חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג: לקט המלצות קריאה מס' 29

נושאים הדייג, עלו ברשת ב 29.04.11 5:02

עמישראל יצא לחו"ל, לצימרים לסיבוב במימונה… ולרגל חופשת הפסח, נשאר לו זמן מועט מאוד לעסקי המדינה, וכך יצא לנו הפעם, "הדייג" מצומצם בהיקפו, אם כי כידוע, "אין רגע דל", והלקט עוסק דווקא בנושאים מעניינים במיוחד

ליקט וערך: נוגה תדמור

 

פוליטיקה

—  אין לה את זה. חיים ברעם ב"הגדה השמאלית", בתגובה שכנגד על מאמר של ארי שביט בזכות ח"כ שלי יחימוביץ'. מפנה בעבודה מותנה בכך שתזנח כל שיתוף פעולה עם הימין. ליחימוביץ' יש עמדות מוצדקות בנושאים פרטניים, אבל היא מחזיקה באידיאולוגיה שמשמעותה שיתוף פעולה עם הרוב הנִצי. לטובת שינוי רדיקלי צריכים תומכי העבודה לדרוש ממנה וגם מח"כ פרץ, התחייבות מפורשת לא לחבור בעתיד לקואליציה שמרנית מבחינה חברתית ומדינית.

 

חברה

—  יואל אסתרון מו"ל "כלכליסט", סוקר מאמר של ג'.שטיגליץ. בצד הסברים ידועים על השינויים בעולם העבודה טוען שטיגליץ כי הסיבה היחידה להתרחבות העצומה של פערים בארה"ב באו כתוצאה מרצונו של המאיון העליון שכך יקרה. ועד כמה זה יכול להימשך, הם שואלים – באמריקה ועוד יותר במזרח התיכון, ברור שהגורל של המאיון העליון קשור בטבורו לרווחתם של כל היתר. הבעיה, הוא לא מבין את זה.

—  ואצלנו מתפרסמת תגובה בכותרת "נגיד שאין עוני בישראל", של איציק ספורטא ב"העוקץ" על טענתו של נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, כפי שפורסמה ב"הארץ":  'דו"ח העוני אינו משקף את המציאות'. על טענה זו חזר הנגיד כבר כמה פעמים בעבר, אבל במציאות העוני מתגבר בין אם מודדים אותו באמצעות סל צריכה הולם, ובין אם מתייחסים להשפעת יציאת בן זוג שני לעבודה על ההכנסה הפנויה במשפחתו.

— הייתכן שלכך התכוון שטיגליץ (כנ"ל), שכתב: "אין טעם להעמיד פנים שמה שבאופן מובהק ביותר קרה, לאמיתו של דבר, לא קרה". כי בכל אשר נפנה, גולית אינו מפסיק לנצח והגלובליזציה יורדת לחיינו אפילו כשהמדובר הוא …בקבוצות כדורגל, כפי שכותב  יוסי דהאן, גם הוא על אי שוויון.

—  האם לקיים צוואה להשתמש בזרעו המוקפא, שהשאיר אדם לאחר מותו? ארגון "משפחה חדשה" עוסק בצוואות מסוג זה ונתן להן שם, "צוואה ביולוגית". המטרה, להביא להולדתו של צאצא שיהיה נכד להוריו, וישמור על זכרו של הנפטר בעולם. העניין שנדון כבר בבתי משפט, מוצג באתר שלהם. שם גם דיון בעד ונגד בנושא.

—  פילוסופיה תרבות והתנדבות, כרוכים יחד אצל הארגון הבינלאומי אקרופוליס החדשה. חינוך כחלק מתרבות, כדי לגלות  ערכים התומכים בכבוד האדם ובהגנה על זכותו לחיים ולדו קיום בשלום. התנדבות, כדי להעניק תמיכה, לאלו אשר בשל העוני חוסר ידע או משאבים, אין להם נגישות לצרכי קיום בסיסיים. וכל זאת על רקע הכרזת שנת 2011 כשנת ההתנדבות הבינלאומית, ועיסוקו של האו"מ בנושא.

חינוך

—  על טרנד "המיומנויות". יורם הרפז שואל בכנס של מכון מופ"ת– מדוע אנשי חינוך מוקסמים מהמושג "מיומנויות", ועושים מאמץ לצמצם את מטרות החינוך (לעשות להן רדוקציה) לסדרה של מיומנויות? מה יש בצירופים כמו "מיומנויות למידה" ו"מיומנויות חברתיות", שעושה לנו טוב? והאם העובדה שהמושג "מיומנויות" בצירופיו השונים עושה לנו טוב היא בגדר עדות בעדו או נגדו?

 

שביתת הרופאים

— ח"כ רחל אדטו, רופאה בעצמה, על הסחת הדעת של האוצר,וגם על רופאים שאינם שיאני השכר. אלפי הרופאים  בתחומים שאינם מאפשרים עיסוק פרטי  – פנימאים, רופאי פגיות, טיפול נמרץ ועוד, עובדים בתנאים קשים ובשכר שאינו הולם. ככל שאלו לא ישופרו משמעותית, ובמסגרת רפורמה מקיפה של מערכת הבריאות הציבורית, יגדל אצלם הפיתוי לנטוש את הרפואה הציבורית לטובת רפואה פרטית.

—  דעה אחרת מפרסם אורי הייטנר ב"פורטל לצדק חברתי". כל שביתה במגזר הציבורי היא שביתה בעייתית, כי הנפגע אינו  'בעל הבית' אלא הציבור עצמו, פי כמה גדולה הפגיעה כשמדובר בבריאות. בעוד שבשל המצב הגרוע של מערכת הבריאות זכו הרופאים לתמיכת החולים, ככל שנוקפים הימים עולה החשש שיש כאן תרמית, כי הפיתרון לשביתה יהיה הנהגת השר"פ. שביתה שזה עניינה, הינה עוול והפקרות.

ובעניין זה, אמר סגן שר הבריאות, ליצמן, בתחילת אפריל: "לא יכול להיות שרק העשירים יהנו מרפואה פרטית"

דרושים דייגים

מערכת עבודה שחורה מחפשת מתנדבים לעזרה בליקוט ידיעות ועריכת מדור הדייג.

לפונים ינתנו הדרכה וליווי ע"י צוות האתר.

המעוניינים מוזמנים לפנות במייל: [email protected]

 

 

 

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , , ,

תגובה אחת

 1. יונתן כ. :

  על עצתו של חיים ברעם ניתן לומר "עצת אחיתופל".

  לגבי הצוואה הביולוגית,זה נורא בעיני.

  שביתה במגזר הציבורי היא באמת בעייתית כי הנפגע הוא הציבור ולא בעל עסק.
  אם אני לא טועה יש מוסד בוררות למגזר הציבורי שאמור לייתר את הצורך בשביתות.

  אגב שביתות,יותר מדי שביתות זה רע לא רק לציבור אלא גם לעובדים,אחת המוטיבציות לעבור לקבלני איסוף אשפה בעיריות הייתה החשש משביתות של עובדי תברואה.

  זה גם האינטרס בהפרטת הנמלים,לשחרר אותם מהשליטה הדי מוחלטת של עובדי הנמלים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.