חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

החברה לאוטומציה מנסה לשבור את העובדים בדרך להפרטה

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה ב 3.07.08 10:31

היום, בשעה 9:30 התקיימה הפגנה רבת משתתפים של עובדי החברה לאוטומציה מול משרדי השלטון המקומי, ברח' הארבעה 18, תל-אביב, על רקע ביטול חד צדדי של הסכם קיבוצי.

הפגנת העובדים, השובתים כבר שמונה ימים שביתה מלאה בגיבוי מוחלט של ההסתדרות, פרצה עקב הודעת הנהלת החברה מיום 17/06/08 בדבר ביטול הליך המו"מ המתנהל בין הצדדים. משך זמן רב נהגה ההנהלה בחוסר תום לב עם העובדים, סירבה לשבת עם נציגות העובדים לשולחן הדיונים בעניינים הקשורים ליחסי עבודה והפרה הוראות מתוך ההסכמים הקיבוציים החלים על החברה. סכסוך עבודה בעניין זה הוכרז בחודש פברואר 08 ורק בחודשיים האחרונים התקיימו מספר ישיבות מו"מ בין נציגות העובדים להנהלה.

באופן מפתיע וחד צדדי הודיעה ההנהלה, ביום 17/06/08, כי הינה מבטלת את ישיבות המו"מ עם נציגות העובדים.

כאילו לא די בכך ההנהלה הודיעה על הביטול הפוגע, החד-צדדי וחסר התקדים של הסכם העבודה הקיבוצי הקיים בחברה כבר 41 שנה!. במהלך זה יצרה ההנהלה תקדים שמעולם לא היה כמותו בארצנו הקטנה – עד היום שום חברה ציבורית ממשלתית לא ביטלה הסכם קיבוצי עם עובדים באופן חד-צדדי!

בכך למעשה מדגימה ההנהלה כיצד יש להפוך חברות ציבוריות גדולות לחברות פרטיות בהינף יד אחת תוך התעלמות מן העובדים. זוהי בהחלט עליית מדרגה בכל הנוגע לתהליך ההפרטה העובר על המשק הישראלי ומה שנחשב פעם כמעשה שלא יעשה נעשה היום בראש חוצות.

החברה לאוטומציה היא חברת הי-טק, שהוקמה לפני כארבעים שנה כחברה מעורבת בשליטה של 40% של המדינה -60% של השלטון המקומי. בחברה, הנותנת שירותי מיחשוב לרשויות המקומיות (ארנונה, שכר, חניה וכו'), עובדים כ- 600 עובדים. בארבע השנים האחרונות התחלפו חמישה מנכ"לים בחברה, כשכל מנכ"ל מכהן כמה זמן קצר בלבד. חלק ניכר מהם התפטר על רקע חילוקי דעות מקצועיים עם יו"ר הדירקטוריון של החברה, מר משה אלקסלסי, שהוא איש פוליטי – ראש עירית גן-יבנה לשעבר. יש לציין שגם כל הדירקטורים בחברה מטעם השלטון המקומי אינם אנשי הי-טק מקצועיים אלא אנשי רשויות מקומיות, כלומר פוליטיקאים.

מזה כמה שנים החברה לאוטומציה נתונה במשבר עקב חובות במיליוני שקלים של הרשויות המקומיות, שהנהלת החברה לא מצליחה לגבות.היות וכל ניהול החברה נתון בידי אנשי רשויות מקומיות, ניתן להבין בקלות מדוע החברה אינה מצליחה לגבות את חובותיה. אם נוסיף לכך את העובדה, שהמדינה, האחראית ל-40% מן הדירקטוריון, כמעט ולא מינתה דירקטורים מטעמה במשך תקופה ארוכה, ברור מדוע כשנותנים לחתול לשמור על השמנת הוא לא בדיוק שומר עליה.

על רקע זה הגיש ועד העובדים בג"ץ כנגד המדינה, על שהתרשלה במינוי דירקטורים והפקירה את ניהול החברה. הבג"ץ מתברר בימים אלה.

בחודש מאי 2008  התפרסם דו"ח מבקר המדינה על החברה לאוטומציה, דו"ח חמור ביותר ממנו עולים, לכאורה, חשדות לניהול פוליטי לא תקין, כגון מינוי מקורבים לאישים פוליטיים, אי גביית חובות כראוי, מסירת עבודות לספקים הנגועים באינטרסים, ועוד ועוד. על רקע זה התריע עוד לפני כשנתיים יו"ר ועד העובדים, אריה גור, בפני הועדה לביקורת המדינה בכנסת, אך ללא הועיל.

כדי לפתור את עצמה מן הבעיה החליטה המדינה להפריט את חלקה. אך בניגוד להחלטה שהתקבלה בועדת הכספים בשנת 2002, על הפרטת החברה לגוף עיסקי, החליטה רשות החברות להפריט את חלקה ישירות לשלטון המקומי. כל זאת גם בניגוד לעמדת מבקר המדינה האחרון!

לאור ביקורתו הנוקבת של מבקר המדינה על התנהלותו של השלטון המקומי, ניתן לשער מה יקרה עם חברה זו בעתיד הקרוב אם תופרט לשלטון המקומי. יתכן אפילו שכל מטרת ההפרטה לשלטון המקומי היא כדי שהשלטון המקומי ימכור את החברה לגוף שלישי לא ידוע, וישלשל לכיסו את הרווח.

העובדים פונים בבקשת עזרה לחברי כנסת, אנשי ציבור ואנשי תקשורת כדי שירתמו להצלחת מאבקם. זהו מאבק על הפרות של הסכמים קיבוציים, על דרישה לחזור למו"מ עם נציגות העובדים, על ביטול הודעת החברה בדבר ביטול ההסכמים הקיבוציים, על ביטול מהלכים לביצוע הפרטה בניגוד להחלטות ועדת השרים לענייני הפרטה, ועדת הכספים ודוח מבקר המדינה. ובכך זהו מאבק בקנה מידה קטן המשקף את המתרחש בקנה מידה גדול בכל המדינה. זהו מאבק שבו העובדים, במקום המדינה, נלחמים כנגד הפקרת המרחב הציבורי לשחיתות פוליטית!

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , ,

5 תגובות

 1. מר משה אלקסלסי :

  אני אומר להם בואו נשב, בואו.

 2. אריה גור - יו"ר ועד העובדים :

  לא ברור לי אם זו בדיחה או אמת, אבל הועד מוכן לשבת עם מר משה אלקסלסי בכל יום ובכל שעה. קפה ועוגה עלינו!

 3. עובדת החברה :

  הנקודה הכי בעייתית בחברה לאוטומציה היא הניהול שלה וזה נכון בכל הדרגים מלמעלה עד למטה.
  צריך לזכור שהמנהלים של החברה הזו בד"כ לא נבחרו על סמך כישוריהם.
  כשהקריטריונים להתקדם בארגון הם לשון ארוכה, הפגנת נאמנות קיצונית לשליט יחיד, קשרים אישיים ופוליטיים. למה אפשר לצפות?
  כשניהול משאבי אנוש לא רואה שום חובה לסנן אנשים לתפקידים על סמך כישורים ולא חושב שמכרז צריך להיות מכרז אמיתי ושלא חושב שצריך להכשיר עובדים לניהול . למה אפשר לצפות?

  והבעיה הכי גדולה מתחילה בראש הפירמידה: תרבות ארגונית מוכתבת מהראש והתרבות הארגונית היא לא להתייחס לעובדים, לא לכבד הסכמים, לא להעריך ולתגמל בעבור תפוקות, לימוד, יוזמה של עובד. אז תגידו לי אתם: למה אפשר לצפות?

  בקיצור: אנחנו, העובדים המסורים והמקצועיים שעושים את העבודה עצמה יודעים למה הניהול שלנו נראה כמו שהוא נראה ועד שיו"ר הדירקטוריון שמכתיב את התרבות הארגונית בחברה לא יוחלף, לא יהיה תקווה לשינוי.

  ולצערי גם בזה לא די: חשוב שכל ההנהלה כולה תיהפך להיות מקצועית ושלא יהיה בחברה הזו ולו פוליטיקאי אחד! במצב כזה אני משוכנעת שכמו שאני כעובדת יסכים לעבוד תחת חוזה אישי, כך יסכימו גם חבריי.

 4. ניקולאי קודריצקי :

  חברה שיכולה לזכות בתואר החברה הכושלת ביותר. העובדים הטובים באמת מזמן עזבו ונשארו רק מקורבים שלא מתאימים כלל, חברי ועד שנתנו יד תמורת טובות הנאה. הפתרון היחיד שנשאר לסגור את החברה כי יש הרבה חברות יותר יעילות מהחברה לאוטומציה.

 5. עבודה שחורה » החברה לאוטומציה- ההסתדרות תומכת בהפרטתה :

  […] הכושלת של ההסתדרות בהגנתה על עובדיה, ותמיכתה הנלהבת בתהליך ההפרטה של החברה לאוטומציה, שמשמעותו פיטורי 80 עובדים קבועים […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.