חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מי לא ייצא ידי חובתו בפסח

נושאים דעות, פוליטי ב 17.04.11 5:55

הרהורים לקראת הפסח, על שמאל ועל ימין ועל מה שביניהם
מאת: אולק נצר

בסדר פסח הקרוב תשבו יחד עם קבוצה מאוד משמעותית בשבילכם של אנשים, מבוגרים וילדים. נוסף לקניידלך, לגפילטע פיש/חריימה ולשאר, כמו שכתב ביאליק, "דוודים מלאי בשר רבים ועצומים" – הנוכחים יספגו לתוכם גם ערכים. גם "שפוך חמתך על הגוים", גם "אתה בחרתנו" וגם, בעיקר, יספגו את ערכי השמירה על הקיים, הערך הנפלא של לא-לזעזע את הסירה הלאומית הצפה על גלי הזרם הכללי, ההשלמה עם גורל העם תוך מקסימום הנאה מן החיים, למען ההמשכיות והמסורת שקיימו אותנו והביאו אותנו עד הלום. אז מי מרגיש שהוא היא יצא ידי חובתו עם זה – שיבושם לו, חג שמח!

הרקע למה שאני כותב הוא כמה קולות רמים שנשמעו לאחרונה מצד ארגונים של השמאל. תוקעים שם בחצוצרות-קרב, בהנחייתו של יועץ השפעה אמריקני, ומבטיחים לצאת ל"קמפיין" כדי "להביס את הימין". כתבתי להם, שהמבחן הרציני הראשון שלהם, שבעקבותיו יוכלו להעריך בראש צלול את סיכוייהם, יהיה בפסח הקרוב, כאשר תהיה להם ההזדמנות לנסות את כוחם במאבק על נפשו של העם הזה נגד הימין. הצעתי להם מה שאני מציע לכם כאן בצורה יותר מסודרת, הנה:
בסדר פסח נשמעים גם דברים וערכים המתאימים לשמאל ולא לימין, אלא שהם נשמעים במהופך, כאילו הם לא נוגעים לנו במצבנו היום. אז תמצאו דרך לקרוא את הקטעים הרלוונטיים על "עבדים היינו", ו"הבה נתחכמה לו", ו"וימררו את חייהם" ו"…וכאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ" – עם ביטוי מפורש, פשוט וברור כשמש של משמעות הדברים האלה היום. היום אנחנו הזרוע החזקה והנטויה, הנוגשים והשליטים והמשעבדים והמונעים מן העם שהפכנו לעבדים חירות ועצמאות, ועושים לו "הבה נתחכמה לו" וכד'. ועכשיו אנחנו חוטפים את המכות, שאף יילכו ויתגברו כל עוד נקשה את לבנו כמו פרעה. אני כמעט בטוח שלא יהיה לכם קל לקרוא בקול רם כמה משפטים כאלה בלי שיפריעו לכם – אבל זה בדיוק המאבק על נפש העם – היו חזקים.

החובה והאומץ האזרחי ההכרחיים כדי להוציא את העם שלנו מעבדות לחירות, או לפחות כדי להדליק נר של תקווה למתנגדי המדיניות הפרעונית שלנו – מתחילים מעצמנו, ומי שממלא את החובה הזו יהיה לו גם חג שמח וגם כשר מבחינת מילוי המצוות שמטילים עלינו החירות, הדמוקרטיה, כבודנו העצמי, חובתנו האזרחית והאחריות לעתיד אותה משפחה עליזה שזוללת ונהנית סביבנו, ושאין לנו אחרת כמו שאין לנו ארץ אחרת.

ולסיום אני שולח לכם מתנה צנועה לפסח, מתנת פיוס עם הדברים המקובלים, כי אני או הילד שבי מרגישים גם אשמים קצת כלפיכם כאילו היינו הבן-הרשע שעשה את הפשע הנורא על פי המושגים ה"ימניים" – הוציא עצמו מן הכלל. ב"לינק" הבא תמצאו בידור טהור וטוב, חביב וקצר כאילו היינו בארץ נורמאלית, הנאה ללא שום כבדות שבה תוכלו גם לשמח אחרים.

חג שמח וכשר מבחינה אנושית – אולק נצר.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , ,

תגובה אחת

  1. יונתן כ. :

    לא כל דבר הוא ימין ושמאל,חלק מהמשמעות של עם הוא שלפעמים גם זונחים את המפלג והפוליטי לטובת המאחד(סה"כ גם ימין ושמאל הם צדדים של אותו הדבר).

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.