חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שביתת הרופאים – השר"פ הוא סוס טרויאני במאבק הרופאים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 12.04.11 6:02

הציבור תומך במאבק הרופאים, אך לא בדרישה לשר"פ. על הסתדרות הרופאים להתמקד במאבק נגד הפרטת הרפואה הציבורית, ולבטל את הדרישה לשר"פ

מאת: דניאל גיגי

הסתדרות הרופאים מוליכה את הציבור ואת הרופאים שולל, כאשר במקום לדרוש מערכת בריאות שוויונית הם פועלים למען הפרטת מערכת הבריאות ועלולים לגרום לה נזק בלתי הפיך. אין שום הצדקה לקדם את השירות הרפואי הפרטי בישראל כי הוא נכשל בעולם כולו, ולכן במידה והרופאים רוצים לזכות בתמיכת הציבור הם צריכים לבטל את הדרישה שלהם לקיים שר"פ בבתי החולים ובמקום זאת לאמץ שורה של דרישות שילחמו במגמות ההפרטה המסוכנות שמשתלטות על מערכת הבריאות.

אזרחי ישראל תומכים בשביתת הרופאים, ואף מוכנים לסבול על מנת שמאבק הרופאים יצליח, מאחר והמאבק נראה להם כמאבק מוצדק על דמותה של מערכת הבריאות. הבעיה היא שמנהיגו הרופאים רימו את הציבור והמאבק שלהם היום מתמקד בדרישות שיפגעו ברוב הציבור, וידרדרו את מערכת הבריאות כולה. המאבק הוצג לאזרחים כמאבק ערכי, שאמור לשפר את מערכת הבריאות הציבורית ולאפשר לרופאים להעניק שירות טוב יותר עבור החולים, למרות שבפועל הרופאים דורשים דרישות שעלולות לפגוע ברוב האזרחים. הרופאים הסתירו מהציבור את העובדה שהם תומכים בהפרטת מערכת הבריאות, שתאפשר העלאת שכר לרופאים הבכירים ותשפר את השירותים עבור העשירים, אבל תחריף את הפגיעה בפריפריה ובחלשים, לא תשפר את מעמד הרופאים הזוטרים שמתמוטטים תחת עומס התורנויות, ובאופן גורף תחליש את מערכת הבריאות הציבורית.

הסתדרות הרופאים שמייצגת את הרופאים במאבק הזה תומכת באופן מוצהר בשר"פ (שירות רפואי פרטי) בבתי החולים הציבוריים, למרות שהדבר נוגד לחלוטין את תפיסת הרפואה השוויונית בישראל. הטענה המרכזית של ההסתדרות לתמיכה בשר"פ היא שהמערכת הציבורית מתמוטטת בגלל שהיא לא מצליחה להתחרות בשירות הרפואי הפרטי שקיים בבתי חולים כמו אסותה ומדיקל סנטר, ולכן לטענתם חייבים לאפשר גם למערכת הציבורית להעניק שירותי רפואה פרטיים. התירוץ הזה הוא תירוץ מגוחך, כי במקום להיאבק בבעיה האמיתית שהיא הפרטה של מערכת הבריאות, הסתדרות הרופאים מבקשת לזרז את ההפרטה הזאת, וליצור בארץ מערכת רפואה שתהיה לעשירים בלבד. במידה והרופאים אכן מאמינים שבתי החולים הפרטיים מאיימים על מערכת הבריאות הציבורית, אז הם חייבים לפעול כנגד בתי החולים האלה במקום לנסות ולהעמיק את ממדי ההפרטה במערכת הבריאות.

השר"פ יזרז את ההתדרדרות של מערכת הבריאות ולכן הציבור חייב להתנגד בנחרצות למהלך הזה, שבדומה לצעדי הפרטה אחרים, רק ירחיב את הפערים החברתיים בישראל, יפגע בחלשים ויפגום בטיב השירות הרפואי שאנחנו מקבלים. המהלך הרע הזה שזוכה לתמיכת סגן שר הבריאות יעקוב ליצמן, לתמיכת חלק מהרופאים הבכירים ועכשיו גם לתמיכת ראש הממשלה, הוא עוד צעד בדרך המסוכנת לכיוון של רפואה פרטית, שמקבלת את ההשראה שלה ממערכת הבריאות בארה"ב, ומתיאוריות ניאו ליברליות קיצוניות. בעוד בארה"ב מערכת הבריאות קורסת ומיליוני אזרחים אמריקאים אינם זוכים לטיפול רפואי בסיסי, בישראל עושים אידיאליזציה למערכת האמריקנית, ומתעלמים מכך שמערכת הבריאות הפרטית בארה"ב נחשבת למערכת הבריאות הגרועה ביותר בעולם המערבי. המודל הפרטי במערכת הבריאות נכשל כישלון חרוץ בעולם כולו, ולכן הניסיון לקדם הפרטה היא התאבדות של מערכת הבריאות, שתפגע פגיעה אדירה באינטרס הציבורי.

הסתדרות הרופאים צריכה לכן לשנות את העמדה שלה לגבי השר"פ, ובמקום לדרוש הרחבה של השירותים הפרטיים היא צריכה לגבש שורה של דרישות שיחסלו את מגמות ההפרטה, ויחזירו את מערכת הבריאות לציבור. מאבק בבתי החולים הפרטיים, ביטול תשלומי השב"ן (הביטוחים המשלימים) וחיסול התשלומים על שירותים נוספים שמוטלים על החולים, צריכים להיות חלק מהמאבק של הרופאים אם הם רוצים לזכות בתמיכת הציבור. לא יתכן שהסתדרות הרופאים תפעל למען אינטרס צר של רופאים בכירים במערכת, ותצפה לתמיכה ציבורית הן של שאר הרופאים הזוטרים שלא יזכו לשום הטבות כתוצאה מהפרטת המערכת, והן של הציבור שיהיה הנפגע העיקרי כתוצאה מהפרטה כזאת.

הציבור כולו והרופאים עצמם לכן צריכים להפעיל לחץ על ההסתדרות לשנות את מטרות המאבק, ולהוסיף למטרות של המאבק את המאבק בהפרטה במערכת הבריאות. אסור לנו בציבור לתת לאינטרסים צרים להשתלט על האג'נדה הציבורית.

קישור לאתר המאבק של הרופאים שבו הם דורשים את השר"פ

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

8 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  הבעיה היא שגם האוצר שלכאורה מתנגד לשר"פ הביא להקמת בית חולים שכולו פרטי עם שר"פ בשיעור גבוה במקום להקים באשדוד בית חולים ממשלתי. השערוריה אדירה וכוללת מימון ממשלתי נרחב להקמת בית החולים הפרטי בצורת מענקים והטבות שמתקרבות יחדיו ל-80% מעלות ההקמה וזה עוד לפני סוכריית השר"פ.

  גם זאת שערוריה, האוצר לא יכול להלחם בשר"פ ולקדם הפרטה של בתי חולים במקביל. רק שהוא עושה זאת.

  ההסתדרות הרפואית בינתיים הבינה שהשר"פ זה לא דגל טוב, עכשו הזמן לעזור להם מול האוצר עם הדרישות הרציניות שלהם, בערך 112 מתוך 113.

 2. נדב פרץ :

  האוצר לא מתנגד לשר"פ באופן כללי; הוא מתנגד לשר"פ בבתיה"ח הציבוריים.

 3. איתי :

  אני מקווה שנושא השר"פ באמת יורד מן המו"מ ולא יתקבל מתחת לשולחן.

  נכון שהר"י חטפה על הראש (גם בזכות "עבודה שחורה" וידידיה), אבל מכיוון שראש הממשלה וסגן שר הבריאות בעצמם רוצים את הרחבת השר"פ לבתי"ח ממשלתיים אני לא חושב שאפשר להירגע בנושא.

  הנושא הבא שצריך לדעתי להעמיד במוקד הדיונים הוא נושא תוספת השכר האחידה באחוזים (הר"י) לעומת דיפרנציאלית (עמדת האוצר).

  במאבקי השכר האחרונים אימץ האוצר עמדה שנשמעת לכאורה סוציאל-דמוקרטית: נהיה נדיבים עם מקבלי משכורות נמוכות וקמצנים עם מקבלי משכורות גבוהות וכך נתרום לההפחתת אי שוויון. זה קרה גם בעניין שכר מינימום, גם בעניין שכר עו"סים (האוצר הציע תוספת של אותו מספר שקלים – כלומר אחוז הולך ופוחת ככל שהשכר עולה).

  דווקא העובדה שיש שכבת רופאים קטנה עם שכר גבוה מאוד (מובילי טבלת השכר במגזר הציבורי) הופכת את הטיעון של האוצר לאטרקטיבי מאוד: אם גודל העוגה מוגבל, נשמע הגיוני לתת יותר לרופא המתמחה מאשר למנהל המחלקה העשיר (שגם כך עושה במקרים רבים כסף משר"פ או עבודה בביח פרטי). מצד שני באימוץ גישת האוצר יש התעלמות מעיקרון ס"ד חשוב של חשיבות הוותק.

  בנוסף מאוד יכול להיות שיש פה ספין מכוער שמטרתו תקיעת טריז נוסף בין הרופאים הבכירים בהנהלת הר"י ובין הרופאים הצעירים שהם חוד החנית של המאבק (מתמחים מתראיינים בתקשורת, ציבור גדול להפגנות).

  הייתי מאוד רוצה לשמוע דעות לכאן ולכאן בנושא תוספת השכר הראויה לרופאים.

 4. איתי :

  ק"ט – אני חושב שמבחינת ההגדרות, אין דבר כזה שר"פ בבי"ח פרטי. שר"פ בהגדרה זה יציר כלאיים.

  מה שאמרת על ביה"ח הפרטי באשדוד נכון מאוד וראוי לפוסט נפרד.

  מבחינה הסטורית, כשנחקק חוק לביח ממשלתי באשדוד האוצר תקע אותו עם חוק ההסדרים ולא היה מוכן לממן.

  אז בא קמפיין אגרסיבי של עיריית אשדוד (משרד מוטי מורל) עם מודעות נגד אולמרט כאחראי למות ילדים וקשישים וכו' והנה נמצאה נוסחה גואלת:

  האוצר הסכים לבי"ח באשדוד ובתנאי שהנ"ל יהיה פרטי. ופתאום נפתחו ברזי התקציב…

  ברקע נשמעו קצת מחאות של רופאי סורוקה על כך שרופאים מהמערכת הציבורית יברחו לפרטית והשירות הציבורי בדרום ייפגע. אבל אף אחד לא הקשיב.

 5. מיכאל לינדנבאום :

  המתמחים תחילה

  כמו שטוכולסקי אמר,אנו צריכים לתמוך בדרישות הרציניות של הר"י שהן כמעט הכל-112 מתוך 113 תביעות.
  מעל לכל,יש לשחרר את צואר הבקבוק של המערכת הרפואית שהוא נושאי הכפלת מספר המתמחים(והורדת עומס העבודה הבלתי נסבל שלהם),העלאת שכרם,וכן הכפלת תקני הרופאים(יש שעות וימים שבהם מסוכן להיות בבית-חולים כי יש מחסור בצוות רפואי).

 6. חן - מיבשים את החולים :

  הבוקר, אצל אריה גולן נדמה לי, כבר אמר מר אידלמן שהרעיון שגם רופאים מומחים יעשו תורנויות כאמצעי להעלאת שכרם, בהחלט נראה לו וזה גם יפתור את בעיית המתמחים שמתלוננים על עומס.
  כשנשאל מה עם הירידה בשכרם כתוצה מכך הוא השיב – שיהיה להם זמן בעתיד לשפר את שכרם.
  כמעט בטוח שזה היה אצל אריה גולן, אבל אולי בתכנית אחרת ברשת ב'.
  מה שבטוח – הדברים נאמרו בקולו במפורש.

 7. חן - מיבשים את החולים :

  http://www.iba.org.il/bet/bet.aspx?type=aod

  אכן, אצל אריה גולן.
  מקווה שהקישור נכון.
  מדקה 8.42 .

  לשמוע ולא להאמין.
  ההקלטה מוצגת 24 שעות בלבד.

 8. ק. טוכולסקי :

  הבית חולים שמוקם הוא ציבורי אבל מי שזכו במכרז הם חברה פרטית, לזה התכוונתי במקום להקים בית חולים ממשלתי או עוד בית חולים ששייך ישירות לכללית מצאו קומבינה מסריחה שאמנם תהיה ציבורית אבל בבעלות פרטית ועם וואחד שר"פ.

  כתבתי פה כבר פעם על השערורייה של הבית חולים באשדוד לא?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.