חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ארגון זכויות החולה: להלבין את הרפואה השחורה

נושאים בריאות ואיכות סביבה, מכתבים ב 28.04.11 5:05

נייר עמדה של ארגון זכויות החולה משנת 2001 מתייחס לאחת הבעיות העומדות גם היום במרכז מאבק הרופאים – שאלת השר"פ

מאת: עדינה מרקס

לכולם מוכרות הטענות החוזרות ונשנות על המחיר הגבוה שעולה  ביטוח הבריאות הממלכתי. הביטוח – חובה ולכן,  בין אם רוצים או לא – אין ברירה ומשכרנו מנכים את דמי הביטוח. אולם ביטוח הבריאות מכסה רק שירותים רפואיים במערכת הציבורית ולא במערכת הפרטית.

מצד שני, לא ניתן, במערכת הציבורית, לבחור את הרופא המטפל  ולא  כל הטיפולים כלולים בסל השירותים. נוצר איפוא צורך  בביטוח משלים לעת צרה.  הביטוח המשלים לסוגיו מכסה טיפול רפואי  הניתן רק בבתי החולים מסויימים אשר מקיימים הסדר שר"פ (שרות רפואי פרטי), תשלום באמצעות קרן מחקרים או בבתי חולים פרטיים. מה יעשה המבקש טיפול מרופא שאינו נכלל בהסדר השר"פ או קרן המחקרים? לכך יש פתרון אחד. נותנים לרופא מעטפה  עם הסכום  המבוקש.

כאשר עובר כסף מכיסו של החולה ישירות לכיסו של הרופא נוצרים ביניהם יחסים צרכניים. אותו חולה  יקבל טיפול עדיף על החולים האחרים המבקשים טיפול באותה מערכת ציבורית. הרופא, מצידו, משתמש במתקנים של בית החולים הציבורי לטובת החולה הפרטי ללא תמורה למערכת. זאת הרפואה השחורה.

מי שטומן ראשו בחול ואינו מחסל את התופעה או עושה הסדר כדי שהיחסים הצרכניים המבוקשים על ידי החולים יעשו בגלוי תוך תשלום הולם עבור השימוש במתקנים ,גורם רק להתרחבות התופעה. ככל שיש יותר חולים הפונים אל הרפואה השחורה החולים "הציבוריים" נדחקים הצידה  ואינם זוכים לטיפול באותה רמה שמקבל החולה "הפרטי" שלידם. בסופו של דבר גם הם ינסו לאסוף כסף כדי להגיע לאותו רופא ולשלם לו ישירות. התחזית קודרת. כדור השלג  של החולים הפונים לרפואה השחורה  יגדל ויתפח. אז נגיע באמת ל "רפואה לעשירים ורפואה לעניים".

 

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.