חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יולי תמיר – מקומו של ז'בוטינסקי בתוכנית הלימודים

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 11.08.08 6:05

דניאל בלוך במכתב חריף לשרת החינוך, פרופ' יולי תמיר, בעקבות ההחלטה השערורייתית להוציא את זאב ז'בוטינסקי מתוכנית הלימודים

לשרת החינוך, פרופ' יולי תמיר, שלום

 

נדהמתי לשמוע בתקשורת על הוצאת זאב ז'בוטינסקי מתכנית הלימודים. בבלוג שלי באתר רשימות פרסמתי תגובה בכותרת: החרפה של הוצאת ז'בוטינסקי מתכנית הלימודים.

כתבתי שם, בין היתר:

 

"אילו שר חינוך מן הימין היה מציע להוציא את בן-גוריון מתכנית הלימודים היה השמאל נזעק ובצדק. כאיש בעל השקפת עולם משמאל המפה הפוליטית-חברתית אני מפעיל קריטריון דומה כלפי החלטתה של שרת החינוך יולי תמיר להוציא את זאב ז'בוטינסקי מתכנית הלימודים. זו החלטה אומללה, ממש חרפה.

 

אני הייתי מבין אילו היתה שרת החינוך באה ואומרת שצריך להוסיף אישים ממחנות פוליטיים ואידיאולוגים שונים לתכנית הלימודים, כי אין איזון ומגוון ראוי ומייצג.. הייתי מבין אילו היו באים ומציעים שיטת לימוד אחרת כדי לחזק את הבנת התלמידים בתולדות הציונות והקמת המדינה, אבל למחוק מישהו מפני שהוא שייך למחנה אחר? זו חרפה.

 

יש שורה של אישים, הוגי דעות, מנהיגים רוחניים ואנשי מדיניות ומעשה שהביאו להקמת המדינה ולביסוסה. לא ייתכן שתלמיד יסיים את מערכת החינוך בלי ללמוד עליהם כשם שתלמידים בכל מדינה ומדינה לומדים על האישים המרכזיים במדינתם. ז'בוטינסקי עונה בהחלט על הקריטריון הזה."

 

דומני כי את חייבת הסבר רציני לציבור וראוי כי ההחלטה תשתנה.

 

בכבוד רב,

דניאל בלוך

עורך "דבר" לשעבר

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

14 תגובות

 1. מורה :

  היכן פורסם כי יוצא זבוטינסקי מתוכנית הלימודים? בושה וחרפה למדינה הזאת!

 2. שלוי :

  שרת החינוך יכולה להוציא את הנושא, מורים בעלי שכל ישר, לא יתחשבו בהנחיותיה המטופשות.
  אי אפשר ללמד תולדות היישוב, היסטוריה, אזרחות, או אפילו להתייחס לאקטואליה, מבלי לדעת מי היה ז'בוטינסקי.
  משרד החינוך נימק את הגזרה המטופשת ברעיון, כי מעתה ילמדו דרך ניתוח תהליכים הסטוריים -ממכתבים, תעודות, אירועים וכ"ו, יעודדו חשיבה ביקורתית, זה נפלא, אך איך אפשר לחשוב אם אין ידע להתבסס עליו?

 3. איתי :

  אני מסכים עם יולי תמיר שתוכנית מאה המושגים של לבנת היתה ביזיון פדגוגי, ושהיה טעם לבטלה. הבעיה העיקרית היתה לא ניחוח מוטה פוליטית לימין, אותו החליפה השרה בהטיה פוליטית לשמאל, אלא המחשבה שניתן לבנות תשתית ידע בעזרת לקט מושגים, בדומה ללמידת מילון מונחים לפסיכומטרי.

  שלא תתפלא תמיר אם שרת החינוך הבאה – רונית תירוש או לימור לבנת, או אולי שר החינוך הבא – אריאל אטיאס, יוציאו מתכנית הלימודים את המנהיגים הפוליטיים, הוגי הדעות ואנשי הרוח של השמאל.

  התחלופה התדירה של תוכניות לימודים בגלל הטיה פוליטית ורצונם של שרים להכניס "פרויקטים" שניתן לבשר עליהם במסיבות עיתונאים (פעם חיזוק הציונות, פעם חיזוק הסובלנות…) היא עוד מכה למורים ולתלמידים וכמובן לכיסם של ההורים. הייתי שמח לנתונים מהמורים על אחוז השעות המוקדשות כיום ללימודים "הרגילים" ("סתם" ספרות, אנגלית, תנ"ך, מתמטיקה ומדעים) לעומת האחוז המוקדש ל"פרויקטים" כמו מאה המושגים וסדנאות סובלנות למיניהן.
  כמורה באוניברסיטה (בעברי גם לתלמידי רפואה) אני מתרשם שמרוב פרויקטים נוצצים התלמידים לא יודעים עברית ולא יודעים חשבון

  ואחרי זה עוד מאשימים את המורים…

 4. שלוי :

  איתי
  מה שהיה הוא שיהיה…
  מורה טוב , יודע אילו מיומניות יש להקנות וללמד על מנת שתלמיד יצא עם מסוגלות ועצמאות לרכישת ידע.
  כמובן שתןך כדי רכישת המיומניות, התלמיד צובר גם ידע.
  הבעיה המרכזית של החינוך, היא דווקא בחינוך היסודי, תלמידים מתקשים בקריאה משמעותית, (עברית ואנגלית) במתמטיקה בסיסית וכן מרביתם אינם יודעים לשאול… הם סוחבים איתם את הבעיות עד האוניברסיטה, בתנאי שהצליחו בדרך כלשהי להגיע אליה.
  תלמיד הרוכש מיומניות יסוד באופן יעיל, לא יצטרך לקבל את רשותן של לבנת או תמיר, הוא יגיע אל 100 המושגים וז'בוטינסקי בעצמו (בתנאי שלא דיכאו לו את חדוות הלמידה).

 5. איתי :

  שלוי,

  האם את יכולה לתמוך/לסתור בהשערתי שחלק מהבעיות של תלמידי יסודי בקריאה מתמטיקה ושאר המיומנויות ה"אפורות" והחשובות כל כך נובעות מכך ששעות לימוד רבות נאכלות לטובת מקצועות בעלי שמות יותר "סקסיים" (כגון המקצועות שמלמדים מורי תוכנית קרב – עובדי כ"א) או לטובת סדנאות ואירועים (דוגמת הפרויקטים של עמותת "גשר")

 6. נורית מורה (לשעבר) ואם מודאגת מאד, בישראל :

  הבעיה היא, כפי שכבר כתבתי בעבר, מגדל השן. ממתי מתעסקת השרה בחומר הלימודים ועד כמה היא בקיאה ברזי כתיבת תכנית לימודים ותכניה. ירדו הנבחרים ממגדל השן יתערו בשטח ואז אולי נראה את הטעם בדבריהם.
  האם נפתרו כל בעיות החינוך ומתוך שיעמום החליטה השרה להתערב בתכניה של תכנית הלימודים?
  ובתשובה לשלוי: מעטים הם התלמידים השורדים את מערכת החינוך ויש בהם עדין סקרנות ורצון ללמוד.

 7. איציק מנאמן :

  יולי תמיר כרגיל
  לא חכמה ולא פיקחית .
  לא נאה דורשת ולא נאה מקיימת .
  זוהי שרה צרה צרורה.
  המתכחשת ל130 ילדים נכים ומונעת מהם סייעות לחיים .
  מהווה צל דוהה של סיסמאותיה משלום עכשיו .
  יש לה הרבה מה ללמוד מזבולון המר שהיה חכם =לא נכנס לבעיות .
  אבל היא גם לא פיקחית לא יודעת לצאת מהבעיות .

 8. שלוי :

  לאיתי,
  אני מסכימה כי אלפי שעות לימודים יורדות לטמיון.
  ראשית, עקב תכנון לקוי ולא יעיל.
  יכולה בהחלט להסכים, מתוך הכרת השטח, כי שיעורים בעלי "שמות סקסיים" כלשונך, תופסים את מקומם של המקצועות החשובים.
  הבעיה היא בעיקר של תלמידים, שבית הספר משמש להם סוכן ידע כמעט בלעדי, אלה שארון הספרים בביתם ריק ואפילו עיתון או כתב עת אינו מגיע לפתח דלתם.
  אין לי בעיה עם בית הספר המציע חוויות מתקנות ומעשירות (לא תורות דוגמתיות, חלילה!) אך בנוסף, לא במקום שעות לימוד שחשיבותן גדולה.

 9. שלוי :

  לנורית,
  לצערי, אני נאלצת להסכים.
  למזלנו הרב, המציאות מאלצת רבים להמשיך וללמוד, הם מתבגרים ומבינים את הכורח, בדרכם הם מפרנסים תעשייה מאוד מפותחת של בתי הספר אקסטרניים ומכללות פרטיות…(מצרה על התופעה, לי יש חזון אחר.)
  לרע מזלנו, רבים מידי וטובים נותרים בשוליים.

 10. אהרן לוינשטיין :

  החינוך הינו ראי החברה בישראל
  החלפת תכני הלימוד חדשות לבקרים והטיה לימין ו\או לשמאל מהוות סימפטום לישראלי השטחי הקופצני והקולני שמתפרסם בעולם בבוטות שלו ובחפיפיות ( שלפעמים מניבה המצאות נפלאות) לא פלא שאנו מקום 33 בעולם בדירוג העולמי של רמת התלמידים ואיכות החינוך שואפת למטה בהתמדה. אולי מישהו כבר יבין שהשקעה בחינוך היא הדבר האמיתי שנדרש כעת במדינת ישראל?

 11. תומר רזניק :

  הרשו ל לומר, כמי שזה עתה סיים את לימודיו התיכוניים, שכאשר קראתי את הידיעה על הוצאת ז'בוטינסקי מתוכנית הלימודים, התגובה הראש/ונה שלי הייתה "בכלל לא ידעתי שהוא שם". אינני יודע מה אומרות התוכניות למיניהן, אולי אנו מעולם לא למדנו את ז'בוטינסקי, ב"ג, נורדאו וכו'. היחיד שנאמרות עליו מיךה או שתיים הוא הרצל, וגם כאן באופן שטחי מאוד, ואין בשום שלב ריאה של כתביו או דיון משמעותי בהם. וכאן גם תשובתי לאיתי, ייתכן ש"מבחוץ" דומה שכל מה שעושים במערכת החינוך הינו עיסוק בשלל פרוייקטים נוצצים ובומבסטיים. ובכן,מעדותי הלא-אמפירית, אני יכול לומר שהמצב בדיוק הפוך. הלכה למעשה, הלימודים הם פונקציונליים בלבד, והכל סובב סביב בחינות הבגרות

 12. ד"ר אוֹרי אמיתי :

  נכון מאד!

 13. גליה :

  "נתפס ברשת" –

  מכתב לשרת החינוך יולי תמיר בנושא ז'בוטינסקי

  חדשות בן-עזר 14/8/2008

  כבוד שרת החינוך,

  שמענו בתדהמה בתקשורת על החלטתך להוציא את זאב ז'בוטינסקי והגותו מרשימת מאה המושגים הנלמדים בבתי הספר.

  שמענו – ולא האמנו למשמע אוזנינו. נזכרנו כי רק לפני שנה ביקרת במכון ז'בוטינסקי, צפית במצגות ההיסטוריות, ראית מסמכים בארכיון, ובספר האורחים הבעת התרשמותך במילים אלה: "ברכה כנה על עבודת הקודש של שימור ערכי הציונות. דבריו של ז'בוטינסקי היו לי מורה דרך ערכי, חברתי ואנושי. אני בטוחה כי דבריו יהדהדו גם בליבות הדורות הבאים."

  והנה עברה אך שנה אחת והקערה מתהפכת על פיה. ב-2007 את משבחת את מורשת ז'בוטינסקי, ואילו ב-2008 את מורה למחוק אותה ממערכת הלימודים. הבן לא נבין – מה המקור הסתירה? מה מקור ההתנערות של השרה המופקדת על מערכת החינוך בישראל מדברים שהיא עצמה כתבה וביטאה?

  ראינו בביקורך אשתקד ובדברים שאמרת וכתבת לנו, ביטוי לגישה ממלכתית, לא פוליטית צרה, גישה המכירה בתרומת אישים דגולים ממחנות שונים, וז'בוטינסקי בתוכם, לקידום הציונות והגשמתה, ועל כן מן הראוי שתלמידי בתי הספר יכירו את פועלם והגותם.

  כך חשבנו, כך האמנו – עד שבוע שעבר, כאשר התבדינו ואוכזבנו מהחלטתך התמוהה.

  כידוע לכבודך, שרי חינוך באים והולכים ותורת ז'בוטינסקי לכל גווניה ומקורותיה תהיה תמיד מקור השראה לרבים בישראל, המדינה שלמען תקומתה ולעיצוב פני חברתה – לחם, חלם ופעל. ועדיין אנו מקווים, כי תכירי בשגגה שנפלה מלפנייך, תעשי חשיבה שנייה לגבי ההחלטה ותחזרי בך ממנה.

  ברצוננו להזכיר לך בהזדמנות זאת, שרת החינוך, את חוק ז'בוטינסקי, ציון זכרו ופועלו, שחוקקה כנסת ישראל ב-2005. על פי חוק זה, על מוסדות החינוך כולם להקדיש ביום י"ב בטבת שעה-שעתיים ללימוד על האיש והגותו. עד כה מערכת החינוך לא קיימה את החוק!

  אנו מקווים, כי מצב זה לא יחזור על עצמו ביום ז'בוטינסקי הבא, הקרב והולך. אנו במכון ז'בוטינסקי, יחד עם שאר העמותות הפועלות במסגרת המועצה הציבורית להנצחת ז'בוטינסקי, נעמוד על כך, כי על פי חוק המדינה, ז'בוטינסקי אכן יילמד בבתי הספר. ערכות לימוד על אודותיו יופקו, יחולקו לכל מוסדות החינוך. מורים ותלמידים ידונו בתורתו, יתווכחו עליה, אבל לא יעלימו אותה.

  אנחנו, במכון ז'בוטינסקי נמשיך, כדברייך מלפני שנה, ב"עבודת הקודש של שימור ערכי הציונות" ונפעל כדי ש"דבריו של ז'בוטינסקי יהדהדו גם בלבות הדורות הבאים".

  בכבוד רב,

  פלג תמיר, יו"ר הנהלת המכון

  יוסי אחימאיר מנכ"ל המכון

  אהוד בן עזר מעיר: למיטב ידיעתי אין מדובר רק בז'בוטינסקי. באותו ספרון לכסיקוני ערוך-היטב וקצר של 100 מושגים, שמות, מקומות ומעשים מתחום תולדות הציונות וארץ-ישראל – יש עוד 99 ערכים חשובים לא פחות, שגם אותם הורתה כנראה שרת החינוך להשליך מתוכנית הלימודים.

  נקווה שבשירי מחמוד דרוויש שנותרו בתוכנית – ינוחמו תלמידי ישראל, ותגבר גם ידיעתם את תולדות מדינתם.
  14/8/2008

 14. גליה :

  ובנימה אישית,
  אמי ז"ל שהתחנכה בקיבוץ הייתה "אדומה כשמש העמים", בשנה האחרונה אני עסוקה באיסוף חומרים על ילדותה בהרי הקרפטים, טרום המלחמה הגדולה. באחת התמונות היפות שנותרו מאותה תקופה, עומדים כל יהודי הכפר בתצלום קבוצתי ליד בית הכנסת. במרכז שרועים שני נערים האוחזים בשלט ובתמונה גדולה. תחת זכוכית המגדלת ניתן לראות בבירור את דיוקנו של זאב ז'בוטינסקי. אמא שלי לולא התיתמה מהוריה, יתכן והייתה מתחנכת כרויזיוניסטית גאה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.