חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ציפי לבני, מהם גבולות כוחם של פקידי האוצר?

נושאים איכות השלטון, מכתבים, פוליטי ב 5.08.08 6:03

ציפי לבני ממפלגת קדימה רוצה להיות ראש ממשלה; נניח שתצליח בכך, האם תהיה גם ראש הרשות המבצעת? לפי שיעורי האזרחות כן, לפי התבטאויות מפורשות של פקידי האוצר, לא בטוח

ד"ר אורי אמיתי מפנה את תשומת לבה של השרה לבני לדברים של פקידי האוצר, שמהם עולה כי הם שואפים להכתיב גם מדיניות, למשל בנושאי חינוך, ולא רק לבצע מדיניות שמכתיבה ממשלה נבחרת. מהי עמדתה של המועמדת לראשות הממשלה בסוגיית כוחם של נערי האוצר?

נוסח המכתב:

בסיעתא דשמייא

לכ' שׂרת החוץ, ח"כ ציפי לבני, שלום וברכה!

לאחרונה התפרסמו שתי התבטאויות מעניינות של פקידי אוצר בכירים:

בדה-מרקר מצוטט קובי הבר, ראש אגף תקציבים, כמי שאמר את הדברים הבאים: "הוויכוח היחיד בינינו לבין משרד החינוך הוא על השאלה מה תפקידו של משרד החינוך. האם הוא צריך להפעיל את כלל מערכת החינוך, לנהל אותה, לשכור את המורים ולפטר מורים – או שתפקידו להתוות מדיניות, לפקח על המערכת, ולהיות הרגולטור שקובע תכנים, וכללים כדי לייצר חינוך איכותי… אנחנו באוצר מאמינים שצריכה להיות דרך ביניים, שברשויות החזקות, התפעול יהיה באחריות – לטובת התלמידים, ואילו בכל המקומות שהחתך הכלכלי-חברתי שלהן נמוך, או ברשויות המוגדרות כחלשות, האחריות לביצוע תישאר בידי המדינה".

בראיון למעריב אומר אלי כהן, הממונה היוצא על השׂכר, כי "בסופו של דבר אני צריך להוביל את הספינה, לקבוע מטרות ויעדים, שלא אני חותם עליהם, אלא ששכנעתי את מקבלי ההחלטות לקבוע אותם."

מן הדברים האמורים לעיל עולה שפקידי אוצר בכירים מאמינים כי עליהם מוטלת המשׂימה לנהל את המדינה ולקבוע את מדיניותה, לא רק בתחום הכלכלי אלא גם בתחום כמו אופיו של החינוך הציבורי. להבנתי את המערכת השלטונית בישׂראל, משׂימה זו שייכת דוקא לדרג הפוליטי, כלומר לנציגי/ות הציבור שנבחרו לכנסת. במילים אחרות, לך ולחבר(ות)יך.

כמועמדת למשׂרת ראש הממשלה, הייתי מעוניין לשמוע את דעתך בנדון. האם, לטעמך, מדובר בהתנהלות תקינה מצד אותם פקידי אוצר, או שמא הם חורגים מסמכויותיהם?

בתודה מראש,

ד"ר אוֹרי אמיתי

הסטוריא כללית

אונ' חיפה-הר הכרמל

www.yehudemo.org

***

מכתב זה נשלח גם למערכת אתר "עבודה שחורה" ( www.blacklabor.org ), ועשׂוי להתפרסם בו, כמו גם תגובתך.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.