חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התנתקות אזרחית מהגדה – חלופה לחוק פינוי-פיצוי מרצון

נושאים מדיני-בטחוני, מכתבים ב 11.07.08 6:00

מאחר שהסדר קבע עם הפלסטינים אינו נראה באופק, וההתנתקות החד-צדדית מעזה התבררה כשגיאה איומה, נשאלת השאלה האם ניתן לעשות מהלך משמעותי בדרך לפתרון הסכסוך כבר בתקופה הקרובה. המכתב הבא נוגע לסוגיית ההתנחלויות.


כידוע, מספר חברי כנסת במפלגת העבודה ומרצ הם שותפים ומובילים ביוזמת תנועת "בית אחד" לחקיקת חוק פינוי-פיצוי מרצון למתיישבים ממזרח לגדר ההפרדה. לאחרונה הביע גם שר הביטחון אהוד ברק תמיכה בעמדת התנועה, והדבר קיבל ביטוי בהחלטה של סיעת העבודה [או לפחות בנוסח אחד שלה שפורסם ב-4 אפריל 2008 באתר של עמי אילון, לפני שהורד מהאתר – העותק שמור במערכת]. לפי היוזמה, תאפשר המדינה למשפחות החפצות בכך לקבל פיצוי נאות, לפנות את ביתן ולעבור להתגורר בתחומי מדינת ישראל, וזאת בלי תלות בחתימת הסדר מדיני עם הפלסטינים או מהלך מקביל להתנתקות מרצועת עזה.

חברנו יריב מוהר מציע חלופה לפיתרון ביניים זה – פינוי כל ההתנחלויות והמאחזים בגדה, תוך השארת נוכחות צבאית מסיבית לצורך מלחמה בתשתיות הטרור. המכתב הבא מציג את יתרונות החלופה.

****

לח"כ קולט אביטל / עמי אילון / אבשלום וילן שלום רב

למען ההגינות: העתק ממכתב זה נשלח לאתר האינטרנט "עבודה שחורה ", שמטרתו לקדם דו-שיח פומבי וענייני בין בוחרים לנבחרים. המכתב ותשובתך עשויים להיות מפורסמים באתר עבודה שחורה.

הנדון: קריאה להעלות לסדר היום מתווים הנוגעים להיפרדות אזרחית מהשטחים.

ברצוני לפנות אליכם בשם אזרחים רבים הרואים צורך בשינוי תפישה לאומי, דהיינו בהפרדת ההיבט הביטחוני מזה האזרחי ביחס לאחזקה ביהודה ושומרון

אנו קוראות\ים לממשלת ישראל, ולמפלגות השונות, לקדם מהלך של צמצום הנוכחות הישראלית האזרחית בשטחים (קרי: פינוי התנחלויות), וזאת בלי קשר להיבטים ביטחוניים ומדיניים (קרי: השארת צה"ל והמשטר הצבאי בשטחים) עד שתתקיים אפשרות לכינונו של שלום יציב עם הצד הפלסטיני.

למדיניות כזו, שאינה נעשית רק באמצעות תמריצים כלכליים שכוחם מוגבל, ישנם יתרונות מוסריים, עקרוניים, אלקטוראליים, תקשורתיים ובינלאומיים. זה אמור להיות קלף הבחירות של מפלגה הבוחרת בשפיות.

כמו אזרחים רבים אנו מבינות\ים כי "הכיבוש" (משטר הכיבוש הצבאי בשטחים) איננו הבעייה העיקרית שלנו כאומה – מטבעו כיבוש צבאי מטעמים ביטחוניים אמור להיות זמני ונסיבתי. אם כן, הבעייה העמוקה שלנו היא קיומו של משטר אזרחי מסוג אחר בשטחים הכבושים, משטר בו ליהודים זכויות אזרח אפקטיביות ולערבים אין, משטר שמאיים לספח מיליוני פלסטינים לישראל או להותיר אותם כתושבים-נתינים בקנטונים של אוטונומיה מוגבלת.

בעוד שאין כל כוונה לעורר שינאה כלפי המתנחלים כשלעצמם (אין כל רע בהתיישבות יהודים ביהודה ושומרון כשווים בין שווים), הרי שקונספציית ההתנחלות בשטחים, אגב יצירת סטטוסים אזרחיים שונים ליהודים ולפלסטינים, היא בעייתית מאוד.

מפעל ההתנחלויות והמשטר שהוא מייצר הם דילמה שלנו כעם, ולכן אפשר להכריע בדילמה זו בלי קשר לשלום או היעדרו, למו"מ או למרבה הצער להיעדרו, ובלי כל קשר לסוגיית נסיגת צה"ל והסיכון הביטחוני הכרוך ביציאה כוללת מהשטחים במצב הנוכחי (לכן התפישה היא של השארת צה"ל בשטח, בניגוד לתקדים הבעייתי של ההתנתקות מרצועת עזה – כלומר מקרה של נסיגה צבאית בנוסף על אזרחית, שטמונות בה סכנות וחסרונות רבים.

אנו מבינות\ים כי תהליך השלום, עלול למרבה הצער, להימשך עוד שנים ארוכות. במהלך כל אותן שנים שולחות ההתנחלויות מסר בעייתי והפכפך לפלסטינים: הן משדרות היעדר כוונות אמיתיות לוויתורים, הן מעלות את התפישה כי רק מדינה דו-לאומית אחת אפשרית כפיתרון, הן מניעות תהליכים של הרעת תנאי החיים של הפלסטינים וליבוי השינאה (בדמות כבישים למתנחלים בלבד, ריבוי מחסומים שחלקם קשורים להתנחלויות, צמצום שטחי המרעה והחקלאות, מאבקים על קרקעות, אלימות של קיצוניים מקרב המתנחלים, היחשפות לאי-השוויון האזרחי והכלכלי בין הפלסטינים למתנחלים, פיתול נוסף של תוואי גדר ההפרדה על מנת להגן על מקסימום התנחלויות ועוד). כלומר ההתנחלויות לא מקדמות בשום אופן את התהליך הארוך והמתיש לשלום יציב.

לחילופין הן מציירות את ישראל בעולם כמי שמקיימת משטר הפרדה על בסיס דת ולאום בשטחי יהודה ושומרון, ולכן מחלישות את מעמדה.

אבל חמור מכל, ההתנחלויות מהוות סוגיית ייסוד לא פתורה שלוקחת אנרגיה מהתמקדות בבעיות ואתגרים רבים נוספים העומדים לפיתחה של החברה הישראלית: שחיתות שלטונית, ריכוזיות של ההון בידי מעטים, המצב בכבישים, מערכת הבריאות והחינוך הכושלות, הפערים הכלכליים האדירים והזנחת הפריפריה, שמאיימים על הדמוקרטיה הישראלית.

לביטולו של משטר ההתיישבות היהודית המפלה בשטחים ישנם עוד יתרונות רבים:

הוא עשוי לתת דחיפה למו"מ בכך שיעיד על כוונות טובות של הצד הישראלי. כלומר אין הוא מכוון להיות רק צעד חד-צדדי התרסתי, אלא גם פתח להידברות הדדית, מתוך הבהרת כוונות, באם ימצא פרטנר קשוב לכך בשני הצדדים.

מרבית הישראלים תמכו בהתנתקות וסביר ביותר שהם עדיין תומכים בפינוי התנחלויות, אלא שהם חוששים מתקדים הקאסמים, ולכן תוכנית זו אוחזת במקל בשני קצותיו ויכולה לסחוף המונים – זאת משום ש:

צעד זה אינו מהווה סכנה ביטחונית ופתח לירי קאסמים ורקטות נוספות מיהודה ושומרון, כפי שברצועת עזה איפשרה הנסיגה הצבאית את הגברת ירי הקסאמים. סכנה זו לא מתקיימת בנסיגה שהיא אזרחית בלבד.

בניגוד להתנתקות מעזה אין צעד זה משדר התקפלות, כניעה לטרור וחולשה או יוצר פתח לגורמים ריאקציונרים (חמאס או ג'יהד) להשתלט על החברה הפלסטינית ועל מוסדותיה.

צעד זה יקשה על קידום הרעיון של מדינה דו-לאומית (שוויונית או אדנותית).

הוא ייתן לישראל אפשרות לגלגל את הכדור לעבר הצד הפלסטיני, ולקרוא לו מצדו לקדם אווירה ומדיניות שחותרת לשלום, יציבות ופתרון אזרחי בלתי אלים.

הוא יהווה צעד מוסרי כלפי המתנחלים שמוחזקים, ע"פ התפישה הישראלית המיינסטרימית, כקלפי מיקוח אנושיים, ולא כמתיישבים שחזונם הוא אחיזה בת-קיימא בשטחי יהודה ושומרון. זהו ניצול ציני ומכוער של מאות אלפי בני-אדם.

יש בצעד זה יתרון אלקטורלי אבל גם תקשורתי: הוא מפיח תקווה, מעורר עניין והגיוני מאוד.

צעד זה מבהיר מה אנחנו רוצים, על מה אנו מוכנים לוותר ועל מה לא.

צעד זה חותר תחת מרבית מטענות הימין הביטחוני: טענות רבות בעת ההתנתקות היו כיביכול ענייניות, ונגעו לסכנה הביטחונית הטמונה בנסיגה והסכנה התודעתית הטמונה ב"היכנעות לטרור". אבל כנגד נסיגה אזרחית מהגדה קשה לטעון את כל אלו, לכן ייאלצו אנשי הימין להסכים לה, לחשוף את עמדתם האמיתית נגד פיתרון של שתי מדינות, או להישאר בעמדה בלתי הגיוניות הרואה בהתנחלויות גורם שמקדם אותנו לפיתרון של שתי מדינות.

לסיכום:

אנו קוראות\ים לך לקדם את רעיון ההיפרדות האזרחית מהשטחים, ולעזור לנו להפוך קריאה זו לתנועת המונים – כפי שבכוונותינו לעשות.

יריב מוהר

הערת המערכת

אנו מקווים כי סיעות העבודה ומרצ יקיימו דיון מעמיק בחלופות מעשיות לצעדי ביניים, וזאת במקביל לקידום רציני של הסדר קבע.לקריאה נוספת: הדרך החכמה לפינוי מאחזים – יוסי אלפר (לשעבר יועצו של אהוד ברק)

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

2 תגובות

  1. נדב פרץ :

    השאלה הגדולה היא מהו 'פינוי התנחלויות'. שאלת גושי ההתיישבות הופכת, בהקשר זה, לשאלה קריטית.
    התנחלויות שלא יפונו במסגרת מהלך זה יהפכו, מבחינת דעת הקהל הישראלית, לחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל, בבחינת 'פינינו את ההתנחלויות, אבל אריאל עדיין שלנו'.
    ושאלת גושי ההתנחלויות היא אחת השאלות הקשות במשא ומתן מול הפלסטינים.

  2. קולט אביטל, יוזמת “בית אחד” מחזקת הקיצוניים :

    […] מכתב שנשלח אלייך ע”י החבר יריב מוהר בנושא ומצפה […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.