חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עוז לתמורה – המחלוקות יושבו, החתימה בקרוב

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 19.05.11 20:30

ארגון המורים  ומשרדי האוצר והחינוך הגיעו להסכמות בנוגע לרפורמה בבתי-הספר העל-יסודיים, המחלוקת בעניין הוותק יושבה

מאת: דליה בלומנפלד


בישיבה שנערכה היום הגיעו הצדדים להסכמות, ובשבוע הבא, ההסכם ינוסח וייחתם. הרפורמה תתחיל משנת הלימודים הקרובה. נקודת המחלוקת בנוגע לתוספת הוותק הוסדרה. דוברת ארגון המורים קרן שקד הבהירה בשיחה שניהלתי איתה, שהארגון לא ויתר על תוספת הוותק. ולפי דבריה אלה של הדוברת, נראה שההסכם יכלול את תוספת הוותק ואת סולם הקידום בדרגות.

דוברות משרד החינוך הוציאה על כך הודעה לעיתונות.

להלן השתלשלות העניינים עד פרסום ההסכמות.

היום בבוקר 19.5.2011 פרסם רן ארז יו"ר ארגון המורים מכתב שלישי במספר לשבוע זה באתר ארגון המורים, ובו הוא מציע למורים להתפקד למפלגות כדי להשפיע על המו"מ. הוא מסיים את מכתבו במלים אלה:" אם תנצלו זכותכם זאת כבר בימים אלה, הדבר ישפיע על תוצאות המו"מ לרפורמה אמיתית בחינוך העל יסודי."

כמו כן, פורסמה היום ב"וואללה" כתבה תוקפנית ביותר נגד התנהלותו של שר החינוך גדעון סער במו"מ לרפורמה. הכותרת: "רן ארז: "שר החינוך מתקפל בפני פקידי האוצר"". בכתבה מאשים יו"ר הארגון את שר החינוך בכניעה לפקידי האוצר ובשיקולים פוליטיים צרים. הוא מעלה את השאלה: "למה להשקיע במשהו שאת פרותיו לא יזכה לקצור בשנות הקדנציה שנשארו לו בתור שר חינוך ? חינוך מבחינתם, זה לא כמו היי טק, השקעה לטווח ארוך לא משתלמת",

נוסף לכך, אמר ארז בכתבה: "שר החינוך ומנכ"ל המשרד, ד"ר שמשון שושני מתעניינים רק בהישגים. "מה שחשוב להם זה עלייה של 1.2% באחוז הזכאים לבגרות ותנודה של 2 מקומות למעלה במבחני הפיז"ה", …….. "גם השר וגם המנכ"ל רוצים את רפורמת 'עוז לתמורה' אבל אין ביכולתם להשפיע על משרד האוצר. כמובן ששר החינוך לא מסוגל לעמוד מול הציבור בפה מלא ולהודות: 'אני חלש. אני לא מסוגל להשפיע על פקידי האוצר'". אלה דברי רן ארז המצוטטים בכתבה.

כתבה זו התפרסמה שעות אחדות לפני התכנסות לישיבה בין הצדדים למו"מ. בסופה פורסמה הודעה על כך שהושגה התקדמות משמעותית במו"מ, ויושבו נקודות המחלוקת.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

35 תגובות

 1. ארטור :

  רק קח ?רק כך? רק כוח?

  או שרוצים לעבור את השנה ללא שיבושים ועושים צלילים של חתימה בקרוב .

  או שארז הצליח להעביר מסר כוחני לסער ,שאחרי לימור ויולי ,הוא הבא בתור לעלות על מודעות הפרסום במימון האירגון ,ולא כתמיכה בו לפרמיריס בליכוד .

 2. רוני פיזם :

  האוצר הבין ברגע האחרון שרן ארז הניח על צלחת את ראשם הכרות של המורים...

  המכתב של רן ארז לאילן לוין הממונה על השכר מסביר מדוע משרד החינוך להוט לחתום על הסכם. רן ארז הסכים לקבורת ארגון העובדים שנקרא ארגון המורים. 1000 חוזים אשיים. תגמול וקידום מורים לפי תשומות ותפוקות והערכת מורים שנתית שהארגון יפעל בהתאם…
  אם עד עכשיו הארגון היה חצי חיי היום הוא מכריז על התאבדות עצמית.

 3. איתי :

  כמו שכתבתי בעבר, הבעיה היא שמראש סיכמו על שמיכה קצרה מדי, ביחס לזו שנדרשה ב"עוז לתמורה" המקורית.

  בשום כתבה על הנושא מהיממה האחרונה לא דובר אפילו ברמז על הגדלת השמיכה.

  ועל כן, אם ארגון המורים הצליח למנוע פגיעה בתוספת הוותק, זה אומר בסבירות גבוהה שיש CATCH במקום אחר.

  כמה אפשרויות לדוגמה שצריך לבדוק

  – האם יש ויתור על 11% של עיני+שחיקה. שים לב שבכל השבוע האחרון הדיווחים בכל כלי התקשורת מפמפמים את המספר 42% בעוד קודם המספר היה 53%.

  – תוספות הדרגה/תשומות/תפוקות יהיו קטנות יותר (הובטח – עד 30%, צריך לראות אם זה נותר בעינו).

  – רכיבים שאינם פנסיוניים ואף אחד לא ישים לב

  כדי להבין אם הפעם ארז כופף את האוצר או ששוב פעם האוצר כופף את ארז צריך לקרוא את ההסכם המלא ולהשוות אותו ל"עוז לתמורה 2004".

 4. שושי פולטין :

  השאלה מהי אותה "פשרה"

  רמז אני יכולה למצוא במשפט "שכרו של המורה יוגדל בכל שנה על פי מפתחות של דרג וותק"… האם מדובר במעבר לדרגות קידום , כמו באופק חדש? כי הלוא זו אחת הבעיות באופק חדש שישנן דרגות שכר מוגבלות (7-9) אשר צומצמו למספר מוגבל של מורים….

 5. זיו :

  האומנם ההצטרפות תיהיה וולונטרית?

  טענת הארגון שאכן כן ומי שלא ירצה להצטרף, יוכל להישאר בעולם הישן והרבה מורים מתבססים על זה ( וזה גם הנשק של אנשי ארגון המורים להשתיק את המתנגדים).

  צפור קטנה לחשה לי שזה יהיה נכון רק לשנה הראשונה שכל מורה יוכל להחליט אם להצטרף או לא, אבל רק לשנה אחת.
  אחרי שנה כל מורה יצטרך להחליט אם הוא רוצה את עוז לתמורה או אופק חדש – לא יהיה יותר "עולם ישן".
  זה לפי דרישת משרד האוצר שלא מסכים שמורים ימשיכו לעבוד בתנאים (הלוקסוס?) של העולם הישן.

 6. איתי :

  זיו,

  זו נשמעת לי הכפשה לא אמינה לגבי רן ארז.

  קשה לי להאמין שהסכים לדבר שיגרום לכך שעוד שנה יהיה נגדו גל זעם עצום, יותר ממה שהיה על ווסרמן.

  לאוצר כגורם שרוצה לקמץ בהוצאות יש דווקא אינטרס ברור שהרבה מורים ימשיכו עד הפנסיה בעולם הישן, כי זה עולה למדינה פחות. הועלתה פה הטענה שזו הסיבה שנקבע רף גבוה מאוד של תמיכה על מנת שבי"ס ייכנס לרפורמה.

  זאת בניגוד למצב שבו היו נוספות למורה ברפורמה שעות פרונטליות, דבר שהיה מביא לפיטורין ולהורדת הביקוש למורים. במקרה האחרון היה הגיוני לחשוב שהאוצר מנסה לדחוף את כל המורים לבחירה בין אופק לעוז ללא אופציה שלישית.

 7. זיו :

  לאיתי.

  זה שקשה לך להאמין לא מוריד כי הוא זה ממה שכתבתי.
  יהיו עוד הרבה לוקשים שיאכלו אילו שמאמינים ברפורמה, לא לחינם כל ההסכם חסוי ומגלים ממנו רק טפח ( מה שרן ארז רוצה לגלות – ובדרך כלל אילו רק דברים טובים) ומכסים טפחיים.
  (בבתי הספר אף נציג ארגון המורים לא אמר לדוגמה ששעות הגמולים הופכים לשהייה).

  לגבי אינטרס משרד האוצר יש לך טעתו רצינית.
  אם האוצר לא היה רוצה רפורמה, אז לא הייתה רפורמה.
  לאוצר הרפורמה כדאי.

  רק היום שמעתי בשני בתי ספר שונים מורים וותיקים אומרים בראש גלי שאם יכריחו אותם להיכנס לרפורמה הם יעזבו תא המערכת ( אגב, גם אני אומר זאת ואני לא מאוד מאוד וותיק).
  כל מורה שיצא מהמערכת מוקדם זה רווח אדיר לאוצר שיכניס במקומו מורה צעיר וזול.

  ודבר עיקרי: הרפורמה לא טובה למורים.
  ואם למורים היא לא טובה, אז לאוצר היא טובה.
  אתה שוכח את הלקח מאופק ( גם שם לכאורה יש לאוצר אינטרס שמורים לא יכנסו ולחסוך לפי דבריך).
  ראו שהמורים לא רצים לרפורמה אז שינו ( שינו!!!) את ההסכם שחובה להיכנס.

  נחכה, נראה תא ההסכם ואז נראה מי "יאכל" את הכובע.

  לי קשה להאמין שהאוצר יסכים שכל מורה יעשה מה שכדאי לו: או כולם או אף אחד. (האוצר עובד על ממוצעים ולא שהמורים שירוויחו הרבה יעברו לרפורמה ומורים שלא משתלם להם ( כמוני למשל) ימשיכו להרוויח הרבה יותר בעולם הישן.

  גם זה חלק מהשמיכה.

 8. ארטור- :

  אני הולך לאיבוד בבליל הספקולציות של איפה יש ויתור .

  להזכירכם במתווה שניתחנו ודסקסנו בחודשים האחרונים היה מצב די גבולי של כדאיות כאשר הגורם המרכזי שאיפשר זאת היתה היכולת להשאר בחוץ .

  כפיה של העוז על כולם או הקטנת הוותק לאחוז אחד או חיתוך מ 53% ל 42% ,או הכנסת ה 42% כתוספת שורה ,הופכים את העוז לבלתי משתלם לרוב רובם של המורים .

  אם ארז מוותר בקנה מידה כזה אזי כולנו כאן נצטרך לדוש בשרו בשוטים ועקרבים .

  אני עדיין מאמין שיש סיכוי לסנריו השני בו סער מבין שלקראת הפרימריס הוא ורק הוא יוצג כגורם הכשלון הראשי של משרד החינוך ,ובמושגים של פוליטיקאים זו סיבה מספקת לעשות מעשה .

 9. איתי :

  זיו,

  לזכותו של ארז – במהלך איסוף מידע בנושא ראיתי כמה סיכומים של כנסים בהשתתפות של רן ארז שנערכו במקומות שונים בארץ. בכולם נאמר ששעות הגמולים הופכות לשעות שהיה. זה לא הוסתר.

  מצד שני, הנושא של זכות הבחירה לא סגור עד הסוף. מצד אחד מדובר על זכות בחירה ועל סף גבוה הנדרש בכל בי"ס, ומצד שני מוצג תאריך יעד שבו 100% מבתי הספר יעברו לרפורמה. כמו כן לא ברור אם הצטרפות לפעימה ראשונה משמעה הצטרפות עד הפנסיה ללא אפשרות חרטה. שאלות שהעברנו לרן ארז בנושא לפני זמן רב עדיין לא נענו.

  מרגע שייחתם ההסכם, כנראה בימים הקרובים, הממונה על השכר באוצר יהיה מחויב לחשוף את תוכנו המלא, עפ"י חוק חופש המידע. אז יהיה אפשר לבחון בצורה טובה יותר לאיזה מורה משתלם לעבור לרפורמה.

  הבעיה הגדולה היא שאז כבר לא יהיה ניתן לדחוק בארגון המורים לתבוע יותר, כפי שגרמה האופוזיציה של ענת שניידר לוסרמן.

  ארטור, אני לא חושב שהתסריט שהצגת סביר, אבל אני מקווה שהוא נכון.

  היום זה די ברור בשיח הציבורי שיכולתם של שרים לכופף את פקידי משרד האוצר היא קטנה מאוד, ולכן לא נוטים להטיל עליהם את האחריות. לדוגמה, אף אחד לא איים על כחלון בזמן שביתת העו"סים שהוא יידפק בפריימריס.

  מי שהיה פה עם הגב אל הקיר הוא דווקא רן ארז. (א) את התחמושת של שביתת ענק הוא כבר בזבז (ב) וכולם זוכרים לו שאז לא יצא מזה הרבה. (ג) אחרי שהתקשורת נשאה אותו על כפיים מדצמבר כ"מי שהפסיק להיות הילד הרע", זה היה נראה רע מאוד אם הוא היה מפוצץ הכל בגלל "סעיף אחד" ומנסה לחזור לנקודת ההתחלה.

  נכון שמנקודת המבט שלנו זהו סעיף מאוד משמעותי, אבל מנקודת מבט של "הציבור הרחב" זה נראה עניין חשבונאי משמים, בוודאי ביחס לדגשי המאבק מהשביתה הגדולה – צמצום מס' תלמידים בכיתות והחזרת שעות שקוצצו (סעיפים שמייצרים סולידריות של הורים ותלמידים).

  כאשר מנתחים בצורה נכוחה את המידע שמגיע מרן ארז עצמו (סיכומי כנסים+אתר הארגון) זה ברור לגמרי שלצד הסיסמאות היפות (אין פגיעה בזכויות) יש הרבה מאוד ויתורים.

  חלק מהויתורים האלה הם כבר בני 7 שנים (הצעת עוז לתמורה שהוגשה לוועדת דברת) אך חלקם הם ויתור גם ביחס להצעה מ-2004.

  הדוגמה הפשוטה ביותר היא ירידה מ-60% תוספת לשכר בסיס ל-42% תוספת, עבור אותה תוספת 66% לשעות. מי שיגיד שזה לא ויתור משמעותי הוא או תמים או מיתמם.

  אם ארז באמת היה בעמדה לאיים על המיקום של גדעון סער ויובל שטייניץ בפריימריס הוא לא היה מוותר ככה.

  נהפוך הוא, הוא היה דורש עלייה בשכר שעה (כפי שעשה ב-2007 בתקופת יולי תמיר – התביעה היתה 100% תוספת שכר עבור 50% תוספת לשהייה).

 10. זיו :

  איתי, אני לא מבין אותך...

  אם ברור לכולם ששעות הגמולים ( חינוך, בגרות, ריכוז וכ"ו) הופכים לשעות שהייה אז מדוע ממשיכים להגיד 66% תוספת עבודה למורה בתיכון?
  אני לא מכיר מורה בתיכון שאין לו גמולים וזה מפריך את כל נושא ה-66% תוספת עבודה שכולכם מפמפמים אותם.
  ואתה עוד מתלונן על התקשורת שמסמא את עיני המורים מהמספרים האמיתיים.

  לגבי כנסים, אני הייתי בכנסים של ארגון המורים או אתה?
  הרי הבאתי אפילו פה באתר תגובה שמנהלי בית הספר לא ידעו על זה ואחרי שהארתי את עיניהם הם רצו לשאול אם אכן כצעקתה.

  אבל אני חייב להגיד שאפילו אתה כבר לא כל כך בטוח לגבי חובת המעבר לרפורמה.
  אם בתגובתך הראשונה "קטלת" אותי שאין סיכוי שזה כך, בתגובתך האחרונה אתה כבר הרבה הרבה פחות נחרץ בנושא.
  (גם בנושא ה- 53% תוספת למצטרפים לרפורמה היית סקפטי לדברי שמדובר רק ב- 42% תוספת אמיתית ועד כמה שזכור לי, אני היתי הראשון שהביא את נושא הפיכת גמולים לשעות שהייה פה לאתר בתחילת הפרסומים על עוז לתמורה).

  אני עדיין טוען שציפור קטנה לחשה לי שלמורים לא תיהיה זכות בחירה לאורך זמן והעתיד יוכיח אם הציפור טועה.

 11. ארטור-לאיתי ולזיו :

  שניכם בטוחים שארז במסלול של וסרמן .

  אין לארז דבר שהוא חרד לו מלבד שמו כמגן המורים .

  עניכם הרואות את וסרמן והסתדרות המורים ש 3 שנים אחרי כניסת האופק עדיין אינם מסוגלים להסביר במה האופק טוב למורים .

  ההסכם כפי שהתגבש עד פסח הינו היחידי שניתן להסבירו כהסכם שטוב לרובם הגדול של המורים כאשר סעיף הפטור מכניסה איליו הינו הסעיף העיקרי שמציל את מורי התיכוניים כדוגמת זיו מפגיעה אנושה .

  לטעמי ארז יעדיף להתאבד או להתפטר או סתם לסרב לחתום על הסכם שיש בו פשרה נוספת .

  חתימה על הסכם שכולל כפיה בתוכו ,ימחוק את כל המוניטין שארז צבר בחייו ,ושמו בהסטוריה יצורף לסדרת שמות ארוכה של עלובי נפש שברגע האמת ראו את עצמם בלבד .

 12. שושי פולטין :

  שוב, על מה ויתרו?

  אני לא מאמינה,
  אבל המאמר הזה עלה בקישור באתר ארגון המורים. (מעניין האם קראו את התגובות)
  השאלה , האם מישהו שם מוכן לענות על שאלת מיליון הדולר (אולי יותר) על מה ויתרו ב"פשרה" שהושגה?!
  כי זה באמת לא מופיע בשום מקום, התאמצתי לחפש.

 13. תותי :

  העדר שקיפות וקשר עם השטח

  הדבר הבעייתי ביותר הוא שחסמו את הפורומים באתר הארגון ולא ניתן כלל להעלות שאלות רלוונטיות.
  לדוגמא : האם כדאי למורים שלפני הפנסיה להיצטרף ? שהרי לא בטוח כלל שההטבות יכללו? לפי הרפורמה של נתניהו, לפנסיה תחושב תוספת של שני אחוזים לשנה בלבד

 14. כלכלן, בעל של מורה :

  המורים אכלו אותה

  אם אכן תקויים ההבטחה לאפשר לכם לא להכנס לרפורמה, נצלו זכות זו והצילו את נפשותיכם מעושק וניצול

 15. מורה צעירה 10 שנות וותק בדרך החוצה !!! :

  רן ארז מכרת אותנו

  לא דאגת לאמהות עובדות , הרי ששכרנו ירד עכשיו אם נצטרך לשים את ילדינו בצהרונים בהשוואה לחברותיי הן מקבלות מעונות!!! אילו תנאים לש לנו ? ארוחות חמות למשל? אם שואלים אותי המבוגרים כבר מדברים על פנסיה והצעירים… גם יברחו אין תנאים לא דאגתם לנו מכרת אותנו

 16. מרים :

  מה עם מורים חברי הארגון בחטיבות הביניים?

  אני לא רואה שום התיחסות למורי חטיבות הביניים. האם הם יצטרפו לאופק חדש? מה קורה בבתי ספר שש שנתיים בהם המורים מלמדים חלק מהמשרה בחטיבה העליונה וחלק בחטיבת הביניים?

 17. תותי :

  יש עידוד פרישה?

  האם שהו יודע האם יעודדו במסגרת ההסכם פרישה מוקדמת לפנסיה?

  אולי יתנו למבוגריים ולותיקים שמעל 30 שנים עוד אחוזים לפנסיה ונלך כל עוד נפשנו בנו…….. ממילא מורה ותיק עולה למערכת כסף רב ובציבור יצא לותיקים שם של מורים ארכאיים וחסרי תועלת שלא בצדק.

 18. שושי פולטין :

  ראו היום בדה מארקר –
  תוספת מענקים שנתיים למצטיינים כחלק מהפשרה.כנראה שויתרו על הותק.
  (מצטערת שאני לא מרחיבה מקוצר זמן, ראו שם)

 19. שושי פולטין :

  http://www.themarker.com/career/1.645528

 20. ארטור- :

  זה נחמד ש 10% מהמורים יקבלו מענק של כ 500 ש"ח נטו לחודש (8000 ש"ח לשנה)
  וזה נחמד ש 20% נוספים מהמורים יקבלו 300 ש"ח נטו לחודש (5000 ש"ח לשנה )
  אך המשמעות האמיתית על שכר המורה אינה נמצאת בסעיף זה .
  ניתן גם לצפות "שמקבלי" מענקי ההצטינות יצטרכו לתת עודף עבודה גדול בהרבה משווי המענקים .

  הסכמתו של ארז שתוספות הותק תמשך רק עבור המורים שבמערכת ,והוא נוטש את ההתענינות שלו בתנאי העבודה של החדשים הינה צעד נכון .

  יש כאן 2 נקודות מענינות :

  א .ארז מבין שהאוצר כלל אינו עושה חשבון של רווח והפסד מהשינויים בשכר המורים אלא רואה בהם הוצאה בלבד ומנסה רק לצמצם אותה .לכן הוא נאמן לציבור בוחריו ומחלק את הכסף בניהם ללא דאגה למצטרפים העתידיים .
  ב .כל הקונספציה של יולי תמיר להראות גידול בשכר המורים המתחילים כדי למשוך כוח אדם איכותי להוראה קורסת .
  בשלב זה לא מעניין את האוצר שהבשר הטרי שיגיע ללמד בחטיבות העליונות יהיה מאיכות נמוכה .

  אגב גם באופק דיברו כולם על אקדמיזציה של המערכת והעלאת הרמה של הלומדים להוראה .
  כלום מזה לא היה אמיתי .

  המורים החדשים באופק מקבלים בחודשי כמה לירות יותר אך עובדים הרבה יותר שעות עבור זה .

  הקידום שלהם בשכר איטי יותר ודורש מאמץ גדול יותר בהשתלמויות .

  המורות האימהות הצעירות חיבות להכנס למשטר צנע ל 10-15 שנים כי שכרן הפנוי קטן באופק בגלל הצורך לממן מטפלות וצהרונים .

  ולמי שהיתה מוטיבציה ללמוד לתואר שני ,אז תוספת ה 5% באופק לא תחזיר את ההון והזמן שמושקעים בלימודים גם אחרי 20 שנות עבודה .
  (בעולם הישן התוספת היתה של כ 11-12% ).

 21. שמוליק :

  הפשרה : בקוים כללים

  http://www.themarker.com/career/1.645528

 22. זיו :

  האם הפשרה היא כנגד הוותק?

  אם כן, מדובר פה בעוד פגיעה "בזכויות העבר".
  הרי 10 שנים ויתור על וותק זה כבר למעלה מ- 10% ויתור תוספת למשכורת – ומדובר בתוספת פנסיונית!!
  שום בונוס מצטיינים חד פעמי (ואפילו רב פעמי) שהיא גם לא פנסיונית – לא תכסה את זה.
  (למורים חדשים הפגיעה היא אנושה מאחר שקיבלו 5% תוספת לשנה.
  באופק חדש לפחתו קיבלו עלייה גבוהה במשכורת, בעוז בלי תמורה אפילו את זה לא.
  אם מדובר שזה פשרה במקום הדרגות, היכן ההבטחה של ארז על תוספות בגים תשומות עד 30%?

 23. איתי :

  הכתבה בדה-מרקר מגלה טפח ומכסה טפחיים שכן היא עוסקת בעיקר בגזר שקיבלו המורים במסגרת פריצת הדרך ולא במקל – מה קורה לתוספת הוותק?

 24. איתי לארטור :

  זו הסכמה לדור ב'

  זה שבאוצר יש חארות שעולמם צר כעולם נמלה קמצנית, זה לא חדשות.

  מה שחדש הוא שארגון עובדים מסכים במו ידיו ליצירה של שני מעמדות – דור א' ודור ב' (כמו שהיה במפעלי ים המלח), שאין ביניהם שום סולידריות.

  זאת משום שדור א' מרוויח מחלק העוגה שנגרע מדור ב'. על כן בעוד כמה שנים כשהחרב תאיים על דור א', דור ב' לא ייצא בהמוניו לרחובות.

  למעשה זו לא חדשה מרעישה, משום שאבן יסוד בהסכם היתה האמירה שההצטרפות לרפורמה היא רשות
  http://www.blacklabor.org/?p=32941

  אלא שהמונח "רשות" מתייחס כמובן רק למורים שקיימים במערכת. אף אחד לא אמר ששני מסלולי ההעסקה יתקיימו לנצח…

  אם נמשיך לאנלוגיה למפעלי ים המלח, יהיו גם פה בעצם 3 מעמדות – המעמד הנמוך ביותר הוא המורים עובדי הקבלן ועובדי העמותות.

  http://www.blacklabor.org/?p=28379
  http://www.blacklabor.org/?p=30507

  הופתעתי מאוד לקרוא את המשפט שלך "הסכמתו של ארז שתוספות הותק תמשך רק עבור המורים שבמערכת ,והוא נוטש את ההתענינות שלו בתנאי העבודה של החדשים הינה צעד נכון."

  הניסוח המתאים לדעתי הוא

  א. צעד נכון מאוד פוליטית – לסיכול אופוזיציה מבית

  ב. צעד איום ונורא מבחינת עתיד מערכת החינוך וגם לעתיד האיגוד עצמו

  [עוד לא דיברנו על הבעיות שיש ב"גזר" של הבונוסים, על העובדה שמדובר בגזר שמשמעותו באחוזים קטנה יותר ככל שהמורה וותיק יותר, ועל המילה המחשידה "הוסכם לשמור על *** חלק *** ממסלולי הקידום הקיימים של המורים הוותיקים. את זה אפשר יהיה לעשות רק על בסיס מידע מדויק יותר]

 25. מיכאל לינדנבאום :

  לאיתי,
  כל מילה שלך בסלה.
  יותר מזה,מילא אם ארז משתמש באלימות ארגונית כדי ל"להשיג" הסכם ללא האישרור וההסכמה של בוחריו.
  אבל אם המורים גם יאשררו הסכם בזוי זה,אזי הם נבלות אגואיסטיות שדואגים רק לעצמם.

  לא ברור מה חמור יותר? הנבזות או הטיפשות?

  מעניין מה יהיה לרוח חדשה להגיד על דור ב'.
  אני לא אתפלא שלא כלום,כי גם תופעת מורים עובדי קבלן דור ג',לא היה לה מידי מה להגיד.

 26. זיו :

  אני כבר מחכה

  לשמוע את רן ארז ושר החינוך מכריזים בחיוך על קידום מעמד המורה ושמעכשו יגיעו יותר מורים למערכת ויותר איכותיים כי מעמדם עולה.

  ועם נוריד קצת מהציניות, אני באמת מחכה לראות את המורים הרוצים להצטרף לעוז בלי תמורה בעיניים עצומות מה יגידו בעוד שנתיים שלוש אחרי שיחתימו שעון ויגיעו מותשים הבייתה (מי שעובד ביום שישי יהיו לו גם ימים של תשע שעות בשבוע).

  אני חוזר ואומר: "המלך עירום".
  (עזבו שכר וותק, מתוך 40 שעות רק 5 נועדו לעבודת המורה. ובספטמבר ומאי-יוני, המורים ישבו חסרי מעש בחדר מורים מחכים שהמחוגים יזוזו).

 27. ארטור-לאיתי :

  אני כאן מצד המורים

  המערכת כבר 3 שנים ואולי בעצם 10 שנים אינה מוכנה לשום התערבות של אירגון המורים בכלום ששיך חינוך ,וגם בית הדין אמר את דברו .
  לרן ארז אסור לדבר על הקטנת כיתות ,שיטות לימוד ,סוג השעות והתמהיל שלהן ,סוגי המבנים שדרושים למורים כלום כלום כלום .

  ברגע שהוא כורך תביעות שכר עם הקטנת כיתות הא מאבד אוטומטית את זכות המאבק והשביתה .(וכבר חטף פסקי דין כאלו )
  מה שנותר אליבא בית המשפט זה ליצג את תנאי ההעסקה של המורים .

  האמת?
  זה בהגדרה תפקידו של איגוד עובדים -ליצג את האינטרסים של חבריו .

  החינוך במדינת ישראל זה בעיה של גדעון סער . זה שממש לא ימצאו צעירים שפויים שילכו ללמד בתיכון זה בעיה של גדעון סער ושל אזרחי מדינת ישראל בעתיד.

  זה לא פרמטר שרן ארז יכול להכניס למאבק שלו ובודאי לא לתת למורים במערכת לשלם מחיר כדי להציל את החינוך .

  אם מדינת ישראל (באמצעות שר האוצר ושר החינוך ) אינה מבינה שמשיכת כוח אדם איכותי להוראה הינו בעיה שלה בלבד ,אז אין שום סיבה שמכל אזרחי המדינה החרדים לעתיד החינוך דווקא האזרח רן ארז יפריש ממשכורות המורים שבמערכת לעניין חשוב זה .

  הדברים שאני כותב הם איומים ונוראיים ואתה הבנת נכון את כוונתי .
  אך אם להסכם האופק הוכנסו עשרות אלפי אנשים בכפיה כאשר הסתדרות המורים יודעת להראות רק מה זה מועיל לחינוך ,מה זה מועיל למדינה ,מה זה מועיל לתלמידים ואפילו מה זה מועיל להורים .

  ההסתדרות אינה יודעת להראות מה זה הועיל למורים !!!!

  האם כך צריך לנהוג איגוד עובדים?

  לכן אולי זה טוב גם פוליטית (אין לי מושג והבנה בזה) אולי זה רע מאד למדינה ,רע לתלמידים ,רע להורים ,אך השאלה שארז צריך לשאול היא האם אני עושה טוב למורים שבמערכת .

  אנחנו במזרח והשיטה הכלכלית כאן היא מזרחית ,וכולם בשלטון הנוכחי מאמינים בשיטת הכלכלה החופשית כי אין וואקום וכולי .
  על פי שיטה זו ארז צריך להלחם עבור בוחריו וכל נזק שיתפתח כתוצאה ממשיכה חזקה של ארז בחבל יגרום להתפתחות שינוי אצל אחרים שהבעיה מציקה מטרידה ובתחום אחריותם .
  לדוגמא אם אחרי הסכם, החדשים שיצטרפו למערכת (דור ב) יהיו מורכבים מעדרים של מטומטמות אזי חיש מהר ירוצו ושר האוצר וראש הממשלה ויחלקו ממתקים ,טיסות לחו"ל ואולי אפילו פנסיה על חשבון המדינה, העיקר שלפחות מחצית מהנרשמים לסמינרים יהיו ברמה נורמלית.

  משפט אחרון : האירגון צריך לחשוב על האינטרס של חבריו .במקרה של סתירה בין אינטרס חבריו לאינטרס של הארגון ,האירגון צריך לבחור באינטרס של חברי הארגון .

 28. זיו :

  שווי ההטבה של האוצר למורים.

  לפי הפרסום 10% מהמורים יקבלו 8000 שקלים, 20% יקבלו 5000 ווד 20% יקבלו בונוס של 3600 שקלים.
  אם נעשה ממוצצע משוכלל של הנתונםי על 100% מהמורים, יצא שכל מורה מקבל בממוצע 2520 שקלים.
  (נכון, אלו שיעבדו הרבה מאוד יקבלו יותר, אילו שיהיו בחצי התחתון של ההשקעה לא יקבלו כלום – אבל זה הממוצע).

  מדובר על בונוס שנתי שבחישוב חודשי יוצא כ- 200 שקלים ברוטו לחודש.
  מדובר בסכום שאינו פנסיוני.
  רק לשם השוואה: דמי ההבראה שווים בערך אותו הדבר.

  על מה ארז וויתר תמורת אותם 200 שקלים ברוטו תוספת למורה שהם גם לא פנסיוניים???

  מדברים פה על תוספת של 42% תמורת 100% תוספת עבודה בממוצע למורה בתיכון, ופתאום עוד 200 שקלים הופכים את דעתו של רן ארז?

  אותי כמורה זה מדאיג – ביחוד שאין שום פרסום מוקדם ופורום התיעצות נרחב במשמעות הדברים.

 29. איתי :

  1. מצד אחד אני נוטה להסכים עם הרישא של דבריך, בשל החלטת ביה"ד לעבודה (שמאוד ציערה אותי). מצד שני נראה מה יקרה עם מאבק הרופאים, הרי גם הם כורכים בדרישות שלהם דברים שאינם מסוג הדברים שמופיעים בהסכם קיבוצי.

  2. אבל, אין לזה שום קשר לשאלה אם בתור הסכם קיבוצי "בלבד", ההסכם שעומד להיחתם הוא טוב או רע.
  ההשוואה המעניינת אינה לאופק (את זה כפי שאמרת נוכל לעשות רק כשיהיה הסכם) אלא ל"עוז אורגינל".

  בתור מי שתמך ב"עוז אורגינל" כחלופה לדברת וכחלופה לאופק, אני חייב לציין שמה שמסתמן (כשהמקור העיקרי הוא רן ארז בעצמו ולא התקשורת) הוא לדעתי אכזבה רבתי.

  היוצא מן הכלל הוא אולי שתוספת הוותק שיחתמו עליה [למורים וותיקים בלבד] תהיה טובה מזו שהציע ארז באופק, אך המשמעות היא
  בהכרח שתוספת אחרת תהיה יותר קטנה (ע"ע השמיכה הקצרה).

  ארז יזכה בכבוד של מי ש"מנע פגיעה בזכויות", לפחות בעיני דובריו הבלתי רשמיים, אבל זה רק צד אחד של המטבע. הצד השני הוא שיהיה מרחק עצום בין כל ההבטחות היפות על "פרופסיונליות" ובין ההשפעה בשטח.

  3. נוצר פה מצב אבסורדי שההישג העיקרי של "הסכם דור ב'" הוא מתן אפשרות (שתוקפה לא ידוע) לעובדים הקיימים במערכת שלא לעבוד לפיו.

  4. לפי המשפט האחרון שלך, יו"ר ועד עובדים במפעלי ים המלח שמסכים לעסקת "קבלו 20% תוספת שכר ככה בכיף בלי מאבקים, פלוס נופש בבית מלון לכולם, אם תתנו לנו לקלוט מעכשיו רק עובדי קבלן" עושה את הדבר הנכון.

  אני חושב שיור ועד עובדים כזה בוגד במהות הבסיסית ביותר של איגוד עובדים, גם אם העובדים יתמכו בהמוניהם בהסכם כזה.

  גם במצבי משבר והתמודדות עם כוחות חזקים ומסוכנים, מנהיגות טובה צריכה לחשוב לא רק על התועלת המיידית של בוחריה אלא גם על הדורות הבאים.

 30. ארטור-לאיתי :

  אני כתבתי בכותרת ושוב מוכן לכתוב -אני מצד המורים .

  אתה ואולי כל האתר תומכים במאבקי עובדים וממילא אתם בעד וועדי עובדים חזקים כעקרון יסודי בחשיבתכם .

  אני חושב שיש בארץ מספיק וועדי עובדים שבגדו באינטרס העובדים,כמו גם לפחות ועד עובדים ענקי וחזק כמו הסתדרות המורים שלמרות נתוניו לא הצליח להביא הסכם מיטיב עם המורים .
  כך אני מרגיש טוב מאד עם גישתי שחובת הנאמנות של ועד העובדים היא רק לזכויות חבריו .

  ההקבלה שלך בסעיף 4 עם דוגמא להסכמת וועד להכנסת עובדי קבלן ממש לא מתאימה לנמשל .

  כל העובדים החדשים במערכת החינוך יהיו חברי ארגון וישלמו מס אירגון .
  שים לב איתי שהאוצר מבין היטב שהוא צריך להביא סחורה איכותית לבתי הספר וממש מתאמץ למצוא מפוטרי היטק תוך תשלום שכר חודשי שגבוה ב 50% !! משכר מורה מתחיל רגיל .
  דהינו לא רק שאינם מסוגלים להביא עובדי קבלן זולים אלא מבינים שכדאי להם להוסיף 50% כדי לקבל איכות .

  אני אגב היתי מתנגד בתור ראש אירגון מורים להכנסת עובדים חדשים שמרוויחים יותר מהמורים שבמערכת ואפילו היתי משבית כל בית ספר שמורה כזה היה מגיע איליו .

  אגב היום האוצר הסכים להעלות את שכר רבני הערים החדשים ב 150% מ6000 ש"ח לחודש ל 15000 ש"ח לחודש .
  תגובת האוצר בכתבת הטלוזיה לשאלה -למה הם כן והרופאים לא, היתה שמדובר ממש במעט רבנים אך מדובר בהמון רופאים .
  ממש הצדק משפריץ מהתשובה .

 31. חמוד :

  אני מחכה ....

  אני , 26 שנות ותק , 150% משרה , M.A , מחזיק ביד תלוש משכורת ומחכה לסימולטור שכר אם יפרסמוהו כמה בסוף אני אקבל ביד עבור משרה אחת של 40 שעות .
  אני , מחזיק ביד , דוח של קרן דפנה , וכמוני אלפי מורים , מחכה לראות איזה כספים יופקדו בקרן בעידן הרפורמה .
  אני מחכה , לדעת לפי איזה טבלת שכר תחושב הפנסיה שלי .
  אני מחכה , לראות את המנהל וצוותו מתרוצצים לשבץ 420 שעות פרטניות שבועיות עבור 70 המורים שלו .
  אני מחכה לראות איך המנהל וצוותו יעמדו בפני התלמידים ביציאה מבית הספר כדי לשכנע אותם שעליהם ללמוד שעה פרטנית בתולדות העם האשורי .
  אני מחכה לראות את ציבור המורים החדשים , עוזב את התעשיה ורץ למערכת החינוך .
  אני מחכה לראות , מאיזה מדינה ייבאו אלפי מורים שיחסרו למערכת כאשר כל מורה יתפטר מהחלק העודף שלו .
  אני מחכה לראות את הקפיצה המיוחלת בהישגי תלמידינו .
  אם אופתע בכל מה שאמרתי לעיל לטובה , אז לעזזל הורדת ערך השעה והשהייה עד הערב בבית הספר , אבל אני מחכה .

 32. איתי :

  ארטור,

  אני מצטט את דליה בלומנפלד:

  "המו"מ הנוכחי בין ארגון המורים למשרד האוצר מבוסס על שני עקרונות:

  * לא מבטלים אף תנאי שהושג בהסכמים קיבוציים ובמאבקים
  * אין כפיית הצטרפות לרפורמה."

  את הטענה שההסכם המתגבש אינו עומד (לעניות דעתי) בקריטריון הראשון כבר הסברתי אלף פעם.

  זה כמובן מתחיל כבר בתנאי הכי מהותי בעבודתו של המורה ומתבטל – הזכות ללכת הביתה מוקדם. אבל יש עוד – הזכות לעבוד בלי שעון, הזכות להוריד שעות בבי"ס אם אתה מחנך/מלמד לבגרות ועוד ועוד.

  אין בעיה עקרונית עם הסכם שיש בו ויתור על זכויות, אם זה מלווה בפיצוי הולם.

  גם את הטענה שהפיצוי על הפגיעה בזכויות הוא לדעתי פיצוי לא הולם כבר הסברתי אלף פעם.

  מי שמקבל את הניתוח שלי (ועד עכשיו לא ראיתי טיעונים מגובים במספרים שסותרים אותו, פרט לזיו שטוען שאני עוד סלחן לרן ארז) מבין שהנקודה העיקרית שבה ניתן לומר ש"ההסכם הזה הוא לטובת העובדים כרגע במערכת" היא העיקרון השני של דליה: זכות הבחירה.

  ברור שאם נקודת המבט היא השוואה לאופק, אז זהו יתרון עצום לעוז לתמורה. אבל אני מנסה לא לעשות את ההשוואה הזו כי אתה בעצמך אמרת שאי אפשר לעשות אותה כרגע.

  גם אם זכות הבחירה הזו תוענק בצורה הכי נדיבה שאפשר, מה שלא כ"כ סביר בעיני (מורה יוכל להמשיך לעבוד ב"עולם הישן" עוד 40 שנה עד היציאה לפנסיה, מורים שהצטרפו יוכלו לבחור לצאת מהרפורמה בכל זמן) זה עדיין יוצא הסכם רע:

  1. מי שמצטרף להבנתי מפסיד יותר ממה שהוא מרוויח
  2. עבור מי שלא מצטרף רן ארז משיג מעט מאוד, אם בכלל (הסיפור הלא ברור על מקבלי תוספת השחיקה+עיני).

 33. עוז לתמורה ככתבה וכלשונה (2) – תוספת הוותק :

  […]   הדפסה או שמירה כקובץ נערך על ידי מערכת עבודה שחורה תגיות: ארגון-המורים-העל-יסודיים, ועדת-דברת, משרד-האוצר, עוז-לתמורה עוז לתמורה – אין ויתור על תוספת וותקעוז לתמורה ככתבה וכלשונה עוז לתמורה – רן ארז מאשים את אילן לוין בנקיטת סחבת עוז לתמורה – זכויות עובדים שהושגו לא יבוטלואופק חדש ועוז לתמורה – אותה גברת…עוז לתמורה – איפה מסמך העקרונות החתום? עוז לתמורה – רן ארז: הגמש את מתווה הרפורמהתוספת שכר על פי הישג למורים – כן, אבל בתנאי …הסכם "אופק חדש" פוגע בזכויות הפנסיהעוז לתמורה – המחלוקות יושבו, החתימה בקרוב […]

 34. זיו :

  איתי, החלפת 'דיסקט'?

  עד עכשו כנגד טענותי שעוז בלי תמורה ואופק זו אותה הגברת בשינוי אדרת, אתה המשכת לטעון שמתווה עוז עדיף למורים מאשר המצב העכשווי.

  פעם ראשונה שאני רואה אותך אומר: " מי שמצטרף להבנתי מפסיד יותר ממה שהוא מרוויח".

  מעודד שלא רק אני רואה שהשחור יותר שחור מהטוב.

 35. איתי :

  זיו,

  ארטור שכנע אותי שאי אפשר עכשיו לעשות השוואות בין העוז לאופק. לכן אני לא מדבר על זה בכלל.

  אני חושב שיש מספיק מידע כדי להשוות את עוז 2011 לעוז 2004 ולמצב הנוכחי.

  עוז 2011 גרועה בפירוש מעוז 2004 בכל פרמטר שיש לנו עליו מידע מספרי.

  לדעתי, עוז 2011 גם גרועה מהמצב הנוכחי.

  ועדיין, אני חושב שעוז 2004 עדיפה על המצב הנוכחי, אעפ"י שברור לי שמורים רבים יתנגדו לכך (היו לכך עדויות בפיילוט).

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.