חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משרד הבריאות בשירות חברות הסלולר

נושאים בריאות ואיכות סביבה, מועד ב' ב 28.07.08 6:09

ההפחדה משרתת אינטרס אחד שאומר שצריך יותר אנטנות. צריך יותר אנטנות כדי לפתור את הפחד מהמכשירים הסלולריים, ולכל זה יש רק סוג אחד של אינטרסנטים

 

מאת: יהונתן קלינגר

והנה שאלה שכולנו צריכים לשאול את עצמנו: אמש הכותרת הראשית באתרי החדשות היתה כי משרד הבריאות קובע כי צריך להרחיק את הטלפונים הסלולרים מילדים ולהמנע מלעשות בהם שימוש, כולם נכנסים לפאניקה והכל בסדר. אף אחד לא עוצר לרגע לחשוב מה עבר מאחורי הדיווח אתמול; אף אחד לא עוצר לקרוא את ה"דוח" המלא של משרד הבריאות ולנסות להבין מה קרה. כל זה בא אחרי דיווחים בתקשורת השבוע כי האנטנות הן לא האויב האמיתי, אלא המכשירים הסלולריים.

כאן מתחילה בעצם הבעיה: הדיווחים שנמסרו אתמול הם ממשרד הבריאות; אולם, עד כה מי שטיפל באנטנות היה המשרד להגנת הסביבה ולא משרד הבריאות בכלל; הדו"ח ברמה הנמוכה של משרד הבריאות בכלל מציג את הבורות של המשרד בכל הנוגע לקרינה. חשוב להבין שעד כה, כל הקמה של אנטנה דרשה אישור שלו ושל משרד הפנים, ולאחרונה הכנסת העבירה בקריאה טרומית הצעת חוק שתחייב היתרים להקמת אנטנות סלולריות. אם מחברים את כל זה יחד ניתן לחבר את הספין: קמפיין ההפחדה שעובר בימים האחרונים נגד מכשירי הסלולר הוא בכלל לא נגד החברות הסלולריות, הוא למענן לגמרי.

ההפחדה מהקרינה מהמכשירים מעודדת את הצדדים להקים עוד אנטנות, שכן עוד אנטנות אומרות פחות קרינה מהמכשירים (אבל לא בהכרח פחות קרינה מהאנטנות). ההפחדה משרתת אינטרס אחד שאומר שצריך יותר אנטנות . צריך יותר אנטנות כדי למכור יותר מכשירי דור שלישי ולהקים תשתית חדשה יותר, צריך יותר אנטנות כדי לפתור את הפחד מהמכשירים הסלולריים, ולכל זה יש רק סוג אחד של אינטרסנטים. תעשו לבד את החיבור.

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

12 תגובות

 1. יהונתן קלינגר | ככה עושים ספין קטן: מי מרוויח מההפחדה נגד המכשירים הסלולריים ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [פורסם במקור בעבודה שחורה] […]

 2. אלעד הן :

  אני מבין את ההיגיון בדבריך על האינטרס הצר של חברות הסלולר שמטה את המדיניות, אבל נראה שהשאלה החשובה היא הטענה של משרד הבריאות נכונה או לא. כלומר, ייתכן ואנחנו באמת צריכים יותר אנטנות כדי להמנע מהנזק של החשיפה האינטנסיבית לקרינת הטלפונים הסלולרים.

  זאת שאלה שדורשת תשובה, והיסטריית ה-nimby שמלווה את המאבק באנטנות לא עוזרת לבירור.

 3. רואה שחורות :

  כן, הבעיה היא שהגדלת מספר האנטנות כן מפחיתה את הקרינה המפלטת מהמכשיר. כל מהנדס או פיזיקאי יאשר את זה. הדיון על האינטרסים של חברות הסלולר הוא נפרד מזה, ולא קשור לעובדות פיזיקליות.

 4. יהונתן :

  ר"ש,
  הגדלת מספר האנטנות לא מקטינה את הקרינה מהאנטנות.

  אלעד,
  אני חושב שהעובדה שמשרד הבריאות נכנס רק עכשיו היא חשודה: כלומר, חייבים לבדוק מה קרה עד כאן.

 5. איתי לירון :

  יהונתן היקר!

  עובדתית, הגדלת מספר האנטנות כן מקטינה את הקרינה מכל אנטנה. למה? בדיוק מאותה הסיבה שהיא גם מקטינה את הקרינה מכל סלולרי. ככל שיש יותר אנטנות כך המרחק בינהן יותר קטן (וגם יש פחות חסמים, כמו גבעות ומבנים) וכך כל אנטנה צריכה לשדר בעוצמה נמוכה יותר. אין הבדל בעניין הזה בין פלאפון לבין אנטנה. ככל שיש פחות מרחק (וחסמים) בין פלפאפון לאנטנה, כך הם צריכים עוצמת שידור קטנה יותר כדי לתקשר.

  ובלי שום קשר לעובדות, הכתבה הזאת נראית לי פשוט תלונה לשם התלונה. משרד הבריאות רק אימץ המלצות שכבר ממזמן שמענו עליהן. אפשר אולי לבוא בטענות ולשאול למה רק עכשיו, כשאותן המלצות פורסמו באנגליה כבר לפני הרבה זמן, אבל לומר כאילו יש כאן קונספירציה? הקונספירציה של חברו הסלולר גם חובקת את אנגליה ואת שאר העולם?

 6. דודי :

  אני לא חושב שהספקולציה הזו נכונה. נכון שהחברות הסלולריות ינסו לתפוס טרמפ על הממצאים ולדרוש יותר אנטנות, אבל הן היו שמחות לולא עלו ההמלצות בכלל. מספיק שאדם אחד מכל עשרה ישנה את מנהגיו כתוצאה מההמלצות ויעבור לטלפון קווי בחלק מהזמן, או יימנע מלקנות טלפון לילד – וכבר החברות יפסידו לא מעט.

  השבוע התפרסמה, לראשונה, המלצה של מכון מרכזי לחקר הסרטן בארה"ב למעט בדיבור בטלפון סלוללרי ולא להתיר את השימוש לילדים.

 7. dotmad :

  אל תתנו לעובדות לבלבל אתכם:
  http://il.dotmad.net/archive/2008/07/29/dont-get-confused-by-facts.aspx

 8. אלון :

  הנה זה מתחיל..
  http://www.calcalist.co.il/articles/0,7340,L-3099725,00.html

 9. מהנדס :

  זה נכון שהקרינה מהמכשיר תקטן אם יהיו יותר אנטנות, אבל הקרינה הסביבתית תעלה עקב ריבוי מקורות הקרינה, חוץ מזה שזה גם הורס את הנוף.
  אני ממליץ לכל מי שבאמת רוצה לדעת אם הוא חשוף לקרינה סלולרית לבצע בדיקת קרינה, כי אין מה לעשות אנחנו לא מסוגלים לחוש את הקרינה, אני למשל עשיתי בדיקה בחברת "לייף סיוור" ונמצאתי חשוף לקרינה, אבל בזכות ההמלצות שלהם כיצד להתגונן אני הרבה יותר רגוע היום בעניין הזה

 10. למהנדס ב- 9 :

  האם תוכל לפרסם כאן את ההמלצות להתגוננות?
  יש להניח שרבים מאיתנו חשופים לקרינה, ואולי עדיף ישר ללכת להמלצות?
  ?
  ע

 11. לאיתי :

  אם אנטנה אחת מיצרת קרינה X
  ואם אנטנה אחרת מייצרת 40% מקרינה X ,
  מה עדיף, להיות מושפעים מהאנטנה האחת הגדולה, או משלוש קטנות?

  או שזו שאלה מטעם הבורות?

  ע

 12. מיכאל לינדנבאום :

  הבעייה בסלולר,שידור או קליטה היא משך זמן החשיפה לקרינה.לכן אלה שגרים בסמיכות לאנטנות(חזקות או חלשות) צריכים להיות מודאגים כי החשיפה היא יום ולילה ללא הפסק.זו הסיבה שכל כך טורחים להסתיר את מספר ומיקום האנטנות. זאת הסיבה שמנהלים בסלולר תמיד ידאגו להרחיק אנטנות מבתיהם.הם יודעים למה יותר טוב מכולם.
  אותו כנ"ל במכשירים עצמם.ממליצים לא לישון בסמוך למכשיר פועל,על דיבוריות שמרחיקות הראש מהמכשיר.הסכנה הגדולה ביותר היא אצל אלה שמדברים וגם "גולשים" שעות רבות והופכים את המכשיר לעוד אנטנה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.