postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » עובדים, מגיע לכם שכר על תקופת הכשרה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עובדים, מגיע לכם שכר על תקופת הכשרה

נושאים אחראי-משמרת, זכויות עובדים ותעסוקה ב 7.04.11 3:00

כאשר מעביד שולח את העובד להכשרה, הן בתחילת תקופת עבודתו והן במהלכה, המעביד מחוייב לשלם לעובד שכר בגין תקופת ההכשרה

צהריים טובים,

אני חייל משוחרר שכרגע מחפש עבודה מועדפת. הגעתי לחברת שמירה שמציבה שומרים בבתי מלון ומסרו לי שזאת עבודה מועדפת, החברה שלחה אותי לקורס מבלי להתחייב אליהם לתקופה של שנה וישר הציבו אותי בסופר לשמור [עבודה שאינה מוגדרת עבודה מועדפת-ע"ש]. כאשר ניסיתי לתפוס את המפקח הוא כל פעם ממציא לי תירוצים שאני צריך ראיון קב"ט או שהוא לא נמצא בעיר ואין לו זמן לסדר לי את זה. הצלחתי ביוזמתי ליצור קשר עם הקב"ט של המלון והוא מסר לי שהוא בכלל לא מראיין מאבטחים בשביל לאבטח את בית המלון. חזרתי למפקח ומסרתי לו את זה שדיברתי עם הקב"ט וכל מה שהוא אמר זה לא נכון אז הוא מציע לי לעבוד בסופר קרוב לבית. אני סירבתי, ולאחר מכן התקשרה אלי המזכירה ומסרה לי שאני צריך לחתום על טפסים, כאשר אחד הטפסים רשום שאני מתחייב לעבוד אצלם שנה אחת, סירבתי לחתום מכוון שלא קיבלתי את מבוקשי. ביקשתי לעזוב את מקום העבודה והחברה מסרבת לשלם לי על הימים שהייתי בקורס. האם זה חוקי?

תשובת עו"ד רותם שפירא:
שלום רב,

כאשר מעביד שולח את העובד להכשרה, הן בתחילת תקופת עבודתו והן במהלכה, המעביד מחוייב לשלם לעובד שכר בגין תקופת ההכשרה, ואין זה משנה מה הנסיבות שבגינן התפטרת או פוטרת, ועל כן במונעו ממך שכר עבור תקופת ההכשרה, לכאורה, מעבידך מונע ממך שכר כדין.

עם זאת, עליך לקחת בחשבון שלמעביד מותר לדרוש במקרים מסויימים את עלות ההכשרה מהעובד, ולכן יתכן שהמעביד ידרוש ממך שתחזיר את העלות הראלית של ההכשרה.
יש לציין כי סירוב של עובד לחתום על הסכם עבודה יכול במקרים מסויימים להוות עילה לגיטימית לפיטורים, ועל כן פיטוריך לאחר שבועיים עקב סירובך לחתום, ככל הנראה, אינם עולים לכדי הפרה של זכויותיך. 
עם זאת, גם אם המעביד מחליט לפטר אותך לנוכח סירובך לחתום על ההסכם, אין הדבר מצדיק אי תשלום השכר תמורת התקופה בה עבדת, גם אם מדובר בתקופה של שבועיים בלבד וגם אם מדובר בתקופת הכשרה.
בברכה,
רותם שפירא, עו"ד
נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: ,

3 תגובות

 1. האם כל חברה משלמת שכר בתקופת הכשרה גם אם לא מתחייבים לשנה? :

  האם כל חברה משלמת שכר בתקופת הכשרה גם אם לא מתחייבים לשנה?

 2. דויד :

  שלום.

  עבדתי כחודש במקום בתפקיד מפתח הדרכה. אני בא עם נסיון בתחום פיתוח הדרכה וההדרכה של כמה שנים, המעסיק רצה גם שאני ידריך אצלו אם הוא נתקע בלי מדריך ואמר לי שאני צריך לעבור הכשרה(שלא היתה מעבר ל5 שעות כל שאר השעות שישבנו על פיתוח הוא קורא לזה גם ימי הכשרה) למרות שאני לא צריך כי יש לי נסיון בתחום ועל תקופת ההכשרה הוא לא משלם כי בחוזה רשום: "העובד יקבל תמורת תקופת הכשרתו סכום מינימום + נסיעות. במידה והעובד יסיים את עבודתו לפני התאריך 30/06/2012 העובד יחזיר את התשלום שקיבל על ההכשרה(סכום מינימום)". האם זה חוקי שהמעסיק לא ישלם מה עוד שאני לא חתמתי לו על החוזה והיום חודשיים אחרי הוא דורש ממני לחתום על החוזה כדי שאני יקבל את הכסף שלי?

 3. גלית :

  שכר עבור תקופת הכשרה

  התחלתי לעבוד במקום עבודה כסוכנת,
  ותקופת ההכשרה הייתה כחודש ימים.
  לא תוגמלתי עבור תקופת ההכשרה.
  התחלתי לעבוד ולאחר שבועיים החלטתי לעזוב בשל התנהלות כושלת של המנהל (חברה פרטית).
  כשביקשתי את התגמול עבור תקופת ההכשרה הוא אמר שהתגמול עבור תקופת ההכשרה היא רק אם אני מתחייבת לחצי שנה.
  אם עזבתי לאחר שבועיים של עבודה לא מגיע לי תגמול עבור ההכשרה?
  תודה מראש..

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.