חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שביתת הרופאים – לא לשר"פ/ שב"ן בבתי החולים הציבוריים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב ב 10.04.11 6:06

צריך להתנגד להכנסת שר"פ לבתי החולים הציבוריים, אולם פתרון ממשי ומתמשך למצב מערכת הבריאות ומגזרים אחרים יגיע רק אם יהפכו את מגמת צמצום המגזר הציבורי
מאת: דוב גרזון

המשבר ברפואה סימפטום למחלה

ההסתדרות הרפואית: לא שר"פ אלא שב"ן, טובת המערכת ולא רעתה

דוברת ההסתדרות הרפואית מגיבה למכתבו של איתי אשר, וטוענת כי ההסתדרות אינה דורשת שר"פ (שירותי רפואה פרטית) אלא שב"ן (שירותי בריאות נוספים), וכי מטרת הדרישה אינה טובת הרופאים אלא טובת המערכת

לקריאה נוספת

אנחנו עומדים ככל הנראה בפתחה של שביתת רופאים. במידה ולא תקום זעקה ציבורית, סופה יהיה בצעד משמעותי בכוון של הפרטת הרפואה בארץ,  ע"י הכנסת שר"פ לכל בתי החולים הציבוריים. אומנם הרופאים משתמשים במונח שב"ן. לרופאים ישנו גם טיעון נוסף ומעניין כי ממילא  ל80% מהמבוטחים יש ביטוח משלים. אפשר כמעט להאמין כי מדובר בעודפי כספים בביטוח המשלים שממתינים לשנוי המיוחל , הלא ברור כי הכנסת שר"פ/ שב"ן תגרום להעלאת תעריפי הביטוח המשלים בצרוף הגדלת אי השוויון במערכת הבריאות, עד למצב שאם שלא ישלמו, לא יקבלו שרות, או ייבשו אותם בהמתנה,  כך שזה יהיה המצב בפועל.

דווקא משרד האוצר, שמבין את ההשלכות של הכנסת שר"פ לבתי החולים, שייך לכאורה "לטובים" ומביע התנגדות למהלך,  והם צודקים. זו הזדמנות טובה לרחוץ  בניקיון כפיהם. מלאכתם נעשית בידי אחרים , בסופו של דבר "יכריחו" את האוצר להסכים למהלך .

אסור להסכים לפתרון הבעיות האמיתיות של ציבור הרופאים ע"י הכנסת שר"פ לרפואה הציבורית. המדינה צריכה להגדיל משמעותית את מערכת האשפוז. נכון שישנה תוכניות שש שנתית להגדלת מס' המיטות בבתי החולים  אחרי הפסקה של שנים, אך אין מדובר בשיפור מהותי. אפילו לא ברור אם התוספת תדביק את גידול האוכלוסייה. חשוב גם לזכור כי לאור התקדימים בתקציבים בכלל,  יש להניח כי  משרד האוצר ימשוך אותה על פני מס' שנים רב יותר כפי שקורה להרבה תוכניות.

בכל מקרה מצב מערכת הבריאות בארץ הוא סימפטום ולא המחלה. כדי לשנות את המצב, לא רק במערכת הבריאות, צריך טיפול שורש –  הגיע הזמן לעצור את המגמה של צמצום המגזר הציבורי.  נתניהו, בגיבוי ממשלת שרון לפיד, צמצם ב2003 את משקלו של המגזר הציבורי בתל"ג מ42% ל36%  כדי לממן את צמצום המיסים.  מאז המצב לא השתנה בהרבה, ואחת מתוצאות הלוואי הקשות של צעדים אילו היא עצירה של  ההשקעות במערכת האשפוז הציבורית. לשינוי המצב צריך לבטל מיד את כל הורדות המס המתוכננות במס החברות ובמיסים על הכנסות גבוהות. יש גם לבטל  חלק מהנחות המס שנתנו מאז 2003 לאותם מגזרים , רק כך אפשר ליצור מקורות לשנוי ממשי במגזר הציבורי המתכווץ ובמערכת הבריאות בכלל זה .

דוב גרזון הוא תושב ערד וחבר המטה הס"ד

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

2 תגובות

 1. מנחם לוריא :

  הערות בונות למאמר:

  ראשית ,דוב, אנא אל תקח את דברי הבאים כמשהו אישי נגדך או נגד עמדתך , ההיפך הוא הנכון ואני רוצה לנצל את הבמה, להלן:

  ראשית דבר:

  הרופאים העלו קמפיין פרסומי יקר ,הן פיננסית והן תודעתית, ובו הם הציבו מטרות, הצביעו על חוליי המערכת הסבירו מהיכן הם מאים ולאן הם הולכים מהי מטרתם וכיצד היא מתיישבת עם צרכי הציבור אותם הם רוצים לשרת.

  נזכור, רפואה היא הוצאה גריידא.

  ההכנסה היחידה שיש במקצוע הזה הוא בשכר העובדים בו היינו הרופאים. כל השאר הוצאה אחת גדולה. הסתכלות על הרפואה כאיזו טובה שהמדינה עושה לאזרחיה ומממנת אותה היא שגיאה גסה לא נכונה ומקור לצרות.

  בקמפיין של הרופאים ,שוב אני באמת מצדיע להם על המהלך עצמו, לא רק שהם מציינים על מה המאבק ולמה אלא הם גם מסבירים מדוע הציבור צריך לתמוך במאבק שלהם ומה יצא לו מזה.

  ובלי ציניות וכהערת ביניים:

  העובדים הסוציאלים לא השכילו להציב מטרות ולהבהיר את מטרת המאבק שלהם ואכן הם כשלו כישלון חרוץ.

  באופן שבו מובא הקמפיין לידיעת הציבור יש הדגשה ,שוב יפה מאוד וראוייה לחיקוי, של הדברים על פי סדר חשיבותם מנקודת מבטם של הרופאים כמשרתי ציבור במלוא מובנה הטוב והמלא של המילה.

  באותו קמפיין, בתחתית סולם העדיפיות ,המאוד ברור שלו, מצויין עניין השר"פ או השב"ן או אם נקרא לילד בשמו הפרטה של שירותי הרפואה הציבורית.

  אם נקח את הקמפיין של הרופאים ונשים אותו מול השיח הציבורי נראה שהשיח הציבורי ,בניגוד גמור לקמפיין של הרופאים, הוא רדוד ומוטה לרצונותיה של הממשלה להתחמק מאחריות לאזרחיה. (!!!)

  לכאורה ,אליבא דדיון ציבורי בעניין, מצב הרפואה הוא בסדר, כי זה מה שממשלה יכולה לשלם/להרשות לעצמה לתת לאזרחיה ולכן נשאר "רק" הדיון בשכר הרופאים. ומאחר וישנם חפיצים עפים מעזה ואליה, וישנה פצצת אטום הולכת ונבנית בואכה שושון הבירה וגם צריך קצת כסף למיטה של ביבי במטוסי אל-על הרי שנושא השר"פ הוא פיתרון מצויין כלומר: הרופאים יתנו את השירות שמדינה מסוגלת לממן ואת השכר שמגיע להם יגבו ישר ממקבלי השירות היינו מהחולים היינו מאיתנו היינו שר"פ על גבי תשתית הרפואה הציבורית/לאומית. במילה אחת גסה: התחמקות המדינה מאחריות בדרך של מסירת משאבים לאומיים לידיים פרטיות.

  מאחר והשיח הציבורי מבין את מילות הקסם הון, שלטון, הפרטה, וביביזם הרי שהוא נשאר רדוד ואני מקווה שהרופאים לא יישרו קו עם הרדידות הציבורית הזו.

  לטענתי ,זה זמן רב, המדינה מזמן חדלה מלהתקיים בכל מה שקשור לגביית מיסים ושימוש בהם לרווחת תושביה והפכה לחברה (פירמה) שיש לה הכנסות ושעליה לקצץ בהוצאות על מנת להשביע את בעלי המניות. מי בעלי המניות ומי מנהלי החברה ומה הן הכנסותיה – לכל אלה אני מקווה שלא אאלץ לענות במסגרת זו הדברים ברורים.

  מכאן נובע שהדיון הציבורי בעניין הרופאים הוא מאוד רדוד מאוד מוטה ומכוון מטרה אלא שהמטרה שאליה מכוונים היא בכלל לא המטרה שלשמה יצאו הרופאים למאבק שלהם.

  אני תקווה שכפי שהרופאים הרימו קמפיין כל כך מושכל וברור, שהם יצליחו לנטוע אותו עמוק והיטב בשיח הציבורי ואולי, אולי יעצרו את הסחף של המדינה להיפטר מאחריות לאזרחיה.

  רק כדי לחדד את הטיעון שלי (והפעם לא לגופם של דברים) פרופ' (אמריטוס) ארנון סופר פרסם את ממצאיו בקשר לעתידו של הרוב היהודי בארץ ישראל בעשורים הבאים (המאמר ,למעונינים בלבד, נמצא כאן –>http://web.hevra.haifa.ac.il/~ch-strategy/images/publications/Tel_Aviv_2008.pdf). די לקרוא את תקציר המאמר ואחר כך לגלוש לאתר הקמפיין של הרופאים (נמצא כאן –> sosbriut.org.il) ולהסתכל על המטרות והיעדים של המאבק, הצורה שהם מוגשים ולראות את הדמיון בין שני המסמכים בכל מה שקשור לפריפריה של המדינה ולעתיד הלוט בערפל שלה הן מנקודת מבטו של פרופ' סופר והן מנקודת מבטם של מנהיגי מאבק הרופאים ובלי לרדת לעומקם של דברים ולויכוח הציבורי על מידת נכונותם או תוקפם המדעי (לעניין של סופר).

  אני לא רוצה להלך כסומא. הרופאים כן חושבים ששר"פ ,או לדידם שב"ן, הוא אחד הפתרונות שהמאבק שלהם צריך לתת לו נופח תצורה ומיקום המערכת הרפואה אבל ,ובשום פנים ואופן, איננו העניין עצמו.

  נציין שאינני רופא ולא קשור לאף רופא למעט אותו אחד שאני נזקק לשרותיו כשהמכונה שבה אני חי מתחילה לזייף.

  מנחם.

 2. מנחם לוריא :

  תיקון מובאה:

  מבלי להמעיט בערכו של הציטוט מפיו של פרופ סופר המובא לעיל התכוונתי למאמר מאוחר ועדכני יותר הנושא את השם: "ישראל דמוגרפיה 2010 2030 בדרך למדינה דתית" הנמצא כאן (כלשונו) –>
  http://web.hevra.haifa.ac.il/~ch-strategy/images/publications/demography_2010.pdf

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.