חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק "המזהם-משלם" עבר בקריאה שלישית

נושאים בריאות ואיכות סביבה ב 30.07.08 6:02

חוק המזהם- משלם, שיזמו חברי הכנסת הרב מיכאל מלכיאור ודב חנין, עבר אתמול בקריאה שניה ושלישית וקובע עונשים של עד 3 שנות מאסר וקנסות על עד 2.4 מיליון ש"ח

מתוך ההודעה לעיתונות:

ברוב של 34-0 עברה בקריאה שניה ושלישית הצעת חוק "המזהם משלם" של ח"כ הרב מיכאל מלכיאור, ח"כ דב חנין וקבוצת חברי כנסת אשר קובעת קנסות מוגדלים ואף עונשי מאסר למזהמים. המדובר בחוק מהפכני אשר לראשונה בישראל יהפוך את הזיהום הקרקע, האוויר והים לבלתי משתלם כלכלית ויעניק לרשויות כלי אכיפה אפקטיביים להתמודדות עם מזהמים.

חוק "המזהם משלם" כולל תיקונים ל-13 חוקים שונים אשר מחמירים את הענישה ומעלים את הקנסות על עבירות של זיהום ופגיעה בסביבה על מנת להפוך את הזיהום ללא משתלם כלכלית. בין התיקונים השונים שקובע החוק הועלה העונש המירבי לשלוש שנות מאסר לגורם נזק לסביבה והוכפלו הקנסות על עבירות של זיהום ופגיעה בסביבה. עוד נקבע כי הרשויות רשאיות לדרוש את החזרת המצב לקדמותו או להטיל כפל הוצאות על המזהם או הפוגע בסביבה.

החוק גם קובע שורה של קנסות גבוהים למזרימי שפכים לים הנעים בין קנסות על סך 300,000 ₪ ליחיד ועד 2.4 מיליון ₪ לתאגיד.

ח"כ הרב מיכאל מלכיאור, יו"ר עמית של השדולה הסביבתית חברתית בכנסת ומיוזמי החוק, אמר היום כי "המצב עד היום לא היה "המזהם משלם" אלא "משתלם לזהם". בכל העולם כבר הבינו שמחיר הזיהום לבריאות הציבור ולחברה אדיר ואי אפשר לתת למזהמים להשתולל. אני מאמין שכעת, דרך כיסן של החברות והגורמים המזהמים, נוכל להגיע לאדמה, למים ולאויר נקיים יותר. החוק מצטרף לשורה של חוקים ירוקים, אותם הצלחנו להעביר במושב הקיץ אשר מבטאים את רצון הציבור והכנסת בסביבה מוגנת, איכותית וטובה יותר".

ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש), יו"ר עמית של השדולה הסביבתית חברתית בכנסת ומיוזמי החוק אמר בתגובה: "חוק המזהם משלם מתמודד עם בעיית היסוד של המפגעים הסביבתיים: בעיות סביבתיות אופייניות אינן נגרמות בגלל טעויות אלא בגלל אינטרסים כלכליים. עד היום הבעיה הגדולה שלנו הייתה שבישראל השתלם מאד לזהם. רק מנגנוני ענישה כלכלית יעילים ואפקטיביים יכולים לשנות את המצב. החוק הוא עליית מדרגה אמיתית בחקיקה הסביבתית הישראלית. הוא כולל מנגנונים מודרניים של ענישה כלכלית אפקטיבית, כולל השבת הרווחים שהשיגו המזהמים לעצמם אל הקופה הסביבתית ".

לקריאת החוק: באתר "אדום ירוק" של ח"כ דב חנין

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. הראל לייבוביץ :

    חוק מאוד חשוב במיוחד לאיזורי אוכלוסין שבקירבם מפעלים, כמו מפרץ חיפה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.