חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלי יחימוביץ' בחוג בית, על התפקדות, פמיניזם ושביתת העו"ס

נושאים מידע על פעילויות, פוליטי ב 29.05.11 4:44

מתפקדות הלובי לשוויון בין המינים* ארחו ביום שני 16.05.11 את המועמדת לראשות מפלגת העבודה ח"כ שלי יחימוביץ'.  השיחה נסבה על ערכה של ההתפקדות, לכל מפלגה.  על פמיניזם כחלק מצדק חברתי, על ההבדל בין צדקה לצדק, ועל התמיכה בנפגעות תקיפה מינית.   היה גם סקופ: יחימוביץ' סיפרה למשתתפים על מה שעמד ברקע דבריה על שביתת העו"ס
מאת: רבקה גלעד ולילי בן עמי

"השליחות הפמיניסטית היא של כל אדם פוליטי"
ח"כ שלי יחימוביץ' בסלון של מתפקדות
התכנסנו, כ-70 נשים וכמה גברים, בבית במבשרת ציון כדי לשמוע על פעילותה עתירת החקיקות (33), לשוחח על משנתה הפמיניסטית וכמובן להתפקד.

התחלנו בסקירה קצרה על פעילות מתפקדות והשוויון בין המינים בישראל.  סיימנו בהסברים אודות ההתפקדות ככלי המאפשר להשפיע – בקלות יחסית – על סדר היום החברתי והפוליטי; ואודות רעיון ההתפקדות כחלק מקבוצת מתפקדות/ים. חדורות מוטיבציה התפנינו לשמוע את יחימוביץ'.

"כך נהייתי פמיניסטית"
כשיחימוביץ' פתחה, ציפינו שתתחיל לספר על פעילותה הפרלמנטרית. היא הפתיעה ובחרה לספר איך התחיל הכל בגיל 14 כנערה שאפתנית ובלתי מתפשרת, ישבה בכיתה מול מורה ששרטטה בטבלה "תפקידי הגבר" לצד "תפקידי האישה". מתחת לתפקידי האישה נכתב: לגהץ, לבשל, לכבס… "אני מאחלת לעצמי לעשות דברים מעניינים יותר כשאהיה גדולה" שלי הכריזה ויצאה מהכיתה. מאז אכן היא מתעסקת במה שמעניין אותה, שעיקרו שינוי חברתי.

"שינוי חברתי עושים עם צדק לא עם חמלה"
כך בכמה מילים פשוטות עמדה יחימוביץ' על ההבדל בין צדקה לצדק, ועל אתגור הפטרנליזם העומד בבסיס הפטריארכיה. אכן, אנחנו לא צריכות/ים חמלה וצדקה, אנחנו רוצות לחשוף את המנגנון המפלה, את הפוליטי שמאחורי ההדרה והדיכוי, אנחנו רוצות לדבר על צדק ולפעול לתיקון ושינוי.

לפני כעשרים שנה יחימוביץ' היתה ממקימות קבוצת עזרה לנשים במרכז הסיוע. היא  מספרת שעשתה זאת יחד עם מרב מיכאלי, מיקי חיימוביץ', לימור לבנת, עירית לינור, גייל הר אבן ועוד נשים משפיעות. מרכזי הסיוע הם מקומות של צדק ושינוי חברתי ולא של סיוע לחלש/ה, מסבירה יחימוביץ'. נפגעת תקיפה מינית שמרגישה בודדה במרחב ויש לה אחיות – זה מעצים אותה.  

מפמיניזם לפמיניזם מזרחי
"בחברה הישראלית הכי טוב להיות יהודי, אשכנזי וגבר" מסבירה יחימוביץ'. כמו פמיניסטיות רבות, גם יחימוביץ עשתה את המעבר מעיסוק בפמיניזם אליטות ותקרת הזכוכית, לפמיניזם המתעסק גם ברצפת הבוץ ובנשים ממעמד השוליים והפריפריה.

כאשר ביקשה מהיושבות בחדר לאמץ חשיבה הכוללת את כל הנשים מכל השכבות בחברה, היא דיברה על הנשים המזרחיות ההן – בגוף שלישי – ומבלי משים הפכה את המזרחית ל"אחרת", כזו שלא נמצאת במעגל האינטלקטואלי הנוכח בחדר.  נראה שגם יחימוביץ' יכולה למעוד לתוך סטריאוטיפים מדכאים.

"נשים מחזיקות אחוז אחד מההון"
"מרוב עיסוק בציר של סוגיית הגבולות שכחנו שיש לנו חברה של בני אדם" אומרת יחימוביץ'. וכך, כשכולנו פוחדות למות, הגברים הלבנים הרציניים עובדים על עסקאות שמנות, על הפרטות, על רכישת חבילות (שכוללות בעיקר את העובדות-הנשים). העיוורון הוא חלק מהשיטה היא מסבירה. השיטה לא רוצה להסתכל על הפנים של "חבילת הניקיון" שנרכשה. האם משלמים לה נסיעות כחוק? זכויות סוציאליות? יש זליגה קשה של עקרון זה אל מקצועות מעמד הביניים, שבאופן לא מפתיע כולם נשיים: עו"ס, מורות, אחיות ועוד.

יחימוביץ מדגישה שגם בזמן סוער כ"כ, הסוגייה הפמיניסטית הראשונה במעלה היא הון ומעמד. נשים מחזיקות אחוז אחד בודד מההון.  מעמדן של נשים עדיין בשפל.

המיתוס "הכל אפשרי" ומבחן הבינוניות
בעולם הקפיטליסטי שלנו, נוטים לחשוב שכולנו יכולות להיות בעלות הון "אם רק נרצה". יחימוביץ' מגחכת ומכנה את זה: "מיתוס אמריקאי לפיו הכל אפשרי".
היא מתעקשת לראות את המציאות במבט מפוכח ופוליטי, לקשור בין הון למעמד ושלטון.
על הטענה המטיחה "עובדות" (גולדה מאיר היתה ראש ממשלה!) היא משיבה בנחת ב"מדד הבינוניות". ודאי שנשים מסויימות ומעטות הצליחו לפרוץ את התקרות ולהגיע למעמד טוב, אך כדי להגיע למחצית ממעמדו של הגבר, אישה עדיין צריכה להיות מוצלחת ממנו פי שתיים, לדבריה.
המדד הנכון הוא מדד הבינוניות: ברגע שנשים בינוניות תקבלנה את המעמד של גברים בינוניים נוכל לומר שהפמיניזם סיים בהצלחה את תפקידו.

"בדיעבד הבנתי מדוע קצב ביקש לרמוס את א'"
אונס הוא העוול היחיד בו הקורבן מרגישה רגשות אשם, כתולדה של הסיטואציה החברתית, מסבירה יחימוביץ'. במהלך השנים היא מקבלת  פניות רבות מנפגעות תקיפה מינית. כבר לפני 20 שנה חברת ילדות סיפרה לה על מעשים מגונים שעשה בה משה קצב. זו סרבה להתלונן מפאת החשש המוצדק לעתידה המקצועי. כעבור 16 שנים א' מבית הנשיא פנתה אליה וסיפרה לה את סיפורה. אותו הסיפור, אותם מאפיינים, אותן טקטיקות. "ישבתי עם א' 5 שעות והאמנתי לה. היא ביקשה שאהיה לה לפה כי החבורה של קצב שפכו את דמה". בדיעבד, לאחר שנטלה חלק מרכזי במשפט, הבינה יחימוביץ שאנשי קצב רמסו את א' כדי להרתיע מתלוננות ונפגעות נוספות שהחרישו.

"השליחות הפמיניסטית היא של כל אדם פוליטי" מצהירה יחימוביץ. תפקידה של נבחרת ציבור הוא לא רק לחוקק בפרלמנט, אלא גם להוות מודל חברתי.

התבטאות פומבית ראשונה בנושא מאבק העובדות הסוציאליות
בין השאלות שהופנו ליחימוביץ', בלטה שאלה כנה בדבר חלקה בסיומו הכואב של מאבק העו"סיות. "שבועיים אחרי תחילת המאבק שלחת לכולנו מכתב שקבע כי אין טעם להמשיך במאבק" אמרה העו"סית בקול רועד "בפועל קיבלנו תוספת של 200 ₪ לחודש, בעבור שכר שאינו מגיע למינימום! 17 שנה נשכנו שפתיים עד שיצאנו למאבק הזה…". נדמה היה שיחימוביץ' נעה באי נוחות על כסאה, ומהרה להדגיש ולחזור שלעולם לעולם היא לא תאמר לציבור עובדים להפסיק שביתה.  משם המשיכה לגילוי, שלדבריה זו הפעם הראשונה שכך היא מתבטאת בפומבי בנושא.

מסתבר שאת המכתב ממנו ציטטה העו"סית היא העבירה למספר מצומצם מאד של נמענים, כאשר הדברים נותקו מההקשר והופצו בתפוצה.
"כתבתי את מה שכתבתי בגלל הניסיון שלי והקשרים שלי באוצר" היא הסבירה והוסיפה, כי עשתה עבודת תחקיר יסודית באוצר ומצאה כי מדובר בהסכם שכר מצוין.  יותר מכל מה שקבוצת עובדים השיגה עד היום: "בסה"כ מדובר ב 28% תוספת בשכר. הממונה על התקציבים אמר לי שהוא יפוצץ את המו"מ כי הוא לא יכול לאשר את ההצעה שהממונה על השכר רוצה להביא. הוא אמר 'באחריות אני אומר לך שהם לא יקבלו שקל יותר מזה! אני אשחק להם עם ההסכם – במקום העלאה של 1100 ש"ח לשכר, אוריד את ההעלאה לאלף ואקח מאה ש"ח לתוספת לטלפון'". היה זה המידע מבפנים שנטע בה את העמדה לפיה מיותר להמשיך את המאבק.

האם תשובתה של יחימוביץ' מספקת את העוס"ית שהפשרה היא לצנינים בעיניה?  לא בטוח.
לסיום הפרק, הוסיפה יחימוביץ' כי הנהגת העו"ס ניהלה את המאבק בצורה מאד לא טובה. במקום לעודד את העובדות על מנת שתהיינה גאות במאבקן ובהישגים היו בהנהגה שבחרו לשבור את העובדות ולהותירן זועמות ומאוכזבות.

בכל מקרה, יחימוביץ' הבטיחה לעו"סיות שהן לא ימצאו ח"כ שמחוייב/ת יותר ממנה ושמייצג/ת אותן יותר ממנה.  מצידה, היא לא מפרקת את השותפות.

הסיום היה מפתיע כאשר אדם שהזדהה כקבלן המעסיק עובדים, בעל חברת כוח אדם, הפליג בשבחה של יחימוביץ.  הוא סיפר על ההשפעה הניכרת של החוקים שחוקקה יחימוביץ על כיסם של המעסיקים כמותו שכעת נאלצים להוציא מאות אלפי שקלים בשנה למען זכויותיהן/ם הסוציאליות של העובדות/ים.

 

אין ספק שעל פעלה רב השנים למען העובדות/ים יחימוביץ בהחלט ראוייה לגל הנשים והגברים שהתפקדו בסיומו של הערב.

*מתפקדות הלובי לשוויון בין המינים – קבוצת נשים וגברים המקדמת שוויון מגדרי באמצעות התפקדות למפלגות ויצירת לחץ אלקטורלי על ח"כ. כל הפעילות בלובי הינה על טהרת ההתנדבות. ליצירת קשר חפשו בפייסבוק או כיתבו אל: [email protected]

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , ,

9 תגובות

 1. איתי :

  כתבה מעולה, אני מקווה ש"מתפקדות" ימשיכו לכתוב כאן באופן קבוע ובטוח שזה יביא להן עוד חברות.

 2. עובדת סוציאלית :

  גם כשחוזרים על שקר מספיק פעמים, הוא לא הופך לאמת

  נו, פתאום שלי הופכת למקורבת של נערי האוצר. אם הם אמרו שיותר לא יקבלו – אז זו האמת, נכון?
  בפועל, אותם נערי אוצר הציעו לרופאים את ה-20% שהעוסיות קיבלו עוד לפני שהרופאים שבתו יום אחד. והרי ברור שהרופאים יקבלו כפול מאיתנו. אז על מי את מנסה לעבוד?

  שלא לדבר על הציניות של 'הנהגת העו"ס ניהלה את המאבק בצורה מאד לא טובה'
  אנחנו עוד נבוא חשבון עם איציק פרי, אבל מי שאשם בסוף המר של שביתת העובדים הסוציאליים הוא לא אחר מאשר עופר עיני, שלא רק תקע לנו סכין בגב – אלא דאג גם לסובב.
  אבל על עופר עיני הרי אסור לשלי להגיד אף מילה.

 3. רביב נאוה :

  עובדת סוציאלית יקרה

  קצת התבוננות עצמית עוד לא הרגה אף אחד. יחימוביץ' עדינה בניסוח שלה. הנהגת העו"ס אכן ניהלה את המאבק בצורה מאד לא טובה וזה לא רק עיני ולא רק איציק פרי, גם האופוזיציה הפנימית שלהם. אבל כאמור, יש כאלה שאסור להגיד עליהם אף מילה.

 4. עובדת סוציאלית :

  באמת, העובדות הסוציאליות האלה

  איך הן העיזו לדרוש שינוי מהותי בתנאי ההעסקה שלהן, ובמדינת הרווחה הישראלית, ולא הסתפקו בלדרוש עוד גרוש וחצי למשכורת. באמת לא בסדר.

 5. אמיר :

  מנתוני בנק ישראל:
  עלות הסכם השכר של עובדי הנמלים: 40 מליון
  הפרקליטים: 45 מליון
  עובדים סוציאליים: 2.5 מליון.

  טראגי, ושלי יחימוביץ' צריכה להמשיך להתפתל ולהכות על חטא.

 6. איציק יאפ :

  אני מאוד מקווה שכל אלו שמדברים בשם העובדות הסוציאליות לא סאמת מייצגים אף אחד. התכונה של למצוא אשמים ולרחוץ בנקיון הכפיים היא תכונה נאלחת.
  בעיקר כשהכאילו אשמים האלו למעשה מדברים לטובת העניין…

 7. אלעד הן :

  ודאי, איציק. עובדות רעות!

  איך הן לא אומרות תודה ליחימוביץ'?
  ובאמת, יש גבול. יחימוביץ' אינה השטן, אבל היא מקבלת ביקורת בצדק. היא רצתה להראות נאמנות לעיני – זכותה. אבל לא צריך לומר אמן על הפוליטיקה הקטנה שלה. ודאי במקום בו הפוליטיקה הזאת פוגעת במאבק עובדים בזמן אמת. היא לא יכולה לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה.

 8. איתי :

  איציק ורביב, אני לא חושב שמישהו טוען שבגלל יחימוביץ' המאבק נכשל.

  יחימוביץ' מתארת בחוג הבית עניינים חשבונאיים של כמה שקלים לפה וכמה שקלים לפה, ומאוד יכול להיות שהיא צודקת והאוצר לא היה מסכים לתת תוספת גדולה יותר.

  אבל בתשובתה לשואלת היא קוברת באלגנטיות מתחת לשולחן את העובדה שהמאבק הזה תוכנן להיות הרבה יותר ממאבק על אחוזי תוספת.

  זה היה מאבק עקרוני נגד מיקור חוץ של שירותי רווחה, שפוגע גם בעובדים וגם בשירות לאזרח.

  הדרישה להשוות בין תנאי עובדי עמותות לתנאי עובדי מדינה/עיריות היא הדבר שהיה הכי חשוב במאבק, וגם כזה שקל לשכנע בו את הציבור.

  מדוע הסעיף העיקרי הזה ירד כל כך מהר מהשולחן? אולי כי איציק פרי
  הבין שעיני לא ייתן גב לזה (יעשה בלגאן בעוד הרבה משרדי ממשלה).

  היא בעצמה התבטאה בנושא
  פה בתחילת המאבק וציינה את ההזדמנות הגדולה שיש במאבק הזה, עם כל התמיכה הציבורית – להחזיר אחורה את גלגל ההפרטה ולהפוך את מיקור החוץ ללא משתלם:

  http://www.youtube.com/watch?v=gGAdBLFv5Os

  העובדה שהנושא הזה נעלם לא רק מהמכתב המצוטט של יחימוביץ' אלא גם מהתשובה בחוג הבית, היא הדבר המעציב ביותר.

 9. והערה מגדרית :

  כנס של נשים בפוליטיקה, חוג בית של פוליטיקאית, מאבק העוסיות (רובן המכריע נשים). ומה בטוקבקים?

  6 תגובות של בנים,
  2 תגובות של בנות

  5 מגיבים בנים, בת אחת

  המגיבה בחרה להישאר אנונימית

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.