חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ההסתדרות הרפואית: לא שר"פ אלא שב"ן, טובת המערכת ולא רעתה

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 7.04.11 16:50

דוברת ההסתדרות הרפואית מגיבה למכתבו של איתי אשר, וטוענת כי ההסתדרות אינה דורשת שר"פ (שירותי רפואה פרטית) אלא שב"ן (שירותי בריאות נוספים), וכי מטרת הדרישה אינה טובת הרופאים אלא טובת המערכת

שביתת הרופאים - ספין להרחבת השר"פ

פעם בשנה אני מסכים עם "נערי האוצר". הקמפיין של ההסתדרות הרפואית מעלה על פני השטח את הבעיות שמצטלמות היטב כמו זקנות במסדרון ומתמחים מתמוטטים. מטרתו: הכשרת ההפרטה הזוחלת מאת: איתי אשר

לקריאה נוספת

 • השר"פ איננו אחד מהדרישות המרכזיות של הר"י, אלא השב"ן והוא רק אחד מתוך 116 דרישות שונות – כפי שניתן לראות במסמך הדרישות שפרסמתם.
 • הר"י הציעה את פתרון השב"ן, כלומר ניצול הביטוח המשלים לא רק בבתי חולים פרטיים אלא דרך להעשיר את מערכת הבריאות הציבורית, זאת בהזרמת כספים פרטיים למערכת הציבורית ולא לקופות פרטיות.
 • המרוויחים מהמהלך יהיו בתי החולים הציבוריים ולא הרופאים. לרופאים זה לא מעלה ולא מוריד, היות ובכל מקרה הם אלה אשר עושים את הפרוצדורות מחוץ לבתי החולים (אין רופאים אחרים) באופן המוצע, הרופאים יישארו בתוך בתי החולים, יהיו נגישים לחולים המאושפזים, ויוכלו לעשות את העבודה שהיום היא פרטית במסגרת הציבורית.
 • הפרשנות של ידיעות אחרונות היא אכן פרשנות מוטה. קיימים עיתונאים מסויימים אשר תפיסת עולמם או נטייתם, מסיבותיהם השונות קשורה בתפיסת העבודה של האוצר. מן הסתם זו אינה המציאות. השר"פ כלל אינו חלק מדרישות הר"י.
 • מעבר לכך, נושא השב"ן כלל לא נדון בדיונים. הר"י לא תסגור הסכם על הצלת מערכת הבריאות הציבורית מבלי לפתור את בעיות המערכת ובהם התקינה, מקצועות במצוקה ופריפריה .
 • יתרה מזו, ההתייחסות לשב"ן היא דאגה מוסדרת ומובנת לציבור שאיננו בעל ביטוח בריאות משלים כאמור. קריאה סבלנית במסמך הדרישות היתה מבהירה את זה.
נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , , ,

15 תגובות

 1. נדב פרץ :

  או במילים אחרות: ההסתדרות הרפואית מאשרת את מה שאיתי אמר, ומוכיחה שבמקום מרכזי במאבק נמצאת הדרישה להרוס את הרפואה הציבורית בישראל על ידי שר"פ (סליחה, שב"ן. איך העזתי).

  עצוב.

 2. נוי ברינט :

  תגובה מקוממת

  ביומיים האחרונים, בתוכניתה של קרן נויבך, עלו בזה אחר זה דוברים מטעם הסתדרות הרופאים, והציגו עמדה ברורה לפיה השר"פ נמצא על שולחן הדיונים, והוא אחת מהדרישות המרכזיות שלהם. מעניין שעכשיו הם מגמדים עובדה זו. מקווה שהם יגנזו את הדרישה הזו, וישקיטו את המצפון הציבורי.

 3. ק. טוכולסקי :

  התגובה הזו היא אחלה איתות לכל מי שמתנגדים לשר"פ להמשיך ולזעוק גוועלד שר"פ, הרופאים מבינים שאם אנשים יתנגדו זה לא ילך ומנסים להסתיר את החרפה או באמת לרדת מהעץ. אסור לוותר כנסו לפייסבוק שלהם טקבקו ב כל מאמר הציפו את הר"י במכתבים, הם יבינו שזה לא ילך.

 4. מנחם לוריא :

  הכל "עזרת השם"

  מספרים על נסיעה של בן-גוריון ולוי אשכול לירושלים. במהלכה מתריס אשכול בבן-גוריון שחסר כסף להרבה פרויקטים במדינה המתהווה. לכל טענה של אשכול משיב בן-גוריון "בעזרת השם" הכל יסתדר. פוקעת סבלנותו של אשכול והוא מתריס בבן שיחו: בן-גוריון ממתי חזרת בתשובה? עונה ,האחרון, לא חזרתי בתשובה בעזרת השם = מלווה ביטחון, מלווה לפיתוח וכיו"ב….

  בעזרת השם (שב"ן שר"פ) נבריא את מערכת הרפואה הקורסת.

  עכשיו הבנתי מדוע רתם עצמו הרב רביץ להבראת המערכת.

  מנחם

 5. חן - מיבשים את החולים :

  אני לא יודעת למה מתכוונים הרופאים, ולמה מתכוון שר הבריאות (סליחה, הסגן) כשהם מדברים על שר"פ.

  שב"ן = העברת הסידור הקיים כבר היום בכל הארץ, מהמרפאות הפרטיות לתוך בית החולים הציבורי.

  שוב הסבר –
  סבסוד באמצעות הביטוח המשלים שולח כבר היום אנשים רבים להקדים תור וניתוח אצל רופאים בכירים שנבחרים ע"י החולה מתוך רשימה של הביטוח המשלים.
  (זה לא השר"פ של הדסה, שהוא שירות פרטי לכל דבר, על השולחן, בביה"ח, תחת השגחה קפדנית של ביה"ח כדי שלא יצא פראייר, ובמקרים מסוימים משתלב עם ההסדר הנקרא לעיל ולהלן שב"ן).

  כל השאר – כבר נאמר.

 6. מיכאל לינדנבאום :

  אני חושב שהרופאים שובתים קודם כל כדי למנוע קריסת מערכת הבריאות.
  כבר היום חולים רבים מתים מייבוש הרפואה הציבורית,ואני חושש ,שהאוצר ,כהרגלו ,נדיב כלפי האוליגרכים ,ואכזר כלפי הציבור,לא יתרגש במיוחד ממוות של חולים נוספים בשביתה הממושכת הממשמשת ובאה.

  בכירי המשטר והאוצר,לא מוטרדים במיוחד.מקסימום יקבלו טיפול רפואי חינם בחו"ל על חשבוננו.

 7. מנחם לוריא :

  ופליאה גדולה

  נתחיל מזה שאם המגזר החרדי רוצה משהו הוא מקבל אותו, בדרך כלל, ולרבות מנוי ראש שב"כ.

  ולעניין: הרמתי גבה כששמעתי שהרב ראביץ (סגן סמנכ"ל לעניני בריאות של מ.י נכסים או לשיטתכם סגן שר הבריאות) הביעה תמיכה בשר"פ בבתי החולים הציבוריים, שהרי דווקא הציבור שאותו הוא מייצג זקוק לרפואה ציבורית שאני ואתם ממנים בעוד הם מתפללים על חשבוננו.

  ובכן, באה אמונה אלון ובבטאון של מ.י נכסים בע"מ מבהירה את הדברים: לא עוד צאן מרעיתם הוא העניין (הם יסתדרו בכוחות עצמם וגם עושים את זה לא רע כבר היום) אלא "גורמים בעלי אידיאולוגיה סוציאל-דמוקרטית " הם הבעיה, הם סלע הנגף בין רופא שעובד שעות על גבי שעות ומקבל שכר רעב לבין רופא שהשר"פ יאפשר לו להתעשר ולא משכר העבודה של מעסיקתו מ.י נכסים בע"מ.
  (באדיבות וואלה –> http://news.walla.co.il/?w=/2680/1813253)

  הינה יצא המרצע מן השק, ולנוכח הפוליטקה מונעת שמירת כסאות הקוהליציה סביר להניח שיקבלו את מבוקשם ומערכת הבריאות הקורסת תהפוך למערכת בריאות נחשלת.

  חומר למחשבה.

  מנחם

 8. מיכאל לינדנבאום :

  אכן פליאה,אך ממש קשה לי להאמין שמרבית הרופאים הולכים לשבות בשביל האינטרסים של הבכירים בלבד.
  אם כך אז הסיפור ציני להחריד.

 9. יובל :

  הבעיה העיקרית בשר"פ/שב"ן

  הבעיה העיקרית היא כשלי הפיקוח. מי שחושב שאפשר לייצר אבחנה ברורה בין השירות הציבורי לשירות הפרטי בבתי החולים הממשלתיים טועה. השירות הפרטי יאכל כל חלקה טובה, והנה סופו של השירות הציבורי. קוריוז – בהליך רפואי חריג שקרוב משפחה עבר, בהדסה הר הצופים, באמצע הלילה הודיעה אחת משתי האחיות המוצבות במחלקה כי היא מפסיקה לסייע לקרוב המשפחה, כי הוצבה בשר"פ לחולה אחרת. האמירה שהשר"פ רק מוסיף כוח אדם ולא פוגע התגלתה כמובן כמשענת קנה רצוף ואותו קרוב משפחה נאלץ להאריך ההליך הרפואי במספר שעות נוספות. השר"פ יוצר שתי מערכות בריאות נפרדות – לעשירים ולעניים. שום מסווה של הסתדרות הרופאים לא תסתיר זאת.

 10. חן - מיבשים את החולים :

  למנחם
  מדובר בליצמן, ותודה על הקישור המאלף.

  ההערה של מיכאל במקומה. וכבר היו דברים מעולם, בשביתות קודמות, כשרופאים צעירים התלוננו שבדיעבד הם שבתו בשביל הבכירים.
  עם הזמן חלקם הפכו בעצמם לבכירים.
  וכן, כמות הציניות שמתבטאת בדיסאינפורמציה, אין לה גבולות.

  אני אישית לא יודעת למי להאמין – ולכן לא מאמינה לאף אחד מהמעורבים – הם הרוויחו את זה ביושר.

 11. מנחם לוריא :

  מכאל (תגובה 8)

  אני לא חושב שהרופאים הולכים לשבות בשביל הבכירים שביניהם אבל כפי שהדבר מוצג בציבור הכל מתחיל וגמר בכסף היינו שכר הרופאים. הלגטימציה בשיח הציבורי ובפראבדות השונות הוא על שכר הרופאים ולכן ה"פתרון" של שר"פ יראה כפיתרון ראוי מבלי לשם לב שבעצם זוהי הישורת האחרונה בהפרטה של שירותי הרפואה הציבורית ועוד התחמקות של הנהלת מ.י בע"מ מאחריות לאזרחיה.

  גם במקרה של העוס"ם הפרבדות טחנו עד דק את עניין השכר והעלימו לפינה את ההפרטה וקיבלנו בדיוק את זה: הפרטה. כנראה שהסיפור חוזר על עצמו?

  מצד שני האר"י הרימה קמפיין ציבורי רחב היקף באמצעות שילטי חוצות ואתר יעודי sosbriut.org.il שמסביר היטב ,הן בשלטי החוצות והן באתר, את מטרות המאבק. אז אולי כן יש סכוי משום ,ולשם שינוי, הם מטווים יעדים ועושים קמפיין ציבורי נאות.

  באתר הזה ,ובקמפיין כולו. הרופאים מציינים את המטרות את עמדתם, מה הם רוצים להשיג וכן את עמדת המעסיקים והתייחסות לנושא השר"פ ,כמו למשל, מהיום שמדובר בספין תקשורתי על מנת להזיח את דעת הציבור.(ולהלן מאתר המאבק:"דרישות ההסתדרות הרפואית בישראל נוגעות למצוקות המערכת והשב"ן – שירותי בריאות נוספים, יכול להיות אחד מהפתרונות למצוקות הפריפריה אך הנושא אינו עומד על סדר היום במסגרת המו"מ. ")

  אני מאוד מדהה עם הדרך של הרופאים ובאמת מקווה שישיגו משהו חוץ מכמה שקלים בשכר ושר"פ או בעזרת השם אחר.

  מנחם.

 12. מנחם לוריא :

  חן - מיבשים את החולים

  תודה על התיקון.

  מסכים שהציניות פה חוגגת אבל אני מקווה שלא השקיעו באתר ובמודעות פרסום (זה עולה הון תעפות) רק כדי לשמן כמה בכירים אף כי לא אתפלא על זה.

  לפחות ,כאמור, יש כאן מאבק שעושה סיוע טוב ונכון בפרסום המטרות שלו.

  מזמן לא ראיתי מאבק ציבורי שבכלל טורח להציב יעדים.

  אם יצליח או לא, זה כבר יעמוד במבחן המציאות.

  מנחם

 13. מנחם לוריא :

  עוד משהו קטן.

  מאוד ממליץ לעיין באתר המאבק מכאן –>
  http://www.ima.org.il/wagenew/
  בהחלט ראוי.

  מה שמשך את עיני אלה שתי עובדות קשות:

  1. הרופאים ,במאבק הקודם, חתמו על הסכם הכולל איסור שביתה. שנוצל צינית על ידי מעסיקם.

  2. המדינה הלכה איתם לבוררות (בעקבות אותו הסכם) ובפשטות אומר: יבשה אותם ואת הרפואה הציבורית עד לתמונת המצב שראינו כולנו בחורף החולף.

  במילים אחרות ופשוטות: המעסיק של הרופאים רימה אותם באופן כזה שאם היה מעסיק פרטי והיה נתבע אפילו במערכת המשפט העצלה והקלוקלת שלנו היה חוטף פסק דין מביש ביותר ומשלם באבי אביו. רק מה? ה"מעסיק" הזה הוא לאחר מ- מ.י בע"מ שממנו כבר אי אשפר לצפות שלא יחצה את גבולות הציניות ההזנחה והייבוש של כל מה שקשור ל 7 מליון לקוחותיו.

  בהצלחה לרופאים….

  מנחם

 14. מערכת עבודה שחורה :

  יובל שלח לנו תיאור מפורט בבקשה, שנעלה לאתר.

 15. מיכאל לינדנבאום :

  קלפטוקרטייה "ציונית"

  בכל הצמתים החשובים בחיי בית החולים,חדרי ניתוח משוכללים,טיפול נמרץ,מיכשור מתקדם כמו אמ.אר.איי.,אתה רואה עד כמה זוהי מדינה מופקרת הדואגת רק לבכירי המשטר ופושעי ההפרטה.

  רוצה לומר ,למעשה אלו לא פרי השקעה ממשלתית בתשתיות הרפואיות,אלא פועל יוצא מנדיבות ליבם של יהודי העולם.

  מיליארדים רבים לג'נטלמנים כמו תשובה,עופר,דנקנר או צדיק זה או אחר,חשובים הרבה יותר מבריאותם של תושבי ישראל.

  תודה ללוריא עבור העידכונים החשובים על מאבק הרופאים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.