חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

רפורמת דברת, אופק חדש והמצב היום – חלק ראשון

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 3.08.08 6:00

מתנגדי רפורמת "אופק חדש" טוענים לעתים קרובות כי הרפורמה היא בעצם הכנסה של דו"ח דברת למערכת החינוך. צוות חינוך של אתר "עבודה שחורה" בודק את הטענה בסדרת כתבות, הראשונה תעסוק בנוכחות המורה בביה"ס.


ההשוואה תבדוק האם דוברת ואופק חדש הם אותה רפורמה או רפורמות שונות, ותשווה את המצב המוצע בתוכניות אלו למצב הקיים היום.

כללי:

רפורמת דוברת פורסמה בתקופת כהונתה של לימור לבנת מהליכוד, ו"אופק חדש" – בתקופת יולי תמיר מהעבודה. דו"ח דוברת הוא מתווה שלם המקיף את כל התחומים הנדרשים כדי לבצע רפורמה רדיקלית בחינוך . פרקים 3 ו 4 בהמלצות הדו"ח מתייחסים אל מעמד המורה והמנהל בחינוך היסודי והעל-יסודי.(עמ' 123 – 160 בפרק ההמלצות). רפורמת "אופק חדש" עוסקת באותו עניין: המעמד ותנאי השכר של המורים והמנהלים.

נוכחות המורה בבית-הספר

שתי הרפורמות מחייבות את המורה לשהות בבית-הספר מהבוקר עד אחר-הצהריים ולחתום בראשית העבודה ובסופה על שעון נוכחות.

לפי דוברת, המורה ישהה 40 שעות בשבוע. כל יום מ – 8 עד 4 אחה"צ משך 5 ימים.

לפי אופק חדש, המורה ישהה 36 ש"ש. כל יום מ-8 עד 3 אחה"צ. משך 5 ימים. התלמידים ילמדו 6 ימים.

במצב היום אין חובת נוכחות של המורה בביה"ס כל היום, אלא רק בשעות ההוראה בכיתה, בשעות שהייה, בישיבות מורים, באסיפות הורים, ובאירועים חגיגיים וכו'.

הוא יכול להימצא בבית-הספר כרצונו, כדי להכין חומר לתלמידים, להדפיס חומר, לשבת בספריה, לשוחח עם תלמידים והורים לפי שיקול דעתו.

המורה אוטונומי לבצע עבודתו בבית-הספר ומחוצה לו. למורה יש חופש לביצוע חובותיו בצורה הנראית לו, והוא אינו חותם על שעון נוכחות.

מורה ביסודי מלמד בכיתה בין 27 ל- 30 ש"ש. מורה בעל-יסודי מלמד בכיתה ונמצא בבי"ס מקסימום 24 ש"ש, אבל יכול ללמד פחות ולקבל שכר משרה מלאה, הכל על-פי גמולי השעות שמקבל. כלומר, הוא יכול להימצא בבי"ס פחות.

הרעיון החדש בשתי הרפורמות, המטילות חובת נוכחות של שעות רבות בביה"ס, מראה שהראשונה (דוברת) היא המקור, והשניה (אופק חדש) העתיקה את הרעיון, אך צמצמה את כמות שעות הנוכחות, והשאירה על כנו את המצב הקיים בנוגע לשבוע לימודים בין 6 ימים.

עיקר ההבדל הוא בין שתי הרפורמות לבין המצב כיום והוא רדיקלי. שתי הרפורמות מטילות חובת נוכחות של המורה בבית-הספר משך שעות רבות בניגוד למצב הקיים כיום.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

32 תגובות

 1. ענת כנפו :

  מדוע לא תראיינו את דברת עצמו? הוא בפירוש אומר שאופק חדש זה הצעד הראשון, חלק מתכנית כוללת, וגם יולי תמיר אמרה בפירוש בועדת החינוך, המתוקשרת, עם הביטוי הנלוז, ש"דסרת מסתובב בבתי ספר לשכנע ש"אופד חדש" הוא דבר טוב".
  כלומר, "אופק חדש" הוא חלק מתכניתו של דברת.
  לגופו של ענין: אני בעד שהמורה ישהה בבית הספר כמו מקצוע רגיל, אבל מה יקרה כשהוא יצטרך לבוד מבחנים ועבודות, להכין מערכי שיעור? להכין טיול בר מצווה שלוקח למורה-מחנך משקיען שבועיים של הכנה? מישהו ישלם לו על שעות נוספות? מה יקרה שאני, כאם, ירצה לדבר עם המורה? אני אתקשר אליה בערב הביתה, מישהו סופר את השעות הללו? ומה יקרה כשהיא תצטרך לבקר תלמיד בבית החולים? מישהו יבדוק כמה זמן היא השקיעה בכך?
  לסיכום, אנחנו כהורים רוצים כמה דברים מהרפורמה:
  1. פרישת כוחות הוראה שחוקים תיעשה בצורה מכובדת, לא מנפולטיבית, עם השקעה בתכנית פרישה למורים השחוקים.
  2. מורים ראויים יתוגמלו באופן שיקנה למקצוע יוקרה, יחד עם הכשרות מתאימות.
  3. יוחזר השקט לכיתות, תוחזר המשמעת, בגיבוי הורי למורים כך שיכובדו על ידי התלמידים, ויוחזר להם מעמד של אחד המקצועות החשובים ביותר כמחנכי דור העתיד.
  4. רוצים לעשות שינוי? מבורך, יש הרבה מה לשנות! למה לא תיוועצו עם המורים הראויים עצמם, מה לשנות, איך לשנות, ומה עם ההורים? לנו אין מה לומר על מערכת החינוך? לנו אין שאיפות לגבי חינוך ילדינו?
  תנועת "ברית החינוך", קבעה חזון ויעדים ברורים מנקודת מבט הורית – מה אנחנו רוצים ממערכת החינוך עבור ילדינו, ואנחנו מדברים מגיל 3 חודשים, ועד אוניברסיטה כולל, ברמה של חינוך מצוין, לכל השכבות, ובחינם!!
  לסיכום, אפשר לעבוד על חצי מהעם חצי מהזמן, אפשר לעוד על כל העם חצי מהזמן, אבל אי אפשר לעבוד על כל העם כל הזמן! ואנחנו רוצים יותר, הרבה יותר ולכל השכבות!!!

 2. אלון הירש :

  ראשית, תודה ל"צוות החינוך" של האתר :-)סדרת כתבות מבורכת.
  באחד הקישורים מצאתי את הציטוט הבא "זהבה גלאון חיזקה את דבריה, בטענה שהיא מקבלת את דברי השרה שהמטרות הפדגוגיות של הרפורמה חיוביות וכבר רואים תוצאות בשטח"…
  שמחתי למצוא קורטוב של שפיות בדברי המתנגדת הנמרצת ל"אופק חדש". בינינו, הרי ידוע שעם כל שינוי וקדמה – יש סקטור שמזיזים לו את הגבינה. במקרה זה – ממש לא משנה אם זה דברת או אופק חדש. אחת היא. אין ספק – לא יהיה כל כך נעים ורך למורים בשלבים הראשונים. אבל המגמה החיובית תביא לשינוי מבורך, שייטיב עם ילדינו – וגם עם המורים (למרות הסקפטיות והחששות)

 3. אורן ק :

  מסכים עם מר הירש, בתגובתו כי מגמה חיובית תביא לשינוי מבורך. לא תמיד קל לקבל שינויים, בטח שינויים "משני סדר עולם" כמו ברפורמת "אופק חדש", אבל חשוב לזכור כי זהו תהליך ארוך ומצטבר אשר את תוצאותיו נראה בעוד כמה שנים, ורק אז נוכל לשפוט אותו כהלכה.
  וזו הצעתי – התנערו מדעות קדומות ומדרך ההתנגדות האינטנסיבית השוררת בארצנו, והניחו, לשם שינוי, לתהליך מדיני להתרחש מתחילתו ועד להתבססותו.
  אין לי ספק כי תוצאות חיוביות יקרו בתחום ההוראה, וכתוצאה מכך, גם בחינוך ילדינו.

 4. סיגל :

  אכן סדרת כתבות מבורכת, אבל צריך להיזהר לא להוציא כל כתבה בודדת מהקשרה. הגדלת נוכחות המורים בבית הספר – יופי, אך האם הם מתוגמלים כראוי על השעות הללו? האם הרפורמה כוללת תקציב למחשבים וחללים בהם המורים יכולים לעבוד בצורה סבירה? ומה לגבי פרמטרים אחרים כמו מספר תלמידים בכיתה? אני בטוחה שעל כך יינתן מענה בכתבות הבאות, ועד אז, אלון, השתדל לא לשפוט בחופזה. אני מורה, ואני מרגישה שהזיזו לי את הגבינה, אך למקום בו היא יכולה רק להתקלקל.

 5. מורה מרוצה :

  שלום! אני מורה בבית ספר יסודי שחתום על הסכם אופק חדש! אני חושבת שהדבר הכי חשוב בהקצבת שעות נוכחות חובה למורים בבית הספר היא העובדה שאין להם חופש מוחלט להחליט מתי יגיעו ומתי לא! חופש מוחלט משמעו עבודה הרבה פחות ממוקדת ואחראית. האלעת השעות הינה חיונית לחינוך טוב יותר והשכר שניתן בתמורה גבוהה משמעותית! כל הכבוד אופק חדש!

 6. אורן ק :

  בתגובה לשאלותיה של סיגל –
  1)ברפורמה מתכוונים להנהיג שעון נוכחות, משמע המורה יתוגמל על כל שעותיו בביה"ס ואף על שעות מעבר למערכת השעות.
  2) הרפורמה הינה בבסיסה לתנאי המורים בפני עצמם ופחות מול התלמידים וסביבת העבודה. תקציבי מנהלה הינם מתחום אחר בחינוך, כמו שתנאי עובדי המנהלה אינם קשורים לתנאי אנשי החינוך.
  3) פרמטרים נוספים את יכולה למצוא בטבלת השוואה – http://www.itu.org.il/Index.asp?ArticleID=10418&CategoryID=1293&Page=1. אני מצאתי שמספר התלמידים בכיתה יירד מ-40 ל-32.

  זכרי – הגבינות שנחשבות להכי איכותיות מעלות עובש במשך חודשים לפני שהן יוצאות לשוק.

 7. דורית :

  כל הכבוד על יוזמת האתר! אולי סוף סוף אנשים יראו את משמעות הרפורמה על כך גווניה ויבינו כי אין דרך אחרת וזאת הדרך לעתיד טוב יותר!

 8. זיו :

  סדרת כתבות מבורכת – כל הכבוד.
  אך כמו שאמרה סיגל לפני, זה קצת בעייתי לדון על כל סעיף בנפרד.

  דוגמה: לכאורה אופק חדש הוא יותר טוב למורים מרפורמת דוברת בגלל שהוא דורש פחות שעות עבודה. אך זאת טעות אופטית, בגלל שברפורמת דוברת היציעו למורים תוספת משכורת גבוהה יותר מאשר באופק. (ומעניין ששם הסתדרות המורים דחתה זאת מכל וכל בגלל הטענה שהמורים ירוויחו פחות…).

  לגבי הצורך בשינוי, אין אף אחד שחולק על זה, אבל מסתמא המדינה צריכה לשלם על תוספת חינוך ולא להכריח את המורים לתת עוד תוספת חינוך על חשבונם ועוד להתהדר "ברפורמה".

 9. רותם ל :

  מצטרף לתודות על ההשקעה בכתבות.

  בכל מקרה אני תומך בשאר החברים שהגיבו , אכן דרך ארוכה לפנינו אבל רצוי להבין שהרפורמה הזאת מביאה איתה רוח של שינוי ותקווה מחודשת , נוצרה בי תחושה כאילו מערכת החינוך שנים עומדת במקום ואף נסוגה ואופק חדש אם כן חלק מתוכנית ישנה ובאם לא , עדיין נראה לי שזו התשובה שאנחנו מחכים לה זמן כה רב

 10. רותם ל :

  אני מגיב שוב כי לפתע התמקדתי בדברי סיגל והרגשתי שעליי להגיב :

  מעניין אותי לדעת , האם נראה לך שיש אופציה טובה יותר , בהנחה שהרפורמה לדעתך היא טובה פשוט לא מספיק טובה , היא עדיין צעד לכיוון המורים ולטובת התלמידים דבר שאני לא ראיתי שנים , לדעתי צריך לקבל את הרפורמה ובהמשך הדרך לנסות לשפרה

 11. שלוי :

  לכל המברכים,
  אינני רואה כל חיוב בהכבדת העול על מורים.
  נדמה שרצו למצוא פתרון יעיל, זמין וזול על מנת לפתור בעייתם של הורים עובדים.
  אנו המורים הפכנו לקורבן.
  ההנחה שמורים אינם עובדים בבית וצריך להפעיל בקרה על עבודתם "לכלוא" אותם בבתי הספר שאינם ערוכים לכך, מוטעית מיסודה!
  מורה חייב להכין עצמו, לבדוק עבודות ומבחנים, אחרת לא יחזיק מעמד זמן רב, מורה טוב אינו יכול לחפף!
  ובכלל, 3 שעות משעות השהייה מנוצלות לברברת (ישיבות מורים).
  אז מה שהיה הוא שיהיה, מורים ימשיכו לעבוד בבית.

  לפני ההרעה בתנאי עבודתנו, נמצא זמן לדיאלוג עם תלמידים, מה הטעם בשעות פרטניות אם התלמיד יקבלן ממורים שאינם מוריו הישירים, על מה ידבר עם מורה שאינו מכירו?
  מה גם שאת רב שעות השהיה והשעות הפרטניות כבר "מנצלים" לצרכים אחרים: מילוי מקום, שעות דיון… (שמעתי על ההמצאה הזו, היום). אז כדאי להנמיך ציפיות.
  לא דברת ולא אופק חדש יביאו בשורה למערכת, ההפך נכון.
  ויכולים לשדר תשדירים מהבקר עד הליל, זה לא יהפוך את האפק לבהיר או טוב יותר!

 12. שלוי :

  ועוד דבר,
  עובדים ממורמרים אינם מועילים לשום ארגון!
  לא יצרו מצב של win win, המורים חשים שהם הפסידו במערכה, עבדו עליהם…
  שימו לב מהיום מורים יגיעו לעבודה!
  יש כאלה שהכריזו שלא יקדישו יותר מזמנם החופשי, מה שיספיקו לסיים "בעבודה" יעשה, היתר ימתין ליום המחרת…
  אז מה השגנו פה?

 13. שלוי :

  לאלון הירש,
  אינני מבינה איך אפשר כבר לראות תוצאות בשטח.
  תוצאות יש לבחון לאורך זמן.
  באילו כלים בדיוק נמדדו ונבחנו תוצאותיו של ההסכם?
  זה שהשרה אומרת שכולם מרוצים? אז היא אמרה! (יש יותר לא מרוצים, ממרוצים…)
  גם אם כולם מרוצים, התוצאות לא נבחנו בפרספקטיבה של זמן!
  (שיפור מוכח משמעו: שביעות רצון הורים מורים ותלמידים, תוצאות משופרות במבחני ידע וכו') תוצאות נראה בעוד כמה שנים, אינני בטוחה שהן תשמחנה.
  הייתי מבקשת מהוגי הרפורמה לנהוג בצניעות, (זו לא רפורמה בעיניי, זה הסכם שכר מביש ותו לא).
  טרם הגיעה עת לברך על המוגמר.

 14. גליה :

  אלון הירש-
  א. הוצאת את דברי זהבה גלאון מהקשרם!. "זהבה גלאון: אדוני היושב-ראש, גבירתי השרה, אני לא רוצה לומר מילה וחצי מילה על ההיבט הפדגוגי של הרפורמה. אין לי ביקורת ואין לי מספיק כלים לבדוק אבל חזקה עלי שאם את אומרת שיש מורים מאושרים, אני לא רוצה להתווכח על זה….אני רוצה לדבר רק על העניין התהליכי ואני לא רוצה לומר דבר לגופו. חזקה עלי הדברים שלך ומה שאת מספרת."

  כעת המבקרים באתר, יוכלו לשפוט בעצמם את דברי זהבה גלאון. כולל הסאב-טקסט שלהם.

 15. זיו :

  רותם, על איזה תחילת רפורמה טובה אתה מדבר?
  שהמורים מלמדים יותר בחצי משכורת?
  זה נקרא אצלך רפורמה טובה?
  שזה תחילת הדרך?

  אתה רוצה רעיון לרפורמה – קבל:
  לגייס עוד מורים (במשכורת מלאה כמובן) שיתנו עוד שעות לתלמידים כולל פרטני.

  אייך עכשו נראה הרעיון לרפורמה לעומת קודם? הרי שיפרתי אותה – אבל אין שום סיכוי בעולם שתראה כזאת רפורמה – ואתה יודע יפה מאוד את התשובה מדוע.

  וזאת הסיבה שהדבר שנקרא אופק חדש הוא לא רפורמה בכלל אלא הכרחה של העובדים (עבדים) לעבוד יותר שעות בשביל עוד קצת כסף.

  אם יש לך ילדים במערכת כזאת, לא היתי שמח במקומך.

 16. גליה :

  ולעניין תוספת השעות. מבנה השכר ותנאי העבודה כיום, לוקחים בחשבון את מוטיב השחיקה בעבודת המורה, ובעותה עת את הערך שבניסיון (ותק) המשמעות היא שעד היום השאיפה הייתה לשמור את המורה הותיק במערכת ולא לתת לו לפרוש פרישה מוקדמת (בכבוד- או בהשפלה). הגישה עד היום למניעת השחיקה, התבטאה בגמולי שעות. גמולי השעות מקלים על עומס העבודה. למורה אם, למורה מעל גיל 50 , לרכז מקצוע בע"י. הגישה של דוברת-אופק היא גישה כלכלית, שאינה מתחשבת ברווחת העובד אלא בניצולו המקסימלי. המורה יעבוד שעות מרובות, ישחק ויפוטר. כך "נרויח" כח הוראה צעיר וזול. אך האם כח עבודה צעיר וזול- ישפר את המערכת החינוך או ידרדרה לתהומות ?
  ושוב גם כאן, אני סומכת על הקורא הנבון בפתרון החידה.

 17. שלוי :

  גליה,
  כתבת דברים של טעם!
  ההסכם מקשה ומרע עם מורים וותיקים, גם הצעירים ישחקו במהרה עד דק.
  הוגי ההסכם (אני מתנגדת לקרוא להסכם רפורמה…), לא עמדו לפני כיתה זמן רב!

 18. שלוי :

  לדורית,
  אנשים יכולים להבין גם מה שאינך רוצה שיבינו.
  הם יכולים להבין כי זו לא רפורמה!

 19. גליה :

  המשך…
  הטענה דוברת -אופק אומרת- שיש להשוות את תנאי העבודה והשכר של המורים למהנדסים ולהפכה לברת תחרות. כדי להשביח את כוחות ההוראה. הרציונאל נכון, נכון להיום המורה עובד בביתו, ומחזיק משרד כולל עלויות על חשבונו. אלא שבמרחק הנפער בין הרציונאל לביצוע המורים נופלים לתהום. אם אין השקעה בתשתיות- "המשרד" נשאר בבית (למורה אין פינת עבודה בבית הספר !) ובמקום להעביר את שעות ההכנה מהבית ל"מפעל" מוסיפים למורה שעות הוראה פרטניות הגוררות שעות הכנה נוספות. נוסיף לכך את העובדה ששכר המורה אינו בר תחרות לשכר מהנדס – ונמשיך לרדוף אחרי הזנב של עצמנו !

 20. זיזי :

  אלון הירש מקבל מענה מידי לציטוטי זהבה שמפורשנים בעקמומיות רבה על ידו. אך אין זו הנקודה הבעיתית בדבריו.הנקודה הבעיתית הינה שברור ומוכח שכמעט בכל פרמטר" שטופל " ע"י אופק חדש נגרמת למורים פגיעה כלכלית .והינה אלון לוקח את כלל הנזק שנגרם ומשוה אותו להזזת גבינה וזאת תוך התעלמות מהעובדה שבמקרים רבים משמעות הפגיעה במורה הינה כרבע ואפילו שליש משכרו .

 21. זיזי :

  גם אלון הירש וגם אורן ק בטוחים שעירבוב הכונות הטובות של יולי יחד עם תוספת השעות הפרטניות בחצי חינם ובקינוח החסכון האדיר שישיג האוצר בתשלומי הגמלאות למורים יתנו איך שהוא "שיפור בחינוך ילדינו "

  כל טבח מתחיל יודע לומר שכדי להגיע לארוחה טובה -יש להתחיל בקניות בשוק של הירקות הכי טריים ויפים להמשיך לקצב לבחירת הנתחים הכי משובחים ולא לשכוח תבלינים טריים שנכתשים רק בסמוך לבישול

  האדונים שהזכרתי מעלה לו היו טבחים אני מתקשה להאמין שהיו בנמצא קהלים שהיו מוכנים לאכול תבשילם .

 22. ענת שניידר :

  דוברת = אופק חדש, אני מצטרפת למברכים על סדרת הכתבות בנושא.
  יולי תמיר אישרה בועדת החינוך בכנסת את הקשר ההדוק בין דוברת לאופק חדש, ואישרה שדוברת הוא המשווק של אופק חדש בבתי ספר.

  אם כך מדוע הסתדרות המורים השקיעה מליוני שקלים מכספי המורים במאבק בדוברת, והיום יוצאת בקמפיין תקשורתי בעד האופק החדש, שהוא שם אחר לאותו דוח דוברת.
  וסרמן הזמין כאורח כבוד את דוברת להרצות בועידת החינוך לכבוד האופק החדש שארגן. הרי זו עוד הוכחה לקשר ההדוק בין דוברת ואופק חדש.

  מורים אינם פקידים! פקיד יכול לחתום בסוף עבודתו על שעון נוכחות ולדעת שעבודתו מסתיימת. לעומת זאת לבקש ממורים לחתום על שעון נוכחות ובו בזמן לדרוש ממנו להמשיך את עבודתו בבית תופעה מוזרה ביותר, לדעתי כל מורה יוכל לאמר שסיים את עבודתו ואף החתים כרטיס. במיוחד שמורים נכנסים בימים אלה בכפייה לאופק החדש. האם זה יועיל למערכת?

  שוכחים שמקצוע ההוראה הוא מהמקצועות השוחקים ביותר בעולם. העבודה בכיתות היא שוחקת ומורכבת ביותר, שעת עבודה בכיתה שקולה לשעתיים בעבודה אחרת, זו אינה עבודה פקידותית, זו עבודה מורכבת ואינטנסיבית ביותר מול 40 לקוחות בו זמנית… אין מורה בעולם שיכול להמשיך ולבצע את עבודתו כראוי אחרי 4 שעות רצופות. במיוחד שביום העבודה ההפסקות קצרות במיוחד, ובהן מורה ממשיך לטפל בבעיות התלמיד ומבצע תורנויות. חדרי המורים צפופים לפעמים כסא אחד לשני מורים. במצב של "סיר לחץ" כזה המורים יזיקו לתלמידים יותר מאשר יועילו.

  אופק חדש, כיון שלא הוסיף שעות למערכת אלא למורה, יביא לפיטורי מרים. שעות תקן לבית הספר ישארו, אך כל מורה ילמד יותר שעות, יגרור מצב של עודף מורים. לכן יהיה צורך לפיטורי מורים. איך יפטרו מורים? בראשית מודיעים למורים הבכירים, שהתקבלו לעבודתם לפני שנים בתואר מורה בכיר, שאם לא יוציאו תואר מקומם לא במערכת. כך ניתן להיפטר מ – 20% מהמורים, בנוסף ברור היום שבמצב הנוכחי יברחו מורים רבים ממערכת החינוך, כך יוקטנו הפיטורים ופיצויי הפיטורים.
  סקרים שנערך בימים אלה:
  http://www.skarim.co.il/poll/morim/15938/
  האם המורים רוצים את האופק החדש?

 23. שלוי :

  למורה המרוצה,
  הבנתי, שאת מרוצה "מהקצבת השעון".
  הבנתי, שכל הכבוד ל"אופק חדש".
  לצערי, לא הבנתי את כל השאר.
  אשמח אם תסבירי את נימוקיך המלומדים, למשל, מה זאת אומרת …"מורים לא יוכלו להחליט בחופש מוחלט מתי יגיעו ומתי לא"?
  האם התכוונת כי מורים לא הגיעו לעבודתם לפני "הקצבת השעון", ומעתה מורים יתייצבו סוף סוף לעבודתם?
  מה הקשר בין חופש מוחלט ועבודה ממוקדת ואחראית?
  האם את מורה?

 24. גליה :

  לאורן ק.
  את העובדות לגבי שכר המורים ניתן להוכיח.
  למספרי התלמידים בכיתות נצטרך להמתין ל1.9 . כאמור הבטחות לחוד, חתימת התחייבות לחוד וביצוע לחוד. לזרוק מספרים באויר זו חוכמה ישנה של האוצר, שכבר למדנו לזהות.
  אם השעות הן למורים ואין הגדלה של התקן לא ניתן להפחית את מספר התלמידים בכיתה.

 25. מיכאלה :

  איך נראית בעיני רפורמה בחינוך:
  א. הקטנת מספר התלמידים בכיתות כדי שמורה יוכל להגיע לכל תלמיד.
  ב. העסקת מורים איכותיים שלהם תחומי הוראה ספציפיים ומומחיות בנושא מסויים.
  ג.אביזרים כמו מקרן+מסך + מחשב בכל כיתה על מנת לגוון את ההוראה ולהתאימה לימנו.
  ד. פינות עבודה סגורות שבהן אפשר יהיה לתגבר תלמידים חלשים ולא בשעות הלימודים אלא אחריהן.
  ה. הגדלת מספר סל השעות של התלמידים והוספת מקצועות כמו מוסיקה, ציור , מלאכה, גן ירק ועוד..
  ברפורמת אופק חדש לא מתקיים אף אחד מהתנאים האלה:
  מספר התלמידים בכיתות נשאר גדול.
  מורים ממשיכים ללמד מקצועות שלא הוכשרו להם.
  בכיתות אין אביזרים למעט לוח.
  אין פינות עבודה ומורים נאלצים לשבת עם תלמידים מתקשים בפרוזדורים רועשים ובשעות הלימודים כך שהתלמיד משלים נושא אחד אבל מחסיר נושא אחר.
  סל השעות לתלמיד לא גדל. יש ומורה צריך ללמד חמישה מקצועות בשבע שעות.
  הלימודים הפרכו להיות הכנה למבחנים. כמו לימודים אקסטרניים.
  ואז מגיעים מבחני המיצב והתקשורת חוגגת על רמת ההישגים.

  ולעניין שעות העבודה של המורים:
  סוג העבודה שלנו אינו מאפשר הוראה ברצץ של 6-7 שעות ביום.
  כדי שההוראה תהיה איכותית המורה משקיע המון אנרגיה. הוא עומד מול כ-40 צופים וצריך לרתק אותם. כמה שעות אפשר לעשות זאת ברצץ ולהישאר עדיין חיוני, מרתק, רענן וקשוב לכל תלמיד .
  הופתעתי באחרונה לקרוא שמרצה באוניברסיטה מלמד מקסימום 5 שעות בשבוע והיתר עוסק במחקר. אותו מרצה לא מעניין אותו אם מוישה או דנה לא הקשיבו בגלל כל מיני סיבות השמורות עימם.
  בבית הספר אנחנו כן מתעניינים למה הם לא הקשיבו.
  באה הרפורמה הנוכחית והוסיפה עוד שעות למורים. קוראים לזה שעות פרטניות ושעות שהייה.
  לגבי השעות הפרטניות כבר הוזכר למעלה שהן לא יעילות משום שהתלמיד יחסיר שיעור אחר ומשום שמורה לא מקצועי ישלים לו את החומר שלא הבין.
  ושעות השהייה על שום מה?
  אני רוצה לבדוק עבודות ומבחנים בבית, בשקט, בזמני החופשי, לאחר שאכלתי ארוחת צהריים וגם נחתי מעט לאחר יום שלם בחברת ילדים. יום שבו לימדתי, שמרתי בהפסקות, ולפעמים אפילו לא הספקתי לשתות.
  כן, התרגלנו לתנאים שאף מקום עבודה אחר לא מכיר.
  אמרו פה יפה קודמי שבערב אנו פותחים משרד בבית: טלפונים להורים על חשבוננו, כי ההחזר הוא 13 שקלים בחודש. בדיקת מבחנים, הכנת דפי עבודה ומבחנים.
  ומה לגבי השתלמויות? האם יש עוד מקום עבודה שמחייב את עובדיו לצאת להשתלמויות על חשבון זמנו החופשי ובתשלום מכיסו הפרטי?
  מתי יהיה למורה זמן להשתלם אם הוא צריך להיות שעות כה ארוכות בבית הספר?
  ובזמן שאני כותבת שורות ארוכות אלה אני חושבת: מה בעצם רוצים מאיתנו? איך זה יכול להיות שהגו כזאת רפורמה? מי יחזיק מעמד בתנאים שהם מציעים?
  מורים איכותיים לא ישרדו במערכת כזו. השחיקה הגדולה תשבור אותם.
  אלה הטובים שלא יהיו מוכנים להתפשר על בינוניות יעזבו למען בריאותם וגם למען התלמידים.
  במערכת יישארו כל אלה שאין להם ברירה.

 26. שלוי :

  מיכאלה,
  היטבת לתאר מצב וניסית למצוא פתרונות יעילים יותר. הבעיה המרכזית של המערכת השואפת לשינוי היא, שאין מקשיבים לסתם מורים מן השורה כמוני, למשל.

 27. ד :

  הרצון להפעיל את אופק חדש באופן מיידי יוצר בעיות הקשורות בנוכחות מורים בביה"ס. אין תשתיות פיסיות מתאימות. ביה"ס אינם בנויים לנוכחות ארוכה של המורים. אין חדרים, אין מקום להוראת שעה פרטנית, לשיחות. החפזון מן השטן. להפעיל רפורמה בלי להכין כראוי את התנאים הפיסיים הנחוצים, זהו מתכון לכשלון.

 28. ד :

  נוכחות ארוכת שעות של המורה בביה"ס וכמות שעות הוראה רבות יגרמו לשחיקה גבוהה של המורים ולתחלופה במערכת. בעתיד יווצר מחסור במורים.

 29. מפוקחת :

  הסכם דברת והרפורמה הם כעקרון אותו דבר-הסכם העסקה חדש ושערורייתי למורים, רק שהרפורמה הגדילה ופוגעת גם בפנסיה התקציבית ובחישוב הפנסיה בכלל ואף הורידה את השכר שהוצע למורים בהסכם דברת.
  הרפורמה אין בינה ובין חינוך כלום וההוכחות:
  1. למה צריך לשנות את חישוב הפנסיה ברפורמה לחינוך?
  2. למה צריך להוריד את ערך השעה למורים?
  3. למה יש הרעת תנאי עבודה כללית ואיבוד זכויות שנצברו בעבר?
  4. למה צריך לכפות ברמיה את כניסת המורים לרפורמה, ואף לאיים עליהם ולהתעלם מסירובם להצטרף לרפורמה?
  5. למה הסתדרות המורים התנגדה בתוקף להסכם דברת שהיה פחות גרוע והסכימה לרפורמה, המרעה עוד יותר את תנאי המורים?
  6. למה התנגדו המרצים לרפורמה המוצעת להם וניצחו את משרד החינוך ומשרד האוצר?
  ויש עוד כהנה וכהנה.
  הסכם שכר שערורייתי, המביא את המורים למעמד של עובדי חברת כוח אדם, לא יטיב עם החינוך. לט רצו לשפר את החינוך היו מתחילים בהשבת שעות הלימוד הרבות שקוצצו , הוספת בתי ספר וכיתות על מנת לעמוד בגידול האוכלוסיה, ובכלל שיפור התנאים בביה"ס ללימוד.

 30. mikelda :

  גם אני מצטרף למברכים על הפרויקט.

  בשני הניסיונות לשינוי, יש מחדל בולט, לא שיתפו את המורים. גם דוברת וגם אופק חדש מתייחסים למורים כאל אויבים, לכן זו לא רפורפמה והסיכויים להצלחתה קלושים.

  מערכת החינוך איננה מפעל כלכלי, חלק גדול מעובדי ההוראה נמצאים מתוך כוונת שליחות, תיקון וחינוך. הם יודעים ומוכנים לשנוי.
  עבודתו של המורה היא תהליך שינוי והתאמה קבוע. לעיתים קרובות מאוד שעות הכנה של שיעור אינן מתאימות לקהל היעד ויש צורך לשנות ולהתאים מחדש.
  לא פעם ששעות הכנה רבות יורדות לטימיון מסיבות טכניות: סדנה מוזמנת, פעילות חברתית, אורח, שיחת מוטיבציה, הצגה או קריסה טכנית של מחשב, מסך או כל דבר אחר.

  זו עבודתו של המורה, כדי שיהיה שינוי חובה לשתף את המורים בתהליכי שינוי.

 31. האם הסימולציה בתלושי השכר תשכנע מורים להצטרף ל"אופק חדש"? :

  […] שחורה" בפרטי ההסכם – יתרונותיו וחסרונותיו (פה, פה, פה, פה, […]

 32. Lilit zrihen :

  חותר כתוב על יישום או אי יישום של דוח דוברת בהתייחס לרפורמת אופק חדש

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.