חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בית החולים באשדוד – הפרטה בפועל של מערכת הבריאות הציבורית

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 13.04.11 6:05

המדינה אישרה הקמת בית חולים באשדוד. לזכיין, חברת "אסותא", המפעילה רשת בתי חולים במימון פרטי מלא ברחבי המדינה, שלא במסגרת חוק בריאות ממלכתי, ניתנה רשות להפעיל כ-20% לרפואה פרטית

מאת: מנחם לוריא

הקדמה

בעוד הרופאים נמצאים בסכסוך עבודה עם המדינה והשיח הציבורי מוסט לפתרון של תחלואי הרפואה הציבורית על ידי מתן שירותים פרטיים בבתי החולים הציבוריים (הידוע בכינוי שר"פ) המדינה החליטה להקים בית חולים בעיר אשדוד כשלזכיין (קופת חולים מכבי) ניתנה הרשות להפעיל כ-20% מבית החולים לרפואה פרטית.

קצת היסטוריה

קופת החולים מכבי (או בשמה דהיום "מכבי שירותי בריאות") הוקמה ב 1940 על ידי רופאים יוצאי גרמניה על מנת להתחרות ולהוות חלופה לקופת החולים של ההסתדרות (הידועה היום בשם "שירותי בריאות כללית").

ב- 1934 הוקם בתל אביב בית חולים פרטי בשם "אסותא". גם הפעם בית החולים הוקם על ידי רופאים יוצאי גרמניה, והוא ביקש לתת מענה רפואי מתחרה לקופת החולים של ההסתדרות ולבתי החולים של "הדסה" (בירושלים).

ב – 1994 רכשה "מכבי שירותי בריאות" את חברת "אסותא" על מנת להכניס לסל השירותים שלה בתי חולים שיתחרו באלה של ההסתדרות. בשונה מבתי החולים של ההסתדרות, בתי החולים של חברת "אסותא" ,כחברת בת בשליטה מלאה של "מכבי שירותי בריאות", סיפקו רפואה פרטית בלבד, או לפחות זו הייתה מטרת הרכישה.רשת בתי החולים "אסותא" לא סיפקה שירותי בריאות במסגרת סל הבריאות אלא שירותי בריאות פרטיים בלבד ובתשלום מלא של המטופלים.

קצת מספרים:

מדינת ישראל מפעילה 9 בתי חולים כלליים הנמצאים בבעלותה המלאה. ישנם עוד 9 בתי חולים כלליים המופעלים על ידי קופת החולים הכללית (שבעבר הייתה בבעלות ההסתדרות). בנוסף לזה, מדינת ישראל ועיריית חיפה מפעילים בית חולים כללי בשותפות, וכן מדינת ישראל ועירית תל אביב מפעילים בית חולים כללי בשותפות בתל-אביב. ישנם עוד ממסדים רפואיים פרטיים או ציבוריים שאינם בתי חולים כלליים. הרפואה בישראל מוסדרת באמצעות מספר חוקים. החוק שאחראי על תקצוב הרפואה הציבורית הוא חוק הבריאות הממלכתי שהוא חלק מתקציב המדינה השנתי (בעבר) והדו-שנתי דהיום.

אסותא.

לאחר רכישת חברת "אסותא", "מכבי שירותי בריאות" הרחיבו את הפריסה הארצית של הרשת הזו, והקימו בתי חולים פרטיים במספר מקומות בארץ , נמנה את רעננה, אשדוד, ראשון לציון, חיפה באר-שבע ואשדוד. בכל בתי החולים האלה ניתנים שירותי רפואה פרטיים בלבד.

כאמור חברת "אסותא" זכתה היום במכרז להקים בית חולים בעיר אשדוד כאשר בתנאי המכרז מאפשרת המדינה לחברת "אסותא" להפעיל 20% מבית החולים הציבורי לצורך מתן שירותי בריאות פרטיים.

אשדוד.

אשדוד היא העיר השישית בגודלה בישראל. בשנות ה-60 של המאה הקודמת קופת חולים הכללית החליטה לבנות בית חולים באשדוד, וזאת מאחר ותושבי אשדוד נאלצים לסמוך על בתי החולים "ברזילי" באשקלון או "קפלן" ברחובות. הפרויקט ננטש ולא הוגשם.

בשנת 2000 חוקקה הכנסת חוק שמורה להקים בעיר אשדוד בית חולים ממשלתי, אולם מאז שנת 2000 הקמת בית החולים נדחית באדיבות חוק ההסדרים. בשנת 2008 הוציאה מדינת ישראל מכרז לבניית בית חולים ציבורי באשדוד. למכרז ניגשה מציעה אחת בלבד ,חברת "אסותא" בבעלות "מכבי שירותי בריאות", והיום הוכרזה כאמור, כחברה הזוכה כשהיא מחויבת לבנות ולהפעיל את בית החולים עד לשנת 2017 כאשר ,לפי תנאי המכרז, 20% מהפעילות בבית החולים תהייה פעילות של רפואה פרטית.

ביקורת:

אשדוד הוקמה ב 1956 והוכרזה כעיר ב 1968. היום זוהי העיר השישית בגודלה במדינת ישראל. השכר הממוצע במשק (נכון לאפריל 2011) הינו 8729 ש"ח ברוטו. השכר הממוצע בעיר אשדוד הוא בשיעור של 89% מהשכר הממוצע במשק. מדד ג'יני (מקדם אי השוויון) בישראל 2010 הוא 0.34 מדד ג'יני בעיר אשדוד (לםי נתוני הביטוח הלאומי) הוא 0.41.

מאז הכרזתה כעיר אין באשדוד בית חולים כללי, למרות הגידול באוכלוסיה ולמרות החלטת ממשלה משנת 2000 להקים בה בית חולים כללי. בנוסף לזה ,וכאמור, תהליכי הפיכת החוק למציאות החלו רק ב 2008 וגם אז נגשה למכרז רק חברה פרטית אחת שגם ,כאמור, זכתה בו.

כאמור, הזוכה במכרז היא חברה שהתאגדה ב 1940 לצורך מתן שירותי בריאות פרטיים. החברה (אסותא) נרכשה ,כאמור, על ידי מכבי שירותי בריאות ב 1996 ושוב התאגדה ,תחת הבעלים החדש, לספק שירותי בריאות פרטיים – היינו שלא במסגרת חוק הבריאות הממלכתי.

ואני שואל:

1.      האם זה ראוי שבעיר השישית בגודלה בישראל שמדד האי שיויון בה גדול גדול ב 9.1% מהממוצע הארצי, ובעיר שרמת ההשתכרות הממוצעת מגיעה לכדי 89% מהשכר הממוצע במשק יש מקום להקמת בית חולים ש 20% משירותיו הם פרטיים לחלוטין.

2.      האם זה ראוי שלאחר 11 שנה מאז חוקק חוק שמחייב את המדינה לבנות בית חולים כללי באשדוד, ולאחר שרק חברה פרטית אחת ניגשה למכרז (וגם זכתה בו) באם זה ראוי שבית החולים הזה לא יוקם על ידי הממשלה ויספק 100% של רפואה ציבורית.

3.      האם זה ראוי להקים בית חולים ציבורי שחמישית מהיקף הפעילות הרפואית בו תתבצע באופן פרטי ולמטרות רווח בלבד, בעוד המדינה עצמה נמצאת בסכסוך עבודה עם רופאיה ובעוד השיח הציבורי מתקיים בדיוק על השאלה האם לאפשר לבתי החולים הממשלתיים לתת שירותי רפואה למטרות רווח הוני לבעלי הבית?

העיתוי, כמו גם האוכלוסייה הנזקקת ומצבה הכלכלי הכללי, כפי שעולים מהנתונים פה, מצביע על כך שבוצעה כאן הפרטה במובן הגס של המילה והפקרה פושעת ואכזרית של תושבי העיר השישית בגודלה בישראל לנפשם תוך התנערות של המדינה ממחויבותיה תוך כדי הפרטת שירות ממלכתי לידי הסמוכים לשולחנה של ממשלת ההון שלטון.

 

הנתונים המספריים באדיבות אתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ואתר הביטוח הלאומי.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

9 תגובות

 1. איתי :

  תודה על המאמר המאלף.

  רק הערה אחת:

  אין פה בכלל שאלה של ראוי או לא ראוי, כי ראוי זה עניין סובייקטיבי לחלוטין.

  יש פה שאלה של טיב השירות והמחיר שמשלמים עבורו.

  עובדתית, רוב תושבי אשדוד, כמו רוב תושבי המדינה ואולי אפילו יותר מהממוצע הארצי, מצביעים כבר עשרות שנים למפלגות הפרטה.

  אם אנחנו רוצים לשכנע את תושבי אשדוד שהשיטה הזו דפוקה לא מספיק לנפנף בסיסמאות של "הפקרה אכזרית", שהרי אנחנו בעצם מאשימים את תושבי אשדוד בכך שהם הפקירו את עצמם (באמצעות שליחים) בצורה אכזרית.

  מצעקות "הצילו הפרטה אכזרית" לא מקבלים מנדטים, תשאל את חד"ש (ואם אתה חושב שהם לא מקבלים מנדטים בגלל המצע המדיני – תשאל את פעילי "עם אחד" לשעבר).

  אנחנו צריכים לשכנע את הציבור הרחב שהשיטה הזו דופקת אותו:

  – את העניים – בכך שהם צריכים לחכות זמן רב יותר (כי לעשירים יש עדיפות בתור) בכדי לקבל שירות דפוק.

  – את בני המעמד הבינוני – בכך שהם צריכים לשלם מכיסם (שב"נ, ביטוח פרטי, השתתפות עצמית) כדי לקבל שירות סביר.

  – את אלה ואת אלה – בכך ששיקולי הרווח של המפעיל פוגמים באיכות השירות במידה רבה יותר ממה שמתרחש בבי"ח ממשלתי.

 2. א. קוריאל :

  לא ראוי

  לא ראוי, לא צודק, לא חכם, אבל ככה זה בממשלת שלטון ההון. כאשר הממשלה היא בסך הכל דירקטוריון שנבחר על-ידי הטייקונים למיניהם כדי לנהל את המדינה באופן שיגדיל ללא גבולות את רווחיהם – זאת התוצאה.
  אפשר "לנחש" שלא ירחק היום ומישהו מטעם לשכת רה"מ יציע את מודל בית החולים באשדוד כ"פשרה" לפתרון הסכסוך עם הרופאים.
  הבעיות העיקריות לא ייפתרו, הרפואה תופרט, אנחנו נשלם יותר, והחזירים השמנים ימשיכו להשמין.
  נוכח כל זה מתחזק הצורך בשמאל ס"ד חזק ומגובש.

 3. איתי :

  "הממשלה נבחרת ע"י הטייקונים" אלו שוב המנטרות שמשכנעות רק את המשוכנעים.

  בפועל מי שבוחר את הממשלה אלו רוב האזרחים בעלי זכות הבחירה ולא רק 18 משפחות הטייקונים.

  העובדה שהאזרחים בישראל בוחרים בעקביות מאז שנות השבעים במה שנוח לטייקונים מלמדת שהשמאל נכשל בשכנוע הציבור שהבחירה הזו מוטעית.

  דעמ לא מצליחה לשכנע, חד"ש לא מצליחה לשכנע, האגף הסד במרצ לא מצליחה לשכנע (אפילו לא את חברי מרצ), עם אחד של עמיר פרץ לא הצליחה לשכנע, וגם הירוקה ומימד לא הצליחו.

  השמאל יהיה חזק כשהוא יצליח לשכנע. נקודה.

  כשזה יקרה, כל הסוגיות של ללכת בנפרד או ביחד ייפתרו מאליהן, כי כל הרסיסים יחפצו בהתחברות למי שמשכנע.

  כל עוד זה לא קורה, השמאל הולך ומתכווץ. ואז התמודדות של פוליטיקאי המגיע מחוץ למפלגת העבודה בתוך גוש שמאל על בסיס העבודה נראית לו התאבדות פוליטית. מאידך והתמודדות של פוליטיקאי מהעבודה בגוש שמאל ע"ב מרצ גם היא נראית התאבדות (יעל דיין, ביילין).

  כרגע אם תגיד לאנשי השמאל הלאומי מרצ הירוקה או מימד שכדאי להם לחבור לעבודה הם יפרצו בצחוק גדול. מאידך אם תציע לאנשי השמאל בעבודה לצאת ולחבור לחלק ממרצ, הירוקה או מימד – גם הם יגחכו.

  כל אחד רואה יפה מאוד שה"מותגים" האחרים הם לא אטרקציה, אבל קשה לו לראות את חוסר האטרקטיביות של ה"מותג" שלו. בפועל לכולם אותה בעיה: מי שמצביע ליכוד/שס/ליברמן לא משתכנע מהם.

 4. מיכאל לינדנבאום :

  לכאורה צודק.

  אך אולי הישראלים,חובבי מפלגות ההפרטה,כדברי איתי,פשוט חסרי כל מודעות פוליטית להשלכות הטוטליות של ההצבעה שלהם בכנסת?

  בעצם רק באירופה המערבית יש מודעות אקטיבית לסוציאל-דמוקרטייה,ולמדינת הרווחה.

  יש לציין שבית החולים הציבורי-פרטי הזה,הוא למעשה יהיה בית-חולים ממשלתי,כי כמעט כל השקעות בתשתיות יבואו מתקציב המדינה.

  כמו האינטרנט בחברת חשמל,ההוצאות הם על חשבון 7 מליון נדבנים ישראלים וההכנסות של קומץ הזכיינים המאושרים .
  העם היהודי החכם,הפך בישראל לעם הישראלי הטיפש.

 5. אהרן לוינשטיין :

  אשדוד זה לא שוד

  נכון שהמדינה העניקה זכיון שעל פניו נראה "מושחת".
  אלא שלא עשו את זה במחשכים ואם זה באמת לא חוקי אז יש בג"ץ

  אם זה חוקי אז זה עדיין יותר טוב מהמצב הנוכחי. בעיר גדולה כמו אשדוד אין בית חולים וצריך לנסוע לרחובות או אשקלון.

  על אזרחי ישראל לזכור שכבר עשרות שנים לא הוקם אפילו בית חולים אחד בארץ. זה נושא שבגללו הממשלה צריכה לעוף הביתה. אבל פה הכל קומבינה ולכן רק הציבור משחם

 6. מנחם לוריא :

  למטבע של ממשלת ההפרטה לדעת יש שני צדדים ובצד השני יש כ-2.2 מליון בעלי זכות בחירה. אני די בטוח שאם מחר יהיו בחירות נראה ,בצורה זו או אחרת, את אותם פרצופים.

  החוצפה הבלתי נסבלת פה היא דווקא העיתוי. בעוד הממשלה והרופאים שהיא מעסיקה נמצאים בסכסוך עבודה שחלקו נסב על הפרטה ויבוש מערכת הבריאות הלאומית הממשלה יוצאת בצעד כזה שמי שחושב שאיננו מקבע דיעה בשיח הציבורי טועה – וזה מעשה מכפיר שאם באמת היה תלוי בי אז הייתי שולח את מנכ"ל מ.י נכסים במונית על חשבוני ובבהילות ללשכת הנשיא להחזרת המנדאט.

  לאשר דבר כזה בו בזמן שחפיצים נפיצים מושלכים על העיר הזו מעזה והממשלה מדברת על ניצחנו והכנענו וגו ובעוד ישנו סיכסוך עבודה עם הרופאים שדן בדיוק בדבר הזה אז גם אם זה חוקי למהדרין זה צריך להטיס את רוה"מ לבית הנשיא ולהחזיר את המנדט שכן זוהי חוצפה ועזות מצח שאין לה מקום בשום מערכת לניהול לא התאגידית ולא הממשלתית. אמות המידה שנקבעו בהחלטה הזו ובעיתוי שלה הן אמות מידה מחפירות שמראות כיצד הממשלה הזו עושה כל אשר לע=אל ידה לחמוק מאחריות כלשהי לאזרחיה לרבות בתחום הבטחון שלגבי אשדוד עשו מאומה ודיברו גבוהה.

  מנחם

 7. דליה :

  מנחם
  תודה על המאמר החשוב.
  האם ידוע לך על מעורבות של חסידות גור בעניני הקמת בית החולים באשדוד?

 8. עמית-ה :

  וכאן המקום להוסיף שמערכת רפואה פרטית היא מאוד לא יעילה.
  פועל במפעל המכוניות של פורד בדטרויט ארה"ב עולה למעסיק שלו 400 דולר ביטוח רפואי לחודש יותר מאשר מעבר לגבול בויניפג קנדה.
  מערכת הרפואה הקנדית הממשלתית מספקת רפואה יותר טובה מאשר בארה"ב ע"פ כל המדדים של אירגון הבריאות העולמי.

 9. מנחם לוריא :

  לדליה (תגובה 7)

  מה שידוע לי הוא לאו דווקא חסידות גור אלא רצון של עמותה חרדית להקים בית חולים ,דתי, באשדוד כדוגמת מעיני הישועה בבני ברק. למיטב זכרוני המדינה לא אפשרה את זה בטענה שיש מכרז.

  אם יש מידע אחר/נוסף אשמח לקבלו.

  תודה על המחמאה.

  מנחם

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.