חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לא לניתוק משתפי קבצים מהרשת

נושאים כלכלה ותקציב, מועד ב' ב 14.07.08 7:23

תגובה למכתבו של מנכ"ל אקו"ם, המלחין יוריק בן דוד

מאת: יהונתן קלינגר

דרישתם של ארגוני זכויות היוצרים בשבוע שעבר לנתק משתפי קבצים מהרשת וחוות הדעת שהועברו אמש למיכאל איתן במסגרת הדיון על חוק מסחר אלקטרוני, מצביעים כי ארגוני זכויות היוצרים נמצאים כעת בשלב השלישי של מודל חמשת השלבים שפותח על ידי אליזבת' קובלר רוס, התמקחות. (ותודה לקליי שריקי על הרעיון). בתחילה היו הם בשלב ההכחשה כשטענו שלאחר ההחלטה במקרה גרוקסטר (04-480 – Metro-Goldwyn-Mayer Studios Inc. v. Grokster) שיתוף הקבצים ימות. לאחר מכן כעסו כשהבינו שישנם עוד לא מספר מודלים שיאפשרו את שיתוף הקבצים בצורה מוצפנת וללא שרת מרכזי או חברה לתבוע, כעת הם מנסים להתמקח עם המחוקק (עד שיכנסו לדכאון ובסופו של דבר ישלימו עם קיומם של משתפי קבצים).

אכן, ממשלת צרפת הציעה חוק לניתוק משתפי קבצים שנדחה על ידי מועצת האיחוד האירופי בין היתר כיוון שהמודל הצרפתי דורש מעקב מתמיד אחרי הגולשים ומאפשר לארגוני זכויות היוצרים אכיפה ללא משפט. ואכן, נושא זה דורש הסבר קצר מאוד: הדרישה היא לא רק לנתק משתפי קבצים אלא גם לעקוב אחרי תעבורת הרשת שלהם על מנת שניתן יהיה לזהות מיהם משתפי הקבצים ומה בדיוק הם משתפים.

אולם, מחקר שנערך באוניברסיטת וושינגטון (Michael Piatek, Tadayoshi Kohno, Arvind Krishnamurthy, "Challenges and Directions for Monitoring P2P File Sharing Networks or Why My Printer Received a DMCA Takedown Notice") חשף כי בשיטות לפיהן נעשה שימוש על מנת לזהות והצביעו על אפשרות "להפליל" אנשים תמימים (ואפילו מכשירים מחוברים לרשת כמו מדפסת) בהפרת זכויות יוצרים לפי הטכנולוגיות בהן "חושפים" ארגוני זכויות היוצרים את המפרים. לאחר משלוח כאלו הודעות, לפחות בארצות הברית, נקראים המשתמשים להתפשר מהר או שיהיו חשופים לתביעה בבית משפט.

בנוסף, חברות התקליטים משתמשות בשירות MediaSentry על מנת לזהות משתפי קבצים. השירות עצמו זכה לביקורות רבות. השירות חדר בצורה לא חוקית, על פי התלונה למחשביהם של משתמשים על מנת לחפש הפרות זכויות יוצרים. האם זו סוג האכיפה שאנו מוכנים לתת למי שיש לו קניין רוחני? (ואגב, התאחדות הסרטים הפרה את רשיון הGPL בחבילת הניטור שלה)

בארץ ארגוני זכויות היוצרים טרחו לא אחת לנסות לשנות את החקיקה בנושא: מפלגת מרצ הגישה בשנת 2006 הצעת חוק (בלתי חוקית בעליל) שמטרתה היתה לאסור על שיתוף קבצים ולהפריע להתקדמות הטכנולוגיה על ידי איסור על החזקת ציוד הצפנה או "פריצת" הצפנה באמצעות דפדפן. מרצ ירדה מהעץ כשהבינה את הבעיות בהצעת החוק שלה.

כעת כשארגוני זכויות היוצרים יודעים שהם לא יכולים לתבוע משתפי קבצים לאור חוק זכויות היוצרים החדש, כמו שעשו לג'יימי ת'ומאס בארצות הברית (Virgin Records America, Inc v. Thomas) הם חייבים למצוא דרך אחרת לרמוס את משתפי הקבצים; חשוב לזכור כמה דברים קטנים לפני כן: שיתוף הקבצים הוא הדרך של האמן החלש להתקיים, שיתוף הקבצים הוא הדרך להפיץ את המידע בחינם (או בצורה זולה יותר) תוך שאף גורם באמצע לא צריך לגרוף את רווחיו, על ידי סגירת שיתוף הקבצים מתכחשים ארגוני זכויות היוצרים לכל האמצעים הנהדרים שהתפתחו בעקבות הטכנולוגיה הזו: נפח הדיסקים הקשיחים גדל, מהירות התעבורה ברשת גדלה, כרטיסי המסך הפכו לטובים יותר והמידע לנגיש יותר. מה היה המחיר של אותו שיתוף קבצים? יותר אנשים הכירו יותר אמנים שלעולם לא היו רוכשים תקליטים שלהם.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , ,

2 תגובות

 1. יהונתן קלינגר | האם ראוי לתת לארגוני זכויות היוצרים לאכוף את החוק? ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [פורסם במקור בעבודה שחורה] […]

 2. האזרח דרור :

  די לצביעות. רוב הפונקציה של שיתופי קבצים היא אחת – להשיג בחינם דברים שאחרת היינו משלמים עליהם.

  אפשר להתווכח אם זה מוסרי או לא, אבל רוב הפעילות היא של גניבת זכויות – בעיקר זכויות של חברות גדולות.

  בעיני רוב התופעה הזאת היא בסדר גמור. החברות הגדולות כל הזמן גונבות כסף מהאזרחים הקטנים

  – הסדר בע"מ שדופק את האזרח הקטן במקרה של תאונה או פשיטת רגל
  – בעלויות צולבות
  – הוצאות מוכרות
  – זיהום
  – שחיתות
  – מקלטי מס

  מי שכל כך מפריע לו הפרה של זכויות קניין שיתחיל לדוגמה עם זה שזכויות הקניין שלי לנשום אוויר נקי מופרעות על ידי חברות מזהמות, או עם זה שהדירקטורים בחברות הגדולות מאפשרים לבעלי ההון הגדולים לדפוק את המשקיעים הקטנים ואת כל האזרחים שיש להם כסף בקרנות הפנסיה. אחר שתדאגו לזה תגיעו גם לבעיות הזכויות של חברות התקליטים.

  הביעה העיקרית היא של זכויות יוצרים של יוצרים ולייבלים קטנים באמת – שם זה באמת די דפוק.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.