postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ממשפט דמיאניוק להכחשת הנכבה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ממשפט דמיאניוק להכחשת הנכבה

נושאים זכויות אדם, מועד ב', משפט ופלילים ב 16.05.11 3:51

מדינת ישראל יכולה לשמש מופת לעשיית צדק בנאצים ובעוזריהם באמצעות ההליך המשפטי. אלא שבתחום הפקת לקחים מזכרון השואה יש לנו עוד הרבה מה ללמוד

מאת: עו"ד יהונתן קלינגר

יותר משישים ושבע שנים אחרי השואה, בגיל תשעים ואחת, הרבה אחרי ששותפיו הרבים לאירוע המביש ביותר בתולדות האנושות מתו, הורשע ג'ון דמיאניוק אמש בבית משפט בגרמניה. דמיאניוק, ככל הנראה, יהיה הנאצי האחרון שיורשע: ככל הנראה כיוון ששאר הנאצים פשוט מתו, אבל לא רק. כיום, כאשר ניצולי השואה שחיים בקרבנו מגרדים את גילאי התשעים, וכאשר עשרות מהם מתים כל יום, חלקם מהזנחה, קשה לראות את דמיאניוק, מרושע ככל שיהיה, ולחשוב שעכשיו צדק נעשה.

מדינת ישראל, כמו גם שלל מוסדות יהודיים ואף מכון שמעון ויזנטל, בתפיסת הנאצים והבאתם למשפט צדק (או לפחות למשפטי ראווה). בכך ישראל נבדלה משאר אומות העולם, שהעדיפו נקמה קרה, חיסולים או פשוט התעלמות. מדינת ישראל האמינה, מאז הקמתה, בשיטת המשפט שלה וביכולתה להביא לצדק ולכפרה. לכן, סיפורו של דמיאניוק מדגים שגם בישראל, רווית יצר הנקמה ומול בית משפט יהודי, יכול מי שמואשם בהיותו פושע מלחמה נאצי לזכות לצדק.

דמיאניוק הובא לישראל בסוף שנות השמונים וזכה למשפט מתוקשר היטב, בצורה חריגה במיוחד לשיטת המשפט הישראלית, שאוסרת תיעוד של הליכים משפטיים בטלויזיה. לאחר הרשעתו, זכה אף לערעור אמיתי וצודק בו בית המשפט העליון, בפאנל של שופטים יהודים, לא התבייש ליתן החלטה אמיצה ולומר שלמרות הכל, לא הוכח מעבר לכל ספק סביר כי דמיאניוק הוא אכן איואן האיום (עפ 347/88 דמיאניוק נ' מדינת ישראל).

לאחר זיכויו, שב לארצות הברית, ורק אז קבע בית המשפט שם כי נתן עדות שקר בבקשתו לאזרחות ולכן זו נשללה; ואז הוסגר לגרמניה, שרק שם הועמד לדין.

רק לאחר מכן, ולבסוף, הצדק נעשה על ידי הגרמנים; אלה מצאו לנכון להראות כי אף הם מסוגלים לצדק משלהם, והצליחו להתעלות מעל רגשותיהם ולהוציא החוצה את האדם; אלא, שהוא ממשיך, נכון לעתה, להתהלך כאדם חופשי בינהם.

שבעים שנה לאחר השואה נותר לנו רק זכרון; אלא, שבמקום ללמוד מהזכרון, להבין איך הצלחנו להיות אנושיים למרות התנהגות לא אנושית של אנשים בתחפושת, אנחנו עושים הכל רק כדי לשכוח ולנכר את האחר.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

2 תגובות

  1. ק. טוכולסקי :

    ונתן, משפט דמניוק בגרמניה הוא משפט ראווה מהסוג העלוב ביותר, בזמן שבגרמניה פושעים נאצים נשפטו בממוצע לעונשים הקלים ביותר עווד זכו לחנינות או שלא נשפטו כלל (יוצאת דופן היא מזרח גרמניה שבה עוד בשנות ה-80 הוציאו להורג פושעים נאצים שנתפסו)הגרמנים ביצעו משפט ראווה בואכמן (שומר) אוקראיני. אנשי האיינזצגרופן שרצחו מאות אלפי יהודים בעצמם ולא רק שמרו על מחנות השמדה מזדקנים בשקט ומקבלים פנסיות. קציני אס-אס רבים חיים בשלוה את שנותיהם האחרונות מסיבות רפואיות שאף אחד לא באמת בודק והגרמנים שופטים איזה אוקראיני. אם המשפט הוכיח משהו הוא בעיקר שהגרמנים מעלים מס שפתיים לנושא אבל לא ממהרים לטפל בו.
    עוד הערת אגב, הטיפול בפושעים נאצים שפגעו ביהודים כמה שהוא לקוי בגרמניה כלפי גרמנים עוד טוב לעומת הטיפול בפושעים שפגעו בקורבנות שואה אחרים כו צוענים, חיילים שסירבו פקודה או קומוניסטים, הם בכלל חיים טוב. הילפינגר שהיה שופט צבאי נאצי שדן למוות חיילים, כיהן אחר כך במשך שנים כראש ממשלת מדינת מחוז וגם אחרי שהוא אולץ להתפטר כשהסיפור נחשף הוא עוד הספיק לכהן במשרות כבוד של הנוצרים דמוקרטיים האחרונה כחבר בפורום שבוחר את נשיא המדינה ב-2005.
    אז בוא לא נצא מפרופורציות, משפט דמניוק הוא מהסוג הקל, שופטים את האחר על הפשעים שלנו, ובזה באמת גם ישראל יכולה להיות טובה.

  2. יהונתן קלינגר | הנאצי האחרון ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

    […] [פורסם במקור בעבודה שחורה] […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.