חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

קולט אביטל, התערבי למען עובדי עמותות שכטר

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מכתבים ב 13.06.11 15:09

פנייה דחופה מצפריר גדרון חבר מרכז של מפלגת העבודה

לכבוד קולט אביטל היקרה,

ברכות על המינוי ליושבת ראש הוועד המנהל של מכון שכטר. עם התפקיד נופלת לידייך הזכות וההזדמנות להתערב בצורה משמעותית ולהביא לחתימת הסכם קיבוצי במכון שכטר וכך לעמוד על זכות העובדים להבטיח את עתידם, ובכך גם להעמיד את המכון שוב על יסודות איתנים של ערבות ומחויבות הדדית.

העובדים הם אלה שבמעשיהם יוצרים את היצירה החינוכית שהיא גאוותו המוצדקת של מכון שכטר, חובתנו לעמוד על זכות היסוד שלהם להבטיח את תנאי עבודתם על ידי התאגדות וחתימת הסכם קיבוצי.

במפגש המשא ומתן הלפני-אחרון אצל המתווכת במשרד התמ"ת, ביום שני לפני שבוע, ה-6 ליוני, לאחר פשרות משמעותיות, נחתם מסמך עקרונות בין שני הצדדים שכלל סיכום של כל הנושאים הכלכליים. הצדדים פנו לנסח את הדברים משפטית להסכם קיבוצי לחתימה.

ולמחרת, ביום שלישי, במעשה שקשה שלא לראות בו חוסר תום לב, העלתה ההנהלה דרישה מהותית חדשה, החרגת 40% מהעובדים המרכזיים במכון שכטר גופו מתוך ההסכם הקיבוצי.

לאור העובדה שההנהלה התנהלה כאילו יצאה למלחמה למנוע יחסי עבודה קיבוציים במכון שכטר מהרגע שוועד העובדים פנה אליה לפתוח במשא ומתן, וחזרה והצהירה בשלבי המו"מ עד לפני כמה שבועות ש"לא יהיה הסכם קיבוצי", קשה שלא לראות בפעולה זו ברגע האחרון, כאשר ההסכם עמד ממש בפני חתימה, המשך אותו הדפוס. יותר מזה, הצדדים היו בתהליך לפתרון המשבר המלאכותי שיצרה ההנהלה בדרישתה החדשה – כאשר ההנהלה פוצצה את המשא ומתן והכריזה באופן חד-צדדי על השבתת "מגן", סיום הסמסטר וחלוקת ציוני "עובר". ציונים שהסטודנטים אינם רוצים בהם ושאין לה סמכות על פי תקנון המועצה להשכלה גבוהה ועל פי התקנון שלה עצמה לחלקם. (בעבר חולקו ציוני "עובר" רק בהסכמה תלת-צדדית: ועד ראשי האוניברסיטאות, ארגוני המרצים וארגון הסטודנטים.)

הוועד המנהל כבר הבחין בנטיית ההנהלה להתחפרות בעמדותיה בשאיפה לשמר את העליונות והחופש המוחלט מהם נהנתה מול עובדים בלתי-מאוגדים, ובהם השתמשה לרעה כאשר קיצצה את שכרם ללא כל התייעצות עמם – והתערב במו"מ וקידם אותו.

כעת הסכם כבר היה בהישג-יד ממש, ובמקום זאת באה ההנהלה ומתעקשת להחריב את עתיד יחסיה עם העובדים. אני קורא לך להתערב באופן מיידי ולהביא את ההנהלה לוותר על דרישות מיותרות ולהסכים לאותה הצעת פשרה שגובשה בתיווך התמ"ת (אותה כביכול דחו העובדים). להציל גם את הסמסטר וגם את עתידו ומעמדו של מכון שכטר.

הורי להנהלה לבטל את השבתת "המגן" – צעד אלים שאינו במקומו, בטלי את חלוקת ציוני ה"עובר" – החלטה שהתקבלה בלא-סמכות, שמבזה את מעמדו של מכון שכטר ופוגעת ביושרה האקדמית שלו. ואם ההנהלה אינה מוכנה לסגת מהמלחמה שהכריזה על זכות ההתאגדות במוסד, החליפי את ההנהלה – לפני שתביא לדרדור מעמדו וחוסנו של המוסד על ידי הסלמה מופקרת של תהליך ההידברות עם העובדים, כאשר, כיוון שנסגרו כבר כל הפערים הכלכליים, אין לה כל פשר ואנחנו נאלצים לחשוב שמדובר במניעים לא ענייניים של כבוד ורצון לצאת וידך על העליונה ולהעניש את מי שערער על סמכותך הבלעדית.

עובדי מכון שכטר אוהבים אותו ורוצים בטובתו. הם יצאו לשביתה לאחר שגילו להפתעתם שמולם עומדת הנהלה אטומה וסרבנית שנתפסה לאשליה הידועה "המוסד זה אני", וכבר אינה משרתת את טובתו. אין לעובדים רצון להמשיך ולהסלים את המאבק בצורה שתמוטט את המבנה על כל יושביו – בחלקך נופלת הזכות והמשימה לחלץ את המוסד ואת ההנהלה מהמערבולת שיצרה סרבנותה הכפייתית. קראי להנהלה להתעשת ולחזור לדרכה של היהדות המסורתית – לכבד את העובדים ולחתום על ההסכם שכבר הסכימו לו.

בכבוד רב,

צפריר גדרון

חבר מרכז מפלגת העבודה והמשמרת הצעירה

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

6 תגובות

 1. יונתן, ירושלים :

  הנהלת מכון שכטר - זו לא התנהלות ברוח ערכינו, אתם מביישים אותנו

  איך הדברים האלה לא מגיעים לתקשורת מיינסטרים? נגיד, לפחות, Ynetיהדות. אנחנו רוצים לדעת איך מתנהל מוסד הדגל שלנו – נראה שהגיע זמן להחליף שם כמה אנשים באנשים שהערכים שלהם תואמים לאלה בפסיקה שלנו. על social Kashrut לא שמעו שם?

 2. נעמי ט :

  1. מעניין מי התורמים המתחזקים את המכון והאם הם בוחשים בעניין.

  2. למה, למה כשזה מגיע למבחן אמת איכשהו נציגי ה"עבודה" מצליחים תמידלהוציא לה שם של מיצגת המעסיקים?

  3. ואיפה קולט אביטל? (יו"ר הווועד המנהל)האם היא נגישה לציבור החברים?
  כן, אפשר להשאיר לה הודעה בטלפון
  050-7809080

 3. יובל :

  מה כל כך קשה בהענקת תנאים הוגנים לעובדים?

  ומה הפחד מהסדרה שלהם בהסכם קיבוצי?

 4. דן פ. :

  קולט, ועד משמעותו קשירת גורל עם מכון שכטר

  זה צעד שמחזק את המכון!

 5. ברל :

  המדיום הוא המסר

  והמדיום הוא לא לדבר עם העובדים כדי להמשיך בניצול

 6. איתי :

  חן,

  הפלא הגדול הוא לא שמפלגת העבודה ברגע האמת מייצגת את המעסיקים. אחרי שזה קורה 1000 פעם, הפעם האלף ואחת לא מפתיעה.

  הפלא הגדול הוא שהמפלגה הזו ממשיכה להיות אבן שואבת לפעילים סוציאליסטיים/סוציאל-דמוקרטים מסורים, שהחוויה התמידית שלהם היא חוויית הצלחה בפירורים הקטנים, לצד סטירת לחי מצלצלת בדברים הגדולים.

  הדוגמאות הבולטות ביותר לסטירות כאלו בכנסת הנוכחיות היו הפרטת הקרקעות והרפורמה בתכנון.

  רוב המתמגנטים הללו גומרים באחד משני נתיבים – ייאוש (אבל אל פחד, לפראיירים יש תמיד תחליף רענן) או התקרנפות וקבלת כללי המשחק.

  את מספר הסוציאליסטים שממשיכים אחרי עשרות שנים של פעילות להאמין בכל ליבם שמפלגת העבודה באמת יכולה להיות פעם מפלגה סוציאליסטית ולהתנקות מהשפעתם של בעלי ההון וחונטות הגנרלים, אפשר למנות על אצבעות שתי ידיים.

  טוב אולי הגזמתי. אפשר להכניס אותם לתוך ארגז טפסים אחד, שזה כאין וכאפס ביחס לארגזים של פואד ולדולרים של בעלי ההון התורמים למפלגה ולמועמדים בתוכה.

  אפשר לזהות אותם משום הנטייה שלהם להשתמש בלוגיקה המעגלית הבאה:

  פאזה א': "ברגע שנצליח לנצח את X כל התמונה תשתנה, ולכן עכשיו צריך להשקיע את כל מאמצינו בכך." [X היה עד לאחרונה ברק, עכשיו מתמודדים על המשבצת מצנע והרצוג]

  פאזה ב': "אוקיי, שוב הפסדנו ל-X, אבל אנחנו לא עוזבים, כי אין שום אופציה אחרת. [יסבירו ברצינות שמשכנעת את המשוכנעים שקדימה נשלטת על ידי בעלי הון וכל השאר זה פירורים חסרי השפעה]"

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.