חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אושר בטרומית: הצבת אנטנות תוכפף לחוק התכנון והבניה

נושאים בריאות ואיכות סביבה ב 3.07.08 3:03

פריצה דרך בנושא הסדרת האנטנות הסלולאריות. על פי הצעת החוק, שעברה בקריאה טרומית, תבוטל הפירצה בחוק שאיפשרה לחברות הסלולר לבנות אנטנות סלולריות ללא כל היתר ותכנון

ראשי השדולה הסביבתית- חברתית, ח"כ דב חנין וח"כ הרב מיכאל מלכיאור הצליחו אתמול, יום ד', להעביר הצעת חוק סביבתית נוספת המצטרפת אל חוק האופניים, איסור נהיגה בחוף הים וביטול מענקים למפעלים מזהמים.

הצעת חוק ביטול פטור למיתקן גישה אלחוטית קובעת כי הפרצה בחוק התכנון והבנייה, אשר איפשרה עד היום לחברות הסלולר לבנות אנטנות סלולאריות באופן פרוע והורתה על פטור מהיתר בנייה עבור "מתקני גישה אלחוטיים" תבוטל והוראות החוק יחולו גם על המבקשים להקים אנטנות סלולריות.

עד כה, לא ניתנה לאזרחים כל הודעה מוקדמת על הכוונה להציב בקרבת בתיהם אנטנות סלולריות, לא ניתנה להם הזדמנות להתנגד להתקנה, והחברות הסלולאריות לא נדרשו לקיים הליך מסודר של אישור בועדות התכנון השונות.

פרצה זו התאפשרה בגלל תיקון ישן בחוק התכנון והבניה אשר נועד להקל על הקמתם של מתקנים אלחוטיים של בזק, מתקנים אשר כיום לא נעשה בהם עוד שימוש. בשל סעיף זה, היו חברות הסלולאר פטורות מבקשת היתר להקמת אנטנות. מצב דברים זה פגע בעיקרון הבסיסי של שיתוף הציבור בהליכי תכנון ובניה, ובעקרון השקיפות השלטונית. נוסף על ההשלכות הכלכליות שיש בהתקנת אנטנות שכאלה על ערכן של הדירות בסביבתן, עלולות להיות לאנטנות גם השלכות על בריאות הציבור, ולפיכך עורר הדבר התנגדות רבה בקרב אזרחים רבים וארגוני הסביבה והבריאות.

מן הפורום לסלולריות שפויה נמסר כי: "יש לנהוג כאן לפי עקרון 'הזהירות המונעת', ולפעול לשם הקטנת הסכנות הפוטנציאליות הכרוכות בחשיפה למוקדי שידור ולמען שיתוף הציבור בתהליך, וזאת עד שתתברר לאשורה השפעתה הבריאותית של הקרינה מן האנטנות".

ח"כ הרב מיכאל מלכיאור (עבודה), יו"ר עמית של השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת אמר כי: "במציאות הקיימת כיום יכול אדם להתעורר בבוקר ולגלות כי מעל ראשו הותקן משדר סלולרי רב עוצמה. כשם שעקרונות התכנון והבנייה מאפשרים לאדם להתנגד להקמת מרפסת המסתירה את הנוף כך ראוי שאזרחי ישראל יוכלו להתנגד, כחוק, להתקנת אנטנות סלולריות רבות עוצמה אשר השפעתן הבריאותית טרם הוכחה כלא מזיקה".

ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש), יו"ר עמית של השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת אמר כי: "הכנסת עשתה צעד משמעותי להתגבר על השערורייה של הקמת אנטנות בלי ידיעת האזרחים ובלי יכולתם להתנגד. הפטור למתקני גישה לא נועד לאנטנות סלולאריות וחובתנו לסתום את הפרצה הקיימת בחוק. פרצה זו מאפשרת לחברות הסלולאר להערים על הציבור ולעקוף את רצונותיו. אני מביע את הערכתי לחברי הכנסת שהצליחו לעמוד בפני הלחצים הקשים שהופעלו עליהם".

להצעת החוק (מסמך word)

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. נדב פרץ :

    כל הכבוד לחנין ולמלכיאור.

    עם זאת, יש לזכור שקריאה טרומית רחוקה מלהיות 'פריצת דרך'. המרחק עד לחוק שכתוב ברשומות הוא ארוך מאוד, בטח עם הלוביזם שיופעל נגד החוק הזה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.