חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

זכויות מלצרים – כך תתבעו את המגיע לכם מן המעסיק

נושאים אחראי-משמרת, זכויות עובדים ותעסוקה ב 16.05.11 3:46

התשובות של עו"ד רותם שפירא לחייל המשוחרר בעניין הפרת חוק ע"י מסעדה שבה הועסק כמלצר מעוררת מיד שאלה "ומה הלאה?" – איך יכולים צעירים לתבוע את המגיע להם על פי חוק מן המעסיק? 

זכויות מלצרים – טיפ במקום שכר, פיטורין ללא שימוע והודעה מוקדמת

עו"ד רותם שפירא משיב לשאלותיו של חייל משוחרר, שהועסק במלצרות, ומתאר את תנאי ההעסקה המקפחים שלו ושל עמיתיו במסעדה בה עבד

לקריאה נוספת

האם יש משהו שאני, בתור חייל משוחרר פשוט וחסר אמצעים יכול לעשות בנידון?

לפחות בנוגע לשבתות, להדרכות ולהימצאות במקום במצב כוננות (במיוחד) יש בסביבות ה 2000 שקלים שאני צריך לקבל. השאלה אם יש טעם?

בסופו של דבר אני מרגיש שמנצלים את המצב ואת הגיל שלנו וחושבים שנשתוק.

רק הוצאות המשפט ועורך הדין יעלו לי יותר, וחבל, כי ככה הם ימשיכו לצפצף על החוקים, כי אף מלצר לא יתבע אותם. האם יש פתרון?

עו"ד רותם שפירא עונה:
שלום רב,
אני מקבל לא מעט פניות מעובדים שמעבידם הפר את זכויותיהם ומנע מהם תשלומים המגיעים להם על פי החוק.
אף על פי כן, אותם עובדים נתקלים בבעיה הנובעת מכך שמדובר בהפרות אשר מסתכמות בסכומים נמוכים יחסית של אלפי שקלים בודדים ועל כן אין הצדקה כלכלית להיעזר בשרותיו של עורך דין.
מה ניתן לעשות ?
ראשית, חשוב לציין שתמיד כדאי להיעזר בשרותיו של עורך דין אשר בקיא בתחום והגשת תביעה ללא ליווי של עורך דין מקטינה את הסיכוי לזכות, ואף חושפת את התובע לסכנה שיפסקו נגדו הוצאות משפט. עם זאת, בתי המשפט לעבודה מתאפיינים בפחות פורמליות  מבתי המשפט האזרחיים, בגמישות פרוצדורלית יחסית וביחס פרו-עובדים.
בכל מקרה, כאשר מתעורר קושי לשכור עורך דין עקב סכום תביעה נמוך, רצוי לנסות להתאגד יחדיו מספר עובדים, ואז יש סיכוי גבוה יותר לכך שתהיה הצדקה כלכלית לשכור את שירותיו של עורך דין.
שנית, גם אם בחרתם שלא להיעזר בעורך דין ואתם מעוניינים לעמוד על זכויותיכם, רצוי טרם הגשת תביעה לשלוח למעביד מכתב רשמי המודיע על כוונתכם להגיש תביעה. חשוב שבמכתב זה תפרטו את מלוא הדרישות הכספיות שלכם ועל מה הן מתבססות. לעיתים, לאחר משא ומתן קצר ניתן להגיע להסכמות עם המעביד לפיצוי וקבלת כספכם.
יאמר כי בהתאם לשאלות להן אני עונה באתר "עבודה שחורה", לעיתים עובד משוכנע שזכויותיו נשללות ממנו, אך אין זה כך. על כן, בכל מקרה רצוי, לכל הפחות, לברר את זכויותיכם אצל ארגונים המיועדים לכך וכן בפורומים משפטיים רציניים, אך נקטו משנה זהירות, מכיוון שאינכם יודעים אם התשובה שאתם מקבלים אמינה.
היה ובכל זאת אתם מעוניינים להגיש תביעה, יאמר כי בבית הדין לעבודה יושבים באופן כמעט קבוע מתנדבים שתפקידם הוא לסייע לעובדים שאינם יכולים לשכור עורך דין. כמובן שמדובר על יעוץ חלקי, אך אם בחרתם שלא לשכור עורך דין, אז הייעוץ של המתנדבים עדיף מכלום והם יכולים לסייע רבות.
כמו כן, היה ובחרתם להגיש תביעה ללא ליווי של עורך דין, זכרו תמיד שנטל ההוכחה חל עליכם. על כן, בדרך כלל לא מספיק לציין בכתב התביעה את הזכויות שנמנעו ממכם, אלא הכרחי לצרף הוכחות כגון תלושי השכר, פירוט שעות, הסכם עבודה, צילומים, הקלטות וכל מסמך שיכול להעיד על הזכויות שנמנעו ממכם.
בנוסף, לאחר הגשת כתב תביעה עקבו אחר התביעה באמצעות אתר הרשות השופטת באינטרנט, על מנת שבמקרה שלא יגיע אליכם זימון לדיון בבית משפט, לא תפספסו את הדיון (מה שעלול לגרום למחיקת התביעה וחיובכם בהוצאות).
אסיים בהבהרה: לא מומלץ לתבוע ללא ליווי של עורך דין וחשוב להתייחס להגשת תביעה בכובד ראש.
עם הגשת התביעה אתם צריכים לשלם אגרה לבית המשפט ובמקרה שאתם מפסידים, בית המשפט רשאי לפסוק נגדכם הוצאות שעליכם לשלם למעביד. לא זו אף זו, לעיתים מעבידים תובעים את העובד לאחר שהעובד תובע, על מנת להפעיל לחץ על העובד. על כן, שקלו את צעדיכם בזהירות.
בהצלחה,

רותם שפירא, עו"ד

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

  1. רוצים לדעת על תביעות של מלצרים | תביעות :

    […] 16 מאי 2011 … זכויות מלצרים – טיפ במקום שכר, פיטורין ללא שימוע והודעה מוקדמת … של עורך דין אשר בקיא בתחום והגשת תביעה ללא ליווי של עורך דין מקטינה את הסיכוי לזכות, …מתוך עבודה שחורה » זכויות מלצרים – כך תתבעו את המגיע לכם מן המעסיק להמשך קריאה […]

  2. האם גם אתם חיפשתם תביעת מלצרים | תביעות :

    […] 16 מאי 2011 … זכויות מלצרים – טיפ במקום שכר, פיטורין ללא שימוע והודעה מוקדמת … של עורך דין אשר בקיא בתחום והגשת תביעה ללא ליווי של עורך דין מקטינה את הסיכוי לזכות, …מתוך עבודה שחורה » זכויות מלצרים – כך תתבעו את המגיע לכם מן המעסיק להמשך קריאה […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.