חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

השביתה בעמותות שכטר – מחוז ירושלים במפלגת העבודה תומך בעובדים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מכתבים ב 14.06.11 0:32

הלחץ על חה"כ לשעבר קולט אביטל נמשך, והפעם מכתב של מזכירת מחוז ירושלים של מפלגת העבודה, אסתי קירמאייר-בקלה. גם אתם יכולים לעזור בעזרת שליחת מכתב משלכם עם העתק אלינו


י' בסיון התשע"א

12.6.2011

לכבוד:

קולט אביטל

יו"ר הוועד המנהל של מכון שכטר למדעי היהדות

ג.נ.,

הנדון: בקשה דחופה להתערבותך להבאת הנהלת מכון שכטר לחתימה על הסכם קיבוצי עם עובדי המכון, כפי שגובש במו"מ.

 

 1. לאחר תקופת משא ומתן ארוכה ומפרכת, שבסיומה תקופה בת שבועיים של התקדמות אינטנסיבית בתיווך המתווכת בתמ"ת, הגיעו עובדי מערך עמותות שכטר המאוגדים ב"כוח לעובדים" והנהלת המוסד להסכמה על מסמך עקרונות, שכללה הסכמה על פשרה בכל התנאים הכלכליים. או-אז, כאשר הצדדים ניגשים לנסח משפטית הסכם קיבוצי לחתימה, החליטה ההנהלה לבוא בדרישה מהותית חדשה: החרגת 40% מהעובדים בעמותת שכטר המרכזית מן ההסכם.
 2. מן הרגע שוועד העובדים פנה להנהלה לפתוח במגעים, שכרה ההנהלה את שרותי "חברת יזמות ניהול ויעוץ בע"מ" של יוסי קוצ'יק – אשר מתמחה בטרפוד מאמצי התאגדות עובדים. ההנהלה נקטה בכל האמצעים במטרה לשתק את המו"מ, תוך הצהרה כי "לא יהיה הסכם קיבוצי!". לאור זאת קשה שלא לראות בדרישת ההנהלה מהלך שנועד להחליש את אחיזת העבודה המאורגנת במוסד וזאת כדי לאפשר לה לשוב בהקדם ליחסי עבודה ללא ייצוג לעובדים במקום.
 3. ההנהלה, בטענה שקרית כאילו נציגות העובדים "דחתה את הצעת הפשרה" שגובשה בתיווכה של מתווכת התמ"ת (למעשה אסיפת עובדים הצביעה בעד הצעה זו וחזרה לעבודה, אך ללא החרגת אותם 40% מהעובדים), הודיעה חד צדדית על סיום שנת הלימודים, השבתת "מגן" של פעילות המוסד לחודשיים עד אוגוסט, והענקת ציוני "עובר" לכלל התלמידים.
 4. החלטה זאת התקבלה בלא סמכות, בניגוד להחלטת המועצה האקדמית העליונה של מכון שכטר – שעל פי תקנון המועצה להשכלה גבוהה והתקנון של מכון שכטר, רק היא מוסמכת לקבל החלטות בעניינים אקדמיים, וגם נשיא המכון כפוף לה בהחלטות אלה.
 5. קשה שלא לחשוד שפיצוץ המשא ומתן, מהלך השבתת המגן וסיום הסמסטר בציוני "עובר" היו המטרה האמיתית של העלאת דרישה מהותית חדשה לאחר סיום מוצלח של המשא ומתן.
 6. התנהלותה העקבית של ההנהלה למנוע את התאגדות עובדיה מפרה את זכות היסוד של העובדים להתאגדות ואת רוח חוקי העבודה בישראל אם אף לא את לשונם.
 7. ברור שעובדי מכון שכטר שלמדו על בשרם את יכולת ההנהלה לפגוע בתנאי עבודתם באופן חד-צדדי וללא כל היוועצות עמם כאשר לא היו מאוגדים – לא ייכנעו ללחץ מכוער שכזה לוותר על זכותם החוקית והיסודית להתאגד ולזכות לקול בעל משקל בקביעת תנאי העסקתם על ידי חתימה על הסכם קיבוצי.
 8. העובדים הם תשתית ייחודו ואיכותו של כל מקום עבודה, וודאי כל מוסד חינוכי, חובתנו לעמוד על זכותם להבטיח את תנאי עבודתם על ידי התאגדות וחתימת הסכם קיבוצי.
 9. אנו קוראים לוועד המנהל לבטל את השבתת "המגן" של ההנהלה – צעד אלים שאינו במקומו כאשר הצדדים הגיעו להסכמה על כל הנושאים שהיו במשא ומתן ובתיווכה של המתווכת בתמ"ת אף היו בתהליך התקדמות לפתור אפילו את נושא החרגת 40% מהעובדים שההנהלה העלתה לפתע.
 10. אנו קוראים לוועד המנהל לבטל את חלוקת ציון ה"עובר" – החלטה שהתקבלה בלא-סמכות, שמבזה את מעמדו של מכון שכטר ופוגעת ביושרה האקדמית שלו.
 11. במידה וההנהלה אינה מוכנה לסגת מהמאבק שהכריזה על זכות ההתאגדות במוסד, אנו סבורים כי יש לשקול בכובד ראש את המשך כהונתה של ההנהלה – לפי שאותה הנהלה תביא לדרדור מעמדו וחוסנו, ואולי אף תביא את סופו של המוסד הירושלמי הותיק על ידי הסלמה חסרת הצדקה של סכסוך העבודה מתוך תחושת ייעוד כוזבת.
 12. על אף הטענות על קושי כלכלי, וההתעקשות לפרוס החזר חוב של 600,000 ש"ח (לכלל העובדים) על פני שנים רבות, מצאה ההנהלה סכום דומה לשכירת שירותי עו"ד וייעוץ מידי חברתו של יוסי קוצ'יק.
 13. הכנסות מכון שכטר גדלו בעקביות עד 2008, וגדלו גם מאז. למכון שכטר נכסים בסך 25 מיליון שקלים – מלבד רכוש קבוע נכבד. אותם בכירי הנהלה המסרבים לאפשר לעובדים קול בקביעת תנאי העסקתם על ידי חתימת הסכם קיבוצי החזירו את משכורותיהם לרמה שלפני הקיצוץ ב-2009 – רמה שהיא גבוהה ב-22-30% משהייתה תקופה קצרה קודם לכן, כך שהפער בין משכורות ההנהלה הבכירה לאלה של מניינם ובניינם של העובדים גדל בכ-20%. דבר המקשה על קבלת ההסבר "אין כסף – חייבים להסתפק במועט".

קולט  היקרה – ברכות על בחירתך ליו"ר הוועד המנהל החדשה של מכון שכטר, דווקא בתקופה זו אנו זקוקים לאנשים בעלי תפיסת עולם חברתית מוצקה וזאת על מנת להביא לסיומו סכסוך זה שכבר עמד להיפתר וכעת נפתח שוב.

הסכם כבר היה ובהישג-יד ממש. אנו פונים אליך כיו"ר הוועד המנהל, ואל חברי הוועד כולו, להתערב באופן מידי, ולהביא את ההנהלה לחתימה על הצעת הפשרה להסכם קיבוצי אשר גובשה על ידי מתווכת התמ"ת, וועד העובדים וההנהלה.

בכבוד רב,

אסתי קירמאיר

מזכירת מחוז ירושלים

הערת המערכת:

בפעם הבאה שאתם רואים את השם "יוסי קוצ'יק" בין ראשי תנועת שמאל חדשה, כנראה שחבל"ז…

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

4 תגובות

 1. אברהם :

  נגעלתי לגלות שהמכון משלם ליוסי קוצ'יק לייעץ לו לטרפד התארגנות עובדים - ביזיון

  וכתוצאה מהייעוץ ה"גאוני" הלך הסמסטר, ובמקום שנלמד עד הסוף כמו שצריך ונקבל את הציונים שאנחנו צריכים הלאה – מחלקים לנו "עובר" לא-חוקי בתור סוכריה שאין לה תוקף – שנשתוק.

  נדרוש את שכר הלימוד בחזרה!
  just you watch us!

 2. השביתה בעמותות שכטר – מחוז ירושלים במפלגת העבודה תומך בעובדים | Jerusalem-ON.info :

  […] http://www.blacklabor.org/?p=33752EmailShareDiggRedditPrint […]

 3. יוני :

  לגרש את הקוצ'יקים מחוץ למחנה!

  ההפניה של המערכת מעולה.
  צריך להעמיד את יוסי קוצ'יק אל עמוד הקלון.
  ולהבהיר לכל ה"שמאל" שאף שיש מקום לשיתוף פעולה בין ליברלים בעלי תפיסת עולם הומניסטית איתנה לסוציאליסטים, אין מקום לקבל אל קרבנו את מחריבי העבודה המאורגנת ומדינת הרווחה.
  קבוצות שבוחרות לכלול כאלה בין שמות השותפים שהן מתגאות בהן – כופות עלינו להדיר רגלינו מכל שיתוף איתן!

 4. עדכון חודשי, יוני 2011: מה קורה במעגל הקבוצות? : מעגל הקבוצות :

  […] שכטר, בדרישה לחתימת הסכם קיבוצי במקום. לעותק המכתב – היכנסו, לפרטים על מאבק העובדים במקום – […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.