חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דודי פרידמן: ההבטחות של רן ארז מתפוצצות לנו בפרצוף

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 16.05.11 23:25

דודי פרידמן, שהפסיד בבחירות לראשות הארגון, פונה במכתב לרשימת התפוצה של "רוח חדשה" ושובר את שתיקתו בעניין "עוז לתמורה". ביקורת קשה על רן ארז, אפס התייחסות לעמדת האוצר בעניין תוספת הוותק

עוז לתמורה - רן ארז מאשים את אילן לוין בנקיטת סחבת

מתוך מכתב של יו"ר ארגון המורים שנשלח היום לממונה על השכר באוצר ולמנכ"ל משרד החינוך, ד"ר שמשון שושני

לקריאה נוספת

לפני מספר חודשים נחתם הסכם עקרונות על יישום רפורמת עוז לתמורה בבתי הספר התיכוניים. אני מודה שגם אני הייתי מופתע. האם רן ארז, אחרי עשרים שנה בראשות ארגון המורים יביא לשינוי במעמדם של המורים?

ההסכם אמנם לא פורסם אבל רן ארז ידע לספר מעל כל במה את פרטיו. טענתו הייתה שתוספת השכר של 42% תינתן על כל השכר (ולא רק על שכר הבסיס) ועל בסיס תנאי ההעסקה הקיימים (כולל גמולים, קידום וכו').

לנו בהנהגת רוח חדשה היה נראה שההבטחות אינן ריאליות מבחינת התקציב שעומד לרשות הרפורמה. בנוסף, צריך לזכור שלהסתדרות המורים יש הסכם שמחייב השוואת תנאים לרפורמה עתידית שתיחתם עם ארגון המורים. ברפורמת אופק חדש ניתנה למורים העל יסודיים תוספת ממוצעת של כ30%. ולכן, לא סביר היה שמורי הארגון יקבלו תוספת גדולה יותר.

למרות המספרים שלא התחברו החלטנו שלא להביע דעה בנידון, לא באמצעי התקשורת ולא ברשת. השתיקה נבעה בעיקר מההבנה שעדיפה חתימה על עוז לתמורה מהמשך המצב הקיים ומתקווה שהפעם רן ארז יעמוד מאחורי הצהרותיו.

הזמן חלף והסכם העקרונות החגיגי מעולם לא פורסם. מניעת הפרסום הכינה את הקרקע לתירוצים שיגיעו אחר כך. ואכן בשבוע שעבר שלח רן ארז הודעה לכל המורים בה הוא מסביר שהאוצר הפר את הסכם העקרונות. אותו הסכם שאף אחד מהמורים לא ראה מעולם…

אם היה מתפרסם הסכם העקרונות היינו אולי מגלים שם כמה דברים מעניינים. למשל את מסגרת התקציב של הרפורמה. כך היינו יכולים לחשב את ההבטחות של רן ארז למורים ולראות האם יש להן כיסוי תקציבי. פרט מעניין נוסף הוא גורלם של מורי חטיבות הביניים. האם רן ארז ויתר עליהם בהסכם העקרונות?

והסוף ידוע מראש. כמו בסיפור מעשה בחמישה בלונים. בום טראח הבלון התפוצץ.

אז למה הוא עושה את זה? למה שוב ושוב מבטיח רן ארז דברים שהוא לא מסוגל לקיים? התשובה היא פשוטה: הוא מושך זמן. כבר עשרים שנה שהוא יושב בראשות ארגון המורים ומרוויח משכורות עתק. איזה סיבה יש לו למהר?

דודי פרידמן

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

8 תגובות

 1. רביב נאוה :

  דודי פרידמן ניהל קמפיין שלם מבלי להציג תכנית אלטרנטיבית לזו של רן ארז, והוא מוכיח בפוסט הזה שעדיין אין לו כזאת.

  להדיח את רן ארז אולי לא היה מתאפשר בבחירות האחרונות – אבל שינוי ותזוזה בתוך ארגון המורים היה אפשרי גם אפשרי, לולא באו ר"ח עם הקמפיין הרשלני שלהם, הציבו בראשם חדל אישים מהסוג של פרידמן וחיסלו גם את הסיכוי הפעוט הזה.

  שנה אחרי התבוסה, ופרידמן עדיין לא מבין שבהשמצות כלפי רן ארז בלבד הוא לא יבנה מנהיגות. מקסימום יצבור עוד קצת פופולריות אצל לפיד ולניר.

 2. דליה :

  יופי איתי
  אתה משמש השראה לדודי פרידמן. הוא כותב מכתב המבוסס על פוסטים שכתבת.

 3. איתי :

  1. אף אחד מהקישורים, לא לדברים שלי ולא של אחרים, לא היה במקור.

  2. חלק מהביקורת של פרידמן היא מוצדקת לחלוטין. נחתם הסכם עקרונות על מסגרת תקציב לא מספקת ועם ויתורים רבים ברוח דברת, וכל מי שעיניו בראשו ראה שאין במסגרת הזו יכולת לשמור על כל הזכויות וגם להשיג מהפך כי השמיכה קצרה מדי. העובדה שההסכם מוסתר מהמורים והפורומים ירדו חמורה וראויה לביקורת.

  3. עם זאת אני חושב שדודי פרידמן עושה פה מעשה ממש לא חכם, אם מטרתו היא לשקם את כוחה של האופוזיציה לרן ארז.

  בהתמקדות בביקורת האישית על ארז ובהכנסת דברים שלא קשורים (השכר של יור הארגון) הוא נתפס פה בעיני המתבונן מן הצד ובוודאי ע"י תומכי רן ארז כמי שמתייצב לצד נערי האוצר ומחפש להפיק רווח פוליטי מהיר בשעה של עימות בין האוצר למורים. הטקסט הזה משכנע את המשוכנעים שתיעבו את ארז, ומקפיץ את הפיוזים של מתנגדי רוח חדשה, על "קולות צפים" הוא לא אפקטיבי. קראתי פה דברים שרביב כתב בתחילת מע' הבחירות לארגון. אם רוח חדשה היתה מתנהלת אחרת לגמרי מכפי שהתנהלה (כולל הטקסט הזה) הוא כבר היה בסבירות גבוהה תומך שלהם, אבל בפועל כל מה שיוצא להם מהמקלדת רק מקרב אותו לרן ארז. גם אני, שיש לי המון ביקורת על רן ארז [ואיני חבר ארגון] לא משתכנע מטקסטים כאלה שיש פה באמת אלטרנטיבה, או שזה היה מועיל למורים אילו מול אשפי הטריקים והשטיקים של האוצר היה יושב דודי פרידמן.

  טקסטים כאלה מרחיקים אותי באופן אישי מרוח חדשה.

  4. נכון, כשאני כותב ביקורת על ההתנהלות הלא דמוקרטית של רן ארז, או על הויתורים האיומים שהוא כבר עשה, זה עשוי לשרת את האופוזיציה בתוך הארגון (ואולי אפילו את נערי האוצר אם כי זה לא סביר כי אני חושב שארז התפשר יותר מדי).

  אבל אני חושב שזה עדיף על הדרך שבה את בחרת, להתייחס לרן ארז בתור אתרוג.

  כאשר הנהגה של איגוד מתנהלת בצורה מזיקה, עדיף לבקר אותה בפומבי כשעוד ניתן להשפיע, מאשר להיות שופר של הספינים שלה
  (כמו זה על "שמירת כל הזכויות"

  http://www.blacklabor.org/?p=28727 ) ובעיקר כמו כל הפוסטים שהיית יכולה לכתוב ולא כתבת (על כמה זה רע להתחיל רפורמה בלי שהתשתיות מוכנות, על כמה זה רע להתחיל רפורמה כשהכיתות יישארו עם 40 תלמידים, על העומס העצום שיוטל על המורים, על כמה זה רע שעון נוכחות – ושאר דברים שנופפת בהם שוב ושוב כשהנושא היה האופק).

  אני מכיר את הגישה של לשמור על הביקורת בבטן "למען אחדות השורות" מול היריב המשותף והחזק במשרד האוצר, אך לדעתי זוהי לעתים קרובות גישה מזיקה.

  רן ארז הוא לא גיבור-על ולוחם בלתי מתפשר כמו שאת ועוד אנשים מנסים להציג אותו.

  הוא גם לא אגו-מניאק חדל אישים כמו שדודי פרידמן מנסה להציג אותו.

  רן ארז הוא בסה"כ בנאדם, שפועל במציאות קשה מאוד, בדרך שהוא מאמין שהיא הכי טובה.

  כשהוא עושה דבר טוב אני אתמוך בו (כמו שעשיתי בשביתת המורים הגדולה).

  כשהוא מסכים לחלק נכבד מההצעות של ועדת דברת ולפגיעה בערך השכר לשעה, דבר שיבריח מורים טובים מהמערכת*, אני חושב שחובתי וחובתנו ככלי תקשורת להתריע על כך בפני המורים, בדיוק כפי שאת ואחרים עשיתם לגבי וסרמן.

  לצערי, במקום שפרידמן (או מישהו אחר) יתייצב עכשיו כסמן שמאלי ויתבע מרן ארז לחזור בו מויתוריו ולשתף את המורים בגיבוש רפורמה טובה, דודי פרידמן רק מתעסק בלהגיד כמה ארז הוא כישלון, כאילו שהבחירות הן מחר.

  * מוטי בסוק כאן http://www.themarker.com/news/1.614497

 4. זיו :

  דודי פרידמן, לא הבנתי מה אתה רוצה?!

  מצד אחד אתה מתלונן שכבר בהתחלה "ידעתם" שלא יצא מזה כלום כי אין מסגרת תקציבית ( גם אני טוען זאת מהיום הראשון שפורסם שבעוז לתמורה יהיה הכוווווול) ומצד שני אתה טוען ששתקתם כי אמרתם שעדיף עוז לתמורה מאשר המצב הקיים.

  רגע…אבל לפני רגע אמרת שאי אפשר לבצע את כל ההבטחות.

  האוצר אכן לא מוכן לתת יותר מאשר ניתן לאופק ( מה שהיה ברור לכל מי שעיניו בראשו) ועכשו אתה מאשים את רן ארז שאין רפורמה.

  אתה, דודי פרידמן, הלכת לבחירות עם הדגל שהאופק לא כל כך נורא – וזו לדעתי הסיבה העיקרית להפסדך בבחירות!
  ועכשו אתה מעיז להלין על רן ארז שהוא לא חתם על רפורמה שהיא כמו אופק חדש???

  אני טוען מהרגע הראשון שגם לו כל ההבטחות של עוז לתמורה היו מתקיימות, עדיף העולם הישן לרוב המורים בתיכוניים ואתה מעלה פה פוסט מדוע רן ארז לא חותם על הצעות האוצר שכוללות הפחתת תנאים אפילו ממה שרן ארז הבטיח?

  אני לא מבין מה ההיגד העיקרי שלך.

 5. ארטור- :

  זה הטוען לכתר?

  עוד יכתבו כמה וכמה עבודות דוקטורט רק על עניין ההשוואה בין אופק חדש לעוז לתמורה .

  וכאן מתיצב דודי פרידמן שרצה לנהל את המשא ומתן במקום רן ,ובמחי משפט מתיחס ל 42% שרן ארז הבטיח להביא וכותב:

  "בנוסף, צריך לזכור שלהסתדרות המורים יש הסכם שמחייב השוואת תנאים לרפורמה עתידית שתיחתם עם ארגון המורים. ברפורמת אופק חדש ניתנה למורים העל יסודיים תוספת ממוצעת של כ30%. ולכן, לא סביר היה שמורי הארגון יקבלו תוספת גדולה יותר"

  הבנתם ? לשיטתו וסרמן קיבל 30 אז ארז אינו יכול לקבל 42 .
  זהו ? אין עוד פרמטרים שצריך להכניס למשוואה ?
  דווקא כמורה לפיסיקה חזקה על פרידמן להבין את המושג וקטור ולהבין שישנם סדרה שלמה של וקטורים בהסכם האופק שמושכים מעלה ומטה את המספר הקדוש 30% ,כמו שישנה סדרת וקטורים שמושכים מעלה ומטה את המספר 42% .
  החשבון האדיוטי והגאוה על הידיעה שלא הוקצע מספיק כסף לרפורמה ,אין לה שום אחיזה כל עוד היתה זכות למורים שלא להכנס לרפורמה .
  עשרות אחוזים מהמורים היו נפגעים מעוז לו היו נכנסים לרפורמה ,וסביר להניח שחלק ניכר מהם היה נותר בחוץ .יתכן דווקא שהתקציב עוד היה מנופח מידי .

  בניגוד לבחירות להסתדרות ,בבחירות לאירגון המורים הבינו כנראה היטב מי יכול להזיק להם .

 6. נילי :

  אני לא מבינה למה חיזוק האופוזיציה הוא מטרה ראויה

  האם השגנו את כל מטרותינו ויש לנו הפריווילגיה לעסוק בפוליטיקות פנימיות במקום במאבק המשותף לשיפור תנאי עבודתנו? ניכר כי מר פרידמן מעוניין רק להחליש את רן ארז במאבקו המבורך מול האוצר ולא לקדם את האינטרסים של המורים. ברגע שאלו כוונותיו, קשה לי להקשיב לו, גם אם יש בדבריו דברי טעם. חבל שהוא בוחר לעסוק במאבקי כוח במקום במטרות מבורכות.

 7. מרים, מורה :

  הטענות מופנות לכיוון הלא נכון!

  עם כל הכבוד לזה שדודי פרידמן מתנגד לכל דבר שרן ארז עושה רק כי זה רן ארז, על הנפילה של עוז לתמורה הקרדיט שייך רק למשרד האוצר. במהלך המשא ומתן הושגו הסכמות ועם הזמו האוצר פשוט סירב לעמוד באותן הסכמות. אז למה שרן ארז יחתום על הסכם כזה?

  עוז לתמורה, במתכונת שבה הוצגה במסיבת העיתונאים הגדולה עם גדעון סער, היא תכנית נהדרת. במיוחד כשהאוצר התחייב להשקיע בתשתיות כדי ליישם הכי טוב את התכנית. אני מודה באמת שדודי פרידמן הסכים לא לתקף את הרפורמה בראשיתה. אבל כשהאוצר מתנהג כמו שהוא מתנהג עלינו להתאחד במאבק משותף למען עתיד המורים ועתיד מערכת החינוך, לא למען כיסא בהנהלת הארגון.

  *** מגיב/ה מאותה כתובת IP השתמש/ה קודם לכן בשם נילי ***

 8. זיו :

  למרים המורה.

  את מוכנה אולי להסביר מדוע עוז לתמורה היא "תוכנית נהדרת"?
  כמה שהפכתי בא והפכתי בא, לא מצאתי מה כל כך נהדר בה.
  (נכון, יש תוספת למשכורת, אבל זה לא עולה "לי" הרבה יותר מהתוספת).

  ודבר נוסף: מדוע את חושבת שלכ מה שתא שומעת מרן ארז זה הנכון ואילו משרד האוצר הוא "הרע"?
  את שמעת מה יש לצד השני (האוצר) להגיד או שאת בן אלא שמאמינות לכל מה "שכתוב בעיתון" (בנמשל אצלינו – "כל מה שרן ארז אומר").

  ביקורתיות לנאמר ממקורות בעלי עניין, מעולם לא הזיקה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.