חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עוז לתמורה – מורים וסטודנטים להוראה הפגינו נגד התגמול הדיפרנציאלי

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 15.06.11 14:55

בהפגנה מחו המורים על השכר הדיפרנציאלי שיונהג החל משנה הבאה. "התלמיד הוא לא מוצר", קראו, וטענו  ש"דיפרנציאציה בשכר תהרוס את המחר"

מאת: יובל סרי, צילום : נטע פלזנטל – מעיין

הרפורמה החדשה בתיכונים, רפורמת "עוז לתמורה", שנחתמה לפני כשבועיים, מעוררת זעם בקרב מורים רבים בשל סעיף שנוי במחלוקת ברפורמה. לפי סעיף זה יוחל מנגנון של שכר מדורג למורים, במסגרתו 50% מהמורים יקבלו מענק שנתי של כ-3600 – 8000 שקל. 10% מהמורים יקבלו 8000 ₪ לשנה, 10% "קצת פחות טובים" – יקבלו 5600, 10% אחריהם – 4800 לשנה ו-20% – 3600. שאר המורים, לא יקבלו דבר. השכר המדורג יינתן על פי קריטריונים שטרם נקבעו, ביניהם ככל הנראה יינתן משקל מרכזי לציוני התלמידים והערכת הנהלת בית הספר.

בהפגנה השתתפו יותר ממאה מורים, סטודנטים להוראה ואנשי חינוך, והיא נערכה מול בית ארגון המורים בירושלים. "בחרנו להפגין מול משרדי הארגון כי יו"ר ארגון המורים, רן ארז, מכר אותנו" – אמרה שי הובר, מורה ופעילה מרכזית במאבק. לטענתה "רן ארז הנחית עלינו שיטת תמריצים מבלי בכלל להתייעץ איתנו, בידיעה שזה ישנה באופן דרמטי את חדרי המורים, ויהפוך אותו למקום בו המורים נלחמים זה בזה. הוא פשוט הניח שזה יעבור בשקט".

 

אמנון רבינוביץ', מורה, אמר בהפגנה ש"שיטת השכר הדיפרנציאלי מסכנת את מערכת החינוך בארץ", ו"היא תהפוך אותה למקום בו אין ערכים ואין למידה מעמיקה ויסודית, אלא רק ציונים ותחרות".  הוא קרא ליו"ר ארגון המורים, רן ארז "להיפגש איתנו באופן מיידי" ו"לשלב ידיים עם מובילי מאבק המורים, ולעזור לחברי הנהלת הארגון לבטל את השכר הדיפרנציאלי ואת הציונים כקריטריון אפשרי להערכת מורים בהקדם האפשרי"

 

במהלך ההפגנה הוציא רואי כהן, אחד הפעילים המרכזיים במאבק, בריסטול ועליו עיקרי הרפורמה, גזר את הסעיף העוסק בשכר הדיפרנציאלי, ודרש מארגון המורים לעשות זאת גם.

 

יובל סרי, מורה, אמר ש"משרדי החינוך והאוצר, בשיתוף ארגון המורים, הופכים את בית הספר למפעל: תעודת הבגרות היא המוצר, התלמידים וההורים הם הלקוחות, והמורים הם הפועלים. אם המורים ייצרו תעודות בגרות טובות יותר הם יזכו לתגמול גבוה יותר. האם זה מה שאנחנו רוצים? ילדים שלומדים במפעלים לייצור תעודות בגרות?"

עידו פלזנטל, מורה, אמר ש"אנחנו בעד יצירת מנגנון של הערכה ומשוב למורים. זה יעזור לנו לשפר את עבודתנו אך להתנות תוצאות הערכה זו בשכר שלנו הוא מעשה הרסני. זה ישיג את התוצאה ההפוכה: מורים יהיו עסוקים בתחרות מיותרת ביניהם, מורים לא ירצו ללמד כיתות חלשות יותר בגלל חשש שזה יפגע בסיכויים לקבל את התגמול בסוף השנה, ומערכת החינוך תדרדר למקום שבו רק החזק שורד".

חנן רובין, הורה לשלושה ילדים אמר: "הגעתי להפגנה לתמוך במאבק המורים שכן בתור הורה לילדים קטנים. אני מודאג מההשלכות של השכר הדיפרנציאלי: זה לא ישפר את רמת ההוראה וזה יגרום נזק בלתי הפיך לבתי הספר ולילדים שלנו".

אור רפופורט, ממארגני ההפגנה, אמר ש"הפעם אנחנו לא נשקוט ולא נוותר עד שיוסר מרכיב השכר הדיפרנציאלי מהרפורמה".

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

8 תגובות

 1. בנדנה :

  הרפורמה תיתקל בהתנגדות מצד רוב המורים

  ורן ארז שוב יאכל את הכובע על כך שהבטיח ולא קיים.
  זאת רפורמת עוז לתמורעה חולה.
  זהו בלוף בנוסח דיקטטורה שהונחתה על המורים בלי לשאול אותם, בלי להיוועץ עימם. זהו בלוף ישראלי קלאסי והפיכת המורים לעבדי הוראה.
  התלמיד הפך למוצר ואילו המורה הפך לכוכב בשיעורי ריאליטי שבהם התלמיד יסמס עבור שקל אחד מיהו המורה האהוב עליו וכך המורה יזכה לבונוסים, הלא כן?
  זה סופה של מערכת החינוך בישראל.על האחראים לקחת אחריות ולהתפטר לאלתר.

 2. רוני פ :

  כל הכבוד לירושלמיים , הצפוניים מחזקים את ידיכם

  כל הכבוד ליובל סרי וחבריו

 3. איתי :

  רוני, זה הזמן להשתמש בכפתור
  Email This Post
  בתחתית הרשומה

 4. דניאלה :

  מאיפה לנו הלוקסוס להיאבק בינינו לבין עצמנו?

  מצב המורים עד לכניסת רפורמת עוז לתמורה לתוקף די גרוע. אנחנו נתפסים כחמדנים, עצלנים, חסרי חוט שדרה מול התלמידים ומה לא. אז במקום להתאחד למאבק משותף למען תנאי העבודה והמעמד הציבורי שלנו, אתם נאבקים לא באוצר ולא במשרד החינוך, אלא בארגון העובדים שלכם?! כוחנו באחדותנו, לא אני המצאתי את זה. ברגע שהאוצר יראה התנגדות מבית לחלקים בעוז לתמורה הוא עלול לפורר את כולה וחבל. הרפורמה הזאת היא הישג משמעותי לכולנו.

  **** הערת מערכת ****

  דוקטורנטית, עינת, נירה, מיכל כהן – שמות שונים מאותה כתובת IP.
  תופעה דומה התרחשה כאן בעת הדיון בנושא אופק חדש: רוב הטוקבקיסטים היו נגד אופק חדש, ובין התגובות המעטות שדיברו בשבח האופק בלט השימוש של אותו כותב בשמות שונים, דבר שעורר חשדות לטוקבקים בשכר מטעם הסתדרות המורים.

 5. איתי :

  דניאלה, עם יד על הלב –
  האם אמרת בגלוי את אותם הדברים למורים שהתנגדו לאופק חדש בין פרסום הטיוטה ובין החתימה הסופית, וגם אחרי כן.

  אם כן, זו עמדה לגיטימית. אם לא – זו צביעות.

 6. נתן :

  הפגנה מבורכת

  אם הארגון שלנו טועה צריך להעיר אותו כי אחרת זה יהיה טעות לדורות.
  מחזק את המפגינים, שכר דיפרנציאלי זה אומר צריך להתחיל ללקק להנהלה.

 7. הורה :

  אכן זה בדיוק מה שאני (ואני מניח ש 99% משאר ההורים) רוצה: ציוני בגרות טובים יותר

  ואם אתם רוצים לקרוא לזה "מפעל לייצור תעודות בגרות" – סבבה.
  מורה שלא מתאים לו להתאמץ יותר בשביל מטרה זו – עתיד ילדינו אני מזכיר – ולקבל בתמורה גם מענק כספי, זבש"ו. מצידי שילך להיות פקיד בעירייה.
  את האוניברסיטאות לא מעניין איזה למועמד ניפחו את המוח עם בבלת רוחני הומניסטי בלתי מדיד אלא לאיזה מועמד יש ציונים טובים יותר.

 8. שושי פולטין :

  להורה

  מה דעתך לשלוח את ילדיך לבית ספר אקסטרני , בלי שום "ניפוחי שכל עם בבלת"?
  למה אתה צריך בכלל את מערכת החינוך?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.