השר יצחק אהרונוביץ – קיצוצים ביחידה לפשיעה כלכלית

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ מ"ישראל ביתנו" מתכוון לקצץ בכנפיה של היחידה לפשיעה כלכלית. יש לזכור יוזמה  זו של פגיעה ביכולת התפקוד של היחידה, שעתידה לחקור את יו"ר המפלגה, אביגדור ליברמן

מאת: ק. טוכולסקי

השר אהרונוביץ ומלחמתו בלוחמים בשחיתות

"אם אנחנו רוצים יותר שוטרים בשטח, אנחנו צריכים להביא אותם ממקומות אחרים. יש יותר מדי אנשי מטה במשטרה במקום לראות שוטרים ברחוב והמצב ישתנה בקרוב" כה אמר השר לביטחון פנים. במסגרת ההכרזה הפופוליסטית הודיע השר על כוונתו לקצץ בתקנים של יחידת להב, היחידה לפשיעה כלכלית שעוסקת בין השאר במאבק בפשיעה בינלאומית, בחקירת שחיתות ובמאבק בסחר בבני אדם. תכלס אין פה הפתעה גדולה, שר ממפלגה שמנהיגה עומד להיות מועמד לדין בשל חקירות של יחידת משטרה מסוימת, ההיגיון הבריא אומר שהוא יפעל נגד אותה יחידה. בסך הכול למה לחכות לחקירות הבאות? למה לא לפגוע עכשיו ביכולת התפקוד של היחידה? לכן מתכוון השר לבצע ביחידה סיכול ממוקד בשני מוקדים. מצד אחד, לקצץ בתקניה ומצד שני להוריד את ראשיה בדרגה, כדי להפחית מחשיבותם.

כולנו (לפחות בטווח הקצר) רוצים לראות יותר שוטרים ברחוב. במצב הנוכחי של החברה הישראלית באמת אין ברירה. אלא מה, למרות שהאינסטינקט הפבלובי שלנו הוא להגיד: יופי יותר שוטרים ברחוב! כדאי לפעמים לעצור שנייה ולחשוב. הפגיעה ביחידת מטה שתפקידה להלחם בפשיעה כלכלית הונאות וסחר בבני אדם תפגע בכולנו בצורה משמעותית, לא פחות מפריצה לרכב או לדירה. היא תאפשר לפושעים הגדולים ולא לדגי הרקק לבצע פשעים בקלות רבה יותר. היא תקל על סוחרי האנשים, היא תקל על מקבלי השוחד הבכירים, היא תוריד דאגות מליבם של מי שמרמים את הציבור, עושקים וגונבים ממנו ברמות הגבוהות ביותר של שחיתות, היא תקל על אנשי ציבור להושיט ידם לצלחת ולדאוג הרבה פחות.

כולנו ניפגע, כולנו, למעט קבלני כ"א שגובים דמי תיווך מעובדים זרים תמורת הזכות להיכנס לישראל, יזמים שמעניקים שוחד בדרכים עקלקלות לאנשי ציבור, סוחרי העבדים שמבריחים לישראל נשים לעבודה בזנות, מקימי חברות פיקטיביות בחו"ל הנמנעים מתשלום מס, הם דווקא ירוויחו.

"ישראל ביתנו" עובדת על תגובות פבלוביות. המפלגה הזו היא המשרתת מספר אחת של ההון בישראל, אין בה כיסי התנגדות חברתיים רציניים כמו ב"ליכוד" בגלל המשמעת הסיעתית. ליה שמטוב ואורלי לוי יכולות לשחק אותה חברתיות עד לרגע שמפעיל המריונטות נותן את ההוראה.

"ישראל ביתנו" הייתה המפלגה היחידה בכנסת שהתנגדה כולה ובעקביות לדוח ששינסקי, והיא אחת המפלגות שתרמו באופן המשמעותי ביותר לעיקור מסקנות הוועדה והורדת חלקו של הציבור.

עכשיו יוצא השר לביטחון פנים למלחמה במי שנלחמים בפשיעה הכלכלית והמאורגנת במי שנאבקים מאבק סיזיפי בשחיתות. היות והוא יודע שכדי להרדים את הציבור צריך איזה כיסוי יפה הוא מבטיח יותר שוטרים ברחובות. מה יעזרו כל השוטרים ברחובות למאבק בשחיתות? שחיתות אינה מתבצעת ברחוב, היא מתרחשת בחדרי חדרים, במקומות בהם נפגשים נבחרי העם ושריו עם טייקונים ושועי עם, היא נלחשת בטלפונים בשיחות בינלאומיות של חברות, היא נסגרת בלשכות מפוארות של תאגידים ובנקים. השחיתות, הנגע המאיים על חוסנה של החברה ועל חוסנה של הכלכלה בישראל, עומדת לקבל סיוע מהשר לביטחון פנים. יותר שוטרים ברחוב, על חשבון מי ששומר עלינו מפני הפלוטוקרטיה.

הפגיעה הצפויה ביחידת להב תעלה לכולנו הרבה כסף, וזה עוד החלק הקל. הפגיעה במי שנאבקים בסחר בבני אדם למטרות זנות ועבודה, וההפחתה הצפויה ביכולתם להלחם ביעילות בסוחרי האדם, במבריחים ובחברות התיווך, היא כתם מוסרי לא קטן על מצפונה של החברה הישראלית. לא רק פוליטיקאים מושחתים יוכלו לנשום לרווחה, ולחזור ולקחת שוחד כדי לשרת את שלטון ההון, גם קבלני האדם ומעלימי המס.

זה המסר של "ישראל ביתנו", לחזק את מראית העין של שלטון החוק ולסרס את הליבה, את המהות, את היכולת האמיתית של אכיפה. להכביד את זרוע החוק על הפושעים הקטנים, על דגי הרקק ברחוב, ולהוריד את הלחץ על הפושעים הגדולים. מה בסך הכול אפשר לצפות ממפלגה שהעומד בראשה ניצב בפני שימוע על מעשי שחיתות שתשרת את האזרח הקטן?

Tags: , , , , ,

9 Responses to “השר יצחק אהרונוביץ – קיצוצים ביחידה לפשיעה כלכלית”

 1. במקום אחר ,וכמדומני בתגובה לתגובה שלך, אמרתי שאני יוצא היחידה הזו וכי אני מנוע מלומר את דעתי על השר כי אין לי 3 מליון שקל לשלם לו בתביעת הדיבה שיגיש וכנ"ל לגבי עו"ד.

  מכל מקום: להב (או בשמה הקודם היחידה הארצית לחקירות פשעים) היא המקבילה הישראלית של ה FBI האמרקאי. הבסיס העקרי של היחידה מושתת על איסוף מידע על אירועי פשיעה ברמה הארצית והבין לאומית (כנגד מדינת ישראל לרבות טרור לא כולל עבירות פיסקאליות) וכן על חקירת פשעים שקורים בפריסה של יותר ממחוז אחד של המשטרה (ישנם 6 מחוזות).

  היחידה איננה חוקרת עבירות של הלבנת הון, לשם כך הוקמה יחידה לחקירות כלכליות שיושבת ברמלה, היחידה איננה חוקרת מעשי הונאה ושחיתות שלטונית את זה עושה אחותה הבכירה היחידה הארצית לחקירת הונאה (יאח"ה) שהקים אותה סנ"ץ זיגל האגדי.

  בשל אופיה של להב היא מורכבת בעיקר מקצינים ומעטים מאוד השוטרים המשרתים בה שאינם קצינים. תקן הקצונה המינימאלי (לפחות כך היה בעבר) הוא דרגת פקד המקבילה לסרן ב"צהל".

  לפני כמה שנים בוצע רה-ארגון במטה הארצי ואגף המודיעין הוכפף לאגף החקירות והפך לאגף למודיעין וחקירות תחת ניצב. הרה-ארגון הזה כלל ארגון מחדש של היחידה לחקירת פשעים או אז גם שונה שמה ללהב 433 ועיקר עיסוקיה הם באיסוף מידע מודיעיני וסיכול פשעים חמורים שנעשים ביותר ממחוז אחד או כלפי המדינה או מחוץ לגבולותיה.

  היו כמה מקרים ששמה של היחידה הוזכר בקשר לחקירות צווארון לבן ושחיתות ציבורית (אך לא שחיתות תאגידית) זה קרה בשל צרכים פנימיים ופוליטיקה פנימית של משטרת ישראל זה איננו יעודה של היחידה.

  גם אם היחידה תפוזר לחלוטין לא נראה שום תוספת של שוטר ברחוב. לא יעלה על הדעת שקצין יסתובב ברחוב ויחפש פושעים הם (לשמחתינו), אמורים להגיע אליו על ידי הכפיפים שלו, כך שלכרוך את תקני הקצונה ביחידה לנראות של שוטרים ברחוב זה, בלשון המעטה, לזרות חול בעיני הציבור.

  אני לא רוצה לפרט את הסיבות (אני עדיין חב חובת נאמנות לשולחי במשטרת ישראל) אבל היחידה בהחלט מחזיקה בעוצמה מאוד מאוד גדולה שאיננה עולה בקנה אחד עם חופש הפעולה לשחיתות ציבורית בהתאם לדברים, היפים, שכתבת על השר ומפלגתו. ולכן יש לשר רצון לקצץ את כנפיה ולמתן את יכולותיה המבצעיות.

  מהכרות עם היחידה זה לא ניתן לביצוע משום שהפעולות של היחידה, רובן ככולן, חוסות תחת צווי חיסיון שיפוטיים או מנהלתיים או פשוט נעשים בהחבא, בסודיות ובהתאם לחוק ולפקודות המשטרה, כך שהשר, גם אם ירצה, לא יכול לדעת מהו המידע שהיחידה אוספת מה הם ומי הם יעדיה וגו'.

  בשל אופיה של היחידה הפרדת הרשויות בין הממשלה (והשר הממונה) לבין המשטרה (להב) מאוד דבקנית והיא לחם חוקה של היחידה.

  היחידה איננה מקבלת תלונות מאזרחים, ולא מחברי כנסת או ממבקר המדינה. כל מה שמגיע אליה מגיע מתוקף החלטה סוברנית של ראש אגף למודיעין וחקירות וזה הליך פנים משטרתי שאיננו שפיט (= אי אפשר לבחון בבג"צ את החלטתו של ראש אגף למודיעין וחקירות להעביר ליחידה זו או אחרת תיק חקירה זה מעוגן עמוק בפקודת המשטרה בפקודות המטא"ר וזה עניין פנימי של משטרת ישראל – וטוב שכך).

  השר כורך מין שאינו מינו מאחר והוא מגיע משורתיה של המשטרה וכנהוג במקומתינו (משרד הבטחון למשל) מי שלא הפך מפכ"ל נמצא אותו כשר הממונה על המשטרה (ואותו דבר לגבי שר/רמטכ"ל במשרד הבטחון). הכל פה נובע מיריביות ופוליטיקה פנימית במשטרה ובזה אני במקש לחזק את טיעוניך.

  זה מאוד פופולרי לנגח את משטרת ישראל בכל הזדמנות ולא פעם המשטרה קונה את זה בשתי ידיה. אבל אנחנו בערבו של יום הזיכורון וחג העצמאות ואולי זוהי הזדמנות דווקא לומר כמה מילים טובות על הגוף הזה, ואשמח כיוצא הגוף לעשות כן.

  ראשית נאמר שתורת ההפעלה של שוטרי מקוף ובכלל ניראות בכל מקום לא הוכיחה את עצמה בשום מדינה דמוקראטית. תורת ההפעלה של משטרת ישראל (שאגב מעוגנת בתחיקה הישראלית) נחשבת לאחת מהטובות בעולם המערבי וגם הישגיה של משטרת ישראל בפענוח פשעים חמורים, ובמלחמה בשחיתות תאגידית וממשלתית שמה אותה במקום גבוהה בטבלת המשטרות היותר טובות בעולם המערבי.

  כפי שציינת משטרת ישראל והצלחותיה בשחיתות במשלתית היא לצנינים בעיני ממשלת ישראל, זו הנוכחית ואלה שהיו פה בארבעת העשורים האחרונים. כמו כן משטרת ישראל סובלת ממחסור כרוני בכוח אדם.

  כוח האדם של משטרת ישראל הוא מהטובים בעולם. לא כל אחד יכול להתקבל למשטרה. מבחני המיון של המשטרה מבוססים על מבחני המיון לקורס טייס של חיל האוויר הישראלי (על טיבם אני מקווה אין חולקים) לאחר אדפטציה לתחומי העיסוק של המשטרה. הממשלות השונות שהיו כאן בשלושת העשורים האחרונים ,באופן מסורתי ולא מפתיע, חוסמות את אגף משאבי אנוש של המשטרה על ידי כך שהם מפריטות אותו, מיבשות אותו ולא מוכנות להכיר במקצוע השוטר כמקצוע אקדמי. אני עצמי רכשתי אחד מתוארי האקדמיים באחד מהנסיונות של המשטרה לאקדמיזציה של השוטרים ובסופו של דבר שילמתי את זה מכיסי הפרטי 🙁 …

  בחיי היום יום של אזרחי המדינה השוטרים שעימם הם נפגשים הם שוטרים עייפים מותשים שעובדים בשכר בזוי ובשעות עבודה שהם עבדות מודרנית בזויה, וזה כי הממשלות פה אינן רוצות משטרה יעילה ועשירה בכוח אדם איכותי מהטעמים שהסברת במאמרך מעלה.

  עבריינות היא תופעה חברתית שאי אפשר להעלים ולחסל. למרבה הפליאה עבריינות היא תופעה חיובית משום שהיא מצביעה על חברה בריאה שחיה באמות מידה בריאות וכן היא חלק מהאיזונים והבלמים שחברה דמוקראטית ,וחברה בכלל, צריכה על מנת להתקיים. בעולם ללא פשע יהיה משעמם ולא יהיה צורך ,למשל, בחברות ביטוח, בחברות שמירה והגנה, ועוד לא מעט אנשים שמתפרנסים מהצד החוקי של הפשיעה שלא לדבר על הפן הטכנולוגי של אכיפה וחשיפת פשעים.

  חברה ששואפת חיים חייבת להלחם בפשיעה ובניגוד לממשלות ישראל לדורותיה משטרת ישראל מוכוונת יעדים מדידים ברי ביצוע ושיש להם תג מחיר. הכישלון הקולוסלי שלה הוא בעלות הלחימה בפשע פה, היא סובלת ,כמו עוד הרבה גופים אחרים, מייבוש ארוך שנים ומניסיונות הפרטה שכוללים הקמת משטרה עירונית ועוד פטנטים ישראלים קלוקלים למיניהם.

  גם הניסיון ליבש את להב הוא חלק מהסרת האחריות של הממשלה לאזרחיה ובמקרה הזה ,ואני מחזק את טיעוניך, על ידי שר שיש לו אינטרס מובהק לעשות כן.

  חג עצמאות שמח.

  מנחם

 2. דקל-דוד עוזר הגיב:

  מאמר צודק ונכון ותגובה משלימה טובה.
  מנחם רק דבר אחד: אני רוצה לחלוק על טענתך ש"פשע זה טוב".

  פשע, כלומר: התנהלות מחוץ לחוק, הוא תופעה שמתרחשת למטרות רווח.

  אם אתה חושב שהחוק הוא פסול, כמו שאני חושב לא פעם ולא פעמיים, לדוגמא בנושא לגליזציה של סמים, אז אתה מוצא הצדקות למה לא כדאי להגזים בשמירה על שלטון החוק.

  כמו כן, ההתנהלות מחוץ לחוק כביכול מצמצמת פערים, מאחר ומחוץ לחוק יש שולי רווח גדולים, לרוב על חשבונם של בעלי הון שהם, כביכול, המפסידים הגדולים מפשע (רק כביכול, כי חברות הביטוח מרוויחות ולכן בפועל המפסידים הם המעמד הבינוני-גבוה).

  עם זאת המסקנה לא יכולה להיות ש"פשע זה טוב" אלא שככלל, איסורים מוחלטים זה רע והסדרה זה טוב, ואוליגרכיה זה רע וצדק חלוקתי זה טוב.

 3. פשע או חיים מחוץ לחוק זה דבר טוב משלוש נקודות מבט:

  1. מקום ללא פשע בכלל: זה אומר שכולם מצייתים לציווי מסוים מקבלים הוראות ועושים, אם תרצה קוראים לזה דת או במדעי החברה "מיקוד שליטה חיצוני".

  2. מקום שבו אנרכיה מוחלטת וכל דאלים גבר: זהו מצב שלא יכול להתקיים כי גם באין סדר של הפשע יש סדר, הגיון ויש חזקים וחלשים בוסים ועבדים. לכן מצב שבו יש רק פשע לא יתכן שיתקיים.

  3. חברה אנושית ,מעצם טבעה, מגדירה לעצמה את המותר והאסור או אם תרצה את חוקי המוסר. הפשע טוב בהיבט הזה שכן לכל חבר בקהילה ברור לחלוטין מה מותר ומה אסור. כל אחד יודע למה הוא צפוי אם יפר את כללי המותר והאסור.

  4. להתייחס ל"טוב" שבפשע במובן של חלוקת המשאבים/הכסף זה לא נכון. זה לא נכון כי אם שילשלתי לכיסי את רווחיה של הזונה המופעלת על ידי (הזונה עצמה איננה עברינית זה מותר במקומתינו הסרסרות אסורה והעונש הוא מסוג של פשע שבע שנים ומעלה), הרי שלא ייתרתי את חלקי לעוגה המשותפת. המילים פשוטות ההכנסות מפשע או עבריינות לא ממוסות ולכן אינן מתחלקות בנטל הציבורי ובהשקעה של החברה בעצמה ולכן הו בזויות.

  5. הרמיזה שלך (לפחות להבנתי) למעשה כמעשהו של רובין הוד היא התנהגות אנטי חברתית בעליל והיא בזויה בעיני, גם אם אאלץ לסגור עיניים ולחרוק שיניים. לא סתם סיפור רובין הוד הומצא באחת מהדמוקרטיות הותיקות בתבל….

  6. בהנחה הסבירה שפשע הוא תופעה חברתית שמתקיימת מעצם היותה של חברה מורכבת מבני אדם שונים היא חיובית גם במובן הכספי שלה. רמזתי על זה קודם ואחזור על דברי: לא מעט בעלי מקצוע מתפרנסים (בכבוד היינו משלמים מיסים וכו) ממעשי פשע. למשל: המנעולן שמתקן את המנעול שפרץ הפורץ. הפתלוג שבוותר את הגופה למציאת רמזים פורנזיים לסיבות המוות…. להמשיך???…

  7. מוטיב נוסף שעבריינות מוסיפה בו לטובת הכלל הוא בחוקים. אין חוקים אלמותיים כל הזמן צריך להתאים לתקן להוסיף ולגרוע ממערכת החוקים שהיא בעצם הסדרה עצמית של חיי הקהילה המשותפים. מבלי להכנס לעומקם של דברים ,ולציניות המובנית שבי, אתן דוגמאות: בישראל 2011 מדברים על שינוי סעיף 300 לחוק העונשין המדבר על נטילת חיים בזדון. בישראל מותר להתאבד (עד תחילת שנות ה-80 זו הייתה עבירה פלילית). בישראל מותר לאדם לקיים יחסי מין עם בני מינו (זה היה אסור עד לביטול החוק באמצע שנות השמונים). בישראל אדם ששתה לשוכרה לא יכול לבקש הגנה מהחוק בשל שיכרות. חוק זה ירשנו מהבריטים ולא רק שלא שונה אלא הוא ראלי ומוצדק מתמיד. אני מתמקד בפשיעה הפלילית כי בשאר הדוגמאות (השליליות דווקא) אערור פה ריב ומדון אבל אינני יכול להתאפק מלהזכיר את חוקי הגזע של ישראל ביתינו.

  ומילה אחרונה: אכיפה. לחוקק חוקים שמסדירים או תוחמים הסדרה בחיי הפרט זה קל. לאכוף אותם צריך כי אחרת המחוקק מתיר את דמי. זה נכון למאמר אחר (לגמרי במקרה שלי וכאן בעבודה שחורה) ונכון למשל לאי אכיפה של חוקי התעבורה כמו אי שמירת מרחק ונסיעה בנתיב הימני ועוד הרבה כאלה שבכך למעשה המחוקק מתיר את דמינו האזרחים. זה נכון בתעבורה, זה נכון האכיפה של חוקי המסחר והתנהלות התאגידית, זה נכון אפילו לעבריין המורשע שהיה פעם נשיא מדינה וזה נכון למקימי רעש למיניהם. האכיפה מאזנת בין העבריינות לאורח החיים המקובל על הרוב פה ובכל מקום שיש קהילת אנשים בעלת מכנה משותף כלשהו. לא אוכפים מפירים את זכויות הפרט הבסיסיות ביותר אף אם הן עצמם אינן מאוגדות בתחיקה ,כמו במקרה שלנו שאין חוקה.

  ובדיוק בעניין הזה ,האכיפה, יש את ההצדקה לדבריו של ק. המאמרו מעלה שכן השר מנסה להצר את רגליה וידיה של המשטרה באכיפת פשעים שלא כל כך נוח לבוס שלו איתם…

  חג עצמאות שמח.

  מנחם.

 4. עמית לוונטל הגיב:

  מנחם, מה דעתך לכתוב מאמר יותר מפורט לאתר ברוח תגובתך הראשונה?

 5. מרים את הכפפה…

  מנחם

 6. יובל מיכאלי הגיב:

  מסכים עם כל מילה שלך למעט נושא של מניעה שאני לא חשוב שהוא בפוקוס של מישהו נכון שמשטרה חזקה מפריעה לשלטון ונכון שקמים עלינו מדי פעם כל מיני מחוקקים עם רעיונות לדוגמא כמו הערצה לג'ו מקראתי, בכלל יש לנו בעייה אנחנו כציבור לא יודעים ואין לנו אפשרות לדעת האם המשטרה באמת עוסקת במניעה? או לא?
  איך נדע? על ידי מינוי מבקר חיצוני בלתי תלוי שיתן דוחות על יישום מניעה לפי תוכנית בכל איזור .

 7. יובל מיכאלי הגיב:

  מנחם, יש הרבה מאד במה שאתה אומר, וחבל שאין אפשרות לראות מניעה של פשעים בנוסף לחקירה של פשעים, אני לא חי בעולם שכולו טוב ולא משלה את עצמי שלא יהיה פשע בכלל זה חלק מהטבע האנושי וברור שגם חוקי מניעה ומרתיעים כמו עונש מוות והטלת קנס והריסת בתים לא בדיוק מרתיעים אבל זו לא צריכה להיות רתיעה מלחוקק חוקים כאילו, ראיתי תוכנית על החרדים בטלוויזה יש להם משטרה שלהם ואחרי תשע בלילה אין ברחוב ברדק אין שיטוט אצלנו יש בעייה משתכרים בשילוב עם סמים וגברבר בן 18 מלא בהורמונים עושה רושם על החברה שלו בת ה16 ודוקר לממות מישהו בעל משפחה ועל זה הוא בעזרת תיכחום משפטי מורשע ב-"הריגה" זה נראה לך בסדר?
  לכן כן אני חושב שלמרות שאין אפקטיביות מוכחת לשוטרים ברחובות (ואני חושב שכן) ואין אפרקטיביות מוכחת לעונשי מוות (אני חושב שכן)
  כן יש לצאת מהמצב הצימחוני הזה יש לנו בעייה עם חבר המחוקקים שלנו שכמה מהם יוצרים חוקי גזע והערצה לג'ו מקארתי במקום לטפל בנושא כאוב זה וחבל אני לא מכיר את רזי המשטרה ודעתי עליהם היא מאד שלילית בלשון המעטה ויכול להיות שאני טועה אבל בכל מקרה אפשר לנסות ולא חייבים להסתמך על ניסיון של אחרים ניקח את הצבא כדוגמא איך להתגבר על הברדק יוצא לפשיטות יורד לסיורים מודיעין ויש הצלחות למה שהמשטרה לא תאמץ כמה מהשיטות וצריך פה לשנות כמה מהחוקים המגבילים את הפעילות שלה.לך לרחוב תעצור את מי ששותה אלכלהול בפומבי, מי שמוכר, מי שמקים רעש ותראה להם מי בעל הבית פה נכון זה שלטון של פחד אבל יותר טוב משלטון של פשע. ומה שקורה עכשיו זה בדיוק זה.

 8. יובל,

  מניעה בעולם המשטרה זו אחיזת עיניים – שקר – בלוף לזות מצח והולכת שולל. אין דבר כזה.

  עכשיו חובת ההוכחה עלי.

  עבריינות (כמו גם טרור) יש לה התנהלות כיאוטית ולא רציונאלית. אף משטרה בשום מקום על גבי הפלמנטה שלנו לא יכולה למנוע ממני בעוד דקה לקנות סמים ולעשן אותם, לא יכולה למנוענ ממני בעוד שתי דקות לפרוץ למשאית שליד החלון שלי ולגנוב ממנה את מערכת השמע, ולא יכולה למנוע ממני לאנוס את הגברת שחולפת ליד החלון של,ולא יכולה למנוע ממני לקחת את חייו של השכן המנוול שכל הלילה שומע מוסיקת טרנס בקולי קולות. זוהי משימה בלתי אשפרית לא על ידי משטרה ולא באמצעים טכנולוגים ולא בשום דרך אחרת.

  תפקידה של המשטרה הוא לחשוף עבירות.

  פה הדבר מתפצל. אפשר לחשוף עבירות אם אוספים ראיות לאחר שהעבריין הסתלק ממקום העבירה חופשי ומאושר. אפשר לחשוף עבירות אם מבינים שלעבריין יש דפוס התנהגות ומחר בבוקר נחכה לו במקום הנכון בזמן הנכון ועם האמצעים הנכונים שרובם ככולם נקראים אדם מסוג הומו סאפיינס.
  לא מצלמות אזעקות ושאר מריעין בישין טכנולוגיים (וגם לא תעודות זהוי ביומטריות ומאגר ביומטרי) כל אלה נועדו לאנשים ישרים!!!

  חשיפה נוספת היא של עבירות לא מדווחות קרי עבירות ששני הצדדים נהנים מהם כמו למשל סמים. ובתחום הזה אפשר לבוא בטענות למשטרת ישראל אבל הביצוע בפועל הוא טוב מאוד ובהליך של השתפרות מתמדת.(הכוונה לחשיפת עבירות סמים).

  אני רוצה להדגיש: מצלמה בכל פינת רחוב, תעודה ומאגר ביומטרי, גדרות חשמליים,מערכות אזעקה וכו וגו כל אלה נועדו לאנשים ישרים שממילא לא יעשו שום מעשה אסור. למי שכן יעשה או מתכנן עשות מעשה אסור כל אלה קצת מטרידים אבל בהחלט לא משנים את התמונה ולא מונעים שום דבר כלל ועיקר.

  יש יוצא דופן אחד. הכביש. מחקרים וניסיון אמפירי הראו ששוטר בניידת גלוייה רעשנית ונראית למרחוק מונע קטילת חיים בכביש. שוטר וניידת – דלק ושכר על חשבון הציבור מצילים חיים. כל השאר סיפורי פוגי של בטלנים ועסקני מפלגה כדוגמת השר המכהן וסגן ראש הממשלה השתחדשנו בו ממש בשבוע שעבר – כשהיה שר התחבורה.

  לגבי ענישה: ענישה מרתיעה אנשים ישרים. נכון חזרתי על עצמי. אבל פה האמירה הזו קצת יותר מסובכת. הענישה נועדה לאנשים ישרים -לי לך ולשאר האזרחים. הוכח במליון ואחד מחקרים וגם בהתנסות האמפירית שום עונש לא מרתיע אף אדם מלעשות שום מעשה עבירה ובמיוחד לא (למרבה האירוניה) ענישה חמורה לרבות עונשי מוות. ההיפך הגמור – ככל שהענישה חמורה יותר וקיצונית יותר מתרבים מעשי העבירה שלצידן הענישה הכבדה והחמורה. למה? כי אנחנו בני אדם לא בהכרח חיה שחושבת ופועלת תמיד ראציונאלית.

  עוד אחזור למשטרה ולהצהרה שלך שאינך סומך עליה בכלל.

  המדינה: תפקידה של המדינה הוא להסדיר את חיי הפרט באמצעות ציור של קווים אדומים של המותר ואסור. קוראים לזה חוק ולצידו עונש.
  חוק איננו תחליף לחינוך ואיננו מחנך. התפקיד של המדינה היא לממן ולהפעיל משטרה שתאכוף את החוקים ומי שסורר יורחק מהחברה אלא שההרחקה תתבצע על ידי הרשות השופטת ולא על ידי המשטרה.שוב פעם רשות שהיא במימון מלא של האזרחים ובאחריות המדינה

  הרשות השופטת: בישראל 2012 איבדה את האמון בה. השופטים מתרפסים בפני ההון השלטון הכוח ההצגה המשכנעת של עורך הדין ענוד שעון ב 50 אלף שקל ונע ממקום למקום בפרארי האדומה. צר לי אבל אלה פני הדברים.

  נחזור למשטרה: משטרת ישראל איבדה את הענווה במקצועית שלה. עבודת משטרה היא עבודה ללא תמורה. העבודה היא סזיפית אין סופית ולעולם לא יאמר משהו – תודה. וזה בסדר גמור כך זה צריך להיות. אלא שמשטרת ישראל קצת/הרבה שכחה את זה ושכחה את הענווה המקצועית שלה.

  ניקח את האונס בגן העיר כדוגמא:
  אין לי מידע פנימי ואני לא מקושר לשום קצין משטרה. קראתי בעתון. זהו. עצרו אדם שהוא שוהה בלתח חוקי,ולטענתו גנב פלאפונים. זה מה שיש למשטרה ביד. זה מה שהציגה בבית המשפט ועל זה קיבלה ימי מעצר כי ציינה שיש לה עוד ראיות ביולוגיות וחזותיות (צילומי מערכת האבטחה,למשל) שיש צורך לבדוק את הקשר שלהן לחשוד. חשוד? תסתכל על הםפרסומים שבאים מהמשטרה ותראה שלא מדובר בחשוד אלא בנאשם שכבר נשפט ועכשיו רק צריך לאסוף את הראיות. זה לא היה ולא נברא. קודם אוספים ראיות, אחר כך מוצאים להן את החיזוקין ואת הדרישות של החוק והפסיקה ואח"כ מביאים הכל בפני נציג התביעה הכללית שמחליט האם נטל ההוכחה ,החל על המדינה, הורם או לא. אם לא משחררים את גנב הפלאפונים ואם כן מעמידים אותו לדין ושופט – רק הוא והוא בלבד – יחליט האם החשוד הוא גנב פלאפונים (וגם שוהה בלתי חוקי) או גם זה גם זה ובנוסף אנס אכזרי אפילו מאוד.

  שוב אני לא מעורב בפרטי החקירה ואין לי שום מידע פנימי אבל קראתי בדיוק כמו כל אחד מכם. האם אין מקום להטיל ספק בעדות המתלוננים עצמם? יש גם יש.

  משטרה עם ענווה מקצועית הייתה עושה את זה במחשכים בחדרי החקירות העדינות בזהירות ותוך חתירה למצוי האמת והוכחתה בראיות קבילות הוגנות ושלא משתמעות לשתי פנים – אבל את כל זה,כפי שבא לידי ביטוי במקרה הנדון, אין למשטרת ישראל. יותר חשוב לה, לשר שאחראי עליה ולמכולמנכ"לל שלה לרוץ בתחתוניהם למקרופון הראשון שפתוח ולמצלמה הראשונה שפועלת להכריז על ניצחון. על חשיפת האנס האכזרי וכל השאר הסטוריה.

  יכול להיות שיסתבר שטעיתי במקרה הזה אבל בהרבה,מידי,מקרים אחרים לא טעיתי.

  משטרת ישראל חייבת להחזיר לעצמה את הענווה המקצועית שלה. לחשוף עבירות ולא למנוע אותן. לחקור עבירות ולא להעמיד לדין אף אחד. לתת שירות לציבור כי זו חובתה החוקית ולא כי זה מקום העבודה וקרש הקפיצה של המפקח הכללי וחבר עוזריו למשרה הנחשקת הבאה.

  ענווה מקצועית זה כל מה שצריך והפשע ירד והתחושה,האמיתית,שאין על מי לסמוך תעלם.

  ולהפסיק להאמין לכל מיני אמירות שבאות מן השוק. המשטרה איננה שירות שנמצא בשוק החופשי. היא שירות של המדינה לאזרחיה הישרים להם ורק להם. שום שוטר "בובי" מצלמנ או מאגר ביטמטרי לא ימנעו שום עבירה וגם לא יחשפו שום עבירה.

  אם יש שוטרת שמעיזה (ולא בגלל שהיא שוטרת נקבה אלא בגלל שהיא לובשת מדים ובתפקיד מטעם משטרת ישראל) – מעיזה לא להגיע לאירוע של הקמת רעש בפרק ציבורי ובסוף נקטלים חייו של אזרח המפקחח הכללי של המשטרה, ושדרת הפיקוד עד למפקדה הישיר של השוטרת צרכים – חייבים – ללכת הביתה על דרך של פיטורין משום שדבר כזה יכול לקרות רק אם יש מפקדים גרועים.

  משטרה איננה חברה בע"מ אין בה דמוקרטיה ואין בה חשיבה על עלות מול תועלת ועל הוצאה מול הכנסה. יש לה חוק ובו כתוב בדיוק מה מותר ומה אסור לעשות. ובחוק כתוב: "נודע למשטרה על עבירה תפתח בחקירה" על אותו משקל התלונן משהו על הקמת רעש בגן הציבורי תואיל המשטרה להגיע למקום לטפל ולחקור מי הקים רעש ומה אפשר לעשות כדי להפסיק את הרעש. זה הכל פשוטו כמשמעו. אם לא עושה את זה המפקח הכללי ושדירת הפיקוד צרכים לעוף הבייתה בלי כנפיים בלי מצנחי זהב ובלי שקל בכיס כי הם לא ביצעו את המוטל עליהם על פי חוק!!!.

  שלטון של פחד מיצר פחד אצל אנשים ישרים. אני,כמי ששם עצמו כנציגם של האנשים הישרים לצורך הדיון פה,לא רוצה לפחד מאף שוטר, משום פורץ שעכשיו אני רואה מנסה לפרוץ למשרד השכן,משום נער זב חוטם שעכשיו מעשן נרגילה ועוד רגע ישתכר עד אובדן שליטה ומשום נהג חצוף שמצפצף על הסדרי התנועה שבחוק. לא מגיע לי הפחד הזה ואני לא רוצה לממן אותו. אני רוצה מטרה ענווה ישרה מקצועית ויעילה ועל זה אני מוכן לשלם.

  אלמות ללרבות אלימות שלטונית גוררת אלימות ושלא כמבקרה של אש אלימות לא נלמחמים בעוד יותר כוח בעוד יותר שררה ובעוד יותר אלימות אלא באמצעות מערכת אכיפה יעילה נטולת עכבות ובעלת ענווה מקצועית בדיוק מילה במילה מה שכתוב בפקודת המשטרה ובפקודות המטה הארצי המחייבות כל שוטר ושוטרת.

  אימוץ של שיטות לוחמה צבאיות למשטרה לא בא בחשבון. אני אתה ושאר הקרואים שלנו אינן יעד מודיעני. אנחנו לא עבריינים ואנחנו לא מבקשי רעתה של החברה שבקרבה אנחנו חיים. ההיפך הגמור מזה ולכן מגיע לנו משטרה שתעשה את העבודה בדיוק עמו שכתוב בחוק וכמו שכתוב בפקודות המטה הארצי שהם תורת ההפעלה של המשטרה. לקחת דוגמא מהצבא – שיעשו את הניסיון הזה על עמים אחרים לא אצלינו.

  יעשו את זה. יקפידו על קוצו של יוד וגם ירתמו את מערכת החינוך לעניין וכל הרוע הפחד וההשפלה שאנחנו חווים מהמשטרה שלנו יעלמו בעלות של אחת אגורה.

  מנחם.

 9. יובל מיכאלי הגיב:

  מנחם
  לך יש את ידע ואת הניסיון כך זה עולה מתוכן מכתבך, לי אין מה שאני רואה זה מה שאני יודע ומנסה לחשוב למה?
  אם כך אנחנו צריכים לשמוח שזה לא יותר גרוע, אני כן מסכים איתך בנושא שבו כל שדרת הפיקוד צריכה לתת את הדין ובאשר לסיפורי הצלחה הרי מקרה ברלב ורם שניט שלקחו למכל הקודם ולשר הקודם את ההילה לעצמם ומגיע להם מיד הועפו מהמשטרה מאיימים מדי טובים מדי.
  לגבי תאונות דרכים כן יש להציב ניידות ושוטרים על הכביש ולא בצידי הכביש והשוטר עסוק בבדקת ניירות במקום לראות מה קורה בכביש
  עקיפות על קו לבן ועוד. שמחתי לקורא את ההסבר המקועי שלך מבחינת ראות שונה ומעננית.

Leave a Reply