חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוף פלמחים – הסיפור העצוב

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 15.05.11 3:34

תגובה למאמרו של צפריר רינת בעתון "הארץ": "חוף פלמחים הפך לגן לאומי והכניסה אליו חפשית" מיום ראשון ה-8/5/2011

מאת: ד"ר יעקב ניר

לאחר יותר מעשרים וחמש שנות מאבק ברשויות ובמשטרת ישראל יגיע סוף סוף חוף פלמחים (לפחות תיאורטית) למנוחה ולפיתוח האמיתיים. חלק מהחוף יהיה פתוח וללא תשלום, והכביש המוליך מפלמחים דרומה לא יחסם כבעבר הלא רחוק. עלי לציין, ובצער, כי כל רשויות הממשל בישראל משך כל אותה תקופה מאז החלה הגביה (1984) דחו על הסף את כל פניותיהם של אזרחים אשר נגזלו ונאלצו לשלם, ולכאורה באופן לא חוקי, דמי חניה. המועצה האזורית 'גן רווה' היא אשר החכירה את הזכות לגביית דמי החניה, ולא עשתה דבר לא לשיפור החוף ולא למניעת הגביה הלא חוקית על אם הדרך. בעבר, בעת עונת הרחצה כל רכב או אדם אשר חפצו להיכנס אל החוף דרומה לקיבוץ נאלצו ונאנסו לשלם "דמי חניה". עוד בשנת 1984 פנה כותב מכתב זה למשטרה בכתב ובעל פה (הגשת תלונה עם מסמכים על חסימה בלתי חוקית של עורק תחבורה), ודבר לא נעשה, התשובות היו מתחמקות, לא ענייניות, אם בכלל. לאחרונה אף הגדיל בית המשפט וגזר קנס של לא פחות מ-40,000 ש"ח, והעניש עורך דין צעיר אשר סבר כי נעשה כאן עוול משווע ולכן תבע את הגורמים האחראיים על הגביה. בסך הכל ביקש עורך הדין לבטל את פעולת הגביה הלא חוקית, אבל מאזני הצדק כמו במקרים רבים אחרים, פגעו בצודק.

לשמחתנו, ה'ועד להצלת חוף פלמחים' בו הייתי מעורב, לאחר מאבק אימתני ביזמים שנעזרו בסוללת עורכי דין ובלא מעט יחצ"נים ואפילו ממוסדות ציבוריים,  הצליח, בעזרה בלתי נלאית של מספר חברי כנסת נאמנים לסביבה: דב חנין, אופיר פינס וניצן הורוביץ,  ובתמיכה המלאה של השר להגנת הסביבה ח"כ גלעד ארדן, להחזיר חוף זה לציבור,  חוף אשר עתה אף יהפך לשמורת טבע יבשתית. אולם, עלי להזכיר כי הגורם העיקרי אשר נהנה מתוצאות המאבק, 'רשות הטבע והגנים הלאומיים' לא עשה דבר לשם ביטול המכירה של חוף זה ליזמים. נהפוך הוא, הרשות, כמו רשות העתיקות, ואפילו משרד הביטחון (אשר בגבול השטח מצוי בסיס צה"לי חשוב) אישרו, ולמעשה הסכימו ללא כל מגבלות, הפיכת המקום לכפר נופש אכסקלוסיבי.

הצלחת המאבק בחוף פלמחים הינה אבן דרך חשובה ביותר להגנת ערכי טבע ושמורות בישראל, תמרור אשר ישמש כדגל וכדוגמא עבור כל נאמני הנוף, הטבע, וההיסטוריה.

ד"ר  יעקב ניר

גיאולוג ימי

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. אוהד :

    כל הכבוד לוועד!

    כתושב המועצה חזיתי שוב ושוב בהתנהלותה הקלוקלת גם במקרה איקאה, וגם ביישוב בעל השם האירוני – אירוס, שבימים אלו קורם עור וגידים ליד בית עובד. רבים מתושבי המועצה תמכו בפעולות הוועד, וכולי תקווה שעד הבחירות הקרובות לראשות המועצה דברים אלו לא ישכחו ושתושבי המועצה יצביעו בהתאם.

    שאפו גדול לכל הנאבקים, אתם ההוכחה שאפשר לשנות!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.