חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 32

נושאים הדייג, עלו ברשת ב 19.05.11 23:55

מבחר תכנים מעניינים שעלו ברשת בשבוע החולף ליקט וערך: איציק יאפ

הפרטה

הבלוג Legal Talking מספר לנו על התנהלותה החלמאית של רכבת ישראל, ואיך ועדי העובדים מכשילים את ניסיונות ההפרטה על חשבון רווחת הציבור. בנוסף הוא מביא דרכים פרקטיות לתבוע פיצויים על כך. מצד שני, בכלכליסט כותב העיתונאי מיקי פלד שוועד עובדי הרכבת, בחלמאותו הוא זה שמביא להפרטה, למרות שהוא מסתייג ממנה קצת, הוא מקדם אותה בברכה ברכבת.

[עוד קריאה מומלצת על הפרטת הרכבת – חברנו עמית הרפז ב"במחשבה שנייה"]

בדה מארקר, כותבת מירב ארלוזורוב על חוצפתם של עובדי נמל אשדוד. על פי סיפורהּ הם שובתים כבר זמן רב מכיוון שהם לא מקבלים תלושים למסעדת סטייקים. מה שמעניין בכתבה הזו, ללא ציון מקור או בקשת תגובה מאיזשהו גורם מחוץ לראשה של מירב, הוא הטוקבקים. בלי להגיד מילה על הפרטה בגוף הכתבה, רוב הטוקבקים כבר מונחים לחשוב שכל הרע נמצא בעובדי נמל אשדוד ושיש צורך קריטי להפריט אותו.

כלכלה וצרכנות

אמנון פורטוגלי, הכותב גם פה בעבודה שחורה, מצביע ב"העוקץ" על מה שיכול להיות נקודת המפנה של ארצות הברית והעולם בעקבותיה ממדיניות כלכלית מכוונת אנשים ולמדיניות כלכלית מכוונת תאגידים – ניאו ליברלית. "מזכר פאוול" הוא מניפסט אשר בו יש אסטרטגיה ברורה להשתלטות של התאגידים בדעת הציבור ובממשל. מאז 1971 ועד היום הניאו ליברלים פועלים על פי מזכר זה וקוצרים הצלחה עצומה.

איל לוינטר, מאפוק טיימס, כותב על הממשל הסיני.  סין נלחמת עם תאגידי ענק גלובלים המנסים בדרכי מירמה להעלות מחירים. דרכי המרמה האלו נהיו לגיטימיות בשיח הכלכלי המודרני ואף אח לא שם לב שתאגידים וחברות משתמשים בהם כדי לגרום להעלאת מחירים. אמנם המאמר אינו מביא את זה כנקודה לזכותה של סין, אחרי הכל, מסכנים תאגידי הענק, איך הם ירוויחו כאשר ,על פי המאמר, שכר העבודה של המפעלים הסינים עולה כל הזמן?

עירן פאר בגלובס כותב על כך שהבנקים משתמשים באמצעים שיוקיים של ססמאות וסרטוני פרסומת כדי למשוך .לקוחות, במקום פשוט להוריד עמלות. מסתבר שדווקא הבנקים הבינוניים, שבניהם התחרות יותר קשה, הם אלו שמעלים את העמלות יותר ומשקיעים בפרסומות כדי לכסות על כך. מישהו אמר שתחרות עוזרת ללקוחות?

פלסטינאים

ערן קריבין ואורי אנזנברג כותבים באתר של "מען – עמותה לסיוע לעובדים" על מסע שעשו חבריהם, אסף וניר, בפזורה הבדואית בו הם ביקרו את משפחתו של נהג משאית שנפטר.בין השאר הם שמעו על חייהם הקשים של הבדואים שם, ויצאו עם מוסר השכל.

תאמר מסאלחה כותב באתר העוקץ על יום הנכבה מנקודת המבט שלו, המייצגת לדבריו את נקודת המבט הפלסטינאית (ז"א ערביי ישראל). הוא עונה על השאלה ששואלים את עצמם הביטחוניסטים הישראלים: "איפה נכשלנו?". ז"א, כיצד ייתכן שנסיונותיה של מדינת ישראל לגרום לפלסטינים להרגיש חלק ממנה על ידי הכרחתם לשיר שירי עצמאות ביום העצמאות, דווקא הגבירו את תחושת הניכור והזעם.

פופוליזם

דניאל רוזנברג כותבת בבלוג "ארץ האמורי" פוסט אורח בו היא שוזרת את התנהלותו הציבורית של הזמן עמיר בניון עם הסברים ממצים על מושג הפופוליזם ודוגמאות מאלפות מנאומים היסטורים. הפופוליזם מתאפיין בכך שאין לו שום ביקורת קונקרטית על אנשים או מפלגות, ודרך פעולה מעשית, אלא שלהוב המונים על ידי פניה לסמלים משותפים ויציאה נגד סמלים אחרים. הלאה הפופוליזם, תחי הקונקרטיות!

התחושה ש"משהו במדינה הזו לא בסדר" כבר מזמן תפסה לה מקום אצל רבים, בעיקר הצעירים, אלו שמחוברים יותר לאינטרנט ולעולם ופחות למדורת השבט. זה אמנם נכתב מתוך תחושת הבטן שלי, אבל יש כמה עדויות לכך. קואליצית צעירי המהפיכה היא קבוצת צעירים לא קטנה (כ 20אלף חברים, בפיזור הרגיל של הרבה מאוד רדומים וכמה מאוד אקטיבים) שהחליטה לקחת את זה צעד אחד קדימה (וידאו) ולהוביל את השינוי. המון רוח אקטיביסטית והמון רצון לשנות ולהלחם על לא פחות מאשר החברה במדינת ישראל, בלי להשתייך לאף ארגון קיים. המסר שלהם הוא פשוט "משהו במדינה הזו לא בסדר" והם רצים למצוא מה ולשנות אותו. והביקורות מבפנים לא אחרו לבוא.

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. נמרוד ברנע :

    אני לא מאמין שהתייחסתם לארגון קיקיוני, א-פוליטי, שמתנהל כמו כת נוסח "ארגון צעירי המהפכה."

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.