושל הצבאי ו/או אלוף הפיקוד אחראי לאכוף את חופש הפרט וחופש התנועה של ישראלים ופלסטינים בשטחים האלה. אזרחים ישראלים שמבצעים עבירות על החוק הישראלי, וכנגד ישראלים, בשטחים נשפטים בישראל על פי תיקון לחוק בתי המשפט הנוגע לסמכויות המקומיות של בתי המשפט בישראל רבתי. למשל: בית המשפט השלום בפ"ת יש לו סמכות מקומית לדון בעבירות פליליות שנעשו בעיר אריאל. חברת הכנסת  מירי רגב מציעה להחיל את החוק הישראלי במלואו על כל ישוב יהודי ביהודה בשמרון לרבות דרכי הגישה אליו ממנו ובתוכו. הצעת חוק מספר פ/3302/18 שהונחה של שולחן הכנסת ביום 6/6/11 לקריאה ראשונה.

המקור כאן.

דיון:

אני חשבתי שכשאני תורם לאגודה לזכויות האזרח אני עושה את זה כי אני מסכים עם יעדיה אבל בשום פנים ואופן לא מתלה את התרומה ביעדים הנכונים להשקפת עולמי. תרומה לעמותה ,תהא אשר תהא, איננה אמצעי להשפיע על המטרות ודרכי הביצוע של העמותה. זה גם אסור על פי חוק וגם ,שוב על פי חוק, פשוט בלתי אפשרי. הצעת החוק הזו היא בעצם גלגול שני של הניסיון של הכנסת לסתום את הפיות של כל מי שאיננו אומר אמן לדרכה ולאמונתה הפוליטית של ממשלת ישראל בטיעון, הפשיסטי משהו, שזה לטובת המדינה.

מדינת ישראל סיפחה, ומזמן, דה פקטו את הישובים היהודים ביהודה ושומרון. הסיפוח הזה בא לידי בטוי הן בהחלת החוק הישראלי על התושבים שם, הן בכך שישובים מוקמים (וגם מפונים) בהחלטת ממשלה ו/או וגם בהחלטה של ועדה יעודית לעניין ההתישבות ביהודה ושומרון שמתקיימת בכנסת. הסיפוח על פי החוק המוצע על ידי ח"כ רגב הוא ניסיון להכריח את הרוב בישראל לקבל משהו שמעולם לא הוחלט עליו. חוק כזה ראוי שיהיה נושא למערכת בחירות ולא יחוקק כהליך לקבלת חוקים בכנסת. לחוק הזה היבטים חמורים ביחסי החוץ של ישראל וראוי שיהיה שאלת בחירות ולא משאלת לב פוליטית.

מדינת ישראל, שזה אני ואתם, חתומה על הסכמים עם הרשות הפלסטינית. בפועל ,בשם כולנו, חתמה ממשלת ישראל על ההסכמים האלה. על כן, ובשל המשמעויות מרחיקות הלכת של ביטול ההסכם בהיבט של יחסי החוץ ובטחון של מדינת ישראל (מר דנון לא כנסת ישראל לא ממשלת ישראל ולא המפלגה שלך), אזרחי המדינה צריכים להחליט והם עושים את זה באמצעות מערכת הבחירות. בלי בחירות אסור שהחוק המוצע יתקבל.

לצערי אנחנו יודעים שחוקים בכנסת עוברים בשיטת הקח תן ובחישוב של כוחה של הקואליציה או העדר כוחה להעביר את החוק. דיון ציבורי ופתוח אין וכשכבר מתקיים ,כמו במקרה של החוק הביומטרי, הוא או שמתקיים בדן יחיד או שפשוט נעשה הרחק מעין הזרקורים. בדוגמאות שהבאתי ישנו שדה מקשים מסוכן הן לאופיה הדמוקראטי של המדינה הן ליחסי החוץ ובטחון שלה והם לאחידות הלאומית שעוד קיימת פה. ראוי שחוקים אלה ישזפו את עין הציבור וימתינו למערכת הבחירות הבאה, אם בכלל.

 

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. שגית :

    וואו מדהים.
    תודה על הפוסט החשוב הזה!
    הממשלה לא רוצה רק את כס השלטון אלא גם לבטל את הלגיטימיות של האופזיציה.
    אולי עוד נגיע ליום שבו מרץ תהיה מחוץ לחוק…

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.