חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פניות לגדעון סער בעניין דואר מבתי הספר להורים גרושים

נושאים זכויות אדם, חינוך ותרבות, מכתבים ב 16.06.11 3:56

בעקבות התגובות למאמרו של גיא רווה, שלח לנו גיא העתק התכתבות בין ח"כ (לשעבר) חיים אורון ובין שר החינוך גדעון סער בנושא היחס להורים גרושים במערכת החינוך

משרד החינוך מנתק אבות גרושים מילדיהם

במקרה של גירושין בין ההורים, מידע ממוסדות החינוך נשלח באופן אוטומטי לכתובתה של האם בלבד. בשל כך, נמנע מהאבות עדכון בסיסי על מצב הילד ואפשרויות העומדות בפניו מאת: גיא רוה

לקריאה נוספת

יום ראשון, ‏‏ח' תמוז תש"ע

‏‏20/06/2010

לכבוד

שר החינוך

ח"כ גדעון סער

באמצעות פקס

שלום רב,

הנדון: משלוח דואר מבתי הספר להורים גרושים

אני פונה אליך, בנושא שבנדון, בעקבות פניות רבות של אבות גרושים שהתקבלו במשרדי (מצ"ב).

מהפניות עולה כי משרד החינוך ורישום את פרטי שני ההורים במערכת המחשב בבית הספר (מנב"ס), במקרים בהם ההורים גרושים. ואולם, קיימת בעיה בנושא משלוח דברי הדואר היוצאים מבתי הספר באמצעות מערכת המחשב.

כיום, מכתבים להורים גרושים ממערכת מנב"ס, מערכת המחשוב של משרד החינוך הנמצאת בכל בית ספר, נשלחים, בחלק מהמקרים, לכתובת הורה אחד בלבד. רק במקרים מסוימים, המידע נשלח גם לבית ההורה השני. בנוסף, אי רישום פרטי האב במערכת מנב"ס, מביא לכך שגם בדף הקשר הכיתתי, במידה והמורה משתמש במערכת מנב"ס על מנת להפיקו, לא יופיעו, לצד אותו ילד שהוריו גרושים, הפרטים המלאים של האב. לטענת האבות, לשני ההורים זכות בסיסית לקבל את כל המידע בנוגע לילדם ולכן יש לשלוח כל מידע הנוגע לילד לשני ההורים הגרושים, כל אחד לביתו, באופן אוטומטי.

למיטב הבנתי, מרבית בתי הספר משתמשים בקובץ נתונים המגיע מהרשות המקומית, דרך מרשם האוכלוסין, ובו רשומה לכל ילד רק כתובת אחת. יחד עם זאת, הנתונים, מתקבלים מהרשות המקומית באופנים שונים, כל האפשרויות תקפות והדבר תלוי בשיטת הרישום הנהוגה הרשות בה נמצא ביה"ס. מעבר לכך, לאבות שפנו למשרד החינוך בנושא נמסר שכיום רושמים באופן ידני את כתובות ההורים שכן, לפעמים הכתובת שמופיעה במרשם האוכלוסין שונה מהכתובת האמיתית בה מתגורר ההורה. נושא זה אף מופיע בחוזר מנכ"ל משרד החינוך, בו נכתב כי "בית הספר יזין את הנתונים (את הכתובות ואת מספרי הטלפון) של שני ההורים למערכת המנב"ס".

האבות מבקשים שלכל ילד שהוריו גרושים ירשמו שתי כתובות מגורים, אחת בבית האם ואחת בבית האב בין אם על ידי כך שמשרד החינוך ידאג לכך שמנהלות ומורות בתי הספר יכירו וימלאו את סעיף 2.3-1 "הקשר בין בית הספר ובין הורים פרודים או גרושים" בחוזר מנכ"ל משרד החינוך, בכל הקשור לנושא רישום פרטי שני ההורים (כתובות ומספרי טלפון) או על ידי הזנת הפרטים המלאים של שני ההורים במקרה של ילדים שהוריהם גרושים על ידי הנהלת בית הספר. האבות מציעים עוד שבמסגרת הביקור הראשון של ההורים בבית הספר ומילוי הפרטים האישיים, תהיה חובה למלא גם את הסטטוס המשפחתי.  כך, תוכל מזכירות בית הספר להפיק דו"ח שיראה לאילו ילדים מוגדר סטטוס "גרושים" ואז לבדוק האם לכל ילד כזה מוזנים הפרטים האישיים והמלאים של שני הוריו. על מנת לתת מענה למצב בו ההורים מתגרשים בזמן שהילד כבר נמצא במסגרת מוסדות החינוך, מוצע לוודא, בכל תחילת שנה ובאופן שוטף במהלך השנה, שלכל ילד שהוריו גרושים רשומים במערכת מנב"ס הפרטים המלאים של שני הוריו.

אני פונה אליך בבקשה לקבל את התייחסותך לטענות המופיעות במכתבי האבות ולבחון את הדרכים לעדכון מערכת המחשוב של משרד החינוך, כך שיתאפשר עדכון כתובות המגורים של שני הורים, במקרים בהם הוריהם של הילדים הפוקדים את בית הספר גרושים, וזאת על מנת לאפשר מעורבות שווה בהליך גידול הילד לשני ההורים.

אודה לטיפולך בנושא, בהקדם האפשרי, ולעדכוני.

בברכה,

חיים אורון (ג'ומס)

תשובת שר החינוך (לחצו להגדלה, או הורידו קובץ)

תשובת גדעון סער

תשובת ח"כ חיים אורון

ירושלים,ו' באלול, התש"ע

16  אוגוסט  2010

לכבוד

שר החינוך

ח"כ גדעון סער

באמצעות פקס

שלום רב,

הנדון:משלוח דואר מבתי הספר להורות גרושים

סימוכין: מכתבך מיום ה-14.7.2010 שמספרו 14919908

אני פונה אליך, בשנית, בנושא שבנדון, בעקבות תשובתך מיום ה-14.7.2010 למכתבי מיום ה-20.6.2010.

מתשובתך עולה כי מערכת המנב"ס תומכת טכנית בשתי כתובות ואולם, כיוון שהכתובת מוזנת אוטומטית מגורם חיצוני, אין הזנה יזומה של כתובת שנייה במקרה הצורך, וזאת בניגוד לחוזר המנכ"ל. אותם אבות גרושים אשר פנו למשרדי טוענים, בתגובה לתשובתך, כי רק מעטים מהאבות הגרושים רשומים במערכות המחשוב של משרד החינוך, לרוב בשל חוסר ידיעה שעליהם לבקש להיות רשומים במערכת זו. לטענת הפונים, על האבות לקבל מידע מבתי הספר באופן אוטומטי וכברירת מחדל. עוד טוענים הפונים כי אב גרוש לא מקבל עדכונים לגבי בחינות מחוננים שעובר ילדו, לא על ידי בית הספר ולא על ידי המכון החיצוני שעורך את הבחינה עבור משרד החינוך. טענה נוספת הינה שכל בית ספר מקבל קובץ נתונים מהעירייה ובו רק כתובת של האם ללא כתובת האב, במקרה בו ההורים גרושים. חוזר המנכל מציין שעל בית הספר להזין את פרטי ההורים באופן ידני, אך בתי הספר לא עושים זאת ואין מי שבודק האם שתי כתובות מוזנות למערכת במקרים של ילדים להורים גרושים.

 

במכתבך אף ציינת כי "מכיוון שבית הספר מודע בדרך כלל ליחסים שבין הורים פרודים או גרושים, והוא זה הנדרש לשמירה על הסודיות, על הזהירות ועל הרגישות בכל הנוגע לקיום קשר תקין עם שני ההורים, ההחלטה אילו נתונים ייכללו בדוחות ובאלפונים שבית הספר מפיק ולמי ימוענו המכתבים תתקבל בהתאם לקביעות בית הדין ו/או על פי שיקול הדעת המקצועי של סגל בית הספר, בהתאם לטובת הילד ולמצבו". לטענת הפונים, רק לבית המשפט עומדת הסמכות למנוע מהורה קבלת מידע בנוגע לילדו ולכן יש מקום לתקן את נוסח חוזר המנכ"ל בעניין זה.

 

הפונים מבקשים כי משרד החינוך יידרש לנושא ההזנה היזומה של כתובת נוספת במקרה של ילד להורים גרושים באופן ספציפי אם על ידי הנחיות ברורות ומפורשות למנהלי בתי הספר ומזכירותיו אם על ידי תמיכה בשינוי חוק מרשם התושבים כך שבעת הגירושין ירשמו שתי כתובות ההורים ככתובות של הילד, דבר שיביא לכך שכל מסמך רשמי שיוצא להורה אחד, ייצא גם להורה השני באופן אוטומטי.

 

אודה לטיפולך בנושא, בהקדם האפשרי, ולעדכוני.

 

בברכה,

חיים אורון (ג'ומס)


 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. לקראת עלייה לכיתה א’ – השתתפות הורים גרושים ביום ההיכרות :

    […] עברה, לפני פתיחת שנת הלימודים, הצלחנו לגייס את ח"כ לשעבר חיים אורון (ג'ומס) אשר כתב לשר החינוך וביקש לפתור את נושא שיתוף שני […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.