לו הייתי חבר קדימה – ציפי לבני

ניתוח החלופות העומדות בפני חברי קדימה מוביל למסקנה פשוטה – שום הבדל אידיאולוגי, אבל לבסוף לבני עדיפה

מאת: דניאל בלוך

אינני חבר קדימה לא הייתי וכנראה גם לא אהיה. לא הייתי מתערב בבחירות הפנימיות של מפלגה זו אלמלא האפשרות שמי שיזכה בפריימריז ב"קדימה" יהיה ראש ממשלת ישראל, אם לא תתקיימנה בחירות מוקדמות. במקרה של בחירות מוקדמות הסיכוי הסביר ביותר הוא שביבי נתניהו יזכה ובליכוד אין מערערים על מועמדותו.

אילו הייתי חבר קדימה הייתי רוצה לבחור במי שיש לו סיכויים טובים להרכיב ממשלה לאלתר ולזכות בבחירות הכלליות בין אם תתקיימנה בהקדם או במועד מאוחר יותר. אבל קודם כל על חברי קדימה לשקול את התאמת המועמדים לתפקיד.

אף אחד מן המועמדים אינו אידיאלי. בעניינים רעיוניים אין הבדל ממשי ביניהם. עד כה לא שמעתי על עמדותיהם הערכיות ועל גישתם העקרונית בעניין תהליך השלום, עתיד השטחים, שלטון החוק וסדר היום החברתי שלהם. שאול מופז הוא במידה רבה תואם ביבי. לפעמים הוא אף מתחרה עם אהוד ברק מי עוקף יותר את ביבי מימין. אך מי הוא המועמד האידיאלי המוכן לקום ולהתמודד?

ארבעתם לא נופלים בתכונותיהם המוקדמות לתפקיד ראש הממשלה מכפי שהיה אהוד אולמרט כשנכנס לתפקידו. לחלקם יש אף ניסיון רלוונטי רב יותר. מאיר שטרית מילא לא מעט תפקידים, אך אף אחד מהם אינו בתחום הביטחון ומדיניות החוץ. לפני שנים אחדות חשבתי ששטרית קורץ מחומר מנהיגותי. לצערי, בשנים האחרונות הוא לא הצליח להוכיח זאת. הוא אינו עקבי ופועל ברוח תזזיתית, שולף רפורמות לא רציניות מן השרוול ולא הביא לידי ביטוי סדר יום חברתי משמעותי. לשיא הגיחוך הגיע כשהכריז שלפני הרכבת ממשלתו הוא יחייב את כל המועמדים לשרים לתמוך בשינוי שיטת הבחירות לנשיאותית – אזורית. לא רציני.

את אבי דיכטר אינני מכיר. אך עד כה הוא לא הרשים אותי, לא בתפקידו בעבר כראש השב"כ, לא בתפקידו הנוכחי כשר לביטחון פנים ולא במערכת הבחירות שהוא מנהל כמי שמתאים היום לתפקיד הבכיר.

שאול מופז הוא בעל ניסיון ביטחוני רב, אך בעיקרו שלילי. בשמונה שנות כהונתו בראשות הצבא וכשר ביטחון הוא פגע קשות ביכולתו של צה"ל והכישלון בלבנון הוא כישלון שלו לא פחות משל אולמרט, פרץ או חלוץ. נכון, יש לו סיכוי מסוים להרכיב ממשלה, אך רק במחיר כניעה מוחלטת לדרישות של ש"ס.

נותרה לנו ציפי ליבני. חוסר הניסיון הביטחוני שלה הוא בעיני יתרון. יש לה הבנה בסיסית ושכל ישר והיא זהירה ונבונה. אני דווקא אוכל לישון בשקט אם תיבחר כי אדע שהיא לא תקבל החלטות חפוזות בלא דיון ושיקול דעת. מכל המועמדים הריאליים בשלוש המפלגות הגדולות היא היחידה שיש לה סיכוי לנצח את נתניהו. יש לה גם סיכוי להקים ממשלה בכנסת הנוכחית אם מרצ וחלק מן הח"כים הערביים יתמכו בה ולו מבחוץ. תקופה של שנה בראשות הממשלה, אם לא תעשה טעויות חמורות, תעניק לה ניסיון, פופולריות ויכולת להמשיך ולהוביל.

Tags: , , , , , , , , ,

8 Responses to “לו הייתי חבר קדימה – ציפי לבני”

 1. ל רפי הגיב:

  לו הייתי חבר העבודה לא הייתי בוחר בדניאל בלוך. הוא נשמע ונקרא אינטליגנטי, הוא בעל השכלה רחבה וידע פוליטי הוא חבר ותיק בשמאל הישראלי והוא יודע על בוריו מה טוב לישראל…
  אבל הוא אינו רציונלי, ואינו מודע לכך. הוא אינו ישר מבחינה אינטלקטואלית ואינו מודע לך, הוא לוקה בתסמונת "המטרה מקדשת את האמצעים" ואינו מודע לכך והוא אינו מדינאי וגם לכך הוא אינו מודע. בקיצור על פניו הוא נראה יפה וטוב, אבל הוא מסוכן למדינה.
  הוא בערך באותו מצב כמו ציפי ליבני. היא נראית ישרה, אבל מעולם לא התמודדה ממש על שום עמדה או מהלך צבאי או מדיני או חברתי שחייב יכולת תמרון פוליטי ומנהיגות. היא מעולם לא עמדה במבחן קבלת ההחלטותך הקרדינליות במשבר לאומי. היא טיפסה בסולם כברירת מחדל ולא כנבחרת מתוך קבוצת מתחרים ראויים. היא "יס מנית" אמריקנית מובהקת והשיפוט המדיני שלה בכל ההחלטות הקשות שעשתה ממשלת אולמרט לקוי – החלטה 1701 – כישלון מוחלט. ההחלטה על הרגיעה ברצועה – כשלון פוטנציאלי שעוד יוכח. המו"מ עם צמד האבו-ים, חסרי החוליות הזוי ומבלד נזק מדיני לישראל לא הביא ולא יביא לשום תוצאות. בנושאי חינוך, כלכלה, חברה, נכים, ניצולי שואה, שכבות מצוקה ועוד היא מייצגת ווקום ציבורי ולא עמדות מנהיגותיות. בקיצור טפלון יפה אבל לא מנהיגות לאומית. אל מול האיומים שבפניהם ניצבת מדינת ישראל הדבר האחרון שאנו צריכים הוא מנהיגות-טפלון. אבל לא אלה הדברים שמעניינים את דניאל בלוך. התחשבות בהם רק תשבש אצלו את החשיבה הדוגמטית והסדורה המתמצית במנתרה אחת: "רק לא ביבי"! וייקוב הדין את ההר. האם לצורך קידום שיקולים מדיניים מסוג זה הצטרף לאחרונה לפוליטיקה הישראלית? תמהני.
  האם ביבי הוא טלית שכולה תכלת? בוודאי לא. האם מובטח לנו שלא יעשה טעויות? בוודאי שלא. אבל האם הוא בעל הנסיון הבכיר ביותר כיום בפוליטיקה הישראלית כמועמד לראש ממשלה? – בוודאי שכן. האם הוכיח יכולות הן כראש ממשלה והן כשר אוצר (גם אם חולקים על תוכן המדיניות הכלכלית שלו) – בוודאי שכן. האם סביר שלנוכח האתגרים שלפנינו בעתיד הקורב (לפני שציפי תלמד וברק יתמרק…) הוא האיש המתאים ביותר – סביר מאוד שכן. אבל אצל דניאל בלוך זה אינו שיקול ממלכתי. השיקול הממלכתי עובר דרך הקיבעון המחשבתי ועקירו – יריבך ידידי גם אם הוא לא מתאים וגם אם קוראים לו ציפי ליבני.
  נ.ב. שאול מופז אינו שונה מבחינה זו מציפי ליבני, אבל אם הוא אינו פסול באותה מידה שביבי פסול, אזי כושר האבחנה של דניאל בלוך טעון טיפוח רציני.

 2. דני בלוך הגיב:

  לא הייתי בוחר בשום מפלגה ב ל-רפי. הוא גס רוח, לוקה בהבנת הנקרא. איפה כתבתי באחרונה: רק לא ביבי? ל. רפי המסתתר תחת אנונימיות אינו ראוי לתגובה רצינית.

 3. היתרון הכי גדול של ציפי לבני הוא שהיא אינה שאול מופז.
  מלחמה עם איראן? לא צריך כרגע, תודה.

 4. ד הגיב:

  ל רפי
  נדהמתי מהשתלחותך חסרת הרסן כלפי דניאל בלוך. מה ההשמצות האלה? בעל-הון עשיר כבר היה מגיש נגדך תביעת-דיבה.
  האם אתה בעד מדיניות רווחה בישראל, או שאתה ניאוליברל שמרני? לפי תגובתך, נראה שאתה קפיטליסט ניאו-ליברלי. אם כן, לך לך לעתונים של בעלי-ההון והתבטא שם. פה אין לך כמעט שום נימוק המחזק את דעתך החיובית על ביבי.
  "הפטריוטיזם הוא מפלטו של הנבל". בשם שיקולים בטחוניים, נוותר על פתרון בעיות חברה. ההישרדות היא החשובה, וביבי הוא זה שיגן עלינו. הוא לא יחלק את ירושלים, לא יחזיר את הגולן. הוא באמת פטריוט אמיתי, דואג לאזרחיו, אינו מאפשר הזדמנויות עבודה למומחים מחו"ל בשוק הגלובלי של מדינתנו, אינו מקורב לבעלי-הון בעולם, ואינו פותח להם הזדמנויות השקעה במדינתנו. ביבי ממש נפלא. יש לו עוד 40 רפורמות לבצע. צריך לתת לו הזדמנות להמשיך להרוס את שאריות מדינת הרווחה, ולהפריט את אדמותינו ואת כל שירותינו הציבוריים, שעדיין לא הפריט בתקופתו הקודמת.
  ל רפי
  רק לא ביבי. ביבי הוא הסמל של הרס כל הדברים הטובים שהיו במדינה. הרס את החינוך, נישל אוכלוסיות חלשות מקצבאותיהן, הרס את מערכת הפנסיה, העז להורות על אי-תשלום משכורות לאזרחים עובדים ברשויות מקומיות גרעוניות. תחת מנהיגותו הבין הציבור, שמילה היא לא מילה. גם אם השלטון מבטיח, הוא לא יקיים. ראה הבטחות המיגון בדרום ובצפון, ראה התשלומים שהובטחו לניצולי שואה. הוא הנהיג את הנורמה הפסולה הזאת, והיא חיה ובועטת אצל חבריו בראון ודומיו.
  הלואי עלינו עוד אנשים כדניאל בלוך ופחות כאלה שאתה מסנגר עליהם.

 5. דני בלוך הגיב:

  לד.
  תודה

 6. הראל לייבוביץ הגיב:

  אם רק בתיאוריה עסקינן, אז אני בהחלט אשמח לראות את ציפי לבני מכניסה רוח רעננה לחיים הפוליטיים בישראל ונבחרת לראשות קדימה.
  אני לא חושב שמופז מתאים לעמוד בראש מפלגת שלטון ולכהן כראש ממשלה. לא כל רמטכ"ל הוא ראש ממשלה בפוטנציה. אני חושב שמופז קיצוני מדי, אם כי כבר למדנו את האימרה שמה שרואים מכאן לא רואים משם.
  יחד עם זאת, אני מוכרח להבהיר כי לא משנה מי ייבחר לעמוד בראש קדימה, בבחירות הכלליות אצביע למפלגת העבודה.

 7. רֵעַ הגיב:

  הבנתי מדוע לא מופז, אבל מדוע לא דיכטר…?
  עשה שיעורי בית לפני שאתה פוסל מועמד בטיעון של "לא התרשמתי ממנו"

Leave a Reply