חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משטרת ישראל היא "הילד המיובש" ולא "האח הגדול"

נושאים זכויות אדם, משפט ופלילים ב 12.06.11 3:01

דברים להגנתה של משטרת ישראל, שהפכה לגוף מושמץ ונרמס בידי שוחרי זכויות האדם

מאת: מנחם לוריא

האח הגדול נהיה גדול מדי

יש למשטרת ישראל יד מאוד קלה על ההדק כשמדובר בפרטיות האזרחים. בטורו השבועי, יהונתן קלינגר מראה את הצביעות של המשטרה וגורס שהאח הגדול נהיה גדול מדי

לקריאה נוספת

האח הגדול לובש מדים?

הקדמה

ברשומה "האח הגדול נהיה גדול מידי" של עו"ד יהונתן קלינגר מוכיח הכותב שמשטרת ישראל לקחה את הנתיב הקל ובפועל היא עושה שימוש בחוק נותני תקשורת עד כדי פגיעה בזכויות האזרח. בתגובות שפורסמו לפוסט הזה ישנה ביקורת קשה על המשטרה עם רמיזה קונספירטיבית משהו. כמי שפרש משורותיה של משטרת ישראל ,עמוק באלף הקודם, אני מבקש להעמיד דברים על דיוקם.

מי את משטרת ישראל?

בחברה דמוקראטית המשטרה היא זרוע ביצועית של הממשלה שתפקידה לאכוף את הקודקס הפלילי על אלה שהחליטו לסטות ממנו. משטרת ישראל איננה משרד ממשלתי, איננה תאגיד ואיננה כפופה למרות של הממשלה. משטרת ישראל פועל אך ורק מתוקף החוקים הבאים: פקודת המשטרה, סדר הדין הפלילי, דיני הראיות וחוק העונשין. למשטרת ישראל אין את הפרבילגיה שיש לצה"ל ותקציבה נמצא ומנוהל על ידי האוצר ,כשאר משרדי הממשלה.

למשטרת ישראל יש את מערך ההדרכה מהמעולים בעולם המערבי. הנסיון של מערך ההדרכה ,המשטרתי, נעוצים עוד בירושה ממשטרת בריטניה ובשנות השמונים של האלף הקודם משטרת ישראל התאימה לעצמה את מערך ההדרכה של חיל האוויר הישראלי ,לרבות מבחני המיון הנהוגים בו, וכיילה אותו לצרכיה.

במשטרת ישראל (ועוד אחזור לכך) משרתים אזרחים של המדינה לא אנשים מהמאדים.

הפרטת משטרת ישראל:

שני חלקים של המשטרה עומדים כרגע בעיצומו של תהליך הפרטה. מערך ההדרכה של המשטרה הופרט ובגלל פנייה לבג"צ נתקע ההליך וטרם הושלם. לאחרונה בוחנת הכנסת אפשרות לאפשר לשוטרי משטרת ישראל להתאגד על מנת לדאוג לרווחתם, למי שבקיא בבסיס החוקי להפעלת משטרת ישראל ,ולמהלך דומה שקרה בבריטניה, יודע שזהי הפרטה של מערך הטיפול בפרט של המשטרה.

משטרת ישראל בעין ביקורתית:

מבחינה תקציבית תקציב משטרת ישראל איננו עולה בקנה אחד עם צרכיה. גם מבחינת משרות בכוח אדם, משטרת ישראל היא מהגרועות בעולם המערבי ביחס של שוטר לאלף אזרחים. במסגרת מדיניות ,רבת השנים, של ממשלות ישראל להקצות כמה שפחות משאבים לטובת שירותים לאזרח ,ואת מה שאפשר להפריט יפריטו, משטרת ישראל סובלת כבר כמה עשורים מיבוש תקציבי הם במשאבי כסף והן במשאבי כוח אדם.

הקצונה הבחירה של משטרת ישראל שכחה מזמן למי היא חבה את חובת המרות והצייות, וכמו בצה"ל ובגופים ממשלתיים אחרים "אצולת" הפיקוד הבכיר של המשטרה נגועה ביחסי הון שלטון שמסרסים את יכולתיה להביא לידי יישום את הציות הבלתי מתפשר לחוק. זו הסיבה ,דקל דוד-עוזר (תגובה 1 בפוסט של יונתן) שמשטרת ישראל עושה מעט מידי ובעיקר רשלני מידי בטיפולה בעבירות בעלות ציביון של הון ושלטון.

משטרת ישראל איננה תאגיד ולכן מדדי איכות הם דבר מאוד בעייתי מבחינתה. לאחרונה הודתה משטרת ישראל לאחר הכחשות במשך שנים, כי לכל שוטר תנועה הוקצבה מכסת דוחות יומית שעליו לעמוד בה. זכור לי שבסוף כל שנת עבודה היה ריטואל קבוע של הזמנה מסיבית של חשודים בתיקי חקירה שלא מצאו את דרכם לידיהם האמונות של חוקי המשטרה בשל מצוקת כוח אדם, הבאה מסיבית של החשודים נטילת טביעות אצבע מהם ושליחת רכב משטרתי עם ארגזים ובהם טביעות האצבע בתיקים הפליליים, לחדר המחשב במטה הארצי ירושלים על מנת שיזינו אותם למחשב. תיק שבו נחקר חשוד והוטבעו אצבעותיו הוא תיק גלוי. זכרו כי המשטרה חושפת עבירות בית המשפט הוא זה שמסלק את הסוטים מהחברה לא המשטרה. באופן הזה נופחה הסטטיסטיקה של הגלוי והחשיפה כשלא פעם אותם תיקים מעולם לא הגיעו לפתחו של שופט. למען ההגינות, לא היה מדובר בתיקים של פשעים ופשעים חמורים. למשטרת ישראל יש את אחוזי הגלוי של פשעים חמורים מהגבוהים בעולם המערבי ואיננה נזקקת לניפוח התוצאות הסטטיסטיות.

שוטרי משטרת ישראל בתוך עמם יושבים:

אזרחי ישראל הם אנשם אלימים ושונאי זרים, כך גם שוטריה של משטרת ישראל. האמא הישראלית מאיימת על יוצא ביטנה שאם לא יבלע את האוכל היא תקרא לשוטר ואם אתם צוחקים להנאתכם אז.. במערך ההדרכה של משטרת שיראל (זה בטרם הפרטתו) סוגיה זו נדונה בהרחבה בפרק העוסק בשירות לאזרח וביחסי אזרח שוטר כשהאינטראקציה הזו מתבקשת. אזרחי המדינה מפירים כל תקנה אפשרית בכביש ומתרעמים כששוטר "תופס" אותם ומתפארים כשהצליחו לחמוק מידי החוק.השוטרים הם ,קודם כל, אזרחים במדינה ונוהגים כמנהג המבקר ברומא.

משרד האוצר באמצעות פקידים בעלי אגנדה חברתית מאוד ברורה ואשר לא נבחרו ואינם עומדים לביקורת ציבורית, שולט בהון ובאמצעי הייצור ולכן גם קובעים, בדיעבד, את כמות ההון ואמצעי הייצור שיעמדו למשטרת ישראל. מדיניות זו מוכוונת מטרה היינו לתת בכמה שפחות כסף וכמה שפחות אמצעים לטובת שירות לאזרח וכמובן, את מה שניתן, להפריט לידיים פרטיות.

ובקשר למאמר של עו"ד קלינגר:

פועל היוצא של הדברים שאמרתי מעלה הוא פשוט: כאשר שוטר צריך לבחור בין חשיפת עבירה פלילית בחקירה בתישאול עדים ומתלוננים, בעיכוב חשוד וחקירתו ובכתיבת סיכום התיק והעילות להמשך הטיפול בו (סגירה מעילות הסגירה החוקיות או העמדה לדין) ומנגד עומד בפניו אמצעי שניתן להפעילו בכסף, במהירות ובלא מאמץ שספק אם יכול לתת בשל מחסור באמצעים, הוא יבחר בדרך הקלה היינו יבחר לקנות את המידע בכסף ולהבין מלכתחילא האם בכלל יש פה עבירה פלילית או לא. זו הסיבה לרבוי פניות של המשטרה על פי חוק נותני תקשורת.

סיכום:

משטרת ישראל סובלת מחוסר שליטה באמצעי הייצור ובהון הנדרשים לביצוע מטלותיה. משטרת ישראל עומדת בפני ייבוש שתכליתו הפרטה של מערך ההדרכה המשטרתי ומערך כוח האדם ורווחתו במשטרה.

הפיקוד הבכיר של המשטרה ,כמו המקביל שלו בצה"ל, סובל מחיבוק דוב של ההון והשלטון ולמרות חובתו לציית לחוק הוא נמנע מלעשות כן היכן שרק ניתן ובמחשבה על עתידו לכשיפרוש ו/או בעצת העורך דין (או הרב בהתאמה) בטרם יצטרך לספק תירוציו לועדת הבדיקה/מחלקת לחקירטת שוטרים.

פקידים באוצר ,שמעולם לא נבחרו ושאינם עומדים לביקורת ציבורית, שולטים בהון ובאמצעי הייצור של משטרת ישראל ולכן המשטרה ,בתוך מיצר בלתי אפשרי, עושה את הקצת שהיא יכולה לעשות כפי שמכתיבים לה בעלי השליטה בהון ובאמצעי היצור וכפי שמנחים את עובדים אלה ששכחו למי את חבים את חובת הציות.

תגובתה של גליה (תגובה 3 במאמר של יונתן) בדיוק מוכיחה אחד לאחד את הילך המחשבה שכופה האוצר על משטרת ישראל. אם טוען החשוד שהוא לא דיבר בטלפון שיואיל להוציא מכיסו 1000 שקלים ולהמציא למשטרה את פלטי השיחות שהמוכיחים את חפותו, כי ככה נוהגים במדינה ששרותי המשטרה שלה הופרטו/נזנחו בשל אמונה פוליטית. לאותו אזרח ,אגב, באותו מחיר (1000 שקלים וקצת עבודות שירות) הוא יכול להפוך ללקוח של מערכת המשפט המוזנחת לא לפני שידרוס נערה בת13 ויטיל בה מומים לכל חייה.

כאשר המאגר הביומטרי הלאומי יתפוס נפח ותאוצה נראה את אותה התוצאה ומאותן הסיבות ואת החומרה הרבה של זה לא נתאר במסגרת מאמר זה, חשבו על כך לעצמכם.

משטרת ישראל נמצאת ב"חברה טובה", יחד עם הרפואה הלאומית, התחבורה הלאומית, שירותי העוס"ים ושירותי הרווחה בכללותם ומערכת המשפט.

ואנחנו… נמתין להגשמת חלומו של מר נתניהו שבו ישראל, תהפוך לצרפת מספר שתיים, ראו כאן.

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

8 תגובות

 1. יהונתן :

  נקודות מוצא שונות.

  מנחם,

  אני חייב להגיד שאני מסכים איתך שיש בעיה של כח אדם במשטרה, שיש בעיה שמנסים להפריט אותה ושאי אפשר למדוד את התוצרים שלה בצורה כמותית.

  הבעיה שלי היא שבמצב כזה, משטרה נכונה היתה צריכה להתמקד רק בעבירות החמורות, ולזנוח את העבירות הקטנות (שחלק מהן, ביננו, היו צריכות כבר לא להיות עבירות בספר החוקים). נטיתה של המשטרה לא לדון בעבירות ברצינות (ובשפתך "הבאה מסיבית של החשודים נטילת טביעות אצבע מהם ושליחת רכב משטרתי עם ארגזים ובהם טביעות האצבע בתיקים הפליליים, לחדר המחשב במטה הארצי ירושלים על מנת שיזינו אותם למחשב") אומר שגם לא ניתנה לחשוד הזדמנות לערור על חפותו.

 2. אייל :

  ההפרטה קשורה להגברת הדיכוי המשטרתי

  קודם כל אפתח בטוקבק שפורסם על הנמאמר הבא ב YNET
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4080561,00.html

  כנסו חשוב מאוד!!!!!

  נעמה , פתח תקווה (11.06.11):

  " ביום שיש ישבתי עם עוד 2 חברות "בפארק הגדול" ליד בית המשפט של פת"ח
  השעה הייתה 21:00 ניגשו 2 שוטרים(בנים) וביקשו תעודות זהות . אמרנו שאין לנו כי אנחנו בנות 13 . השוטר ביקש מחברה שלי לקום לצורך חיפוש (אנחנו לא מעשנות וגם לא שתיה , סתם ישבנו ודיברנו ) הוא נגע לה בחזה ואמר לה שיש לה חזה יפה לבת גילה , היא התחליה לבכות וביקשה שיפסק , ניסתי לעזור לה השוטר השני אמר לי "לסתום אחרת הוא יקח אותי למעצר" .
  באותו הערב חזרנו הביתה וסיפרנו להורים , ניגשנו להגיש תלונה במשטרה והם לא הסכימו לקבל את התלונה , טענו שאנחנו צרכים להגיע למח"ש ."

  קרוב לשליש מהכוח המשטרתי הוא בכלל מג"ב ושח"ם – כלומר בכלל לא שכירים – חלומו של כל מעביד, במקרה זה הממשלה. זה גם מה שמונע התאגדות אפקטיבית של השוטרים (לא החוק, שהוא התוצאה של הקושי של שוטרים להתאגד)

  כשלשוטר הרגיל מהשורה אין יכולת לפתוח פה בכלל על תוכן העבודה – כך נראים הדברים… מה תעשה עם ציבור עובדים מיומן אך חסר זכויות? אחת השיטות היא להציל את כבודו העצמי על ידי זה שתשסה אותו בשאר חלקי החברה.

  תפקידי המשטרה בשביל התושב מתמצים בהתנכלות ברחוב, בליווי עיקולים של ההוצאה לפועל, בהחטפת מכות במגרשי הכדורגל ובפיזור אלים של הפגנות. המשטרה מכניסה לשוטרים לראש שהם החוק ושהם לא כפופים לחוק כמו שאר התושבים. אין מקום בתגובה קצרה למנות את ההבדלים בין סמכויות המשטרה הנרחבות בארץ לסמכויות המצומצמות שלהם במדינות בהן יש יותר זכויות דמוקרטיות.

  לאיגודים יש חלק חשוב בזה, לדוגמה בספרד היה זה איגוד השוטרים שהודיע שלא ייתן יד לפיזור ההפגנות יום לפני הבחירות. ביוון, לאחר פיגוע-פרובוקציה אנרכיסטי בבנק במהלך אחת השביתות הכלליות, הצהיר איגוד השוטרים שהאשמים הראשיים הם מנהלי הבנק שמנעו מהעובדים לשבות

  כמובן שגם במדינות אלה יש "כוחות מיוחדים" כמו היס"מ היקר שלנו כאן, כוחות שזוכים לתנאים משופרים ולגאוות יחידה שהופכת אותם ליחידה מגובשת של בולדוגים צמאים לדם.

  שינוי במשטרה שיוכל איכשהו להתחיל להפוך אותה לגוף שנותן שירות לציבור חייב להתחיל מפירוק מג"ב ויס"מ ומאיגוד המשטרה הכחולה

  והערה לסיום לגופו של מאמר – "הפיקוד הבכיר של המשטרה ,כמו המקביל שלו בצה"ל, סובל מחיבוק דוב של ההון והשלטון" פה הצלחת להצחיק אותי… הגנרלים הם בשר מבשרה של האליטה המשרתת את ההון. גם אם קשה להם לנהל את המשטרה והצבא בשל קיצוצי התקציב בסופו של דבר הם מגנים קודם כל על אותם בעלי הון (כדאי לראות את הסרט "שביתה") וזוכים לתמורה במתנת שחרור בדמות מינוי לדיקרטריונים (אם נפשם חפצה בכך)

 3. מערכת עבודה שחורה :

  אייל שלום,

  התגובה שלך חשובה מאוד וראוי שתגיע לעיני העיתונאים והפוליטיקאים הרבים שקוראים אותנו אך לא מעיינים בכל טוקבק. נשמח אם תערוך את הטקסט בעצמך לפרסום כמאמר מסודר, ותשלח לנו.

 4. מנחם לוריא :

  תגובות

  יונתן,

  המשטרה לא קובעת אילו חוקים לאכוף ואילו לא. היא כן קובעת סדרי עדיפויות ובעיקר כי היא מיובשת לעייפה. המחוקק קובע מה הם החוקים לאכיפה והוא רשלן.

  למען הסר ספק (ובלי להכשיר את השרץ) מהחשודים נלקחה גרסה עובר לגרסתם הם הוטבעו וגו'.

  המחוקק לא רק רשלן הוא אלא גם מציג מצגי שווא. ראה בכתבה הזו http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4080561,00.html לגבי "חוק המישוש" וההסברים להצעת החוק מול הנתונים של המשטרה. המחוקק זורע פחד ומספר על אלימות גואה בעוד הסטטיסטיקה המטרטית אומרת דברים קצת אחרים. על אותו בסיס פחד ומצגי שווא רוקד על המדורה ידידינו שיטרית שמאפשר גישה למשטרה למאגר הביומטרי וכפי שכבר טענתי עתידו בדיוק כמו עתיד חוק נותני שירות וזה מאוד מדאיג…

  אייל,

  בגוף הפוסט התייחסתי לזה שבמשטרה משרתים אזרחים מישראל לא מהמאדים. בכתבה שמצוטטת מעלה יש קישור לנתונים הסטטיסטיים של מ"י ל 2010 ואכן ישנה עליה מדאיגה בעבירות המין. כמובן שאין זה מכשיר את השרץ.

  עובר לתגובה שלי ליונתן: המחוקק הישראלי והפרלמנטרים ה"חרוצים" מצד אחד מיבשים את המשטרה ומצד שני יוצרי מצגי שווא של אלימות גואה וצורך לותר על זכויות אזרח כדי לאפשר למשטרה ,כביכול, לעשות את עבודתה. התוצאות הן ,במאמר של עו"ד קלינגר המקושר למאמר שלי, בכתבה על "חוק המישוש" (תעיין ותראה שיש לדברים רגליים וידיים מה שעשו המתנדבים כמעט חוקי…).

  "הפיקוד הבכיר של המשטרה ,כמו המקביל שלו בצה"ל, סובל מחיבוק דוב של ההון והשלטון" לא הבנתי למה צחקת אתה אומר את אותם דברים רק ביתר חריפות. אני ,דווקא, מסכים עם זה.

  מנחם.

 5. דקל-דוד עוזר :

  מנחם צודק המשטרה בישראל מצוינת

  משטרה היא ארגון חברתי שיש לו יתרונות וחסרונות וצריך להבין שיש תפקידים שמוטלים על המשטרה והם נועדו לכישלון (הם אכן נכשלים).

  משטרה תפקידה למנוע אלימות, שחיתות (לא משנה אם של נבחרים, במגזר הציבורי או הפרטי) ולתת הגנה כדי שלא יהיה פשע מאורגן.

  המשטרה בישראל וברוב העולם עוסקת בתפקידי מוסר בזויים ולא מוצדקים שנועדו לייצר פשע מאורגן.

  צריך להוציא את כל תחום המוסר מהתחום הפלילי, שוטרים לא צריכים לטפל בנושא הסמים – זה התפקיד של עובדים סוציאליים ואנשי חינוך.

  הכישלון של המשטרה אינו בגלל חוסר תיפקוד או חוסר כח אדם אלא בכלל שלא שולחים שוטרים לעשות עבודה של עובדים סוציאליים.

  ומילה אחרונה על עובדים סוציאליים:
  אם היו לנו חוקים אזרחיים, כלכלים ופליליים צודקים וכמות של עובדים סוציאליים בכמות שיש לנו שוטרים, היינו צריכים שוטרים בכמות שיש לנו עובדים סוציאליים

 6. מנחם לוריא :

  דקל

  הנקודה שאתה מעלה היא שאלה ערכית ולא שאלה פרקטית. השאלה האם משטרה תפקידה למנוע או רק לחשוף עבירות פלליות היא דיון בפני עצמו. (ראה בהמשך)

  יש שיתוף פעולה מבני בין המשטרה לעוס"ים והשת"פ הזה מעוגן בחוק ובנהלי העבודה של המשטרה.

  אם כבר העלתה את הטיעון הזה אחזק את ידיך ב"סיפור" הבא:

  עמוק באלף הקודם הייתי קצין הנוער של תחנת פתח-תקווה. על פי חוק הטיפול בנוער נעשה בנפרד מהטיפול בפשיעה של בגירים. באותה עת כל שנה הייתי מופיע בפני נערים תלמידי בתי הספר התיכוניים בעיר בהצאה בנושא הסמים ומניעת שימוש בהם. ההרצאה כללה ערכה ובה סמים קלים וקשים וכן כלי עישון שנתפסו על ידי המשטרה והפכו לערכת הדרכה. מיותר לציין שההרצאות האלה נעשו על חשבון תקציב המשטרה. באמצע שנת העבודה קיבלתי הוראה מקצין הנוער הארצי להפסיק לאלתר את ההרצאות האלה ולהשמיד את ערכת הסמים, ההוראה לוותה בהסבר הבא:

  שלוש שנים קודם לכן ,בתפקידו הקודם, הרצה קצין הנוער הארצי את אותה הרצאה עם אותה ערכה שציינתי קודם, בפני תלמידי תיכון מסויים בתל-אביב. יומיים לפני הוראת ביטול ההרצאות האלה נקרא קצין הנוער הארצי לתחנת משטרה בתל-אביב. בתחנה הוא פגש נערה ששלוש שנים קודם לכן הרצה בפניה ובפני כיתת הלימוד שלה את הרצאת הסמים הנ"ל. הנערה הטיחה בו שכתוצאה מההרצאה שלו סקרנותה גברה עליה והיא החליטה לנסות שימוש בסמים. לימים ,ולמזלה הרב, נתפסה ונעצרה לחקירה בגין שימוש בסמים קשים על פי פקודת הסמים. כאמור ההרצאות האלה הופסקו ולמיטב ידעתי לא חודשו מעולם.

  אין ספק שאין זה תפקידה של המשטרה לבצע הדרכות מניעה בבתי הספר מה גם שיש פה סכנה לחשיפת הנוער למעשים פליליים שעשויים לעורר סקרנות ולהפוך אדם נורמטיבי לעבריין בגלל סקרנות – כשם שמתואר מעלה.

  משטרת ישראל היום היא משטרה ענייה באמצעים ובכוח אדם. ניקח את נושא הזהירות בדרכים ,שבשנת התקציב הנוכחית הוצא מבתי הספר כדי לחסוך עלויות (המשטרה העמידה כוח אדם ומשרד החינוך תכנים ותקציב) ותראה מה קורה בכבישים. זה שדה קטל אחד גדול שכל יום. כל יום ביומו ממית אדם אחד לפחות והמשטרה לא מצליחה למנוע דבר וחצי דבר בתחום הזה, הממשלה ,לעומת זאת, הפכה את המשטרה לכלי לגביית מס ובהנחיית כבוד השר ירום הודו, אותו שר שמפריט את הרכבת, ובעזרת חברה קבלנית חיצונית מיישמת מצלמות לגביית מס מהירות בכבישי ישראל.

  אני אפסיק כאן משום שאם לא אכתוב אנציקלופדיה שלמה על איך המדינה מנטרלת ומזניחה את משטרת ישראל בשם אידיאה חברתית פוליטית שלא מחזיקה מים.

  מנחם.

 7. מעין :

  טיעון בעייתי

  מנחם, כתבת: "אזרחי ישראל הם אנשם אלימים ושונאי זרים, כך גם שוטריה של משטרת ישראל… השוטרים הם ,קודם כל, אזרחים במדינה ונוהגים כמנהג המבקר ברומא."

  מה זה בעצם אומר – שזה בסדר ששוטרים מפרים חוק בפומבי או מפעילים אלימות כי ככה זה, הם ישראלים? את אותו טיעון הייתי יכולה להפעיל על כל חלק אחר באוכלוסיה והוא עדיין לא היה תקף.

 8. מנחם לוריא :

  מעין

  זה לא בסדר. אבל אי אפשר לבקש ממי שחי פה לנהוג אחרת במיוחד אם הוא איש מרות ובמיוחד עם מרות ,בישראל 2011, נתפסת ככוח לא סביר שאפשר להפעיל על אחרים. והדוגמאות לכך רבות ומגוונות.

  אני חוזר ומדגיש זה לא בסדר זה לא נכון וזה לא תקין אבל אי אפשר להביא שוטרים מהמאדים וגם לא ממדינה אחרת ואי אפשר לנתק הילכי רוח בחברה מאלה המשרתים אותה. וזה לא מכשיר את השרץ.

  תודה על ההארה.

  מנחם

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.