חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג לקט המלצות קריאה מס` 28

נושאים הדייג ב 22.04.11 6:00

מבחר תכנים מעניינים שעלו ברשת בשבוע החולף
ליקט וערך: נֹגה תדמור

 

כלכלה

—  דוגמא לא מלהיבה במיוחד על מהי כלכלה, ומהו תקציב. בבלוג שלו מציג 'אדון העצמי' מודעה הקוראת למדינה להקצות תקציב למסגרות לפעוטות, ואומר: אני קורא לכלל אנשי הארגונים החתומים על מודעה זו, להבין כי גם אם המדינה תקצה סכומי עתק ליישום החוק, הכסף הזה ייצא מכיסכם וכיסם של ההורים אותם אתם מייצגים. וגם ישמש ל"פיקוח" באיכות נמוכה ופוגענית.

—  בתיה רודד ב"העוקץ", טוענת: כלכלת מכרות אינה פתרון לנגב (ולערד). ההון הנצבר מהתעשייה בנגב אינו מושקע בו. כלכלה זו לא מספקת לנגב לא עושר ולא שגשוג. לפיכך, תלוי הנגב במכרות לכלכלתו, אך במבט תכנוני של תמהיל כלכלי – האם זה הפתרון המיטבי? האם כי"ל החליטה להפוך לירוקה במובן הרחב, הכולל את היבט הקיימות האנושית או שמא אך לבשה מסווה ירוק?

—  מלטה יוק. בנייר עמדה ששלח פורום ראשי המשק לממשלה נאמר כי אין בעיית ריכוזיות במשק, ולכן אין צורך לקבוע מדיניות כלשהי לטיפול בנושא. לטענתם, המדינה סובלת מנתק גובר והולך בין ההון לשלטון, הגורם לנזק רב ולאווירה רעה, ורואים בסביבה התקשורתית הבעייתית, איום נוסף על המשק.

—  מבט אישי על ההפרטה הצפויה בנמל אילת, שזכתה לאחרונה להתעניינות התקשורת. רועי צ'יקו ארד, מתאר את אי הצדק שבהפרטה. מונופול פרטי שיהיה אחראי על הקשר עם יפן, סין, הודו ועוד, ידאג לשלם כמה שפחות לעובדים, ויהיה פחות קשוב לצרכים האקולוגיים. ובהסתדרות קיבלו בהפתעה את ההחלטה להתחיל בהליך הפרטת חברת נמל אילת..

—  יציבות פיננסית, הפתרון לחוליי הרשויות המקומיות? דרוג הערים בעלות היציבות הפיננסית (למעשה, כושר פיננסי) הגבוהה ביותר. במחקר בנושא נטען שאת המחיר על אי-היציבות הפיננסית של הרשות משלמים התושבים – בגבייה עודפת של ארנונה, ולחילופין ירידה בשירותי העירייה, ואילו לעיר עם יציבות פיננסית, קל יותר לגייס כסף בנקאי בריבית נמוכה.

 

 

הגנת הסביבה

— רעיון מקורי לחלוקת העבודה בנושא סביבתיים, הטיפול באשפה, ניצולה ומחזורה, בבלוג של יאיר שפי. לדעתו, צריך להפקיע את הטיפול באשפה  מהמשרד להגנת הסביבה, ולהעבירו לשר האנרגיה ולשר התמ"ת. להעביר את מיון האשפה הביתית למרכזים מרחביים, ובאחריות המשרד להגנת הסביבה לנהל קמפיין להקפדה על הניקיון וחינוך לחסכון ולצריכה נבונה, ולא לעניין המחזור

 

חברה

—  יצחק ג'קי אדרי בתגובה תקיפה למאמרו של עידן עופר "עושים שלום דרך עסקים", אומר: אני מדבר על שלום חברתי שהוא החוזק שיאפשר למדינת ישראל להמשיך להתקיים. אתה עידן עופר מדבר על שלום כלכלי עם ילדי עזה. איזה? זה שהחלתם עלינו בדרום בו מנהליך מרווחים פי 480 ויותר מעובד קבלן, שהגיע לפת לחם? את מדורת הסכסוך החברתי אתה מלבה בשיטות ניהול הרומסות את ערך האדם וכבודו כעובד, והסכסוך החברתי הפנימי בישראל לא יאפשר שום מהלך של שלום כלכלי במזה"ת.

— בבלוג שלו, אודי מנור טוען שבתולדות המדינה אפשר לגלות שאפילו בתקופות של 'הגמוניה' סוציאל דמוקרטית, נעשו פעולות שניתן להגדירן כ'ניאו-ליברליזם' – ולהיפך. אז נניח שתפרוץ הסוציאל דמוקרטיה בבחירות, עדיין צריך יהיה לעשות קצת ככה וקצת ככה, ובקיצור לוותר על הצגת נרטיב היסטורי שגוי, ולדעת שהמטרה עוברת ברעיונות טובים, או במה שפעם כינו בשם הנחמד, 'גופי מעשים'.

—  באתר התנועה הירוקה קורא דן מייז להתמודד עם הנושא הדמוגרפי.  העוני בישראל אינו מתחלק באופן שווה אלא מתרכז בעיקר אצל משפחות ברוכות ילדים. לרוב, במשפחות אלה, אין לאישה אפשרות לעבוד ובמקרים רבים, גם האב לא עובד. המשמעות- מדיניות ציבורית שמעודדת ילודה, מנציחה עוני וקיפוח, וגורמת לחסר בבריאות חינוך ודיור.

— בעקבות תוכנית "המקור" של מיקי רוזנטל, ביקורת של יוסי דהאן ב"העוקץ" על שני חזונות חינוכיים. האחד בבית הספר האליטיסטי "חברותא", השני בבית הספר "יד סינגל ובסקי". בראשון, בן שמונים תלמידים, סגרגציה חברתית על פי מעמד ומצב כלכלי מפירה את עקרון השוויון הדמוקרטי. בשני, ובו אלף תלמידים, ומנחים אותו ערכים של צדק חברתי שבמרכזם עקרון שוויון ההזדמנויות. דהאן קובע כי במדינה מתוקנת  אין הצדקה לקיומו של בית ספר מסוגו של "חברותא", שקיומו מפר עקרון זה.

—  האגודה לזכויות האזרח פנתה לאחרונה לשר החינוך בדרישה להורות על אכיפת האיסור לערוך מיונים וסינונים שלא כדין לתוכניות ייחודיות במסגרת בתי ספר ממלכתיים. בתשובת המשרד רואה האגודה קבלת טענותיה, שפעילות ההעשרה בתוך מערכת החינוך הרשמית, תוך מעורבות של סגל בית הספר וגביית תשלומים למעלה מהמותר – היא בלתי חוקית.

 

רווחה

—  מצגת ממחקר של מרכז מקרו: השפעת תוואי העבודה של נשים על החיסכון הפנסיוני שלהן. עבודה חלקית או תקופות ללא עבודה פוגעות בהצבר הפנסיוני של נשים. הגרפים של תוואי העבודה בשקף 7 מספרים את כל הסיפור. והתוצאה היא שתוואי העבודה של האישה גורם שאפילו  עבור תקופת צבירה דומה, מקבל הגבר 9100 ש"ח פנסיה, והאישה – 5150 ש"ח. עוד בנושא- כאן.

—  על כנס במכללה האקדמית ל אביב-יפו, מדווח האתר של מק"י – למחצית העובדות אין חסכונות פנסיוניים. מחישובים שהוצגו בכנס מתברר שעובדת בשכר מינימום תזכה במכסימום לפנסיה של 1600 ש"ח, וזאת בעיקר בשל העדר כושר מיקוח על גובה דמי הניהול. לפיכך נשמעה התביעה שעל המדינה להחזיר לידיה את האחריות לעתידם של בעלי ההכנסה הנמוכה, והוצעו דרכים לכך.

— על ישיבת ועדת העבודה הרווחה והבריאות שעסקה בנושא הרפורמה בבריאות הנפש, ובה נוכחו 60 ויותר משתתפים שאינם ח"כים. ראשונת הדוברים, ח"כ שלי יחימוביץ', יצאה נגד השיטה המתחילה בייבוש וגורמת אחר כך שמשרד הבריאות מקבל את הרפורמה מאונס. נציג המשפחות של פגועי הנפש דרש שתהיה אחריות ביטוחית ולפי סל טיפולים מחייב. והפרוטוקול כולו-  כאן

 

פוליטיקה

—  ארגון אמריקאי בשם 'פרידום האוס' בחן לאחרונה את חופש האינטרנט ב 37 מדינת בעולם. על פי קריטריונים של חסמים לנגישות של אזרחים וארגונים לרשת; הגבלות על הפצת תכנים ברשת; פגיעת השלטון בזכויותיהם של גולשים. בקטגוריה של מדינות עם חופש חלקי ברשת נמצאות מקסיקו, ירדן וטורקיה. איראן במקום האחרון, ולפניה,בין השאר, סין, תוניס, ערב הסעודית, בין השאר.

—   ח"כ אופיר אקוניס מדווח על פעילותו בכנסת הנוכחית. קוים מנחים: כלכלה חופשית עם רגישות חברתית וכן- הכנסת ה-18 מאופיינת בלאומנות ובקיצוניות של הסיעות הערביות, ואני, הוא אומר, מתכוון לפעול בתפקיד זה כבלם של המדיניות הזאת.

 

 

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. שאול :

    מצטרף להמלצה על הפוסט של אודי מנור

    דברים נכוחים מאוד.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.