חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות למוסדות מפלגת העבודה בחיפה – תוצאות ופרשנות

נושאים דעות, פוליטי ב 17.07.08 23:29

נורית פגי מחוג חיפה במפלגת העבודה מסכמת הישגים וכשלונות של החוג הצעיר, שהתמודד זו הפעם הראשונה מול מנגנון משומן שהשתמש בכל טריק אפשרי כדי למנוע בחירות, להוריד את  אחוז ההצבעה ולשחק במספר המועמדים באופן שימנע רענון אמיתי. שיעור מאלף לתומכי גישת "להשפיע מבפנים"


ב-9.7 נערכו בחירות למוסדות במחוז חיפה. יש לציין שרק ב-4 סניפים מתוך 17 סניפים נערכו בחירות למועצות הסניפים. בשאר הסניפים הגיעו המועמדים להסכמות בינם לבין עצמם (דהיינו סגרו "דיל" מבלי לערב בהחלטתם את כל חברי הסניף, כפי שמתבקש ממהלך של בחירות דמוקרטיות). בשני סניפים – אחוזה ומרכז הכרמל – נערכו הבחירות בשל התעקשותם של חברי חוג חיפה על קיום בחירות חופשיות (למרות שיכלו גם הם לסגור "דיל"). זאת היות ומטרת החוג אינה להכניס איש כזה או אחר למועצת המחוז או לועידה, אלא לגרום למעורבות פוליטית גדולה של יותר של חברי הסניפים במתרחש במפלגה.

להלן ניתוח תוצאות הבחירות בסניפי מרכז הכרמל ואחוזה במחוז חיפה. ניתוח זה נעשה על דעתי בלבד והוא מהווה פרשנות אישית לתוצאות הבחירות. למרות המאבק המרשים שהתנהל בין שני המחנות בכניסה לקלפי (בניצוחם של אבי וייסזנד מול נורית פגי חברת חוג חיפה – בסניף מרכז הכרמל, קובי בלה מול אברהם דגני חבר חוג חיפה – בסניף אחוזה, ובמילים אחרות – החברים הותיקים ואנשי המנגנון – הסתדרות, נעמ"ת – מולנו, החדשים שזה מקרוב באו) בסופו של יום כולנו חברי מפלגת העבודה, מפללים לצמיחתה מחדש ומקווים שבבחירות הכלליות תחזור להיות כוח סוציאל-דמוקרטי אמיתי המוביל במערכה על דמותה של המדינה.

תוצאות ההצבעה לועידה:

סניף אחוזה: בסניף זה לא הועמדו נשים מטעם חוג חיפה לועידה. היות והועמדו לבחירה רק 4 נשים (שימו לב – זהו "באופן מפליא" המספר המדויק המהווה 40% מ-11 חברי הועידה) נרשם על טופס הבחירות של "המחנה האחר" שבחירת הנשים מובטחת עקב הבטחת ייצוג (אם היו מועמדות 5 נשים למשל דבר זה לא היה מתאפשר), ולכן אין להצביע עבורן! כתוצאה – הקולות עבור נשים אלה היו קולות בודדים (מסומנים בצבע כתום), והמלחמה ניטשה רק על קולות הגברים. אי הצבעה לנשים איפשר למעשה בטופס ההצבעה להצביע עבור 7 גברים (המקסימום הניתן להצבעה) ומכיוון של"מחנה האחר" היו יותר קולות (ביחס של 85:60 לטובתם) לא הצלחנו להכניס אפילו מועמד אחד לועידה! כל זאת למרות חוק המיוריזציה האמור למנוע השתלטות קבוצה אחת על תוצאות הבחירות.

סניף מרכז הכרמל: בסניף זה, היות והעמדנו 2 נשים לבחירה (נורית פגי וטובה פגי) לא התאפשר "התרגיל" שהתבצע בסניף אחוזה, ולכן ההצבעה מאוזנת ומשקפת מערך כוחות אמיתי. בהצבעה זו הצלחנו להכניס אשה (נורית פגי) וצעיר (אריק חשין) לועידה. בסניף זה יחס הכוחות הוא בערך 40:60 (אם נשווה את ההצבעה עבור הייטנר מצד אחד, ועבור ינון בן-צור מן הצד שלנו).

תוצאות ההצבעה למועצות הסניפים:

סניף אחוזה: בסניף זה העמדנו 2 נשים לבחירה. שוב – "באופן מפליא" הועמדו לבחירה רק 12 נשים (40% שיריון מתוך 31 חברי מועצה), וכך יכול היה "המחנה האחר" לכתוב שוב על טיוטת טופס ההצבעה למעלה: "12 הנשים ברשימה זו נבחרו אוטומטית עקב הבטחת ייצוג לנשים – ולכן אין להצביע עבורן!". נשים אלו קיבלו מספר קולות מועט ושוב ניטש הקרב אך ורק על מקומות הגברים. כתוצאה ממנו הצלחנו להכניס למועצת הסניף רק צעיר (דני כהן), שתי נשים (תמר טלטש ואילנה בלכנר, בשל הבטחת הייצוג האמור) ואת אדם דביר. שימו לב – אדם נמצא בראש הרשימה יחד עם עוד מועמדים שלמעשה קיבלו את מירב הקולות מכיוון שהופיעו ברשימות של שני המחנות גם יחד. יחס הכוחות האמיתי, לדעתי, בסניף זה הוא 100:60 (אם נשווה את ההצבעה עבור קובי בלה, מן הצד האחר, ועבור אברהם דגני, מן הצד שלנו).

סניף מרכז הכרמל: בסניף זה העמדנו 3 נשים לבחירה ושוב – "באופן מפליא" הועמדו לבחירה רק 12 נשים (40% שיריון מתוך 31 חברי מועצה), וכך יכול היה "המחנה האחר" לכתוב שוב על טיוטת טופס ההצבעה למעלה: "12 הנשים ברשימה זו נבחרו אוטומטית עקב הבטחת ייצוג לנשים – ולכן אין להצביע עבורן!". אלא שכאן, היות והייתי אחראית של סניף מרכז הכרמל ועמדתי לפני הקלפי וראיתי את הטופס שמחלק "המחנה האחר" (בראשותו של אבי וייסזנד החביב באמת!) – הבנתי מה הולך לקרות, וסימנתי ברשימה שלנו כדי שנגיע למינימום של 16 הצבעות בטופס הבחירות רק נשים (מה שמסביר מדוע חלק מהנשים מן המחנה "האחר" קיבלו הרבה קולות.). בסניף זה הצלחנו להכניס למועצת הסניף שלוש נשים (תחיה יעקובסון, טובה פגי ונורית פגי – בשל הבטחת הייצוג) וצעיר (אריק חשין). בהצבעה זו יחס הכוחות הוא 80:40 (אם ניקח את הייטנר מן הצד האחר, ואת ינון בן צור מהצד שלנו).

לסיכום:

1. הדרך היחידה להגיע לתוצאות כלשהן במפלגת העבודה היא רק באמצעות חברות בקבוצה או במחנה. לאדם הבודד מלכתחילה לא היה שום סיכוי לקחת חלק בבחירות: המפלגה לא הודיעה בזמן לחברי הסניפים על הבחירות (מכתב שנוגע לבחירות התקבל רק כשבוע ימים לפני הבחירות), לא הודיעה לכולם על לוח הזמנים להעמדת מועמדים למועצות הסניפים ולועידה, וכך רבים וטובים שאולי יכלו להציג את מועמדותם – לא עשו כן.

2. מפלגת העבודה לא אוהבת בחירות ודבר זה חייב להשתנות אם המפלגה חפצת חיים. בחירות הן הזדמנות להתחדשות, לצמיחה, למעורבות, ואין שום הצדקה לכך שמתוך 17 הסניפים במחוז חיפה רק ב-4 היו בחירות למועצות הסניפים.

3. למרות הנטיה הכללית במפלגה שלא לערוך בחירות, ובוודאי שלא להודיע לחברי המפלגה על כך, הרי שחברי חוג חיפה הוכיחו שכאשר הם נרתמים למעורבות ומתעקשים על בחירות – אחוז ההצבעה עולה ל-50%! זהו אחוז הקרוב לאחוז ההצבעה בבחירות הכלליות. זוהי ההוכחה שאם רוצים – יש פוטנציאל לפעילות פוליטית במפלגה, ולא רק בסניפי הר הכרמל אלא בכל הארץ!

4. מבחינה מספרית חוג חיפה הפסיד בבחירות. כהכללה ניתן לומר שאמנם 35% מחברי שני הסניפים הצביעו עבור חברי החוג. אך בשל התרגיל של אי-הצבעה עבור נשים, תרגיל שאיפשר לקבוצה הגדולה יותר השתלטות על ייצוג הסניף במחוז ובועידה, קיבלנו ייצוג ממוצע של 12% בשני הסניפים בלבד. מה שמוביל למסקנה שמי שמנסה לערוך במפלגת העבודה בחירות ללא דילים וקומבינות משלם לעיתים מחיר יקר עבור ערכיו.

5. יחד עם זאת, אם נסתכל על חצי הכוס המלאה, ניתן לומר שזהו הישג מרשים. החוג קיים רק שנה ורוב הפונציאל שלו – דהיינו חברי מפלגה שרצו בשינוי פני מפלגת העבודה והתפקדו למפלגה לקראת הפריימריס בין ברק לעמי אילון – נגרע בתחילת מרץ עקב אכזבה מהתנהלות המפלגה וראשיה. כך בפריימריס היו במחוז חיפה 6000 חברים ואילו כעת כ-3000 חברים. מסניפי מרכז הכרמל ואחוזה נגרעו כשליש מהחברים! על רקע זה העובדה שהצלחנו להציג רשימה איכותית ומרשימה בשני הסניפים ובנינו קבוצה חזקה בעלת מעורבות פוליטית, שאינה מוכנה להתפשר על דילים וקומבינות עבור הישגים זמניים, אלא נלחמת על קיום בחירות דמוקרטיות כהלכתן – זהו הישג יוצא דופן וראוי לברכה!

נורית פגי, חוג חיפה

בתמונה למטה: טופס מומלצים של מחנה "הממסד", ובו הוראה לא להצביע לנשים, סניף כרמל מרכזי

בתמונות למטה: תוצאות 4 הסניפים היחידים בהם התקיימו בחירות

לחצו על התמונות להגדלה

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

  1. ובינתיים… בממלכתו של אהוד ברק :

    […] נציגים למוסדות באמצעות דילים עם היריב. פעילי שטח בחיפה, ירושלים ומקומות נוספים זכו לסיוע מאחורי הקלעים, אך […]

  2. מפלגת העבודה באינטרנט – יוזמות שמתחילות מלמטה :

    […] סוציאל-דמוקרטית. בהובלתה של נורית פגי, הגיע החוג הצעיר להישגים נאים, אך לא לניצחון, בבחירות למוסדות […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.