חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 33

נושאים הדייג, עלו ברשת ב 27.05.11 3:45

מבחר תכנים מעניינים שעלו ברשת בשבוע החולף

ליקט וערך: איציק יאפ

הרכבת וההפרטה

רן רביב, בבלוג "הון להמון" במעריב מביא לידיעתנו את העובדה שאורי יוגב, יו"ר הדירקטוריון של הרכבת, לא הגיע לדירקטוריון כדי לנהל רכבת. למעשה, התבטאויותיו של אורי יוגב בעבר מסבירות את כוונותיו: לשבור את הארגון ולהפריט את הרכבת, כפי שהוא הביא את תוכנית ויסקונסין, הפריט את המים ושבר כמה וכמה התארגנויות עובדים בעבר.

באותו הקשר, עמית הרפז הכותב גם בעבודה שחורה, כותב בבלוג "במחשבה שניה" על ההיסטוריה של ההצלחה של הרכבת, שהביאה לכך שהרבה מבטים רעבים ננעצו בה מכיוון השוק הפרטי, וכעת היא עוברת את התהליך הכל כך מוצלח של ייבוש לפני הפרטה. הוא מוסיף כמה מחשבות על שחיתות והגדרתה.

בגוף המאמר יש כתבה של ערוץ 10 על ועד עובדי הרכבת ובמיוחד גילה אדרעי, ראש הועד, אישה חזקה וכוחנית שיוצאת במלוא הקיטור למלחמה בהפרטה.

בהקשר אחר, בתביעה ייצוגית נגד הרכבת, שמקורה עוד מאוקטובר 2007, על סך 3 וחצי מליארד ש"ח בגין איחורים, בית המשפט המחוזי דחה את התביעה בטענה שלא ניתן להתייחס ללוח זמנים כאל חוזה, הוא גם הוסיף ואמר שבישראל יש תרבות של איחורים ורכבת ישראל אינה יוצאת מהכלל.

 

סוציאל-דמוקרטיה

"קיינס או הייק סיבוב שני" (וידאו) קליפ מושקע ביותר מבית היוצר שEcon Stories, המביא בצורה הומוריסטית ומדוייקת את לב המחלוקת בין הכלכלה המכוונת של קיינס אל מול כלכלת השוק החופשי של הייק. את הקליפ קשה להבין בלי חלקו הראשון: "קיינס או הייק, בועה ופיצוץ" (וידאו)

הבלוג של אקון סטוריז מכיל הרבה מאוד מאותה התנגשות קפיטליסטית ועוד קליפים מושקעים למדי של חברה ששמה לעצמה כמטרה לחנך את האמריקאים לתורתו של הייק, בלי לזלזל בקיינס.

מהצד השני, ניתן למצוא ביו טיוב דיונים ארוכים על "מדוע הסוציאל דמוקרטיה במשבר" ומה מרקס היה חושב על הקפיטליזם.

מוטי טליאס הוא פעיל במכון צפנת, מכון מחקר וייעוץ ארגוני. במאמר שכתב עבור המכון, הוא מאיר נקודה מאוד חשובה במאבק העובדים הסוציאלים לא מזמן, שחלקינו שמנו לב אליה אבל כל הרעש לא נתן לנו להרהר בכך. מסתבר שלראשונה עובדים משני צידי המתרס של ההפרטה פעלו יחדיו למען מטרה שאינה רק האינטרס האישי של עובדים לגבי תנאי העסקה, אלא יותר מהותית ועקרונית לגבי תנאי עובדים בהפרטה. מסקנתו היא שעל המדינה כאשר היא נהנית מיתרונות ההפרטה להיות אחראית לא רק על טיב השירות אלא גם על תנאי ההעסקה.

 

היסטוריה יהודית

עדי שוורץ בבלוגה כותבת מאמר ארוך ומרתק על מצבם ההיסטורי של יהודי ארצות ערב, על ההגירה הכמעט טוטלית לישראל ועל הסיבות הפוליטיות וההיסטוריות לכך שההיסטוריה הזו נדחפה עמוק לבוידעם של התודעה הישראלית על ידי מעצבי דעת קהל.

 

דיור

על-פי בקשה של מספר חברי כנסת, ביניהם אורלי לוי אבקסיס ושלי יחימוביץ', פרסמה מחלקת המחקר של הכנסת סקירה רוחבית וממצה של כל סוגי העזרה הממשלתית לדיור בר השגה בעולם בשנים האחרונות, ואת התוצאות. מתברר שהשיטה היעילה ביותר, זו שעזרה ליציבות מחירי הדירות לטווח הרחוק, ואפשרה הבטחה של מלאי דירות בנות השגה היא השיטה שיושמה בגרמניה, של סובסידיות ודיור ציבורי. השיטה נשמעת מוכרת?

 

באותו הקשר, תמר זנדברג בבלוג שלה מספרת בהתלהבות על פרוייקט שכבר מתגלגל בעיריית תל אביב לסבסוד דיור במקומות מסויימים ברחבי העיר עבור תושבי העיר המתקשים.

 

רפורמות

ד"ר אריה קיזל , ראש החוג לתקשורת במכללת אורנים, כותב בבלוג שלו על תוכנית הרפורמה החדשה שאושרה בממשלה בבתי הספר היסודיים. הרפורמה אמורה לספק מודל תקציבי חדש שיעזור לעצמאותם של מנהלי בתי הספר היסודיים, אך למעשה היא מביאה בדיוק את התוצאה ההפוכה. ד"ר קיזל מסביר כיצד.

פיתוח קהילתיות בתוך הערים, כלי מרכזי להתפתחות ערים, כך על פי יעל וייס בבלוג של מכון ראות "מחזון למציאות". שיטה זו כבר נמצאת בשלבי תכנון מתקדמים בשתי ערים, ירושלים וערד, והיא אמורה ליצור חידוש ועניין בקרב שני ערים אלו. חברי מכון ראות מחזיקים בחזון ישראל 15: החזון להפוך את ישראל לאחת מ-15 המדינות המובילות העולם. כפי שניתן לראות במפת המוח הזו: התהליכים החיוניים לקפיצת מדרגה בישראל. דרך אגב, מי שיקרא את הפרק "המגזר ציבורי כחסם", יופתע לקרוא את התוכן.

 

עוד וידאו

ביו-טיוב בכל זאת יש כמה הפתעות גם למי שאינו חובב ראפ, אחת מהן היא סדרת הרצאות מונפשות בנושאים חשובים. אחת מהן היא על משבר הקפיטליזם

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.